Hlavní navigace

Týdenní revize: další zbrojení portálů

30. 9. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Ač s jedním svátkem, přesto byl poslední týden nabitý novinkami: Centrum a Atlas přišly s novými službami a vzhledem, Internet zdarma vyjde Prahu na 287 milionů, vrátila se poněkud lehkonohá Miss Internet a odhalili jsme podezřelé dotace z EU pro podivné webové projekty. Proklepnuli jsme fungování ENUMu, zjistili jak využít broadband a hlavně: Lupu navštívil Vint Cerf!

Čína přechází na IPv6. Tedy ne že by na tento nový standard nepřecházeli i ostatní, ale zřejmě jen Čína si může dovolit prásknout do stolu a provést celý transfer hromadně a bez výjimky. Je tedy netradiční mix komunistického a kapitalistického prostředí v tomto případě přínosem, nebo by v otevřeném trhu naopak došlo k přechodu postupně, ale mnohem dřív? Tak jako tak, IP adresy dochází a je jistě pozitivní, že jedna z největších „podsítí“ této situaci brzo ulehčí.
Blog Františka Fuky na Lupě: Smíšené pocity z Číny

Projekt celopražského Internetu zdarma, který usiloval o dotaci ve výši 100 milionů korun z broadbandového fondu, zmutoval do podoby „WiFi sítě pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy“. Veřejnou zakázku na jeho realizaci zřejmě vyhrálo konsorcium společností ICZ a T-Systems s nabídkovou cenou ve výši 287 milionů korun (bez DPH). Vyplatí se takový projekt městu, kde soupeří nejvíce poskytovatelů připojení?
Jiří Peterka: Stalo se: celopražský Internet zdarma za 287 milionů

Zatímco u prohlížeče Firefox je veřejný přístup ke zdrojovým kódům a celosvětové zapojení profesionálů do jeho vylepšování považováno za jednu z jeho největších výhod, u konkurenčního Internet Exploreru je zásah „amatérů“ vždy vnímán rozpačitě. Jak se také tvářit na to, když „uzavřený“ software látají nezasvěcení (ovšem nedočkaví) vývojáři? Připusťme však, že podobná strategie může Microsoft donutit k zamyšlení nad hbitostí vlastních oprav.
Vojtěch Bednář: Tanečky neoficiálních náplastí 

Otevřít se více veřejnosti ohledně zabezpečení svých produktů se rozhodl i Google. Po nedávných kauzách úniku citlivých dat z vyhledávače America On Line (AOL) i kritice strategie Googlu v Číně by zřejmě Google rád obrátil veřejné mínění opět spíše na svoji stranu. Na pražském kulatém stole představil svá pravidla a postupy, jak chrání bezpečí uživatelských dat a jejich soukromí. Přesto, nehrozí Google stát se novým Velkým bratrem? Řadu předpokladů k tomu má…
Daniel Dočekal: Deset kroků, které Google používá k ochraně soukromí uživatelů

Pravidla pro bezpečnost však nebylo jediné, co Google tento týden představil. Jednou z nejzajímavějších novinek (kromě zásadně předělaného Readeru) je nový typ reklamy, cílený lépe než kdy předtím. Užít si ji však zatím mohou jen obyvatelé některých amerických měst, jako ukazatel budoucnosti je to však příklad dobrý. A o co že jde? Vlastně o nové auto. Ovšem nenabízí se vám samo, má k tomu příhodného pomocníka – vedoucího prodejny nejblíže k vašemu bydlišti.
Blog Františka Fuky na Lupě: Proklatě cílená reklama od Google a Google Reader supermegaupdate

Možná si ještě pamatujete na vcelku příjemnou soutěž Miss Internet, která v časech své největší slávy bavila (často ovšem nechtěně) celý český Internet. Sympatická soutěž však časem zmutovala do podivné verze, ve které Internet nehraje takovou roli jako šíře výběru dívek. Nejde však o nevyhnutelný důsledek rozšiřování Internetu ve společnosti? A potřebujeme tedy dnes ještě tuhle soutěž?
Aleš Miklík: Příliš lehkonohá Miss Internet

Distribuované útoky někomu mohou zavánět minulostí, ale to není důvod k tomu tyto typy útoků dnes opomíjet. Po minulém dílu našeho nového seriálu plném teorie jsme se tentokrát podívali na trochu praxe. Udělali jsme si přehled o více či méně známých útocích, využívajících chyb nebo vyčerpání systémových prostředků. Většinou se jedná o útoky již neúčinné, ovšem některé mohou stále představovat hrozbu.
Martin Haller: Denial of Service (DoS) útoky: typy využívající chyb a vyčerpání systémových prostředků (2.)

České portály se po oficiálním ohlášení vstupu Googlu na český trh daly do války. Navenek bojují hlavně o pozornost uživatelů, pod povrchem jistě o mnohem víc. Atlas ohlásil svůj restart, Centrum novou homepage a některé novinky ve strategii: orientovat se nyní bude hlavně na mladé uživatele. Rozhodlo se také oživit svého slavného Bobika a – překvapení – nechce už dotahovat na jedničku trhu, Seznam.
Daniel Dočekal: Centrum.cz: nová hlavní stránka, návrat Bóbika a růst tržeb

Nedávno vzbudila negativní ohlas výše dotace pro projekt Peprnet.cz. Na další internetové projekty se ale v různých resortech přiznávají dotace nejen ze státního rozpočtu, ale i z Evropského sociálního fondu (ESF). A v některých případech jsou tyto dotace dokonce vyšší a jsou přiznávány i subjektům, které možná nemají ani příslušné kompetence a jejichž reference jsou přinejmenším velmi chatrné.
Jan Wagner: Zaslouží si SPHV dotace z Evropského sociálního fondu?

Programovací jazyk Erlang původně vyvinula firma Ericsson pro ovládání telefonních ústředen, a to před více než 15 lety. Dnes je Erlang spravován open source komunitou a je pochopitelně k dispozici zdarma pro všechny myslitelné platformy. K čemu může být takový jazyk dnes dobrý? Třeba pro cvičení jiného stylu myšlení při programování a pro zdrojový kód až desetkrát kratší než u běžných jazyků.
Blog Františka Fuky na Lupě: Programovací jazyk pro dnešní den: Erlang

V boji portálů tento týden nelenil ani Atlas a představil svoji novou spolupráci se sítí ICQ. Čeští uživatelé této sítě pro instant messaging (IM) si už několik dnů mohou stáhnout klienta pouze s logem a obsahem portálu Atlas. Ten se pro ICQ stává strategickým partnerem v Česku včetně prodeje reklamy a plánuje v ICQ nabídnout SMS zdarma. Od izraelských zástupců ICQ jsme však získali i další zajímavé informace: míru prokliku zobrazovaných reklam i to, že ICQ zatím nebude zasahovat proti alternativním klientům.
Aleš Miklík: ICQ se převléká do barev Atlasu

Je však zvolená strategie dvou českých portálů (Centra a Atlasu) správná? Centrum má potíže se sladěním svých značek, což ji v porovnání s konkurencí poškozuje ve vnímání „brandu“. Oběma však chybí vize, místo jasného cíle vidíme spíše hromadění novinek bez většího záměru. V porovnání se Seznamem a Googlem vychází jako chudí příbuzní jak do šíře záběru, tak provádění rozhodujících kroků. Je tu pro Atlas a Centrum dlouhodobě vůbec místo?
Jilmův blog na Lupě: Centrum se rozpadá a Pro Centrum a Atlas už není místo

Největší český e-shop Mall.cz se před časem rozhodl změnit své jméno, protože prý nemá některé základní rysy dobrého brandu: není srozumitelný pro každého a lidé mají problémy jej psát a vyslovovat. Veřejná soutěž s cenou 100.000 korun přiměla přes 5000 lidí sednout a přemýšlet o lepším názvu. Tento týden Mall ohlásil výsledek. A ten je opravdu překvapivý.
Blog „Lrv“ na Lupě: Habaďůra s hledáním nového jména pro Mall.cz
Jiří Macich: Zákazníci rozhodli: Mall zůstane Mallem

Internet a nástup znalostí ekonomiky, nutnost států soutěžit o zahraniční investory, elektronizace veřejné správy, outsourcing, levné cestování a stěhování lidí na druhý konec světa, daňové ráje… nadějné trendy, které se někdy interpretují tak, že povedou ke ztrátě státní kontroly nad jednotlivci, především pak nad jejich peněženkami. Ne všechna tato očekávání však musí samospádem dojít svého naplnění.
Pavel Houser: Zdeněk Havelka: od Internetu spása sama od sebe nepřijde

Rychlý Internet je stále snem řady lidí, avšak pro stále více z nich se stává realitou. V ní pak často nastupuje otázka nová, nezvyklá – jak nové možnosti využít? Čím zaplnit „tlustou“ linku do světa informací a jak, abych nevyčerpal svůj měsíční datový limit? Kromě webu však Internet nabízí celou řadu možností, z nichž některé snadno zadýchají i tu nejrychlejší přípojku, kterou v české domácnosti můžete mít.
Jan Kálal: Co si počít s rychlým Internetem?

Protože systém ENUM přichází i do Česka, rozhodli jsme se tuto zvláštní novinku podrobně prozkoumat. ENUM využívá ke svému fungování stávající DNS. Zájemce si podle svého telefonního čísla musí nejprve zaregistrovat odpovídající ENUM doménu, a tu pak naplnit potřebnými informacemi. Skrze tzv. validaci ale musí nejprve prokázat, že je oprávněným uživatelem příslušného telefonního čísla. Toto pak musí opakovat každých šest měsíců.
Jiří Peterka: Jak funguje ENUM?

cif-tip-téma-foto

O přístupu státu k veřejným financím při rozhodování o informatických projektech lze na Lupě nalézt celé knihy stížností. Od projektů v broadbandovém fóru přes portály a redakční systémy po Internet do škol a připojování knihoven. Málokdo však ví, že i dnes stále ministerstvo školství platí za připojení venkovských škol 35.000 korun ročně (za jednu) při připojení ISDN linkou o rychlosti 64 kbit/s. Ministryně Petra Buzková tuto ukázkově nevýhodnou smlouvu s Telefónikou O2 nedávno prodloužila. Dočkáme se někdy ze státní správy i nadějných zpráv?
Jankův blog na Lupě: O2 stále odírá venkovské školy předraženým 64 kbps připojením k internetu!

Nedávný (22. září) celosvětový svátek webu vybízí k ohlédnutí za historií Internetu. A s kým jiným vzpomínat i odhalovat internetovou budoucnost než s jedním s jeho otců? Lupa vám přináší exkluzivní rozhovor s Vintem Cerfem, spoluautorem protokolu TCP/IP. Proč tento slavný vizionář nemá rád některé broadbandové poskytovatele, co si myslí o Webu 2.0 a kdy Internet opustí planetu Zemi?
Aleš Miklík: Vint Cerf: Internet mě nepřestává fascinovat

Chtěli byste se setkat s Vintem Cefem?