Hlavní navigace

Týdenní revize: příchod IPTV a Googlu

9. 9. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 29
Telefónica se přejmenovala a spustila komerční provoz své internetové televize. Má vám co nabídnout? Google Lupě poodhalil své plány pro Českou republiku a prozradil otevření své pobočky. To ministerstvo informatiky v ČR naopak zřejmě končí. Bude nám chybět? Odhalili jsme také, jak dostat web na první místa vyhledávačů pomocí logů a prozkoumali jsme situaci s prodejem a nákupem online reklamy. Funguje vám dobře ICQ?
ICQ je v Česku mimořádně úspěšná síť pro „instantní komunikaci“. Mezi běžnými uživateli je asi nejznámějším klientem ten originální, ovšem v síti ICQ mohou fungovat i další typy klientů – Miranda, Trilian, Gaim a řada dalších. Co si však počít v případě, že „neoficiální“ klient se nedomluví se serverem ICQ? Případně když na něm rovnou nadělá nepořádek ve vašich kontaktech? Pak je každá rada dobrá (a ta nejlepší se může lišit případ od případu)…
Blog Františka Fuky na Lupě: I Don't Seek You

V čele státního vedení informatiky by měl ode dneška stát Ivan Langer. Bude v pořadí již třetím ministrem informatiky, nebo bude pouze pověřen řízením Ministerstva informatiky (MI) ČR? Další zajímavou novinou je to, že čerpání dotací z broadbandového fondu MI ČR přešlo pod jiný režim a některé projekty byly zkráceny. Pohoršil si například kritizovaný bulvární portál Peprnet, který dostane o 2,3 milionu korun méně. A mimochodem, když už jsme u Peprnetu, může být jistě zajímavým zjištěním, že jeho autoři se pro něj snažili prosadit státní financování ještě dlouho před broadbandovými dotacemi…
Jiří Peterka: Stalo se: informatiku povede Ivan Langer
Jankův blog na Lupě: Ještě o Peprnet.cz: Boura to zkoušel dlouho…

Internet přestává být pro celou jednu generaci pouhým nástrojem k získávání informací a stal se nenahraditelnou součástí jejich každodenního života – zajišťuje jim komunikaci, zábavu, informace klíčové pro rozhodování. O tom, jak úzké a citelné toto spojení může být, se obvykle přesvědčujeme až ve chvílích, kdy je Internet náhle nedosažitelný. Třeba na chmelové brigádě, byť vlastně jen kousek od peeringového centra…
Vojtěch Bednář: Internet offline (u Prahy)

O tom, že se Google chystá do České republiky, víme už dlouho. Dosud však nebyly oficiálně představeny plány, které pro tuto oblast tento vyhledávací a mediální gigant chystá. Lupa jako jedna z prvních v ČR získala rozhovor s Dennisem Woodsidem, odpovědným právě za vstup na nový trh. Co si Google myslí o pozici Seznamu, jaké služby českým uživatelům nabídne a co všechno bude místní pobočka zajišťovat?
Aleš Miklík: Google: otevřeme v Česku pobočku

Pro síťové labužníky jsme po úspěšných seriálech o odposleších na lokálních sítích a obraně proti nim přichystali další chod: sérii článků o DoS útocích. První díl se zabývá potřebnou teorií ohledně DoS útoků. Za výhodu rozhodně považujeme, že seriál nevyžaduje žádné předchozí znalosti o DoS problematice a je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé uživatele.
Martin Haller: Denial of Service (DoS) útoky: úvod

Rychlost připojení zřejmě ještě dlouho nepřestane být klíčovou položkou na vahách při rozhodování o konkrétní nabídce poskytovatelů. Ve spolupráci se serverem DSL.cz vám proto každý měsíc přinášíme zprávu o „počasí“ na trasách hlavních ISP. Jaká jsou čísla za srpen? V porovnání s největším rivalem v oblasti mobilního Internetu, společností Telefónica O2 (dříve Eurotel), dosahuje T-Mobile dlouhodobě vyšších rychlostí v sítích UMTSGPRS/EDGE.
Tomáš Pětivoký: DSL.cz: Nejrychlejší UMTS má T-Mobile

Sítě pro sdílení souborů bývají často obestřeny aureolou čehosi napůl zakázaného a na půl nespolehlivého. Přitom možnost sdílet vybraná data s vybranými spoluinternauty patří rozhodně k těm užitečnějším možnostem dnešního Internetu. O tom, že by to mohlo jít snadno a důvěryhodně, se nás snaží přesvědčit autoři rozšíření pro Firefox AllPeers, které je vyvíjeno v Praze. Budou to mít snadné?
Jilmův blog na Lupě: AllPeers je cool!

Telefónica O2 tento týden představila svou novou službu internetové televize pod názvem O2TV. Bude dostupná jen přes ADSL2+. Přepínání kanálů (channel zapping) u ní trvá odhadem tři až čtyři sekundy. Za co všechno budou uživatelé této služby platit a jak vychází srovnání s cenami kabelovek? Známe všechny podrobnosti – a pokud by vám přece jen nějaká otázka zůstala, jistě na ni najdete odpověď v naší speciální příloze o IPTV.
Jiří Peterka: Na kolik přijde O2TV?

Telefónica na sebe ostatně upozornila již o týden dřív, kdy spustila svoji dlouho připravovanou kampaň k rebrandingu, tj. ke změně značky. Modrá barva plná bublin na nás tak útočí ze všech stran a dnes už jistě všichni vědí, co znamená O2. Přiznejme však, že ne všechno však místní telekomunikační obr zvládl na jedničku – podivná jména domén, chyby na webech a ostatně i to samotné nové jméno.
Aleš Miklík: Rebranding za všechny peníze

Bezdrátové spoje v oblasti milimetrových vln budou mít v Evropě zelenou. Půjde o gigabitové systémy, vhodné nejen pro bezdrátová páteřní propojení v sítích provozovatelů, ale pro řešení první míle i realizaci rychlých propojení v rámci kampusů. Na co se tedy můžeme těšit?
Rita Pužmanová: Gigabitové bezdrátové sítě přicházejí do Evropy

Jaká je situace v prodeji reklamy na českém Internetu? Od všelijakých začátků se práce s internetovými médii dostala na standardní úroveň, shodují se zástupci mediálních agentur. Reklama mezitím podražila, ale na druhou stranu se rozšířily různé slevy. Vyjde levněji inzerce na velkých portálech, nebo na menších, odborně zaměřených serverech?
Martin Schreier: Jak se prodává a nakupuje online reklama?

IPTV jsme se již zmiňovali – ovšem o té teprve spouštěné v České republice. Ve vyspělém světě však IPTV hraje roli oblíbené alternativy ke kabelovým televizím. Jednou ze zemí s vysokým rozšířením tohoto typu televizního příjmu je Francie. Nabídky tamních poskytovatelů působí ve srovnání s místními podmínkami až magicky.
Martin Vyleťal: Francie: IPTV velmoc

ebf - partner 1

Pomocí veřejně vystavených statistik přístupů můžete svůj web dostat na přední místa ve vyhledávačích Seznamu, Atlasu a Googlu. Čím více na váš web lidé přes vyhledávače chodí, tím více logy zaznamenávají přístupů a váš web na danou frázi ve výsledcích vyhledávačů stoupá. Proč je podobné chování vyhledávačů nežádoucí? A hrozí zneužití v SEO?
Jan Ambrož: Jak dostat web na první místa vyhledávačů pomocí logů

A nakonec jsme si pro vás schovali jedno velké překvapení: Atlas má nové majitele. Reportáž z jejich vstupu si můžete prohlédnout a přečíst exkluzivně na Lupě – a rovnou z pera jednoho z členů managementu Atlasu.
Blog Petra Šnajdra na Lupě: Překvapení: Do Atlasu vstupují noví majitelé

Pořídíte si internetovou televizi?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).