Hlavní navigace

Úložiště po prvním pololetí 2014: zlevňování, zpoplatňování i konsolidace

30. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První polovina roku 2014 byla bohatá na události týkající se cloudových úložišť, takže alespoň stručná rekapitulace je namístě. Zachytili jste všechny důležité novinky?

Top událostí první poloviny roku je výrazné zlevnění Google Drive. Společnost Google tak stupňuje snahu přimět uživatele i firmy k přesunu souborů z lokálního umístění do veřejného cloudu, což je filosofie zařízení s Chrome OS, která nemívají velký pevný disk. Navíc pro webově orientovaný systém je cloudové úložiště přirozenější.

Google Drive se dočkal i nových mobilních aplikací doplňující ty webové. Nyní je k dispozici pro Android samostatný textový editor Google Docs, tabulkový kalkulátor Google Spreadsheet a nejnověji Google Slides pro práci s prezentacemi. Google na rozdíl od Microsoftu svou „mobilní kancelář“ poskytuje zdarma bez omezení.

Všechny tři nové aplikace stavějí na velmi dobrých základech mobilní kancelářské sady QuickOffice, kterou Google převzal i s jejími tvůrci v roce 2012. Jsou schopné pracovat s dokumenty, tabulkami či prezentacemi jak on-line v cloudovém úložišti, tak off-line v lokální paměti mobilního zařízení.

SkyDrive s novým názvem a dalšími novinkami

Hodně pozornosti médií si získal nucený rebranding úložiště SkyDrive, které Microsoft kvůli sporu o ochrannou známku musel přejmenovat na OneDrive. Po dvou letech také navýšil jeho základní kapacitu ze 7 GB na 15 GB. Další místo zdarma lze získat díky novému referenčnímu a bonusovému programu (celkově nanejvýš 8 GB).

Předplatitelům Office 365 nově Microsoft poskytuje v úložišti OneDrive kapacitu ve výši 1 TB. Platí to jak pro OneDrive určený široké veřejnosti, tak pro OneDrive for Business (dříve SkyDrive Pro) zaměřený na firmy. Google zareagoval představením Google Drive for Work s neomezenou kapacitou za 10 dolarů na uživatele.

OneDrive se má dle představ Microsoftu stát dvorním úložištěm pro fotky. To odráží i aktualizace aplikace OneDrive pro Android a iOS. Fotky zálohované z mobilního zařízení je dnes možné prohlížet na televizní obrazovce díky herní konzoli Xbox One či Xbox 360 i bez zpoplatněného zlatého členství v síti Xbox Live

SugarSync a Wuala nově pouze za poplatek

Zdaleka ne všechny novinky jsou pozitivní. Relativně populární úložiště SugarSyncWuala se změnila ve výhradně placené služby. Úložiště SugarSync se nekompromisně rozloučilo se všemi uživateli, kteří nepřešli na některý z placených tarifů. Wuala svým dřívějším uživatelům nadále poskytuje základní kapacitu zdarma.

KL23 hlasovani

I tak konkurence na trhu neustále sílí, což znamená nevyhnutelný konec neúspěšných projektů. AVG Technologies končí s provozem úložiště AVG LiveKive, se kterým firma přišla ještě v době, než se razantně o slovo přihlásily služby Google Drive a OneDrive (SkyDrive). Soubory uživatelů budou smazány 18. srpna 2014.

Končí i úložiště Ubuntu One určené uživatelům linuxové distribuce Ubuntu. Společnost Canonical, která stojí za jejím vývojem, nehodlá službu dále provozovat kvůli vysokým nákladům a malému zájmu uživatelů. Nejnovější Ubuntu 14.04 již službu nepodporuje. Čas na stažení souborů je už jen do konce července 2014.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).