Hlavní navigace

Týdenní revize: válka o dial-up a ministerstvo informatiky

17. 6. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Kromě falešného blogu bývalého premiéra souvisí s volbami a Internetem i diskuse o budoucnosti ministerstva informatiky. Seznam testuje svůj PPC systém, Google posiluje svoji pověst chrliče hezkých a často zbytečných novinek a na českém trhu s ADSL je dusno kvůli 22 korunám. A lepší atmosféru nevytváří ani 7,5 milionu, které dostal na rozvoj broadbanu portál Peprnet.cz

Schopnost Googlu přicházet obden s novými službami je už vyhlášená stejně jako obvyklá množina reakcí na ně – od slušného obdivu za invenci a zpracování po otázky o smysluplnosti a rentabilitě nových hraček. Stejně to vypadá i s Google Notebookem, poznámkovým a záložkovým blokem. Ukládat do něj můžete téměř vše, na co při své pouti webem narazíte a tyto střípky můžete zároveň sdílet s vybranými osobami. Služba je to zajímavá jistě jen pro někoho, ale ví o ní alespoň ti?
Jilmův blog na Lupě: A von ten Google Notebook není marnej!

Předběžné opatření soudu zastavilo reklamní kampaň T-Mobilu, která přesvědčovala o zbytečnosti toho, co sama propagovala – tedy o pevné lince a zároveň výhodném volání na ni. Schizofrenie? Možná, ale Českému Telecomu každopádně nepříjemná. To Eurotel sice zavedl přenositelnost ze své staré sítě NMT, ovšem jen do své vlastní GSM sítě. Vodafone zase zavádí u svého nového roamingu Fair Use Policy. Podle jejích podmínek může Vodafone svému zákazníkovi třeba naúčtovat vyšší cenu za roaming, než jakou uvádí ve svém ceníku. Čeho se dočkáme příště?
Jiří Peterka: Stalo se: konec sebevražedné reklamy

Úspěšný útok na data vojenských zařízení a jaderných elektráren patří k oblíbenému vybavení řady moderních hollywoodských trháků. Čas od času však k něčemu podobnému dojde i ve skutečnosti: to když se důraz na bezpečnost za každou cenu projeví po srážce s lidskou přirozeností jako kontraproduktivní věc. Nedávno tuhle zkušenost trpce získal šéf amerického úřadu pro jadernou bezpečnost. A jak je na tom se zabezpečením vaše firma?
Vojtěch Bednář: Atomová data v zářivém tahu 

Nedávno ukončené parlamentní volby zamíchaly kromě politického a společenského ovzduší v Česku i tématy a klíčovými slovy na českém webu. Síla jména bývalého premiéra dokázala pokořit mnohý žebříček obvyklých zájmů blogerů i čtenářů, a tak o Jiřího Paroubka můžete na Internetu zakopnout doslova všude. Dokonce i tam, kde to vlastně ani není on – na jeho fiktivním blogu. Z pohledu vývoje invence české blogerské scény jde o další významný milník – anonymních blogů už to byla spousta, ale blog anonymní a ještě falešný?
Aleš Miklík: Proč Paroubek nebloguje
Matův blog na Lupě: Paroubek hýbe internetem

Portál Seznam docela dlouho odolával otázkám na spuštění vlastního PPC systému (pay-per-click, platba za proklik u inzertních odkazů ve vyhledávání), ale všem zúčastněným na trhu bylo zřejmé, že k této události dříve či později zákonitě dojde. Kdo ví, jak přípravu Seznamu urychlilo rozhodnutí Googlu vstoupit do České republiky, každopádně nyní už se Sklik testuje a výsledky můžete najít i ve výsledcích fulltextového vyhledávání na Seznamu. Český trh s kontextovou reklamou se může těšit na další zajímavý impuls.
Richiho blog na Lupě: Seznam testuje PPC. Sklik?
Aleš Miklík: Seznam testuje svůj vlastní PPC systém

Z kauzy Seznam vs. Nova si možná pamatujete na klíčový prvek v důkazech Seznamu o bezpečnosti jeho freemailu: k odposlechu hesla došlo na lokální síti v jisté škole. Když už vlna prvotní hysterie opadla, možná by nebylo špatné podívat se na způsoby a techniky, kterými je podobný útok možný. A když už, tak pořádně: v podobě seriálu a společně s popisem fungování ethernetu.
Martin Haller: Odposloucháváme data na přepínaném Ethernetu (1.)

Budování infrastruktury si ukrojilokoláče dotací na rozvoj vysokorychlos­tního Internetu od ministerstva informatiky nejmenší díl. Několik obcí, kterým stát přiznal na peníze nárok, se jich později zřeklo. Český Telecom se totiž rozhodl přivést sem vysokorychlostní Internet na vlastní náklady. Proč to udělal? A kdy se obce rychlého připojení dočkají?
Jan Kálal: Český Telecom předbíhá dotace na infrastrukturu­. Proč?

Český Telecom aktualizoval údaje o počtu ADSL přípojek a naznačil, že sám do svých koncových cen nepromítne snížení velkoobchodních cen o 22 koruny, které připravil na počátek července. Zároveň ale v důsledku nedávného zdražení tarifu Telefon Mini Expres o cca 22 korun, který je nejlevnějším cenovým programem, nutným pro ADSL, je efekt pro jeho zákazníky spíše nemilý. A jak se zachovají alternativní operátoři – promítnou oněch 22 korun do svých cen, mají-li tedy vůbec pro to prostor?
Jiří Peterka: ADSL: co bude s 22 korunami?

Jednou ze stále relativně nových služeb Googlu je i jeho hostování videí pod názvem Google Video. Narozdíl od některých ostatních typů služeb zde však poněkud ztrácí na konkurenci, především YouTube portálu Yahoo. Je to dáno menším důrazem na amatérská videa, ale i jistou nevyprofilovaností služby – mělo by jít o videohosting, nebo vyhledávač videí? Některé náznaky však v současné době ukazují, že Google si je své ztráty na YouTube vědom.
Jilmův blog na Lupě: Google Video tlačí na pilu

Ministerstvo informatiky v době svého vzniku čelilo námitkám ohledně účelovosti a zbytečnosti své existence, avšak u řady odborníků se mu podařilo úspěšně obhájit status i smysl. Obě hlavní politické strany se však před volbami vyslovily pro jeho zrušení. Hovoří se především o variantě přesunu pod Úřad vlády. Je takový záměr dobře rozmyšlen? Jaké další alternativy v případě zrušení ministerstva informatiky jsou? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A mohou alternativní modely organizace informatiky skutečně pracovat lépe?
Vojtěch Kment: Zrušit, či nezrušit ministerstvo informatiky?

Zároveň klíčové úlohy koordinace veřejných informačních systémů nejsou vůbec plněny. Chybí standardy a nefunguje atestační model dohledu nad rozvojem veřejné informatiky. Jaké nástroje vlivu ministerstvo informatiky (MI) má a jaké nikoliv? Vojtěch Kment ve svém článku zkusil navrhnout zcela nové metody spolupráce rozvoje informatiky mezi resorty a MI ČR.
Vojtěch Kment: Návrh reformy koordinace mezi MI ČR a resorty

A do třetice k nabídce služeb od Googlu: Picasaweb by měl konkurovat známému online fotoalbu Flickr. Je provázán s (foto)grafickým programem Picasa a jako vždy běží v beta verzi, avšak v datových parametrech již Flickr překonává. Předběhne jej i v rozsahu funkcí?
Blog Františka Fuky na Lupě: GoogleFlickr

Definice IPv6 a souvisejících mechanismů je rozptýlena do celé řady dokumentů RFC, požadujících to i ono. Proto nyní vzniklo RFC 4294 poskytující souhrn požadavků kladených na uzly sítě podporující IPv6. Co je tedy nutné, co je volitelné, a co se již nedoporučuje?
Pavel Satrapa: Požadavky na IPv6 uzel

Stav rozvoje e-komerce lze posuzovat z mnoha hledisek, stejně jako důvody, proč rozvoj nikdy není takový, jaký bychom si přáli. Jedním z nich mohou být i možnosti dopravních kanálů a přívětivost jejich parametrů i obsluhy k oběma typům klientů – obchodníkům a odběratelům. Zkušenosti řadového prodejce s Českou poštou a jejími službami jsou poměrně vypovídající…
Matův blog na Lupě: Nákupní mytologie II. – eshopy a Česká pošta 1.

Mýty a báje o Internetu jako zlatém dolu sice nejhlasitěji splaskly na přelomu století, avšak některé jejich zbytky v představách nezasvěcených přetrvávají. Třeba ta, že podnikání na Internetu je zlatý důl, k jehož dobytí stačí jen minimální námaha a náklady. Prodej zboží po Internetu však obnáší možná desítky drobných i větších potíží a nepříjemností, jejichž překonání spolehlivě oddělí vytrvalé od snílků. Co je tedy před startem našeho prvního e-shopu dobré vědět?
Matův blog na Lupě: Prodej přes Internet – lehká cesta k velkým penězům? Ale kdeže…

MM socky3

Válka o český dial-up, stále (bohužel) poměrně častého způsobu připojení v Česku, vstupuje do své vrcholné fáze. Český Telecom dostál své hrozbě a ve středu oznámil, že od 15. července hodlá selektivně zvýšit koncové ceny za dial-up. Týká se to těch jeho konkurentů, kteří nesouhlasili s jeho návrhy ohledně snížení terminačních poplatků bez snížení koncové ceny. Uživatelé, zatažení do těchto sporů, by tak mohli platit až o 29 haléřů za minutu více než dosud.
Jiří Peterka: Bitva o dial-up: přichází úder

Jedním z osvětových projektů k dotaci na podporu rozvoje broadbandu byl portál Peprnet.cz, který z broadbandového fondu získal 7,5 milionu korun. Dotace vyvolala mezi odborníky a internetovou veřejností velké diskuze i polemiky. Jaké jsou vlastně cíle projektu a co si o něm myslí členové broadbandového fóra i konkurence? Vyzpovídali jsme všechny klíčové aktéry a získali i podrobné zadání projektu.
Radim Hasalík: Zaslouží si Peprnet.cz státní dotaci?

Dokázali byste přijít s lepším projektem pro broadband, než je Peprnet.cz?