Hlavní navigace

Počet domén překonal hranici čtvrt miliardy

Včera byl zaregistrována miliontá doména .cz. Při této příležitosti se Jiří Průša ze sdružení CZ.NIC snažil najít odpověď na otázku, kolik domén je zaregistrováno na celém světě. Přesná čísla nejsou k dispozici, ale odhaduje se, že v srpnu dosáhl počet domén druhé úrovně 240 milionů. Vzhledem k čtvrtletnímu růstu registrací o přibližně tři procenta, je tak pravděpodobné, že v současné době je na světě registrována čtvrt miliarda domén druhé úrovně. 

20. 11. 2012 14:57
Doba čtení: 1 minuta

Cesta k milionu registrovaných domén vedla přes první zrušení národní domény na světě

Naše národní doména nejvyšší úrovně (TLD .cz) se v pondělí v 17:24 dočkala jubilejní miliónté subdomény. Ohlédněme se společně za tím, jak bylo tohoto počtu dosaženo. Zavzpomínejme přitom i na dnes již neexistující doménu .cs.

Doba čtení: 16 minut

Ondřej Filip (CZ.NIC): Česko má miliontou doménu, další přibývají tempem 10 tisíc měsíčně

Právě dnes v 17:24 se v doménovém registru národní domény .cz objevilo doménové jméno s pořadovým číslem 1 000 000. Jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi? A jak jsem na tom se zaváděním IPv6 nebo DNSSEC? Mluvili jsme s výkonným ředitelem sdružení CZ.NIC, které provozuje český doménový registr.

Doba čtení: 6 minut

Kdy bude zaregistrována milióntá česká doména? Uhádnete to?

Již velmi brzy bude zaregistrována miliontá doména s koncovkou .cz. Pokud si chcete zasoutěžit, můžete na serveru Root.cz zkusit uhodnout, kdy přesně se tak stane. Autoři tří nejpřesnějších odhadů vyhrají zajímavou cenu. Pospěšte si, máte čas jen do pátečního poledne.

Doba čtení: do minuty

Domény se rozrostou, možná až o 1 934 nových domén nejvyšší úrovně

Plných 1934 domén může rozšířit stávající necelé tři stovky domén nejvyšší úrovně – tolik žádostí bylo podáno ICANN v rámci plánu na rozšíření Internetu o zcela nové (a zcela volně používané) domény. Mezi skoro dvěma tisícovkami žádostí je i český Unicorn, mající zájem o vlastní .unicorn. A pak samozřejmě velké společnosti, které se doslova perou o generické domény -  jako třeba .app o kterou má zájem přes desítku žadatelů. Mezi žadateli o .app je mimochodem Amazon, který žádá ještě o 77…

Doba čtení: 1 minuta

Zájem o domény .cz letos překvapivě vzrostl

Autor: Active 24 Podle statistik registrátora Active 24 významně poskočil podíl domén .cz oproti předchozím dvěma rokům. To přestože je v českém doménovém prostoru stále těsněji — celkový počet domén druhého řádu v něm ke konci října patrně dosáhne jednoho milionu. Po .cz jsou stále nejoblíbenějšími domény .eu, .sk a .com. Často se také využívá možností nabízených českým jazykem u domén .to, .se a .me. Poměrně nejvíce však prý meziročně vzrostl zájem o kolumbijskou .co, a to o 320 %. Patrně…

Doba čtení: 1 minuta

Registrační systém FRED od CZ.NIC slaví pět let

Registrační systém FRED (Free Registry for Enum and Domains), který vznikl ve sdružení CZ.NIC, slaví dnes pět let. Zavedení tehdy nového systému má poměrně výsadní postavení v historii sdružení. Doména .CZ byla až do konce září 2007 spravována externě. Přechod na vlastní systém s sebou přinesl řadu výhod a nových možností.

1. 10. 2012 21:10
Doba čtení: 1 minuta

Už každá druhá doména .CZ má jmenné servery dostupné po IPv6

Na blogu CZ.NIC dnes vyšel tradiční report, v němž se Ondřej Filip věnuje situaci okolo IPv4 a IPv6 ve světě i u nás. Součástí je i informace o tom, že podíl domén .CZ s IPv6 jmennými servery se přehoupl přes 50 %. „A protože dobrých zpráv není nikdy dost, je tu ještě jedna, tak trochu popelka mezi statistikami. IPv6 na poštovních serverech o sobě dává vědět a díky přírůstku 35 228 domén za srpen se nejen přehoupla přes 10 %, ale svými 13,04 % se přiblížila těsně pod hodnotu statistik webových…

6. 9. 2012 12:46
Doba čtení: do minuty

Doménových sporů stále přibývá hlavně kvůli cybersquatterům z Číny

Počet doménových sporů, jež bude muset letos řešit organizace The World Property Organization (WIPO), která je posledním rozhodčím orgánem v případě sporů o domény, bude podle všeho všeho vyšší než loni. Za nárůstem stojí hlavně cybersquatteři z Číny. Ti si registrují domény obsahující světoznámé značky a následně na nich prodávají padělané zboží nebo se snaží od držitelů značek získat peníze za postoupení domény.

28. 8. 2012 13:36
Doba čtení: do minuty

Jak postupovat v případě, že zemře majitel domény

Ačkoli jde v případě internetové domény o virtuální majetek, je i ten po úmrtí jeho vlastníka, předmětem dědického řízení.  Dědic může doménu nabýt buď ze závěti anebo ze zákona v rámci dědické posloupnosti. V obou případech však proběhne řízení o dědictví dle občanského soudního řádu, jehož účelem je zjištění majetku a závazků zemřelého, zjištění dědiců a právě rozdělení majetku mezi tyto dědice. Toto řízení zahajuje soud i bez návrhu, a to poté, co se dozví o tom, že někdo zemřel nebo byl…

14. 8. 2012 12:35
Doba čtení: 1 minuta

Doménová revoluce má zpoždění, hledá se náhrada za digitální lukostřelbu

Měla to být největší online revoluce od vzniku Internetu, alespoň tak prezentovala start nových generických domén nejvyšší úrovně (gTLDs) organizace ICANN. Jenže projekt nových generických domén provázejí od počátku problémy a pochybnosti.

Doba čtení: 5 minut

Držitelem domény mdcr.cz není Ministerstvo dopravy

Centrální registr vozidel je pro úředníky na adrese crv.mdcr.cz. Držitelem domény mdcr.cz a dalších domén, na kterých je obsah zřízený ministerstvem, ale není přímo Ministerstvo dopravy, nýbrž soukromá osoba. Z databáze správce národní domény .cz, sdružení CZ.NIC, jsem tuto skutečnost zjistil ve středu. Na doméně je provozován web ministerstva a na subdoméně zmíněný registr.

Doba čtení: 3 minuty

Brusel chystá další regulace internetu, na řadě jsou domény

Poté, co bruselská regulace zasáhla klece pro slepice i telekomunikační operátory, se zdá, že v duchu slavného hesla Ronalda Reagana – „Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to!“ – by se dalším předmětem regulace mohly stát podmínky registrace domén nejvyšší úrovně (TLD).

Doba čtení: 4 minuty

Digitální lukostřelba pohřbena v Praze

Ondřej Filip z CZ.NIC se dlouhodobě věnuje tématu nových generických domén. Příspěvky z této oblasti najdou zájemci především na blogu sdružení, ale i na stránkách některých médií. Zatím poslední a velice aktuální text reaguje na zastavení procesu, při kterém mělo dojít k rozřazování jednotlivých žádostí o nové domény do jednotlivých dávek. Tento navržený mechanismus ICANN na jednom z posledních jednáních v Praze po poměrně dramatických a bouřlivých diskusích stáhl. Máme tu tedy další…

Doba čtení: 1 minuta

Google chce 101 nových generických domén, kompletní seznam v článku

V seznamu podaných žádosti o nové generické domény nejvyšší úrovně najdete ve 101 případech Google. Nikoliv přímo jako Google, ale prostřednictvím Charleston Road Registry. Podívejte se na kompletní seznam domén, které chce Google získat.  V některých případech má o domény ale zájem i více dalších subjektů. Mezi žádostmi najdete jedinou žádost z České reubliky – Unicorn, a.s. žádá o UNICORN.

23. 6. 2012 11:31
Doba čtení: 1 minuta

Jaké jsou nejzajímavější žádosti o doménu nejvyšší úrovně

ICANN nedávno odkryl seznam žadatelů o nové domény nejvyšší úrovně. Pojďme se podívat, o co se v následujících měsících bude bojovat a kdo jsou nejsilnější hráči.

Doba čtení: 7 minut

Nových domén může být až přes 2 000

Na blogu CZ.NIC vyšel minulý týden ve čtvrtek text s názvem Žadatelů o nové domény je téměř 1 300 (a musi čekat). Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, v něm mimo jiné uvedl, kolik je žadatelů o nové domény nejvyšší úrovně. Dnes na tento článek navazuje aktuální zpráva, z níž se mimo jiné dozvíte, že žadatelé splnili podmínky pro získání 2091 nových domén nejvyšší úrovně (u dalších 214 nebyl uhrazen poplatek 5 000 USD).

7. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

ICANN oznámila počet žadatelů o nové generické domény nejvyšší úrovně

Organizace ICANN ve včerejší zprávě oznámila mimo jiné také konečný počet žadatelů o nové generické domény nejvyšší úrovně: registruje téměř 1300 žádatelů. „ V systému TAS je registrováno 1268 uživatelů, což je značný nárůst od předchozího známého čísla z 25. března (839). Je vidět, že na poslední chvíli ještě hodně uživatelů přibylo. Toto číslo je již konečné, protože už není možné registrovat nové uživatele. Každý uživatel má (tedy měl a po odstávce ještě bude mít) právo požádat o 0–50 domén.…

3. 5. 2012 13:50
Doba čtení: 1 minuta

Digitální lukostřelba aneb potíže se vznikem nových domén

Už sama o sobě kontroverzní inovace, tedy vznik nových domén nejvyšší úrovně, ještě nebyla pořádně nastartována a už ji provázejí velmi nepříjemné komplikace.

16. 4. 2012 6:25
Doba čtení: 5 minut

Loni bylo zaregistrováno každý měsíc 11 tisíc domén s koncovkou .CZ

Už v polovině února překročil počet domén s koncovkou .CZ hranici 900 tisíc. Nyní sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo podrobnější statistiky o přírůstku .CZ domén v loňském roce. Vyplývá z nich, že narůstá podíl držitelů domén z řad jednotlivců. Těm nyní patří 58 procent domén, podíl organizací tak oproti roku 2010 klesl o 8 procent. Nejvíce držitelů domén pochází, dle adresy v registru, ze Středočeského kraje. Meziročně výrazně vzrostl počet domén zabezpečených pomocí…

11. 4. 2012 8:51
Doba čtení: 1 minuta

Elektronická pošta byla znárodněna

Postupné pronikání národních abeced do internetových identifikátorů pokračuje. Po DNS následují adresy, hlavičky a přepravní mechanismy elektronické pošty, pro něž byla nedávno standardizována možnost použití UTF-8.

Doba čtení: 4 minuty

Čeští delegáti na konferenci ICANN v Kostarice museli schovat sexistické pohlednice (aktualizováno)

Na co se do Prahy těšíte nejvíc? Na památky, na pivo, nebo na děvčata? Kampaň, kterou správce české národní domény CZ.NIC propaguje červnové setkání ICANN v Praze, se nelíbí ombudsmanovi této organizace. Chris LeHatte proto požádal českou výpravu, aby reklamu s nakreslenou slečnou ze svého stánku na 43. schůzi ICANN v Kostarice stáhla. Stejně jako některým návštěvníkům se mu zdála sexistická. Češi jej poslechli.

Doba čtení: 1 minuta

Active 24 bude ve čtvrtek prodávat doménu .CZ za 15 korun

Společnost Active 24Vznikla v roce 1997 jako Globe Internet, ze začátku šlo o malou firmu o několika málo lidech, ze které však rychle vyrostl jeden z hlavních českých hráčů na poli hostingu a registrace domén. V roce 2004 došlo k prodeji Globe Internet a přejmenování společnosti na  ACTIVE 24. Zdroj: tisková zpráva

Doba čtení: do minuty

CZ.NIC zveřejnil statistiky DNSSEC resolverů

CZ.NIC má jako správce domény .CZ poměrně dobrý přehled o tom, kolik existuje zabezpečených domén s českou národní koncovkou. Jak je to ale „na druhé straně“, na straně resolverů? Na tuto otázku přináší odpověď dnešní blogpost Ondreja Mikleho z Laboratoří CZ.NIC. V článku je popsaná metodika, která byla pro zjištění situace potřeba, i dva žebříčky z dubna a prosince loňského roku. I s ohledem na změny na konci loňského roku jistě nepřekvapí, že prosincovému žebříčku vévodí Telefónica O2 a…

14. 2. 2012 15:42
Doba čtení: 1 minuta

Počet domén .cz překročil 900 tisíc, milionová hranice může padnout ještě letos

Včera krátce před čtvrt na pět odpoledne byla zaregistrována doména .cz s pořadovým číslem 900 000. Informaci zveřejnil správce domény .cz, sdružení CZ.NIC. Průměrně je každý měsíc zaregistrováno okolo 10 tisíc domén s českou národní koncovkou. Pokud toto tempo vydrží i v následujících měsících, překoná počet domén .cz do konce roku hranici jednoho milionu.

14. 2. 2012 7:49
Doba čtení: do minuty

Velkoobchodní cena domén .CZ klesla o 15 korun

Správce české národní domény oznámil další pokles velkoobchodní ceny za držení jednoho doménového jména s koncovkou .CZ. Roční registrační poplatek klesl k dnešnímu dni z dosud platných 140 korun bez DPH na 125 korun bez DPH. Přehled vývoje velkoobchodní ceny ukazuje graf.  Na změnu již reagují také komerční registrátoři, například Ignum snížilo svou cenu o desetikorunu na 219 Kč bez DPH, k tomu nabízí každou desátou registrovanou doménu zdarma. Roční prodloužení již registorvané domény stojí…

1. 2. 2012 13:59
Doba čtení: 1 minuta

Právě teď startuje registrace nových domén. Dočkáme se koncovek .berlin, .gay či .free?

Ode dneška mohou zájemci o nové generické domény nejvyšší úrovně podávat své žádosti u organizace ICANN. Samotná žádost přijde ovšem na 185 tisíc dolarů. Celkové náklady na registraci vlastní doménové koncovky se pak vyšplhají na čtvrt milionu. Do procesu se tudíž zapojí jen velké firmy a bohaté organizace.

Doba čtení: 1 minuta

Technologií DNSSEC je chráněno více než 35 procent .CZ domén

Na přelomu loňského roku začalo dalších pět doménových registrátorů podepisovat domény spravované na jejich jmenných serverech technologií DNSSEC. Z celkového počtu více než 883 tisíc domén .CZ je tak nyní tímto způsobem chráněno 311 141, tedy více než 35 procent. Česko je tak světovým lídrem v zavádění DNSSEC technologie. Druhá je švédská národní doména .SE, která zavedla DNSSEC jako vůbec první na světě.

Doba čtení: do minuty

Malá válka o zákazníky mezi GoDaddy a Namecheap

GoDaddy podporou SOPA přišel o více než 35 tisíc domén během dvou dnů a odchod zákazníků pokračuje. Jeden z konkurentů, Namecheap, obvinil GoDaddy z blokování informací o převáděných doménách. Podle Namecheap poskytuje GoDaddy nekompletní odpovědi na dotazy prostřednictvím WHOIS, komplikuje tak převody domén a porušuje pravidla. Vše je prý ukázkou toho jak mohutný je útěk zákazníků od GoDaddy a jek velkým problém to pro společnost je.

Doba čtení: 1 minuta

GoDaddy podporou SOPA přišel o více než 35 tisíc domén

Americký doménový registrátor GoDaddy se stal cílem bojkotu zákazníků – nelíbila se jim podpora SOPA až natolik, že vyhlásili veřejný bojkot. Na internetu se tak objevily i návody jak domény od GoDaddy převést k jinému registrátorovi. Výsledek je ten, že v pátek 24. prosince GoDaddy přišel o 21 054 domén, o den předtím šlo o zhruba 15 000 domén.

Doba čtení: 1 minuta