Hlavní navigace

Jak se obchoduje s doménami

Ještě před několika lety byla řada domén považována za bezcenné kvůli tomu, že obsahovaly označení něčeho, co nelze nabízet přes Internet. Čas ale ukázal, že přes Internet lze prodávat opravdu cokoliv a každý pojem má tak větší či menší komerční potenciál. Trh s doménami proto stále více láká nejen nové doménové spekulanty, ale také velké investory a moderní sběratele.

Doba čtení: 5 minut

CZ.NIC spravuje již 400.000 českých domén

Sdružení CZ.NIC oznámilo, že coby správce české národní domény spravuje již 400.000 domén s koncovkou .cz. Od nasazení nového registračního systému FRED, který měl registraci výrazně usnadnit, se rychlost registrací nových domén téměř zdvojnásobila. Od 2. října loňského roku, kdy byl FRED nasazen do provozu, se zaregistrovalo více než 74.000 domén. Od spuštění systému se do této doby zaregistrovalo přibližně stejné množství domén jako od ledna do října 2007, tedy za devět měsíců, říká Ondřej…

Doba čtení: do minuty

Certifikáty k doménám: zásadní doklad, nebo cár papíru?

V diskuzním fóru na Lupě se nedávno rozhořela vášnivá debata o certifikátech o vlastnictví domény. Někteří čtenáři je považují za bezcenný cár papíru, ale objevily se i příspěvky, jejichž autoři tvrdí, že tyto certifikáty jsou potřeba při převodu domény. Rozhodli jsme se proto vnést do tématu trochu světla.

Doba čtení: 4 minuty

Doména dgx.cz prodána za 66.666 korun

Nedávno jsme vás informovali, že doména dgx.cz včetně kompletního obsahu jde do dražby. Zmíněná doména je zajímavá tím, že na ní běží oblíbená česká fóra věnovaná publikačnímu systému WordPress, platebnímu systému PayPal nebo reklamní službě Google AdSense. Dále je její součástí známý český blog La Trine. David Grudl, dosavadní držitel domény a mimo jiné tvůrce Texy, doménu prodal za 66.666 korun. Poslední nabídka v aukci přišla minutu před jejím ukončením. (Fórum Webtrh.cz)

Doba čtení: do minuty

Doména dgx.cz včetně fór a blogu je na prodej

David Grudl prodává doménu dgx.cz včetně všech projektů, které na ní běží. Vedle blogu La Trine jde také o diskuzní fóra o publikačním systému WordPress, platebním systému PayPal a reklamní službě Google AdSense patřící mezi největší svého zaměření v českém internetovém prostředí. Dražba domény včetně obsahu probíhá až do půlnoci 24. února prostřednictvím fóra Webtrh.cz, kde se zájemci mohou dočíst i něco o návštěvnosti prodávaných stránek. David Grudl si dává několik podmínek. Nový vlastník mu…

Doba čtení: 1 minuta

Doména .eu – počet registrací roste, chybí ale obsah

Evropská doména se těší přízni firem, organizací i jednotlivců, alespoň o tom svědčí neustálý nárůst počtu registrovaných doménových jmen. Podle některých kritiků sice celkové množství registrací působí impozantně, ale při srovnání počtů .eu a národních domén v jednotlivých státech ta evropská zatím značně pokulhává. Jaké jsou hlavní problémy .eu domény? Mohou ohrozit její budoucnost?

Doba čtení: 7 minut

Ignum snižuje cenu registrace evropských domén

Webhoster a doménový registrátor Ignum oznámil snížení ceny registrace evropských domén .eu. Od 1. února roční registrace domény .eu vyjde na 208 korun (dříve 238 korun). Zákazníkům využívajícím množstevní slevu byla cena snížena na 185 korun (dříve 225 korun) a partnerům na 155 korun (dříve 205 korun). Všechny uvedené ceny jsou bez DPH.

6. 2. 2008 11:57
Doba čtení: 1 minuta

Doména pujcky.cz stála několik milionů korun

Odstartoval nový web Půjčky.cz. Jedná se o informační centrum pro zájemce o půjčky a hypotéky, kde mohou najít potřebné informace. Start webu je doprovázen nálepkou spuštění obsahu na jedné z nejdražších českých domén, což nás pochopitelně zaujalo. Podle našich informací měl současný držitel pujcky.cz, kterým je společnost Elephant Orchestra, za tuto doménu zaplatit částku v řádu vyšších jednotek milionů korun. (Tisková zpráva)

Doba čtení: do minuty

Ignum dosáhl mety 100 000 spravovaných domén

Společnost Ignum oznámila, že 9. ledna dosáhla mety 100 000 spravovaných domén pro 35 000 zákazníků. Ignum se registraci domén věnuje přes čtyři roky. Většina ze 100 000 domén je 68 006 česká národní .cz. Dalších 16 737 představují různé generické domény. Evropských domén .eu Ignum spravuje přes 10 tisíc. Naše dosavadní působení na doménovém trhu hodnotíme velmi pozitivně. Navíc během celého loňského roku jsme zaznamenávali nadstandardní přírůstky registrací všech typů domén. Průměrně jsme…

11. 1. 2008 12:51
Doba čtení: do minuty

EURid sídlí (už i) v Praze

Sdružení EURid, spravující doménu nejvyšší úrovně .eu, otevřelo toto úterý svou pobočku v Praze. Z ní bude poskytovat podporu registrátorům i držitelům domén nejen v ČR, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Co říkají aktuální statistiky o evropských doménách? Jak si v jejich využití vede ČR?

Doba čtení: 7 minut

Mafra získala domény jizdnirad.cz a vlak-bus.cz

Mediální skupina Mafra získala domény jizdnirad.cz a vlak-bus.cz od společnosti CHAPS. Obě domény budou přesměrovány na hlavní server internetových jízdních řádů, řekl Jan Josef Kubíček, vedoucí portálových služeb iDnes. Převod domén na nového vlastníka je součástí naší strategie soustředit se na vývoj dopravních aplikací, nikoliv na provozování webových stránek, uvedl David Švingr ze společnosti CHAPS. (Tisková zpráva)

29. 11. 2007 16:43
Doba čtení: do minuty

Prvních deset tisíc domén v novém registračním systému CZ.NIC

Správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, hlásí malé jubileum. Jen tři týdny provozu nového registračního systému stačily na to, aby jeho prostřednictvím bylo zaregistrováno deset tisíc domén s koncovkou .cz. Může za to zvýšený počet registrací, za kterým zřejmě stojí značné snížení ceny roční registrace. V současnosti tedy sdružení eviduje více než 348 tisíc registrovaných .cz domén. (Tisková zpráva)

Doba čtení: do minuty

Nižší cena české domény vyhnala vzhůru počty registrací

Kdybychom mohli měřit národní informační gramotnost počtem registrovaných domén .cz, pak jsme během posledního měsíce buď zmoudřeli, nebo nás osvítilo. Bohužel ve zmoudření doufat nemůžeme, pouze trh domén se trochu otřásl. Příčinou byly úpravy cen po říjnovém přechodu na nový registrační systém. Kteří registrátoři zatím získali nejvíce nových zákazníků?

Doba čtení: 6 minut

Velký zájem o levnější domény s koncovkou .cz

Snížení velkoobchodní ceny registrace domén s českou národní koncovkou .cz, které se promítlo i do koncových nabídek tuzemských registrátorů, způsobilo zvýšený zájem o registraci nových domén. Od začátku roku do 27. září se denně zaregistrovalo průměrně 282 domén, ovšem mezi 1. až 16. říjnem to bylo 565 domén. Jen během prvních dvou říjnových dnů bylo zaregistrováno 2.246 domén s koncovkou .cz. (Blog Webtrh)

Doba čtení: do minuty

Piráti získali doménu protipirátské organizace

Organizace International Federation of the Phonographic Industry bojující proti počítačovému pirátství přišla o doménu ifpi.com, kterou dříve používala pro své oficiální webové stránky. Doménu si zaregistrovali lidé ze serveru The Pirate Bay, který se věnuje sdílení a nejednou se dostal do křížku s protipirátskými organizacemi včetně IFPI. Na doméně bude prý brzy spuštěn nový web s názvem International Federation of Pirates Interests. Organizace IFPI nadále využívá doménu ifpi.org. (BetaNews)

Doba čtení: do minuty

Většina registrátorů již českou doménu zlevnila

Po roce a půl příprav spustil správce české národní domény na začátku října nový registrační systém. Ten mimo jiné umožnil snížit velkoobchodní cenu za registraci a vedení domény .cz. Jak na zlevnění zareagovali samotní doménoví registrátoři? Za kolik se dá česká národní doména pořídit? A bude do budoucna ještě levnější? Přináší s sebou nová cena nějaká úskalí?

Doba čtení: 5 minut

Nový systém pro správu české domény běží hladce

Sdružení CZ.NIC hlásí, že nový systém pro správu domén s českou národní koncovkou .cz byl spuštěn úspěšně. Migrace dat mezi doposud používaným registračním systémem a systémem novým proběhla během třídenní odstávky registrací domén. Převod doménových dat mezi starým a novým systémem jsme pečlivě naplánovali a několikrát odzkoušeli, také proto proběhlo spuštění nového registračního systému přesně podle plánu a bez komplikací, řekl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC.

Doba čtení: 1 minuta

Martin Peterka, CZ.NIC: česká doména ještě zlevní

Správce české domény spustil včera nový registrační systém, který připravoval zhruba rok a půl. Co to bude znamenat pro registrátory a držitele domén? Jsme neziskové sdružení a není důvod, abychom měli vyšší příjmy, než máme náklady, říká jeho provozní ředitel Martin Peterka a dodává, že nárůstu doménových spekulací se neobává. Uchovávání osobních údajů o držitelích domén je podle něj nutností.

Doba čtení: 13 minut

Registrátoři snižují ceny domény .cz

S dnešním přechodem na nový systém správy české domény oznámilo sdružení CZ.NIC novou velkoobchodní cenu stanovenou na 190 korun bez DPH. To je oproti předchozí ceně (400 korun) více než o 50 procent méně. Podle portálu JakNaHosting.cz vypadá pořadí 17 nejlevnějších aktuálních nabídek českých registrátorů následovně:

Doba čtení: 1 minuta

Registrace domén s koncovkou .cz bude mít výpadek

Nový systém pro správu české národní top-level domény .cz bude spuštěn už 1. října. Poslední tři zářijové dny ale dojde k odstávce registrací nových domén s koncovkou .cz. Pokud si tedy chcete registrovat doménu, musíte spěchat, protože ve dnech od 28. do 30. září to nebude možné. Navíc v této době nepůjde nijak operovat s doménami již registrovanými.

Doba čtení: 1 minuta

První český ENUM Day již tuto středu

Sdružení CZ.NIC pořádá tuto středu (tedy 12. září) od 9 do 16 hodin v Café Louvre na pražské Národní třídě první českou konferenci ENUM Day. Jak je zřejmé již z názvu akce, řeč bude o technologii ENUM a jejích možnostech, které představí odborníci z České republiky i ze zahraničí. Vstupenka stojí 200 korun.

10. 9. 2007 6:41
Doba čtení: do minuty

Zoner Software spravuje přes čtyřicet tisíc .cz domén

Doménový registrátor Zoner Software oznámil, že počet jím spravovaných domén s českou národní koncovkou .cz přesáhl hranici čtyřiceti tisíc. Téměř 40 procent prý Zoner Software spravuje pro své partnery jako jsou společnosti Explorer nebo Miton. Domény .cz představují většinu domén, které Zoner Software spravuje. Celkem jich má pod svými křídly 58 tisíc. (Tisková zpráva)

Doba čtení: do minuty

Ignum přebírá domény od společnosti SkyNet

Společnost SkyNet, která se již dva roky orientuje na služby datové bezpečnosti, končí se svými aktivitami registrátora domén s koncovkou .cz. Necelé 2,5 tisíce současných zákazníků přebírá Ignum. Tato změna by se neměla nijak dotknout provozu domén. Za poslední půlrok společnost Ignum zaregistrovala nebo převzala do své správy průměrně 1.745 nových .cz domén každý měsíc. (Tisková zpráva)

5. 9. 2007 9:31
Doba čtení: do minuty

Cena české národní domény jde dolů

Jak už od nás víte, správce české národní domény, kterým je sdružení CZ.NIC, od 1. října snižuje velkoobchodní cenu roční registrace ze současných 400 korun na 190 korun, čili více než o polovinu. Jako jeden z prvních velkých registrátorů na snížený ceny zareagovala společnost Ignum, která oznámila, že od října u ní za registraci domény s koncovkou .cz zaplatíte 285 korun za rok.

31. 8. 2007 9:29
Doba čtení: do minuty

Pozvánky na konference o ENUM a novinkách Microsoftu

Máme tu dvě pozvánky na akce, který by mohly čtenáře Lupy zajímat. První je na ENUM Day, kterou pořádá sdružení CZ.NIC. Ve středu 12. září v Galerii Louvre na Národní třídě v Praze budou od 9:00 do 16:00 probíhat prezentace a diskuze o technologii ENUM. Kapacita konference je omezená, zájemci by si proto měli co nejdříve rezervovat své místo, a to přes registrační web, který jsme dnes spustili, upozorňuje Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Celodenní vstupenka vyjde na 200 korun. …

23. 8. 2007 6:14
Doba čtení: 1 minuta

Česká vláda získala důležitou doménu eu2009.cz

Česká vláda podle informací ČTK získala doménu eu2009.cz, kterou hodlá použít při svém evropském předsednictví v roce 2009. Webové adresy v podobném tvaru užívají i ostatní země v rámci své národní domény. Některé vlády se ovšem probraly pozdě a někdo je při registraci již předběhl. To je právě případ domény eu2009.cz, kterou si zaregistroval webdesigner Lukáš Novák. Ten ji však ale po dohodě s Úřadem vlády přenechá jen za uhrazení nákladů spojených s její registrací a udržováním. Podle výpisu…

Doba čtení: do minuty

Proč jsou oblíbené některé exotické domény?

Kromě běžných domén s koncovkami .cz, .eu, .sk, .de apod. lze prostřednictvím registrátorů na území ČR registrovat i další koncovky mnohem vzdálenějších až exotických zemí. Co vede registrátory k tomu, že nabízejí koncovky takových států, jako je Tuvalu (.tv), Samoa (.ws), Laos (.la) anebo třeba Mikronésie (.fm)?

Doba čtení: 10 minut

Jak funguje nový registrační systém domény .cz?

Sdružení CZ.NIC oznámilo začátkem dubna přechod na nový systém správy registru domén CZ. Obsah stávajícího systému DSD (Distribuovaná správa domény) provozovaného outsourcingovým partnerem bude ke konci září tohoto roku přenesen do nového systému DSDng (Distribuovaná správa domény – nová generace). Systém DSDng byl v průběhu roku 2006 vybudován na „zelené louce“. Podívejme se tedy, jak takový registrační systém vypadá.

Doba čtení: 7 minut

RIPE poslal formální žádost o podepsání root zóny

Pracovní skupina DNS se na konferenci RIPE 54 usnesla na tom, že by se organizaci ICANN měla poslat formální žádost o brzké podepsání root zóny. Pracovní skupina DNS v průběhu konference vytvořila prohlášení, které bylo na závěrečné plenární schůzi odsouhlaseno a žádost byla zaslána na ICANN. Text dopisu naleznete na stránkách DNS WG.

Doba čtení: do minuty

Velkoobchodní cena české domény výrazně klesá

Správce české národní domény, jímž je sdružení CZ.NIC, oznámil nový velkoobchodní ceník naplňující dřívější příslib nižších poplatků za registraci. Velkoobchodní cena od října klesne ze současných 400 korun na 190 korun. Jednotliví registrátoři tak mají prostor na dosti výrazné slevy. Razantní snížení velkoobchodní ceny registrace domény CZ je možné díky přechodu na nový a podstatně efektivnější systém pro správu domény CZ, který bude provozovat přímo CZ.NIC, řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel…

Doba čtení: do minuty