Hlavní navigace

Online smrt

Jana Doležalová v sloupku na Reflexu při příležitosti spuštění online porodů v nemocnici u Apolináře sarkasticky volala po online úmrtí. Má ho tedy mít. Thajské ministerstvo spravedlnosti nainstalovalo do věznic webové kamery, které budou snímat každodenní život věznů včetně posledního okamžiku před popravou. Takové online elektrické křeslo. Už jen čekám, kdy se na eBay objeví aukce, která bude nabízet možnost tento okamžik odentrovat. (spravy.markiza.sk)

18. 1. 2005 14:00
Doba čtení: do minuty

Microsoft Passport v koncích. Nebo na začátku?

Před několika dny ohlásila společnost eBay, největší aukční server na Internetu, že končí s podporou technologie MS .NET Passport. Byla to pravděpodobně jedna z posledních velkých firem (s výjimkou Microsoftu), které umožňovaly uživatelům tuto technologii využívat. Pro pasy je to de facto konec mimo svět Microsoftu. Nebo nový počátek.

Doba čtení: 5 minut

DomainKeys - nová antispamová technologie

Systém přenosu emailů po Internetu byl navržen ještě v dobách, kdy se bezpečností nebylo potřeba příliš zabývat - a je to na něm poznat. Bohužel od doby jeho vzniku nebylo v tomto ohledu uděláno takřka nic. Dnes vás chceme seznámit s technologií, která by mohla u emailů omezit možnost podvržení adresy odesílatele.

Doba čtení: 5 minut

Únosce domény eBay uvězněn

Teenager, který požádal o převod dobře známých doménových jmen na své servery, byl vzat do vazby. Devatenáctiletý chlapec z Helmstedtu požádal o převod domén jako jsou Google, Web.de, Amazon, a v případě eBay mu registrátor vyhověl. Policii chlapec řekl, že vůbec netušil, že by převod byl možný. A policie potvrdila, že tento únosce prostě jen vyplnil formulář na webu a není to žádný počítačový geek. (The Register)

6. 9. 2004 16:30
Doba čtení: do minuty

Gmail – rozdíl není ve velikosti

Google na apríla prohlásil, že nabídne emailovou schránku s 1 GB prostoru zdarma. To přimělo k aktivitě řadu dosud nepříliš inovativních freemailů, které jeho krok následovaly a vypadalo to, že hlavní pointa myšlenky Gmailu bude "privatizována" ještě před jeho vznikem. Jenže rozdíl nakonec není ve velikosti...

Doba čtení: 9 minut

eBay do střední Evropy nepůjde, je to fáma

Na slovenském serveru Inet.sk vyšel článek, který dementuje zprávy o chystané expanzi eBaye do České republiky, Polska a Maďarska. Server cituje senior directora eBaye Chrise Donlaye: Informácia o vstupe eBay na trhy východnej Európy tento rok je iba klebeta. Myslím, že vznikla z minulotýždňového článku v nemeckom časopise Wirtschaftswoche.

22. 7. 2004 9:00
Doba čtení: do minuty

eBay míří na český trh

Podle serveru Euro OnLine se ještě letos můžeme dočkat otevření české verze portálu eBay. Spolu s Českou republikou vtrhne eBay do Maďarska a Polska, kde také bude mít středoevropskou centrálu. Mimochodem, doménu ebay.cz drží od března 2001 Global One Communications.

Doba čtení: do minuty

Nejen na ClickNetu se už nekliká

Stamilionové obraty největších českých internetových obchodů a miliardy, které už celým českým B2C i B2B segmentem stačily protéct, dokazují, že nakupovat zejména prostřednictvím virtuálních nákupních košíků českým uživatelům problémy nečiní. Jak si však stojí a jak dopadly obchodní modely komplikovanější, než je pouhé klikání na ikonu "koupit"?

Doba čtení: 7 minut

Data o reklamě PPC

Reklama účtovaná za odklepnutí odkazu dosáhla popularity vlivem Overture a AdSense. Weblog Search Engine Lowdown zveřejnil několik zajímavých dat inzerci PPC: Kolem 58 procent nabídek na Overture nepřesáhne cenu 15 amerických centů. Aukční servery jsou největšími inzerenty na Googlu i Overture; eBay utratí za jedno odklepnutí průměrně 11 centů. Cena některých výrazů se vyšplhá až dva i 75 dolarů. Počet uživatelů Googlu v březnu stoupl o deset procent.

20. 5. 2004 9:00
Doba čtení: do minuty

Google IPO - nejočekávanější, nejsledovanější

Google IPO - tedy uvedení akcií Google do volného prodeje - je bezesporu nejočekávanější akciovou událostí letošního roku, pokud odmyslíme události rázu ryze makroekonomického. Snad každý aktivní obchodník s akciemi přemýšlí nad tím, zda a kolik akcií Google má nyní nakoupit, zda půjdou nahoru či dolů a zda je bude brzy zase prodávat.

Doba čtení: 6 minut

Dívka na prodej

Můžete si s ní hrát, říká o své osmileté dceři na eBayi její matka z Německa. Policisté u našich západních sousedů se již pustili do vyšetřování. Předtím, než policie nechala nabídku stáhnout se cena hraní s děvčátkem vyšplhala na 25.50 eur z vyvolávací ceny jedno euro. Vyšetřovatelé zjistili, že nabídku umístili na eBay jedenačtyřicetiletá žena se svým pětatřicetiletým komplicem, zatím ovšem není znám jejich motiv. Nechce si někdo hrát se mnou? (BBCi)

21. 4. 2004 7:00
Doba čtení: do minuty

Yahoo! bude mít v Číně online dražby

Při listování přehledem zpravodajství mě praštila v Právu do očí zpráva, že v Číně bude mít Yahoo! aukční web. Takovou čínskou eBay. Zajímalo by mě, co tam kdo bude dražit. Členské příspěvky do strany na deset let? Myslím, že tu o Číně máme poměrně zkreslené představy, tedy i já. Ne, že bych chtěl letět do Pekingu s Klausem, ale možná je opravdu čas podívat se, co je v Číně nového.

14. 4. 2004 12:42
Doba čtení: do minuty

Virtuální ekonomiky MMOGs

Zatímco s "novou ekonomikou" jsme se rozloučili s pádem americké technologické burzy NASDAQ, ekonomika virtuální (neboli syntetická) začíná čím dál více pronikat do našeho běžného života. Online hry hrají v současné době miliony lidí a mnohé virtuální světy mají větší hrubý domácí produkt než Rusko nebo Čína.

Doba čtení: 5 minut

Číslo dne: 212-867-5309

Cena za převod telefonního čísla, které jsem si dnes vybral jako číslo dne, se díky přenositelnosti v USA vyšlphala v aukci eBay na 55.855,66 dolarů, tedy hodně přes milion korun. Patrick Zandl zmínil ďábelské číslo 666 a František Lutonský kontruje číslem na Boha. Adam Javůrek se pustil do detektivní práce, aby zjistil, čím je to číslo zajímavé. Myslím, že těch padesát tisíc nakonec bude příjmné zadostiučinění za všechna předchozí příkoří.

16. 2. 2004 20:00
Doba čtení: do minuty

Orkut se známe?

Přátelé mých přátel jsou i mými přáteli - to je shrnuto jazykem Vinnetoua vše o sociálním softwaru, který v lednu pod názvem Orkut rozšířil rodinu satelitů fulltextového vyhledavače Google. Pro zvěčnění přátelských vztahů na Orkutu však musíte být nejdřív někým přizváni. Tajemstvím obestřený Orkut inspiruje spiklenecké teorie.

Doba čtení: 3 minuty

Aukro.cz vstupuje na scénu

V srpnu letošního roku se na českém Internetu objevila nová služba - Aukro.cz. Jedná se o českou alternativu polské služby Allegro.pl (doména Allegro.cz byla zabraná...), která má již vyjma nově spuštěné české rovněž už zavedenou holandskou verzi Ricardo.nl. Jak si povede polská obdoba amerického eBay na českém trhu?

Doba čtení: 3 minuty

eBay uplatňuje ochrannou známku

Aukční gigant eBay potvrdil, že jeho právníci požádali internetový vyhledávač Google, aby zakázal inzerentům používat jeho obrannou známku coby klíčové slovo.

13. 8. 2003 19:27
Doba čtení: do minuty

Začal již Internet vydělávat?

Na jaře roku 2000 vrcholilo šílenství, kdy mnozí investoři považovali jakoukoliv internetovou akcii za zdroj budoucích tučných dividend. Výsledkem byl krach. Podíváme-li se však na vývoj internetových firem v posledním roce, můžeme získat zcela odlišný obraz. Hodnoty akcií nejvýznamnějších internetových firem stále stoupají.

Doba čtení: 3 minuty

eBay zaplatí 35 milionů dolarů

Federální porota v úterý shledala eBay vinným z porušování tří patentů a nařídila aukčnímu gigantu zaplatit 35 milionů dolarů.

28. 5. 2003 13:52
Doba čtení: do minuty

eBay koupí za 1,5 miliardy dolarů PayPal

Americká společnost eBay koupí za zhruba 1,5 miliardy dolarů firmu PayPal. Společnost eBay je známá hlavně jako on-line aukční síň, zatímco PayPal je poměrně dost rozšířený platební systém, který už teď používá řada klientů firmy eBay. Společnost eBay bude za firmu platit svými akciemi, a to tak, že za jednu akcii PayPal zaplatí 0,39 akcie své. (Více)

8. 7. 2002 18:47
Doba čtení: do minuty

Yahoo končí s dražbami v Evropě

On-line dražby na serveru Yahoo v Evropě končí. Služba totiž nepřinášela společnosti kýžený zisk. Její představitelé se proto rozhodli, že se v Evropě stáhnou a vyjádřili otevřenou podporu svému dosavadnímu sokovi – serveru eBay. Během několika týdnů tak Yahoo zastaví přijímání zboží do dražeb a brzy by měla celá služba skončit v šesti evropských zemích – Anglie, Francie, Irsko, Itálie, Německo a Španělsko. (Více)

27. 5. 2002 12:04
Doba čtení: do minuty

Je aukční server eBay na scestí?

O tvrzení, že eBay je jedním z největších a také nejoblíbenějších aukčních serverů na světě, se dá jen těžko pochybovat. V souvislosti s tím je však zarážející fakt, že si tento aukční gigant nebezpečně pohrává se svojí bezpečností a důvěryhodností. O tom, co se vlastně na eBay děje informuje server Technet.

29. 4. 2002 16:00
Doba čtení: do minuty

eBay omezí obchod se suvenýry z WTC

Online aukční server eBay pozastaví na žádost newyorské radnice obchodování s určitými věcmi, které mají něco společného se zřícením světového obchodního centra loni v září. (Underground)

25. 2. 2002 14:56
Doba čtení: do minuty

Na českých i-aukcích ledvinu neprodáte

Chcete na české internetové aukční službě prodat ledvinu? Máte smůlu. Lidské orgány, obohacený uran a dětská pornografie nemají dle provozovatelů českých i-aukcí šanci. Otázkou je, co se na českých aukčních službách prodat dá. S vyjímkou hardwaru a mobilních telefonů to zdá se není žádná sláva. Je na obzoru zlepšení?

Doba čtení: 6 minut

readme.txt v2.0: Týden v zahraničí

Život je změna. Protože papouškování domácích událostí bylo jen mlácením prázdné slámy, proto v rubrice readme.txt počínaje dneškem naleznete krátké glosy nejdůležitějších zahraničních událostí z per různých autorů a především rozcestník na nejzajímavější oborové články na zahraničních serverech.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy iDnes na Googlu nehledejte

Pokud měl zářijový útok na WTC nějaký vliv na fulltextové vyhledavače, pak je to patrně zvýšený tlak na poskytování čerstvých informací. Google včerejší tiskovou zprávou oznámil, že zavádí testovací provoz vyhledávání v aktuálním zpravodajství. Zde se uplatní v pondělí zmiňovaný sémantický přístup k webu. A jak je to u nás?

Doba čtení: 4 minuty

Hackeři a virózníci riskují doživotí, i trest smrti

Podle návrhů protiteroristických zákonů nejrůznějších amerických politiků má být v budoucnosti nejen omezena úroveň šifer v komunikaci a rozšířeno odposlouchávání všech lidí bez omezení. Za porušení zákona hackingem, vypuštěním červa, prolomením systémů aj. hrozí doživotní vězení. V úvahu připadá i trest smrti.

Doba čtení: 9 minut

Já už chci z Internetu něco zpátky, ne jen do něj sázet!

...a kouzelné sluchátko odpovědělo: "Ale ovšem, jak si račte přát!" Tak naráz to ovšem zase nepůjde, ale leccos naznačuje tomu, že by se situace za několik let mohla v mnohém změnit k lepšímu. A konečně začít přinášet "něco zpátky" i běžným uživatelům, ať už jen jejich samotnou účastí či nabídkou jejich produkce.

Doba čtení: 7 minut

První klonovaní lidé jsou plánováni na rok 2003

Napster bude od léta asi za peníze ˙ Energis už nestojí o Aliatel ˙ Nový film o Linuxu Revolution O. S. ˙ Computer Press koupil reklamní síť Mr.Lin(x) ˙ Steven Spielberg uvedl svůj první webový projekt ˙ Podle Miloše Zemana vynese prodej licencí UMTS nejméně 20 miliard korun ˙ Prázdná krabice od konzole Playstation 2 vydražena za 425 dolarů

Doba čtení: 4 minuty

Co týden dal: Nový Napster se jmenuje Flycode

Počínaje dnešním dnem byste se měli v rubrice readme.txt každé pondělí setkávat s poněkud zvláštním koktejlem zpráv z prostředí českého i zahraničního Internetu tak, jak je člověk vnímá v dnešní záplavě informací. Co týden dal? Expandia Banka a UPC hospodařila se ztrátou, nový Napster se jmenuje Flycode a další.

Doba čtení: 5 minut