Hlavní navigace

Hospodářské noviny: eBay míří do Prahy

Podle informací Hospodářských novin společnost eBay, která provozuje stejnojmennou internetovou aukční síň, hodlá v Praze otevřít své marketingové a analytické centrum. Ještě do konce tohoto roku by mělo zaměstnat dvě desítky specialistů na marketing a analytiků. Prahu jsme si vybrali proto, že je zde velká koncentrace vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří mají jak dobré jazykové znalosti, tak celosvětový rozhled. To je jasně patrné i z faktu, že si i jiné nadnárodní korporace a společnosti…

8. 2. 2008 15:49
Doba čtení: do minuty

PayPal kupuje izraelskou společnost Fraud Sciences

Společnost PayPal provozující online platební systém stejného jména koupila za 169 milionů dolarů izraelskou firmu Fraud Sciences. Ta nyní bude pro samotný PayPal a také aukční síň eBay navrhovat a realizovat bezpečnostní řešení. Zpráva o akvizici přichází několik měsíců po úspěšném útoku hackerů, kteří získali osobní údaje některých uživatelů eBay a ty pak vyvěsili na internetovém diskuzním fóru. (Security World)

5. 2. 2008 14:05
Doba čtení: do minuty

eBay čeká finančně slabší období

Americká společnost eBay provozující stejnojmennou internetovou aukční síň vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 531 milionů dolarů, což znamená meziroční nárůst o více než polovinu. Pod eBay patří také platební systém PayPal či komunikační síť Skype. Zisk předčil očekávání analytiků. Čisté tržby se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 27 procent na 2,18 miliardy dolarů. Společnost však upozorňuje, že sama v nejbližších měsících neočekává podobně příznivá čísla. Po tomto prohlášení přišel propad…

28. 1. 2008 12:05
Doba čtení: 1 minuta

Už i úvěry mají svůj internetový P2P model

Zajímavostí loňského roku byl vzestup internetového modelu P2P půjček a úvěrů. Není to samozřejmě principiálně nová věc, ale Internet tomu dal zcela nový rozměr i rychlost a začal tak znervózňovat některé prozíravější bankovní subjekty. Přidáte se také k zachráncům rodinných rozpočtů, nebo si půjčíte na nové auto od amerického podnikatele?

Doba čtení: 5 minut

Android: mobilní platforma, na které pracuje i Google nebo eBay

Zájem Googlu o mobilní telefony není nepatrný. Google připravil už několik mobilních verzí svých služeb a dlouho se spekuluje, že představí vlastní mobilní telefon podobně jako to udělal Apple nebo Skype. Nyní se oficiálně připojil ke skupině 34 IT společností, které se angažují v projektu open source mobilní platformy zvané Android.

6. 11. 2007 10:36
Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: Office téměř online

Microsoft představil online verzi svých Office, které bohužel tak úplně "online" nejsou. Ebay zjišťuje, že mu Skype nevydělává, a česká Státní informační politika ve vzdělávání míří ke svému neslavnému konci. Aukro má nový ceník, který řadu uživatelů tohoto aukčního serveru donutil k přechodu ke konkurenci. Jak vypadá digitalizace knih v Národní knihovně?

13. 10. 2007 6:30
Doba čtení: 5 minut

Internetové aukce v ČR: velká pnutí na malém trhu

Aukro.cz, největší tuzemský aukční server, upravil od začátku října svůj ceník a český internetový aukční trh tím postihlo menší zemětřesení. Jsou tyto změny šancí pro dosud nevýraznou konkurenci, nebo se většího rozvoje internetových aukcí nedočkáme?

Doba čtení: 7 minut

Z eBay unikla data 1.200 uživatelů (opraveno)

Populární aukční síň eBay se opět stala terčem úspěšného útoku. Z její databáze byly odcizeny údaje o 1.200 uživatelích včetně čísel kreditních karet nebo kontaktních informací. Ty byly nějaký čas veřejně vystaveny Trust & Safety fóru eBay a video s těmito daty se několikrát objevilo i na YouTube, odkud bylo opakovaně smazáno. Po počáteční bagatelizaci problému nyní eBay v oficiálním prohlášení tvrdí, že dělá vše pro ochranu klientů, jejichž údaje se podařilo útočníkům získat. (eBay,…

Doba čtení: do minuty

Zpěvák Prince chce žalovat YouTube a eBay

Populární zpěvák Prince včera oznámil, že plánuje zažalovat provozovatelé serverů YouTube, eBay a Pirate Bay, kteří se prý obohacují na jeho práci. Hudební hvězdě vadí, že se na Internetu objevují nahrávky pořízené návštěvníky jeho nedávných koncertů v Londýně. Kritizuje, že YouTube takové nahrávky na rozdíl od pornografie nefiltruje. Prince totiž tvrdí, že jde o základ úspěchu serverů jako je právě YouTube. Už dosáhl odstranění asi dvou tisíc videí a tří set položek z aukční síně eBay. …

Doba čtení: do minuty

Deset událostí, které měly největší vliv na e-komerci

Organizace Software & Information Industry Association (SIIA) vyhlásila deset událostí, které měly na vývoj e-komerce v poslední dekádě největší vliv. Na prvním místě je příchod Googlu v roce 1998 a následuje dosažení poloviční penetrace broadbandu v USA z roku 2004. Třetí místo obsadilo spuštění online aukční síně eBay v roce 1997. Nepopulární bramborová medaile připadla na internetový obchod Amazon (1997) a první pětku uzavírá reklamní systém Google AdWords (2000).

Doba čtení: 1 minuta

Aukční síň eBay prohrála soud kvůli padělkům hodinek Rolex

Americká online aukční síň prohrála šestiletý soudní spor s prodejci značkových hodinek Rolex. Vyplynulo to prý ze zprávy o hospodaření, kterou eBay podala americké Komisi pro cenné papíry. Spor vedený v Německu se týkal toho, že se přes eBay prodávají padělky hodinek Rolex. Známá online aukční síň první soud vyhrála, ovšem odvolací soud dal za pravdu žalující straně a eBay nyní musí zajistit, aby se přes tuto službu neprodávaly padělky hodinek Rolex.

1. 8. 2007 21:16
Doba čtení: 1 minuta

Microsoft následuje Google, citlivá data bude uchovávat 18 měsíců

Microsoft následuje Google a oznámil, že dobu, po kterou uchovává o uživatelích svého vyhledávače (Live Search) potenciálně citlivé záznamy, zkrátí na 18 měsíců a to platí globálně. Tyto záznamy navíc již nebudou uloženy vedle osobních dat klientů, takže případný úspěšný útočník nebude moci získat obě databáze současně.

Doba čtení: 1 minuta

Firefox eBay Edition ve finální verzi přináší vyšší bezpečnost

Před časem jsme psali o přípravě speciální edice prohlížeče Firefox pro uživatele aukční síně eBay. Po několika týdnech testování je k dispozici finální Firefox eBay Edition Speciální edice Firefoxu usnadňuje přístup k aukcím např. prostřednictvím postranního panelu, informuje také o vývoji aukcí a přináší vyšší bezpečnost při obchodování na eBay a využívání platebního systému PayPal.

6. 7. 2007 18:41
Doba čtení: do minuty

Webware 100: výkladní skříň současného Internetu?

Byly vyhlášeny výsledky ankety Webware 100 hledající mezi uživateli ty nejlepší projekty z kategorie Web 2.0. Jaké služby v anketě uspěly? Jak si vedli velcí hráči Google, Yahoo a Microsoft? Došlo na překvapení?

Doba čtení: 15 minut

Google opět kritizován za narušování soukromí uživatelů

Organizace Privacy International zveřejnila svou zprávu o soukromí uživatelů, které poskytují vybraní provozovatelé všemožných internetových služeb. Zpráva hodnotí posledních šest měsíců a v tomto časovém úseku z testu nejlépe vyšly webové stránky BBC následované aukční síní eBay a otevřenou encyklopedií Wikipedia. Nejhůře dopadl Google, jehož aktivity související se soukromím uživatelů se příliš nezamlouvají evropským ani americkým úřadům. Podrobnosti a kompletní pořadí naleznete ve výše…

12. 6. 2007 10:06
Doba čtení: do minuty

Průzkum: Nizozemsko má větší penetraci Internetu než USA

Průzkum comScore odhaluje aktivitu surfařů v několika evropských zemích během letošního dubna a výsledky porovnává se stejným průzkumem uskutečněným ve Spojených státech. Z průzkumu vyplývá, že 122 miliónů Evropanů starších 15 let surfuje každý den. Průměrný Evropan tráví online 24 hodin měsíčně. Skandinávské země a Nizozemsko mají největší procento využití Internetu ze všech sledovaných evropských zemí. V Nizozemsku je online dokonce 83 procent obyvatel, což je výrazně více než v USA, kde je…

8. 6. 2007 10:15
Doba čtení: 1 minuta

MySpace kupuje službu Photobucket za 250 milionů dolarů

Známý komunitní server MySpace kupuje službu Photobucket věnující se sdílení fotografií a videa za účelem dalšího využití na komunitních serverech jako je vedle MySpace třeba také konkurenční Facebook, aukční síň eBay nebo blogovací služba Blogger od Googlu. MySpace za Photobucket zaplatí něco okolo 250 milinonů dolarů v hotovosti. (Yahoo News)

9. 5. 2007 8:02
Doba čtení: do minuty

Speciální edice Firefoxu pro uživatele aukční síně eBay

Oblíbená internetová aukční síň eBay již nějaký čas nabízí nástrojové lišty pro webové prohlížeče, nicméně tentokrát přišla rovnou s vlastní edicí stále populárnějšího prohlížeče Firefox s add-onem v podobě speciálního sidebaru pro lepší přístup na eBay. Firefox eBay Edition je založený na zatím poslední verzi 2.0.0.3 a je dostupný v angličtině, němčině a francouzštině. Prozatím jde o veřejnou betaverzi, ostrá verze by měla být k dispozici v srpnu. Pro doplnění ještě dodejme, že vlastní edici…

Doba čtení: do minuty

Projekt StumbleUpon nakonec kupuje eBay

Provozovatelé online aukční síně eBay pod svá křídla v posledních letech získali nejednu zajímavou službu. Dalším přírůstkem je projekt StumbleUpon, o který se zajímal také Google nebo AOL. eBay zaplatí 40 až 45 milionů dolarů, ale objevila se informace i o částce 75 milionů dolarů. StumbleUpon je jeden z mnoha komunitních projektů. Člen komunity si do svého prohlížeče nainstaluje přídavný toolbar a hodnotí s jeho pomocí potenciálně zajímavé stránky, které navštívil. Tím by uživatelé služby…

19. 4. 2007 9:42
Doba čtení: do minuty

Další kuriozní aukce na eBay: tři miliony dolarů za okno

V internetových aukcích lze vydražit prakticky cokoliv, což potvrzuje nedávná dražba v přední online aukční síni eBay. Přesně za 3.001.501 dolarů tam totiž bylo vydraženo okno, ze kterého měl 22. listopadu 1963 Lee Harvey Oswald zastřelit tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Vyvolávací cena byla 100.000 dolarů. (Root.cz)

Doba čtení: do minuty

Stalo se: V Barceloně se rozhodovalo o budoucnosti mobilního Internetu

Na letošním světovém kongresu 3GSM se asi nejvíce mluvilo o zhodnocování investic a potřebě nových obchodních modelů, stejně jako o rozvoji mobilního Internetu a o využití potenciálu social networkingu. Před snahami o budování uzavřeného a proprietárního mobilního světa však účastníky varoval autor World Wide Webu, sir Tim Berners Lee.

Doba čtení: 14 minut

Mobilní MySpace, YouTube, eBay i Google Maps díky Vodafonu

Britský mobilní operátor Vodafone začal s poskytováním přístupu k řadě oblíbeným internetovým služeb i prostřednictvím mobilního telefonu. Po zpřistupnění služeb komunitního serveru MySpace a online aukční síně eBay přišel na řadu nyní server YouTube pro sdílení videa. Nyní Vodafone pracuje spolu s Googlem na mobilním využití Google Maps. Vedle navigace pomocí Java aplikace by mělo být možné i zaměření polohy mobilu resp. osoby, co jej nosí u sebe. (BBC News, Webuser, GeekZone)

12. 2. 2007 15:18
Doba čtení: do minuty

eBay zakazuje dražby zboží ze světa online her

Internetová aukční síň eBay už neumožní prodej virtuálních komodit z oblíbených online her jako je World of Warcraft, Second Life, Everquest 2 nebo City of Heroes. Hráči si za skutečné peníze kupují například virtuální zlato pro dosažení lepších výsledků v herním světě. Společnost Blizzard Entertainment stojící za velice oblíbenou online hrou World od Warcraft hráče, kteří se těchto obchodů účastní, vylučuje ze hry. Pravidla to totiž v zájmu rovných šancí všech hráčů zakazují. (CNET News/)

Doba čtení: do minuty

Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá

Podělíte se o své internetové připojení, aby se s vámi někde jinde a někdy jindy o to své zase podělil někdo jiný? Přesně na tomto principu stojí projekt španělské společnosti FON, kterému se dostává podpory od Googlu a eBay a postupně se rozšiřuje do Evropy.

Doba čtení: 4 minuty

Týdenní revize: (ne)dostupné domény i broadband

Nedávná studie společnosti Point Topic poněkud zchladila loňské nadšení z růstu penetrace broadbandu a vrátila nás zpátky na zem: Česko je na tom stále bídně. Alespoň české domény jsou od ledna cenově dostupnější, také si v žebříčku počtu domén na obyvatele nevedeme zrovna špatně. Pokročili jsme též v kurzu volání přes Internet. Myslíte, že je iPhone převratný?

20. 1. 2007 6:30
Doba čtení: 5 minut

PayPal a eBay jsou údajně nejčastěji předmětem phishingu

Podle analýzy blacklistu vyhledávače Google, na kterém se nachází i blokované podvodné stránky, je nejčastějším předmětem phishingových útoků internetová aukční síň eBay (23,46 procent případů) těsně následovaná platebním systémem PayPal (23,17 procent případů). Na třetím místě pak je Bank of America (16,42 procent případů). (Softpedia)

9. 1. 2007 19:56
Doba čtení: do minuty

eBay údajně opouští Čínu kvůli silné konkurenci

Internetová aukční síň eBay se údajně hodlá stáhnout z čínského trhu, kde působila pět let. Důvodem je velmi silná konkurence, která přetáhla většinu uživatelů. S podobnými problémy se eBay potýkal i na Tchaj-wanu, tamní pobočka byla uzavřena už v červenci. I přes tyto neúspěchy eBay kupuje 49% podíl společnosti Tom Online, která provozuje oblíbený čínský portál Tom.com a nabízí služby v oblasti mobilního připojení a mobilních služeb včetně prodeje vyzváněcích melodií. (BetaNews)

19. 12. 2006 15:17
Doba čtení: do minuty

Deset nejhorších internetových akvizic v historii

O internetových akvizicích píšeme na Lupě poměrně často, protože jde o častý jev a některé akvizice jsou velmi zajímavé. Ne všechny se ovšem s odstupem času ukažou jako dobré. Na webu společnosti Seeking Alpha se objevil zajímavý žebříček deseti nejhorších internetových akvizic. Nalezneme na něm nelevné nákupy Googlu, Yahoo i Microsoftu.

Doba čtení: 1 minuta

PayPal v praxi: žádný velký zázrak

Je tomu již přibližně měsíc, co se dveře platebního systému PayPal otevřely i českým zákazníkům. Donedávna bylo možné peníze pouze odesílat a teprve na začátku října provozovatelé umožnili uživatelům z České republiky částky i přijímat. Během uplynulé doby jsme PayPal podrobili detailnímu testování – vyplatí se tedy tato služba i pro běžné uživatele Internetu?

Doba čtení: 8 minut

Vydělá Venice na rozdíl od Skype peníze?

Zakladatelé kontroverzního systému Kazaa, kteří naučili svět telefonovat zdarma, se pustili do nového projektu s kódovým označením The Venice Project. Podnikatelé Niklas Zennstrom a Janus Friis cítí, že nastala správná doba pro online televizi, která nabídne zajímavý obsah pro diváky, fungující obchodní model pro provozovatele a inzerenty a v neposlední řadě nerozpoutá právní vášně kvůli nabízení nelegálního obsahu.

Doba čtení: 2 minuty