Hlavní navigace

Jan Březina: Fotografování mne začíná bavit

Sedí přede mnou kluk neurčitého věku (může mu být cokoli od 19 do 35 let), v podstatě úplně stejný člověk jako před pár lety a stejně tak před šesti lety na fotkách z demonstrace Internet proti monopolu. Starší ale rozhodně je a server, kterého byl a je "duchovním vůdcem", se také od té doby řádně rozrostl.

Markéta Kaclová

13. 10. 2004 6:30
Doba čtení: 6 minut

Fórum Invex 2004

V první den Invexu se diskutovalo zejména k návrhu nového zákona o elektronických komunikacích. Jak vypadá nový harmonogram jeho dalšího přijímání? O čem se asi bude nejvíce diskutovat při jeho schvalování? Co na návrhu nejvíce vadí operátorům? Existují mezi ÚOHS a ČTÚ spory? Odkud pochází myšlenka vícečlenné rady nového ČTÚ?

Jiří Peterka

12. 10. 2004 6:32
| 1
Doba čtení: 8 minut

Podoba věcí příštích?

Při návštěvě Tokia jsem si uvědomil, jaký je propastný rozdíl mezi zemí, ve které "je možné se připojit na Internet", a zemí, kde je internetové připojení běžné. Předpokládám, že podobně, jako to vypadá s online komunikací v Japonsku, to bude časem vypadat i ve zbytku světa, a nemůžu se toho dočkat...

František Fuka

4. 10. 2004 6:28
Doba čtení: 2 minuty

Napster, iTunes... Windows!

Před několika dny spustil Microsoft betaverzi svého dlouho očekávaného online hudebního obchodu a zamíchal tak pozicemi na stále mladém trhu placeného hudebního obsahu. Tomu zatím dominuje Apple se svým iTunes, avšak již brzy může být vše jinak. A to bez ohledu na to, že motivací Microsoftu není podle všeho jen prodej hudby...

Aleš Miklík

13. 9. 2004 6:30
| 3
Doba čtení: 8 minut

Project Gutenberg – obdivuhodná elektronická knihovna

Nejstarší producent eknih nabízí více než 10.000 textů, vytvořených stovkami dobrovolníků. Michael S. Hart se od roku 1971 snaží zpřístupňovat elektronické knihy co nejširšímu okruhu zájemců. Díky němu a možnostem Internetu si dnes miliony lidí na celém světě mohou číst zdarma klasiky hodnotné literatury.

Jan Handl

9. 9. 2004 6:30
Doba čtení: 6 minut

Národní broadband strategie – není broadband jako broadband

V uplynulých týdnech jste se na Lupě mohli seznámit s již dvěma návrhy Národní broadband strategie – představu US-DEU vám přiblížil Michal Krsek a svůj příspěvek představil Patrick Zandl. Dnes nabízí svůj pohled a zároveň polemiku s posledně jmenovaným návrhem Karel Krčmář ze společnosti TeliaSonera IC Czech Republic.

Karel Krčmář

6. 9. 2004 6:25
Doba čtení: 7 minut

Hry jsou pro holky (už zase)

Myslím, že podobný nadpis jsem pro zprávičky použil už před půl rokem. Nyní se závěrem, že hry jsou pro holky, přišla britská společnost Elspa. A já jí věřím. Milá mého bratra pořád hraje něco na mobilu a matku od tetrisu také neodtrhneme. Když jsem se před dvěma týdny vetřel na setkání hráčů mobilních her, které každoměsíčně pořádá Geewa, překvapilo mě, kolik tam je dívek a žen – všechny paří hry na mobilech a některým to už docela slušně vydělává.

Martin Kopta

2. 9. 2004 14:00
Doba čtení: do minuty

Nechce se nám platit…

Ač jsa studujícím sociologem, přiznám se vám k nechuti vyplňovat všemožné dotazníky. Nedávno jsem ale v reklamním proužku svého ICQ zahlédnul nabídku ankety, která by měla pomoci tento populární program vylepšit. I neodolal jsem, přihlásil se a vyplnil všechny dotazníky, které mi byly nabídnuty...

Vojtěch Bednář

2. 9. 2004 6:25
Doba čtení: 1 minuta

Příliš reálná virtuální realita?

Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o existenci Internetu, jsem si představoval, jak skvělé jednou budou internetové hry. Jak budeme všichni spojeni v jedné obrovské "virtual reality", neboli - jak říkali v českém dabingu filmu Trávníkář - "ve skutečné realitě". A i když tenkrát byl překladatel idiot, v současné době to vypadá, že se online hry přibližují realitě skutečně značně. Ale trochu jinak, než jsem tenkrát očekával...

František Fuka

30. 8. 2004 6:15
Doba čtení: 2 minuty

Jak nám roste ADSL?

Od listopadu loňského roku zvýšil Český Telecom svůj podíl na trhu ADSL z 58 na 68 procent. Ze současného celkového počtu 42 tisíc přípojek tak na něj připadá něco přes 28 tisíc. Mezi novými objednávkami však má již 82 procent. Do konce roku by se Český Telecom chtěl dostat na 100 tisíc přípojek, možná až na 150 tisíc.

Jiří Peterka

25. 8. 2004 6:30
Doba čtení: 7 minut

František Fuka: FFFilm mě celkem štve

František Fuka pro český Internet neudělal nikdy nic tak hmatatelného a zřejmého jako třeba Ivo Lukačovič a jemu podobní. Mnoho lidí jej však považuje za jednu z ikon – maskotů českého Internetu. Lidové noviny jej dokonce před čtyřmi či pěti lety na svých stránkách zařadily mezi šest nejvlivnějších internetových osobností.

Mirek Zeman

4. 8. 2004 6:25
Doba čtení: 9 minut

Poslední rozloučení s paušálem

Ve věku necelých pěti měsíců nás definitivně opustil náš drahý intervalový paušál. Po slavném porodu neuneslo jeho podlomené zdraví drsné životní podmínky v tuzemsku. Přesto na něj můžeme vzpomínat v dobrém, jako na průkopníka slepých uliček. Jasně nám ukázal, kudy cesta opravdu nevede. Nyní odchází alespoň na Slovensko, kde by přece jen mohl mít více šancí.

Jiří Peterka

12. 7. 2004 6:30
Doba čtení: 10 minut

Proč noviny nerozumí webu: multimediální potenciál webu

Vizionáři předpovídali zpravodajství na webu interaktivitu a simultánní působení videa, zvuku, statického obrazu a textu. Ekonomické ohledy však zpravodajskou realitu dotlačily ke strohým textovým zprávám tu a tam doplněným o náladovou ilustrační fotografii. Zpravodajství na webu chybí informační grafika a od klasického zpravodajství se tak skoro neliší.

Martin Kopta

12. 7. 2004 6:25
| 9
Doba čtení: 3 minuty

Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek (3.)

Také regulátor se již vyjádřil ke druhé vlně problémů se zneužíváním linek se zvýšeným tarifem. Přijal konkrétní opatření, mezi kterými je i požadavek na telekomunikační operátory, aby oni dosáhli stavu, kdy přesměrování na uživatelově počítači nebude možné. Regulátor už také vede jedno správní řízení kvůli podvodnému přesměrovávání pomocí viru.

Jiří Peterka

7. 7. 2004 6:30
Doba čtení: 7 minut

Telecom: valná hromada, dividenda, digitální vysílání...

Ačkoli je v účetní ztrátě, Český Telecom bude vyplácet dividendy. Schválila mu to jeho čtvrteční valná hromada. Ta posvětila i některé změny stanov, například ve směru rozšíření předmětu podnikání společnosti o digitální rozhlasové a televizní vysílání. ČTÚ právě rozšířil Českému Telecomu jeho licenci o oprávnění k digitálnímu vysílání.

Jiří Peterka

25. 6. 2004 6:30
Doba čtení: 6 minut

Logos založil firmu Geewa na vývoj mobilních her

Na tiskovce jsem sice nebyl, ale u stolu v restaurantu Roháč v Michli jsem slyšel, že společnost Logos založila dceřinou firmu Geewa [džíva!]. Společnost se bude specializovat na vývoj mobilních her. Nejedná se o úplnou novinku, mobilní hry dosud jaksi bokem vyvíjel přímo Logos. Geewa dostala do vínku kromě dobře nastartovaného byznysu také platformu pro vývoj mobilních her, kterou poskytuje také ostatním vývojářům. Kdyby někdo tvrdil něco jiného, tak to má asi z ČTK. O tom, co jsem slyšel od…

Martin Kopta

24. 6. 2004 9:00
Doba čtení: do minuty

Blogger jako urážka

Lupa patří k médiím, která věnují značnou pozornost světu blogů. Takže hned úvod tohoto článku začneme provokativním citátem: "Slovo blogger používám, pokud chci někoho urazit." Tuto větu vyřkl František Fuka v rozhovoru pro měsíčník Business World. Je skutečně na blogování něco nového a zajímavého, co tu před deseti lety nebylo

Pavel Houser

14. 6. 2004 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Paušál na vykrytí

Tak jsme se přece jen dočkali: už i v ČR máme neomezený 24hodinový paušál na dial-upu, tedy mimo špičku i ve špičce. Ovšem jen jako dočasné technické řešení, navíc ve zkušebním provozu, jen pro toho, kdo ještě není v dosahu ADSL, a jen do doby, než v dosahu ADSL bude. Máte zájem? Za 870 korun měsíčně bez DPH...

Jiří Peterka

3. 6. 2004 6:25
Doba čtení: 6 minut

Muži hrají hry, ženy stahují vyzvánění

Zájem o mobilní telefony, které umožňují hrát tzv. java hry, se na začátku letošního roku proti loňsku zdvojnásobil. Celkem se v roce 2003 na českém trhu prodalo kolem 1,7 milionu mobilních přístrojů – píše M&M. Výsledky výzkumu společnosti Enpocket zveřejněné na BBCi ukazují, že mobilní hry stahují především muži mladší 34 let. Ženy se zbláznily do vyzváněcích tónů.

Martin Kopta

2. 6. 2004 13:35
Doba čtení: do minuty

Řeč počítačových her

Poslední předprázdninové setkání Skupiny pro studium počítačových v pražském Paláci Akropolis na Žižkově bude opravdu zajímavou událostí: Michal Mariánek shrne vývoj výrazových prostředků her FPV a herního designu Vietcongu. Mariánek přímo na ukázkách ze hry představí některé aspekty řeči počítačových her. Akce se koná v prostorech institutu CIANT ve středu od sedmé hodiny večerní, vstup volný.

Martin Kopta

31. 5. 2004 9:00
Doba čtení: do minuty

Budoucnost zpráv?

Mám teď zpravodajský týden. Začal jsem používat Bloglines a poňouká mě to browsit po Internetu a pročítat různé zajímavé informační zdroje. Takže jsem jich za posledních několik dní prošmejdil opravdu hodně. Takřka žádný zpravodajský server však nebyl sto překročit stín papírových médií. O využívání potenciálu Internetu se nedá hovořit vůbec.

Mirek Zeman

21. 5. 2004 6:20
Doba čtení: 1 minuta

Řecká policie řádí v internetových kavárnách

Theodore Konstantinou byl propuštěn na svobodu jako už předtím třikrát. Řecká policie ho zatkla na základě dva roky starého zákona proti gamblingu. Konstantinou je majitelem internetové kavárny. Řecká policie zatýká všechny, kdo poskytují hry na počítači. I kdyby to byly jen šachy nebo miny. Zákon je zákon. A jak se blíží Olympiáda, bude asi policie aktivnější. (IHT)

Martin Kopta

14. 5. 2004 9:00
Doba čtení: do minuty

Google - na pravopis ten nejlepší

S přibývajícími léty, která mne dělí od maturity, na sobě pozoruji určitou degeneraci v oblasti českého pravopisu: někdejší jistota je ta tam. Místo tradičních Pravidel českého pravopisu jsem ovšem pro podobné chvíle našel modernějšího pomocníka: Google!

Marek Antoš

21. 4. 2004 6:20
Doba čtení: 1 minuta

Víte, co je to demopárty?

Pokud se někde zmíním o demopárty, výsledkem jsou obvykle jen tázavé pohledy. Když pak ještě přidám fakt, že se na ní pouštějí dema, tak si část lidí myslí, že taková akce má co do činění s počítačovými hrami, část že s nedokončenými demoverzemi skladeb a část neví vůbec, co si má myslet. Takže co je to vlastně demopárty?

Miroslav Hamřík

16. 4. 2004 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Český Telecom a MS v ledním hokeji

Přenos TV signálu při nadcházejícím mistrovství světa v ledním hokeji, a to jak z pražské Sazka Arény, tak i z ostravské ČEZ Arény bude zajišťovat Český Telecom přes svou ATM síť. Posílí kvůli tomu své přenosové vozy i přenosové trasy. Do budoucna by chtěl získat licenci na digitální vysílání a vybudovat si vlastní síť pozemních vysílačů.

Jiří Peterka

15. 4. 2004 6:30
Doba čtení: 7 minut

Nová studie popírá škodlivý vliv P2P sítí na prodej hudby

Ekonomové z prestižních amerických univerzit provedli výzkum dopadu provozu P2P sítí na prodejnost hudebních nosičů a prokázali, že tento dopad je mizivý. Narozdíl od předchozích výzkumů v tomto poli použili odlišnou metodu: místo dotazníků a anket, kde hrozí subjektivní zkreslení informace, použili přímo statistiky serverů.

Aleš Miklík

13. 4. 2004 6:30
Doba čtení: 7 minut

Trojice velkých vyhledavačů, léta páně 2004

Počet zahraničních vyhledavačů během posledního roku výrazně klesl. Menší vyhledavače nemají už příliš šancí uživatele zaujmout a ty střední byly koupeny svými většími kolegy. Zůstaly tak prakticky pouze tři firmy, které hrají významnější úlohu - Yahoo, Google a Microsoft (a "čtvrtý vzadu" Ask Jeeves). Co teď podnikají?

Michal Illich

7. 4. 2004 6:30
Doba čtení: 5 minut

Na krátko utržené sluchátko

Láska za kredit. Chlípné textovky. Když se člověk překlepne. Cigaretu vystřídal mobil. Záškoláci kvůli mobilům truchlí. Domácí úkol jako SMS. Hry jsou na vzestupu. Haló noviny do každé…, ale ne. Zase je pátek a Roman Boháček mi článkem Co dokáže utržené sluchátko připomněl časy, kdy jsem v osmdesátých létech četl v ABC mladých techniků a přírodovědců o ISDN a digitálních ústřednách. Ale dost už ostalie. Hned mě umravní článek Žebrota na Internetu, komunisti se nezapřou.

Martin Kopta

26. 3. 2004 12:00
Doba čtení: do minuty

Jak vypadá Chello od UPC ve světě?

Služba Chello společnosti UPC je dostupná v deseti evropských zemích. V České republice momentálně zavádí datové limity, ale zároveň zvyšuje rychlost. Nejvyšší přenosové rychlosti Chello Classic dostahuje v Holandsku - až 2560 kbit/s. V článku přínášíme porovnání parametrů služby ve všech zemích, kde je nabízena.

Matúš Serdula

25. 3. 2004 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Jak se daří věrnostním systémům?

Dnešní obchod, alespoň co se reálného světa týká, staví svůj hon za spotřebitelem na rozličných věrnostních systémech. Člověk, který alespoň občas vyrazí na nákupy zboží nebo služeb, už prakticky nemůže nenarazit na všelijaké nálepky, body, karty či žetony, které vždy mají společné ono proslulé grossmano-šimkovské Nechci slevu zadarmo.

Michal Chleboun

19. 3. 2004 6:30
Doba čtení: 6 minut