Hlavní navigace

Rozhovor

Rudolf Pop: HD kanál České televize nabídne kvalitu, ne kvantitu

Česká televize minulý týden spustila experimentální satelitní vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Test nového způsobu distribuce potrvá přibližně půl roku a v únoru 2010 začne na stejné kanálové pozici vysílat mix všech programů ČT ve vysokém rozlišení. Technický ředitel Rudolf Pop společně se svým kolegou Karlem Trpákem ale v rozhovoru pro server DigiZone.cz tlumí výrazná očekávání diváků. ČT podle něj nabídne kvalitní HD obsah složený ze všech čtyř programů, ale zdaleka ho nemá tolik, aby jím zaplnila celou plochu celého jednoho kanálu. I proto bude v následujících letech převažovat obsah, který bude přepočítaný ze standardního rozlišení.

Doba čtení: 19 minut

Filip Bobiňski: Seriál Vyprávěj jsme neukradli, je to naše dílo

Retro seriál Vyprávěj, který pro Českou televizi vyrobila společnost Dramedy Productions, čelil ještě před svým uvedením na obrazovku obvinění z plagiátorství. Podle deníku Metro se producent inspiroval od podobného seriálu španělské společnosti Grupo Ganga, s níž dokonce vyjednával o koupi licence. „Je to nesmysl, Vyprávěj je naším autorským dílem,“ hájí se v rozhovoru pro DigiZone.cz ředitel Dramedy Productions Filip Bobiňski. Jenže kde je hranice mezi inspirací a plagiátem?

Doba čtení: 18 minut

Jitka Obzinová: Vadí mi zbytečné záběry na cizí neštěstí

Zviditelnila se jako rozhlasová zpravodajka z války v bývalé Jugoslávii, byla tváří nejsledovanějšího zpravodajství na Nově, které moderovala. Zatím nejvyššího postu dosáhla ve slovenské televizi Joj, kde zastávala pozici výrobní ředitelky. Před rokem a půl ji z Českého rozhlasu 2 - Praha vytáhla na Radiožurnál tehdejší ředitelka této stanice Barbora Tachecí. Teď jí službu oplácí: Tachecí bude moderovat nový pořad Fakta, který bude od září součástí Zpráv TV Prima. Zpravodajství a publicistiku televize Prima vede od srpna Jitka Obzinová.

Doba čtení: 6 minut

Martin Ondráček: Nova by měla dostat metál za to, že přivedla lidi k internetu

Televize Nova se rozhodla postupně sloučit redakce zpravodajství a internetového zpravodajského portálu tn.cz. Reportéři Novy by měli napříště umět napsat zprávu pro web a internetoví redaktoři natočit příspěvek pro Televizní noviny. „Jde o jednu z dvou podstatných změn, kterými teď zpravodajství na Nově prochází,“ říká v rozhovoru pro server DigiZone.cz ředitel sekce zpravodajství a publicistiky TV Nova Martin Ondráček. Tou druhou je upgrade systému pro odbavování zpráv, který potřeboval zvýšit kapacitu.

Doba čtení: 21 minut

Milan Fridrich: Moc politiky na ČT 24? To je jenom zdání

Zpravodajský kanál ČT 24 se připravuje na několik podzimních změn. Vedle mimořádných vysílání z návštěvy papeže Benedikta XVI., předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a ke dvacátému výročí 17. listopadu 1989 obmění částečně grafiku a nabídne i nové ekonomické pořady. Od října ČT obnoví samostatnou redakci kulturního zpravodajství a nabídne také nové víkendové zpravodajství regionů či ekonomické reportáže "ze života". O tom všem, a především o politickém zpravodajství na ČT 24, je následující rozhovor DigiZone.cz s ředitelem zpravodajství ČT Milanem Fridrichem.

Doba čtení: 26 minut

Jaromír Glisník: Skylink na podzim přidá dva až tři nové HD programy

Satelitním operátorům se nevyplatí dlouhodobě investovat do distribuce nových televizních programů ve standardním rozlišení, protože do pěti let budou mít diváci zájem především o programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), míní Jaromír Glisník, výkonný šéf společnosti TradeTec, která je provozovatelem satelitní služby Skylink. V rozhovoru pro DigiZone.cz komentuje strategii Skylinku se satelitním HDTV i plány této platformy pro letošní podzim. Vrací se také k otázce sdílení kapacity programu Nova HD mezi Skylinkem a konkurenční službou CS Link.

Doba čtení: 21 minut

Daniel Klička: Nové programy v satelitním CS Linku? Už na podzim

Satelitní platforma CS Link, dřívější Gital, prošla za poslední rok velmi hektickým vývojem. Poté, co musel Gital vyhlásit insolventní řízení kvůli mnohamilionové pohledávce, přešly veškeré aktivity této satelitní služby na spřátelenou společnost Media Vision. Tu následně odkoupily společnosti SP D Corporation a český GES Media Asset, spolumajitel televize Prima. Platforma se poté vrátila k názvu CS Link a chystá razantní změny. Jaké, o tom mluví v rozhovoru pro DigiZone.cz výkonný ředitel firmy Media Vision Daniel Klička a její jednatel Luboš Jetmar.

Doba čtení: 20 minut

Jana Bobošíková: Dopis stovky umělců proti volbě ředitele ČT je pro mě déjà vu

Už po čtvrté chce Jana Bobošíková na Kavčí hory. Tentokrát jako generální ředitelka. Její ambice nebyly poslední rok naplněny, neuspěla jako kandidátka komunistů na hlavu státu. Bez mandátu skončila i po volbách do Evropského parlamentu. Její projekt je nicméně hodně ambiciózní, a to hlavně v legislativní oblasti, již nemůže ovlivnit, a přesvědčivě pozitivní je pouze snaha o přenesení kompetence volby poloviny členů Rady ČT na Senát.

Doba čtení: 21 minut

Zdeněk Šámal: Z1 bude mít stejně pěkný program za méně peněz

Martina Mrnku vystřídal na pozici generálního ředitele zpravodajsko-publicistické televize Z1 Zdeněk Šámal. Jeho mise vypadá na první pohled prostě: snížit náklady a neohrozit růst sledovanosti. Šámal je snad nejpovolanějším profesionálem pro řízení tohoto projektu. Byl zpravodajem ČT v Rusku, v roce 2001 postavil s Martinem Lengyelem zpravodajskou televizi TA 3 na Slovensku, nastartoval veřejnoprávní ČT 24 a na Nově pomohl rozběhnout internetové zpravodajství. V Z1 se pouští do náročné mise: bude velmi těžké seškrtat náklady a nabídnout přitom konkurenceschopný program.

Doba čtení: 8 minut

Radomír Pekárek: ČT 1 a ČT 2 vyčistím od zpráv a publicistiky

Již za dva týdny bychom měli znát jméno nového generálního ředitele České televize. Do finále výběrového řízení, které letos na jaře vypsala Rada ČT, postoupilo pět kandidátů: Jana Bobošíková, Hynek Chudárek, Jiří Janeček, Jana Kasalová a Radomír Pekárek. Server DigiZone.cz chce postupně vydat rozhovory se všemi těmito finalisty. Všem položíme podobné otázky a rozebereme s nimi jejich kandidátské projekty. Dnes nabízíme rozhovor s Radomírem Pekárkem, někdejším šéfem dabingu Filmových ateliérů Barrandov.

Doba čtení: 16 minut

Jiří Janeček: Reklama na ČT ano, ale výnosy by neměly jít televizi

Již za 16 dní bychom měli znát jméno nového generálního ředitele České televize. Do finále výběrového řízení, které letos na jaře vypsala Rada ČT, postoupilo pět kandidátů: Jana Bobošíková, Hynek Chudárek, Jiří Janeček, Jana Kasalová a Radomír Pekárek. Server DigiZone.cz chce postupně vydat rozhovory se všemi těmito finalisty. Všem položíme podobné otázky a rozebereme s nimi jejich kandidátské projekty. Dnes nabízíme rozhovor se současným generálním ředitelem ČT Jiřím Janečkem.

Doba čtení: 23 minut

Ondřej Liška: Rádio Wave by se mohlo vrátit do analogu ještě letos

Pokud se podaří prosadit na program některé z dvou posledních schůzí Poslanecké sněmovny před podzimními předčasnými volbami novelu zákona o Českém rozhlase, a návrh projde, mohlo by se Rádio Wave ještě letos vrátit na analogovou frekvenci 100,7 MHz pro Prahu a střední Čechy. V rozhovoru pro server DigiZone.cz to říká předkladatel novely, poslanec a bývalý ministr školství Ondřej Liška, který je po rezignaci Martina Bursíka pověřen vedením Strany zelených. Liškovým návrhem se bude v pondělí zabývat vláda.

Doba čtení: 11 minut

Václav Kasík – otázky, na které nám ředitel Českého rozhlasu neodpověděl

Druhým rokem vychází každé úterý na DigiZone.cz rozhovor. Dnešek je první výjimkou. Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík nám nejprve prostřednictvím svého spolupracovníka Štěpána Kotrby sám nabídl interview, aby ho později přesunul na jiný termín, potom na další a nakonec ho prostřednictvím vedoucího tiskového oddělení ČRo úplně zrušil. Na poslední chvíli, takže nebylo možné sehnat náhradu. Tak si alespoň přečtěte, na co jsme se chtěli Václava Kasíka zeptat.

Doba čtení: 6 minut

Hynek Chudárek: ČT by neměla soupeřit s Novou a Primou

Přesně za měsíc bychom měli znát jméno nového generálního ředitele České televize. Do finále výběrového řízení, které letos na jaře vypsala Rada ČT, postoupilo pět kandidátů: Jana Bobošíková, Hynek Chudárek, Jiří Janeček, Jana Kasalová a Radomír Pekárek. Server DigiZone.cz chce postupně vydat rozhovory se všemi těmito finalisty. Všem položíme podobné otázky a rozebereme s nimi jejich kandidátské projekty. Jako prvního jsme oslovili Hynka Chudárka, výkonného ředitele hudební televize Óčko.

Doba čtení: 19 minut

Markéta Prchalová: Zatímco zákon je ještě v době opic, piráti už létají do vesmíru

V době zvýšeného zájmu o pirátský příjem satelitní televize oslovil server DigiZone.cz Českou protipirátskou unii (ČPU), aby s ní tuto problematiku probral. Ředitelka ČPU Markéta Prchalová si myslí, že legislativa je v oblasti ochrany autorských práv pozadu za technologickým vývojem, který je vždy rychlejší než jakékoli právo. V souvislosti s pirátstvím mluvila většinou o krádežích televizního signálu prostřednictvím společných televizních antén (STA).

Doba čtení: 9 minut

Martin Mrnka: Kdyby Telefónica stavěla podle plánu, jdeme asi do multiplexu 4

První tuzemská digitální televize, zpravodajsko-publicistická Z1, si včera připomněla jeden rok od startu svého vysílání. Zatím může prostřednictvím pozemního vysílání k necelé polovině obyvatel Česka, ale nechce tak jít ke všem. „Míra efektivity je pro televize našeho typu kolem 70 procent pokrytí,“ říká generální ředitel Z1 Martin Mrnka. Ideálně by chtěla pokrývat hlavně aglomerace, což jí ještě letos v zimě nabízela Telefónica O2. Na další tři roky ale teď spojila své pozemní vysílání se sítí operátora Czech Digital Group.

Doba čtení: 14 minut

Jiří Hojgr: Sport 5 si po roce zaplatí vlastní průzkum sledovanosti

2. května oslavila téměř v tichosti své první výročí motoristická televize Sport 5. K rozhovoru s jejím ředitelem Jiřím Hojgrem se však dostáváme díky důležitějším interview až teď. Rozhodně to však neznamená, že si nebylo o čem povídat. Jiří Hojgr hovořil nejen o roce vysílání tohoto programu, který zhodnotil jako úspěšný, ale i o kampani Nemyslíš, zaplatíš!, povaze řidičů a jejich chování na českých silnicích.

26. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 10 minut

David Bártík: Krize zasáhla nové televize citelně, reklamy je méně

Ve zlatých časech Novy, než ji získala zpátky společnost CME, patřil David Bártík spolu s Davidem Menšíkem k dvojhlavé "sani" vysoce výkonného obchodního modelu komerční televizní jedničky. Na jaře 2006 však oba na Nově skončili a zatímco Menšík je dnes jako obchodní ředitel GroupM spíše na straně reklamních zadavatelů, Bártík coby šéf mediálního zastoupení ARBOmedia obléká dresy médií - České televize, TV Barrandov a Z1. Mluvili jsme s ním o tom, jak se shání reklama pro malé digitální kanály.

Doba čtení: 8 minut

Pavel Hanuš: ČT spustí HD kanál na satelitu, pozemní vysílání s otazníkem

Česká televize připravuje na září start jednoho plnohodnotného programu ve vysokém rozlišení. Na satelitu se nejprve objeví program ČT 1 v HD verzi, od února 2010 přibudou další dva programy ve vysokém rozlišení, ale na jedné kanálové pozici. Výsledkem bude jeden společný program, ve kterém se budou střídat nativní HD pořady ze všech čtyř kanálů České televize. Ředitel projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš v rozhovoru pro DigiZone.cz říká, že veřejnoprávní televize chce jít cestou kvality, ne kvantity.

Doba čtení: 18 minut

Jiří Baumruk: Za současného složení asi Rada ČT ředitele nezvolí

Pokud by měla Rada České televize volit nového generálního ředitele ČT za současného složení, patrně nedá dohromady potřebných deset hlasů pro jakéhokoli kandidáta. V rozhovoru pro server DigiZone.cz to říká její předseda Jiří Baumruk, který rovněž objasňuje pravděpodobný scénář, jak ze sekretariátu Rady ČT unikly na internet projekty 19 kandidátů na funkci šéfa veřejnoprávní televize. Na webu www.all4all.cz je zveřejnil syn radního Radka Mezuláníka.

5. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 18 minut

Milan Fridrich: ČT 24 zavede nové hlavní zprávy, Události změní grafiku

Dvě nové hlavní zpravodajské relace chce od příštího roku zavést na zpravodajském kanálu ČT 24 ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich. Ještě předtím, od letošního září, by měl nynější hlavní zpravodajský pořad ČT Události změnit grafiku. A na přelomu roku ubude zpravodajských bloků, které paralelně vysílají programy ČT 1, ČT 2 i ČT 24. O tom všem i o nedávné návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze je následující rozhovor.

Doba čtení: 19 minut

Janis Sidovský: Úspěch TV Barrandov nepřeceňujeme

V nejbližších dnech to bude přesně 100 dní, co na český trh vstoupila třetí česká plnoformátová televize, digitální TV Barrandov. V průběhu prvních tří měsíců si získala přes půl milionu diváků denně. Člen managementu a mluvčí televize Janis Sidovský je v rozhovoru pro Digizone.cz stále opatrný. Říká, že televize se blíží k cílům, které si stanovila, nicméně celý její tým zůstává na zemi. Kromě hodnocení prvních tří měsíců se v dnešním rozhovoru zaměřujeme i na programové prvky a promo televize, a v závěru na vysílací platformy a rozvoj nových vysílačů, k čemu se nám vyjádřil i technický ředitel televize Michal Kratochvíl.

Doba čtení: 11 minut

Hana Hikelová: Rádio Česko dokázalo udržet posluchače BBC

Hana Hikelová stojí za vznikem jediného zpravodajsky-publicistického rádia v České republice. Veřejnoprávní ČRo Rádio Česko vzniklo v roce 2005 jako jeden z projektů Českého rozhlasu určený pro digitální vysílání. Záhy začalo vysílat přes internet, satelit (DVB-S) a dokonce přes zemskou televizní platformu DVB-T jako součást veřejnoprávního multiplexu s Českou televizí. Jeho šéfredaktorka byla nedávno jmenována ředitelkou zpravodajských stanic Českého rozhlasu a bude mít na starosti obsahovou koordinaci zpravodajství a publicistiky zejména na okruzích ČRo 1 Radiožurnál a ČRo Rádio Česko.

Doba čtení: 15 minut

Cool TV je našim nejsvobodnějším projektem, říkají její grafici

Lukáš Fišárek a Marek Cimbálník z grafického studia Oficina mají za sebou čtyři velké zakázky pro české televizní stanice. Podíleli se na změně vizuálního stylu České televize, vytvořili grafiku zpravodajské Z1 a jejich prací jsou i identy a znělky kabelového a satelitního programu Nova Sport. Zatím poslední zakázkou pro ně byl nový kanál Prima Cool, který startuje již zítra a němž je také následující rozhovor.

Doba čtení: 5 minut

Martin Hroch reaguje na novou verzi rozhlasové diginovely

Doba čtení: 1 minuta