Hlavní navigace

Týdenní revize: sociální rozměr Internetu

S růstem počtu uživatelů Internetu roste i význam faktu, že i tuto technologii používají opět "pouze" lidé. Toho lze využít (jako to dělá třeba socio-ware služba Facebook) i zneužít (s čímž chce bojovat poslanec Jan Kasal). Jen diskuse o Linuxu a Windows bývají málokdy pojaty lidsky. O nálepku "sociální" usiluje také nový ADSL tarif Telefóniky s platbou za minutu připojení.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: odvrácené stránky Internetu

Bezbřehý prostor Internetu obsahuje kromě výhod a zajímavostí bohužel také příležitosti pro nekalé chování: spamování, krádeže identit, šíření nenávisti či poškozování autorských práv nebo dobrého jména firem a osob. Jak se proti tomu všemu bránit? Jisté je, že pokusy politiků v této oblasti zpravidla selhávají. Google vylepšil své vyhledávání a už nekrade cizí videa. Proběhla konference o PPC reklamě, byli jste tam s námi?

26. 5. 2007 6:30
Doba čtení: 5 minut

Filmovým a hudebním pirátem proti své vůli

Dnes žijeme v době, kdy se běžný spotřebitel, který se chce za své peníze bavit hudbou a filmy, dostal do kleští mezi stále drzejší piráty a stále agresivnější vydavatele. Aby toho nebylo málo, tak spotřebiteli v presu ještě šlápnou na hlavu politici se svými výtvory, kterým se někdy také říká zákony.

Doba čtení: 3 minuty

První pirát využívající P2P sítě BitTorrent míří za mříže

Můžeme si prý odškrtnout prvního odsouzeného piráta využívajícího populární výměnnou síť BitTorrent. Má jím být osmatřicetiletý Chan Nai-ming z Tajwanu vystupující pod přezdívkou Big Crook, který se nechal chytit přímo při činu, když nabídl ke sdílení kopie tří hollywoodských filmů (konkrétně Daredevil, Slečna drsňák a Rudá planeta). Odvolací soud potvrdil dřívější rozhodnutí o jeho vině a posílá jej za mříže na tři měsíce. Tajwanské úřady tvrdí, že ihned po zatčení Chana Nai-minga poklesl…

Doba čtení: do minuty

Na Internetu je plně prolomená verze Windows Vista

Po warez serverech za velkého uživatelského zájmu koluje plně cracknutá verze Windows Vista. Není jí třeba aktivovat, fungují aktualizace a uživatel nepotřebuje shánět ani žádné klíče. Tento údajně velmi zdařilý crack má na svědomí skupina NoPE. Windows Vista má o něco přísnější antipirátské systémy než předchůdci, nicméně jejich prolamování se dařilo ještě před uvedením na trh. Čtenářům Lupy jistě netřeba připomínat, že používání takové verze (byť i jen pro osobní účely), je nelegální. (Root…

Doba čtení: do minuty

Tvrdší tresty pro filmové piráty v New Yorku

V New Yorku zavádějí tvrdší tresty za nepovolené pořizování tzv. kinoripů. Jde o nepovolené pořizování záznamu filmu během jeho promítání v kině. Takové záznamy pak třeba kolují výměnnými sítěmi. Pořizování kinoripů může nyní piráty přijít v New Yorku dosti draho. Možná pokuta se pohybuje v rozmezí od 250 do 5.000 dolárů, ale ve hře je i až šest měsíců nepodmíněného pobytu ve vězení. Podle organizace MPAA je 40 procent všech kinoripů pořízeno právě v New Yorku. (cdr.cz)

Doba čtení: do minuty

BitTorrent jako rozšíření pro webový prohlížeč Firefox

Minulý týden bylo zveřejněno rozšíření FoxTorrent, které do oblíbeného webového prohlížeče Firefox přidává funkci plnohodnotného BitTorrent klienta. Řada uživatelů, kteří jej zatím vyzkoušeli, ovšem hlási různé chyby, ale ty snad budou časem vyřešeny. (JasnaPaka Blog) Technologii BitTorrent využívá i rozšíření AllPeers vyvíjené v České republice. Jak vidno, formou tzv. rozšíření lze do alternativního prohlížeče Firefox doinstalovat prakticky cokoliv. Konkurenční prohlížeč Opera má podporu pro…

30. 4. 2007 6:13
Doba čtení: do minuty

Padl u nás první rozsudek ohledně sdílení hudby na P2P sítích

Česká justice zná již svůj první případ, ve kterém byl někdo odsouzen za nelegální sdílení hudby po internetových výměnných sítích. Soud uložit pachateli podmíněný trest odnětí svobody na sedm měsíců. Podle policie, která se případem začala zabývat minulý rok, odsouzený užívající přezdívku Lubosoft způsobil škodu ve výši milionu korun.

Doba čtení: do minuty

MPAA chce spolupracovat s univerzitami na boji s pirátstvím

Organizace Motion Picture Association známá rovněž pod zkratkou MPAA zveřejnila žebříček 25 amerických univerzit, z jejichž počítačů se stahuje nejvíce nelegálních kopií filmů. Na prvním místě je Columbia University. Slavná Stanford University je předposlední. MPAA zveřejněním tohoto žebříčku následuje RIAA a do budoucna by chtěla více spolupracovat se správci sítí dotčených univerzit v boji s počítačovým pirátstvím. (Ars Technica)

Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: blogující ministři a konec jednoho úřadu

Zatímco někteří ministři začnou blogovat na novém Aktuálně.cz, poslanci schválili konec ministerstva informatiky. Bude nám chybět při prosazování e-governmentu? U něj bychom si mohli vzít příklad třeba z Rakouska, ačkoliv jeho Internet za tím českým kupodivu místy spíše zaostává. V Praze proběhl summit IETF. Víme také, proč je nová "výměnná síť" s DVD legální.

31. 3. 2007 6:30
Doba čtení: 5 minut

Proč je výměnná síť s DVD legální

V návaznosti na publikaci glosy "První legální výměnná síť objevena?" proběhla mezi čtenáři Lupy k uvedenému tématu poměrně obsáhlá a zajímavá diskuze. Tento příspěvek by tak měl blíže osvětlit, proč je takovýto způsob „výměny“ děl chráněných autorským zákonem legální a v čem se odlišuje od jiných případů, které již mohou být zásahem do autorského práva.

Doba čtení: 5 minut

Týdenní revize: Telefónica zrychluje, crackeři útočí

Telefónica O2 ohlásila nové tarify svého ADSL. Bude rychlejší, ale ne pro každého. Česká spořitelna se stala obětí pharmingového útoku a my víme, jak se proti němu bránit. Auto.cz bylo prodáno a v Praze se objevil pokus o nový typ výměnné sítě. Otravují vás také reklamní videobannery a textové reklamní odkazy na iDnes? Špatné zkušenosti má však řada uživatelů i s českými e-shopy.

Doba čtení: 6 minut

Joost - televizní kontrarevoluce

Video na Internetu znamená nové příležitosti a výzvu pro všechny aktéry televizního trhu – diváky, producenty, TV kanály i inzerenty. Revoluce symbolizovaná YouTube přinesla úplně jiný model „televize“ – jiný způsob chování diváků, jinou délku i obsah videí, jinou strukturu producentů, jiné možnosti monetizace. Nejvážnějším ideovým protivníkem YouTube může v tomto roce být Joost. V čem jde dál než YouTube a v čem se naopak konzervativně drží poblíž současné televize?

Doba čtení: 7 minut

První legální výměnná síť objevena?

Sdílet kopie filmů a hudby nám zakázali, ale nezoufejme. V Praze se právě rozjíždí pokus o výměnnou síť nové generace, odolné proti útoku autorských svazů. Na první pohled není její princip pro typického sdíleče tak zajímavý, ale s trochou snahy se může stát sympatickou alternativou k převažujícímu způsobu sdílení. Tedy možná.

Doba čtení: 2 minuty

AllPeers je už open source, zdrojové kódy uvolněny

Stále populárnější rozšíření AllPeers pro webový prohlížeč Firefox je nyní open source. Jeho zdrojové kódy byly uvolněny pod trojlicencí MPL/GPL/LGPL podobně jako samotný Firefox. AllPeers přidává do druhého nejrozšířenějšího prohlížeče současnosti možnost sdílení souborů mezi uživateli. Je založeno na technologii BitTorrent a přidává vestavěného instant-messengera. (JasnaPaka)

8. 3. 2007 12:44
Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: uspěje v Česku internetová televize?

Video je především na anglofonním Internetu velmi populární záležitostí. Bude však slavit stejný úspěch i u českých uživatelů? Jedním z tuzemských průkopníků je projekt Stream.cz, jehož spoluzakladatele Patricka Zandla jsme (jak jinak) video-vyzpovídali. Kromě toho začíná další březen - měsíc Internetu, odhalili jsme, že XHTML je mrtvé, a také že budoucnost internetového sázení je v ČR spíše zachmuřená.

Doba čtení: 5 minut

BitTorrent otevírá internetový obchod a půjčovnu filmů

Společnost BitTorrent to s přechodem ze šedé zóny distribuce multimediálního obsahu po Internetu myslí evidentně smrtelně vážně. Nyní přišlo oznámení o spuštění projektu BitTorrent Entertainment Network. Pro zájemce jsou k dispozici ke stažení za poplatek různá videa od hudebních videoklipů přes televizní pořady po celovečerní filmy. Server je plněn tituly z produkce 20th Century Fox, Lions Gate, MTV Networks, Metro Goldwyn Mayer, Paramount Pictures, Warner Bros. a dalších. Celkem je nyní k…

27. 2. 2007 18:51
Doba čtení: 1 minuta

Příběh naivního Tondy

Dnešní historka ze života je sice o kulturní minoritě, ale týká se všech. Co se může stát, když jste naivní a máte Internet? Něco podobného jako v pohádce Císařovy nové šaty.

Doba čtení: 2 minuty

Týdenní revize: 15 let českého Internetu a stíhání sdílečů

Pokud jste tento týden neměli co slavit, narozeniny českého Internetu vám jistě důvod zavdaly - vždyť je tu už (teprve) 15 let! Spoustu zajímavých informací přinesla také zpověď Karla Kuchaříka z Policejního prezidia o stíhání "sdílečů" ve výměnných sítích. IPV pokračuje ve svém tažení proti Bezdrátové Praze a T-Mobile spustil svůj obchod s hudbou. Stane se Čína IPv6 velmocí?

Doba čtení: 5 minut

Karel Kuchařík: dostaneme se i do uzavřených sítí

Jak mohli policisté v Klášterci nad Ohří a v Kadani v prosinci obcházet uživatele výměnných sítí, podezřelé z porušování autorských práv, i když neměli povolení k domovní prohlídce? Jak vlastně probíhá jejich odhalování na Internetu a následná expertíza jejich počítačů? Vedoucí oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR Karel Kuchařík ve druhé části rozhovoru odpovídá na zvídavé otázky Jana Potůčka.

Doba čtení: 12 minut

Karel Kuchařík: žádný zátah na uživatele P2P sítí neprobíhá

Prosincové zabavování počítačů uživatelům výměnných sítí v Klášterci nad Ohří a Kadani bude mít letos pokračování. Přestože iniciátor razie, Česká protipirátská unie, tvrdí, že Klášterec a Kadaň jsou jen špičkou ledovce a "sdíleče" čeká rozsáhlejší celostátní akce, vedoucí oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR Karel Kuchařík naznačuje, že se žádný "internetový Kryštof" nechystá.

Doba čtení: 12 minut

Nové AllPeers 0.55 v češtině s vylepšeným chatem

Rozšíření AllPeers pro prohlížeč Firefox určené ke sdílení souborů, o kterém jsme na Lupě už nejednou psali, se dočkalo nové testovací verze 0.55. Ta přináší lokalizaci do třinácti jazyků včetně češtiny a slovenštiny. K dalším novým funkcím patří například podpora posílání zpráv uživatelům v offline stavu nebo možnost mazání historie konverzace.

7. 2. 2007 10:53
Doba čtení: do minuty

Slunečnice.cz: Lednovým skokanem je WinZip

Nejstahovanějším programem z databáze serveru Slunečnice.cz se v lednu stal opět P2P klient BitComet. Druhé místo mezi programy zahraničního původu patří PDF prohlížeči Adobe Reader a pomyslnou bronzovou medaili si odnáší DVD Shrink, nástroj na kopírování chráněných filmových DVD nosičů. Mezi českými tituly si nejlépe vedl balíček kodeků Codec Pack All in 1, antivirový program Avast a na třetí příčce skončila Sbírka maturitních otázek.

7. 2. 2007 7:55
Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: zkoušíme AdSense a API map

Nejen na Lupě se začíná objevovat kontextová inzerce systému Google AdSense. Jak to celé funguje, jsme se rozhodli zmapovat v novém seriálu. Atlas nabídl API svých Amap, jaké je ve srovnání s konkurencí? Internetem stále doznívá trest pro Vladimíra Mlynáře. Trápí vás otázky o vašich právech a povinnostech při vyšetřování "internetových" právních přešlapů? Na řadu z nich známe odpověď. Pomůže Vista šíření IPv6?

3. 2. 2007 6:25
Doba čtení: 5 minut

Odnětí a vydání věci doličné při podezření z porušení autorského práva

V předchozím článku k tématu právních aspektů porušování autorského práva a následného jednání orgánů činných v trestním řízení jsme se věnovali otázce poskytování údajů o telekomunikačním provozu a domovní prohlídce. Dnes se zaměříme na následnou problematiku – vydání a odnětí věci (počítače apod.), propadnutí a zabrání věci a jejímu vrácení.

Doba čtení: 7 minut

Poskytnutí údajů o telekomunikačním provozu a domovní prohlídka

V souvislosti s porušováním autorských práv na Internetu dochází v poslední době také ke stíhání domácích uživatelů, kteří mnohdy doplácí na neznalost zákona. Jaká vlastně platí pravidla pro předání identifikačních údajů účastníků telekomunikačního provozu? A jaká práva a povinnosti mají zúčastněné strany, dojde-li k domovní prohlídce?

Doba čtení: 8 minut

BSA: míra pirátství v Česku klesla na 40 procent

Podle Business Software Alliance (BSA) míra softwarového pirátství za poslední sledované období v České republice mírně klesla na 40 procent, což je stejná míra jako v roce 2003. BSA tvrdí, že pro českou ekonomiku tato míra softwarového pirátství představuje ztráty ve výši 2,6 miliardy korun. Nejvíce případů softwarového pirátství podle statistik BSA loni připadlo na Prahu (25 procent), Jihomoravský kraj (13 procent) a Ústecký kraj (12 procent).

Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: chyby a trest na ministerské úrovni

Vladimír Mlynář, bývalý ministr informatiky, má jít podle soudu na 5,5 roků do vězení za chybu, kterou si každý vykládá jinak. Chybou, které si všiml i Google, trpí i web ministerstva práce a sociálních věcí, trest je však v tomto případě v nedohlednu. Zjistili jsme, jak tvrdý je Ochranný svaz autorský k internetovým rádiím a hledali odpověď na otázku, proč WiFi velmoc nechce své WiFi sdílet. Spojí se Centrum a Atlas?

Doba čtení: 5 minut

Studie: 32 milionů Američanů nelegálně stahuje filmy

Podle aktuální studie [PDF; cca 50 kB] 32 milionů Američanů starších dvanácti let (což představuje 18 procent americké online populace) si z Internetu stáhlo film v rozporu se zákonem a z toho 20 milionů uživatelů tak učinilo v posledním měsíci. Celých 80 procent z těchto 32 milionů Američanů stahuje filmy výhradně z výměnných sítí. Průměrný americký stahovač je devětadvacetiletý muž, který má aktuálně na pevném disku 16 stažených celovečerních filmů.

Doba čtení: do minuty

Slunečnice.cz: ICQ nejstahovanějším programem roku 2006

Nejstahovanějším programem z databáze serveru Slunečnice.cz se v roce 2006 stal instant-messenger ICQ. Za celý rok si tento program stáhlo přes 600 tisíc uživatelů. Zájem o ICQ zvýrazňuje i fakt, že se po většinu loňského roku na první příčce žebříčku nejstahovanějších českých programů držela česká lokalizace originální verze ICQ.

26. 1. 2007 11:19
Doba čtení: 1 minuta