Hlavní navigace

Týdenní revize: odvrácené stránky Internetu

26. 5. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 29
Bezbřehý prostor Internetu obsahuje kromě výhod a zajímavostí bohužel také příležitosti pro nekalé chování: spamování, krádeže identit, šíření nenávisti či poškozování autorských práv nebo dobrého jména firem a osob. Jak se proti tomu všemu bránit? Jisté je, že pokusy politiků v této oblasti zpravidla selhávají. Google vylepšil své vyhledávání a už nekrade cizí videa. Proběhla konference o PPC reklamě, byli jste tam s námi?

Co se týče státní správy a úřadů vůbec, pravidelný čtenář Lupy si zřejmě o jejich schopnosti nasadit a využít informační technologie myslí své. Ať už jde o různé portály, informační gramotnost, Internet do škol či veřejné bezdrátové sítě, problémy lze čekat na každém kroku. Ale proč vlastně? Jde snad o nějakou univerzální vlastnost veřejnosprávního prostředí? Podle zpráv z Velké Británie se zdá, že nejspíš ano.
Vojtěch Bednář: A co u nás?
Blog Jana Wagnera na Lupě: Autor testu státní maturity z části Informačně technologický základ je letos OPĚT vůl!

Je to pár týdnů, co do Česka přilétl U:fon, aby nabídl nové možnosti nejen mobilního připojení; zatím ho však provází spíše rozpaky a otázky. Nová CDMA2000 EV-DO technologie, kterou MobilKom nasazuje ve své nové síti, není zpětně kompatibilní se starší technologií CDMA2000 1×RTT. Jak potom mohou v této síti fungovat 1×RTT telefony, které U:fon nabízí zákazníkům? Český Vodafone přišel s vlastní službou charakteru fixně-mobilní substituce, umožňující volat na pevnou linku jen za paušál. A jak pokračují jednání o roamingu?
Jiří Peterka: Stalo se: provozuje U:fon dvě různé CDMA technologie?

Máte-li jednu z nejnavštěvo­vanějších stránek Internetu, vyplatí se vážit každou její změnu hned několikrát. Google sice nezměnil zásadně svoji úvodní stránku, ale sáhl na místo možná ještě citlivější: do způsobu, jak volí výsledky vyhledávání a co vlastně na položené dotazy hledá a vrací. Ještě větší důraz je kladen na personalizaci a propojování zdrojů – obrázků, map, videa. A když už jsme u videa – David Antoš byl zřejmě prvním českým blogerem, který donutil Google k reakci a přiznání chyby. V Google Video se tak už nepřehrávají videa třetích stran přímo ve výsledcích hledání.
David Antoš: Google přichází s průlomovými změnami ve vyhledávání
Blog Davida Antoše na Lupě: Google už videa nekrade

Spam, tedy nevyžádané e-maily, se z vděčného tématu k rozhořčenému povzdechnutí vyvinul do skutečné hrozby, která silně ovlivňuje strategie uživatelů e-mailu i provozovatelů připojení. Se spamem se šíří viry a trojské koně, s příchodem obrázkových variant rychle narůstá objem dat, který generuje. Aby toho nebylo málo, mění se i způsob útoků ostatních záškodníků: místo nahodilných a demonstrativních pokusů jde o organizovanou tichou činnost. Motivem je výdělek, nikoliv sebeprezentace. Internet zkrátka i v tomto ohledu (bohužel) dospěl…
Helena Nykodýmová: Spam nabírá na síle, zločinci se organizují

Vyjmenované hrozby však nejsou jediné, kterým musí obyvatelé virtuálního prostoru čelit. Zejména pro komerční instituce je čím dál naléhavější otázka zajištění svého dobrého jména v neuchopitelném a nekonečném prostoru, kde každý může být vydavatelem či hlasatelem informací. Současný web sice neskýtá v tomto ohledu taková rizika, jaká mohl, kdyby se vyvíjel podle představ svých tvůrců, ani dnes však nejde o procházku bleděmodrým sadem. Moc blogů a vyhledávačů vybízí k využití jako ideální způsob pro šíření vlastního pohledu na svět. A ten nemusí být vždycky přívětivý zrovna k vám…
Jan Ambrož: Kdy je Internet dobrý sluha a zlý pán pro váš byznys

A jste-li klidní kvůli blogům, je tu spousta dalších „vtipných“ možností, jak vaši firmu potrápit: třeba doménoví spekulanti a cybersquatteři by mohli vyprávět. Podle jedné z nedávných zpráv existuje na 10.000 domén s podezřele podobným názvem, jako má deset největších amerických bank. Souvislost s phishingem a pharmingem je zřejmá. Dostanou i vás?
Blog Jana Hájka na Lupě: 10.000 domén v rukou spekulantů, aneb americké banky „v ohrožení“

Lidovecký poslanec Jan Kasal nedávno oznámil, že v zájmu ochrany společnosti proti všem výše uvedeným „neduhům“ Internetu (a mnohým dalším) iniciuje vznik aliance, která by měla vypracovat plán potírání těchto nešvarů. Jeho nápad kritizoval Jiří Peterka ve svém článku Stalo se: poslanci chtějí alianci proti zneužívání Internetu, na který nyní reagoval Jaroslav Poláček, předseda odborné komise KDU-ČSL pro ICT.
Jaroslav Poláček: Jan Kasal není démon

Český Internet dlouho postrádá osvědčený a efektivní mikroplatební systém. Příčinou je zákon o nutnosti držení bankovní licence pro účely provozu takového systému. Dlouho se čekalo na příchod PayPalu, avšak ten mnohé zatím spíš zklamal. Internet však nezná hranice, a tak je možné využít i služeb leckteré zahraniční služby. Jaké jsou ty nejznámější a nejzajímavější?
Marek Vrba: Mikroplatby: jaké jsou možnosti?

Dalším z problémů, kterým musí dnešní internauti čelit, chtějí-li využívat nejzajímavější možnosti nového média, je střet s autorským právem, které s novým prostředím tak trochu nepočítalo. Původní distribuční modely jsou v porovnání s tím, co umožňuje jednotná a všudypřítomná komunikační síť, beznadějně zastaralé. Právo však reaguje hlavně restrikcemi, což v praxi může vést k mnoha více či méně vtipným paradoxům.
Jiří Macich: Filmovým a hudebním pirátem proti své vůli

Žhavým tématem ve světě IPv6 jsou dnes problémy rozšiřující hlavičky směrování. Přestože se ví poměrně dlouho o jejích bezpečnostních rizicích, rozpoutala se o nich v současnosti živá debata, místy až hysterie. Kdo by odolal a nepřidal se…
Pavel Satrapa: Směrovací hlavička v IPv6 a její problémy

YouTube je v současnosti snad nejcitovanějším příkladem v souvislosti s trendem tzv. webu 2.0. Univerzální skladiště videoprodukce všeho druhu má být typickým představitelem webu, jehož obsah tvoří sami uživatelé. Je však vklad návštěvníků skutečně takový, jaký se jim připisuje? A jak vůbec YouTube vzniklo a vyvíjelo se?
Jan Rylich: YouTube aneb video pro každého

Bezpečnost bezplatných služeb, jako je např. freemail, je svými uživateli často vnímána jako samozřejmá věc. Z pohledu provozovatele jde zase o věc velmi citlivou a přitom nákladnou. Lze tedy u služeb zdarma očekávat srovnatelné zajištění bezpečnosti? A jsou následky případné kompromitace účtů nutně neřešitelné?
Vojtěch Bednář: Máme se bát krádeží účtů?

cif 24 - early cena - média

V úterý 22. května se do pražského konferenčního centra City sjeli odborníci a zástupci českých PPC systémů, aby si vyměnili názory a zkušenosti s tímto progresivním typem reklamy. Konferenci o PPC pořádal Dobrý web a Lupa byla hlavním mediálním partnerem. Zajímá vás, co si o PPC myslí Dušan Janovský, nebo proč Tomáš Jindříšek čelil nařčení ze šovinismu? Byli jsme u toho!
Redakce: To nejlepší z konference o efektivní internetové reklamě
NeLSoN blog na Lupě: Leninův pohled na PPC
Blog k800 na Lupě: PPC – efektivní internetová reklama

A na závěr poněkud tragikomická perlička. Michal Malý a jeho Rejstříkfirem.cz jsou zjevně stále aktivní a podle všeho už loví oběti, kde se dá. Svoji už slavnou výzvu k péči o záznam v Rejstříkufi­rem.cz totiž neposlali nikomu jinému než Františku Fukovi. Kdo by odolal možnosti nahlédnout do takto vzniklé komunikace?
Blog Františka Fuky na Lupě: Z našich mailboxů: RejstrikFirem.cz!

Kdo zvítězí ve sporu Michal Malý vs. Fratnišek Fuka?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).