Hlavní navigace

Kinorip Simpsonů nakonec mladíka vyjde jen na 150 tisíc korun

Devatenáctiletý Josef Šubr zaplatí za pořízení a zveřejnění kinoripu filmu Simpsonovi ve filmu na Internetu nakonec jen 150 tisíc korun. Dohodl se totiž na mimosoudním vyrovnání s Českou protipirátskou unií. Mladík pořídil záznam loni v červenci v českobudějovickém multiplexu CineStar a začal s jeho šířením prostřednictvím výměnných sítí. Už za tři dny si pro něj přišla policie, která jej nakonec v srpnu obvinila ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s…

Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: desetiletý iDnes, nedospělý mobilní Internet

Zpravodajský portál iDnes.cz dnes slaví 10 let své existence, hlavním dárkem je mu nejspíš nedávno dosažená druhá příčka v návštěvnosti českého Internetu. Ani v roce 2008 však není jednoduché sledovat videozprávy na mobilu, stav českého mobilního připojení tak zůstává velkým zklamáním. Nevylepšil jej ani nový U:fon, zatímco ČTÚ konstatovalo výrazný rozdíl v ceně ADSL od Telefóniky O2 a alternativních operátorů. Jak dopadly Vánoce pro české e-shopy?

Doba čtení: 6 minut

Vyšetřování kyberzločinů: jaká je realita?

Je tomu zhruba rok, co v Česku začalo první velké vyšetřování domácích uživatelů, sdílejících autorská díla. Mnoho vašich dotazů od té doby směřovalo na práci vyšetřovatelů podobných případů. Podařilo se nám vyzpovídat jednu ze zainteresovaných osob, asistujících policii u „kyberzločinů“. Jak je to tedy se šifrováním disků a které důkazy soud obvykle uzná? Co radí běžným uživatelům, aby se vyhnuli problémům s policií?

Doba čtení: 10 minut

Internet bere zákazníky DVD půjčovnám

S rozvojem vysokorychlostního připojení k Internetu začínají mít čeští provozovatelé DVD půjčoven o něco tvrdší chlebíček než dříve. Podle serveru Marketing & Media například provozovatelé videopůjčoven na jihu Moravy zaznamenávají meziroční ztráty v tržbách v řádu desítek procent a někteří z nich s podnikáním raději skončili úplně. Většina filmových novinek se ve výměnných sítích objeví dříve než v českých kinech, natož na pultech DVD půjčoven. Česká právní úprava navíc stahování filmů pro…

Doba čtení: do minuty

Nejstahovanější filmy a seriály z Mininova.org za rok 2007

Server Torrent Freak publikoval žebříček filmů a televizních seriálů, které se v loňském roce podle dat z Mininova.org nejvíce pirátsky šířily přes výměnné sítě. Žebříček deseti nejstahovanějších filmů vypadá následovně: Transformers Knocked Up Shooter Pirates Of The Caribbean At World’s End Ratatouille 300 Next Hot Fuzz The Bourne Ultimatum Zodiac

Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: Centrum míří za hranice

Zprávou nejen posledního týdne, ale jistě celého roku, je prodej Centra novým majitelům. Nadnárodní investiční skupina zaplatila za donedávna druhý největší český portál podle některých zdrojů 100 milionů eur. Jaké s ním mají plány? Vladimír Mlynář byl zproštěn viny v kauze Testcom a Internet v Česku možná čeká cenzura. Potřebujeme české Google News? A je český Internet schopný spolupracovat na webu 2.0?

8. 12. 2007 6:30
Doba čtení: 5 minut

OpenSocial: souboj titánů

Adobe, Google a Microsoft svádí bitvu o budoucnost webu a desktopu. Skype má vlastní mobilní telefon. BitTorrentu se možná blíží konec. Google a Facebook si jdou po krku na komunitní frontě. V přehledu novinek na zahraničním webu nevynecháme ani HD videohosting Vimeo a tříminutovou seznamku.

Doba čtení: 13 minut

Televizní společnosti nabídnou seriály zdarma na Hulu.com

Televizní společnosti NBC a Fox chystají nový videoportál zvaný Hulu.com. Zatím je k dispozici uzavřená betaverze a pro přístup je nutné vyžádat si pozvánku. Ostrá otevřená verze přijde později, snad během několika následujících měsíců. Je důležité říci, že nepůjde o další klon YouTube, ale o službu, která nabídne zdarma vybrané filmy a televizní seriály. Provoz služby bude podporován přítomnou reklamou.

Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: byl tu Invex, všimli jste si?

Další ročník kdysi významného veletrhu asi nikoho nezaskočil složením návštěvnosti i představenými novinkami, několik zajímavých zpráv jsme pro vás přesto z výstaviště přivezli. Kromě toho jsme pátrali po strategii Radiokomunikací, testovali personalizované homepage (kam dnes patří i Seznam) a zjistili, jak se nová cena domény .cz podepsala na počtu registrací. APEK bude testovat e-shopy metodou "mystery shopping", bude to krok vpřed?

Doba čtení: 4 minuty

Piráti unesli IFPI

Je to klasický překlepový trik, ale vlastně veselý vtípek. Hledáte nahrávací společnosti, najdete hudební piráty. Zdá se, že populární pirátský záliv zvětšil své ambice a nyní chce chránit zájmy všech pirátů. Jak romantické!

Doba čtení: 2 minuty

Týdenní revize: revoluce u Seznamu, překvapení u GTS Novery

Seznam představil svoji novou homepage, kterou výrazně změnil zažitý koncept portálů jako všeobjímajících zdrojů informací. To někteří uživatelé GTS Novery jsou překvapení spíš nemile, zaplatili si totiž "neomezené" připojení a poskytovatel nyní soudí, že se neomezují až příliš. Zhodnotili jsme kvalitu online slovníků a víme také, proč je internetová komunikace jiná než ty ostatní. Firmy bojují s přívalem e-mailů, jak jste na tom vy?

20. 10. 2007 6:30
Doba čtení: 6 minut

A hudba bude zadarmo!

Zvolání v titulku není jen utopickým výkřikem. Obrovský počet lidí za muziku přestal platit už před mnoha lety. Odhaduje se, že každý měsíc výměnnými sítěmi s technologií P2P nelegálně proteče na miliardu písní. Zatímco lidé poslouchají více hudby než kdykoli dříve, trh s nahrávkami se rychlým tempem hroutí.

Doba čtení: 2 minuty

Piráti získali doménu protipirátské organizace

Organizace International Federation of the Phonographic Industry bojující proti počítačovému pirátství přišla o doménu ifpi.com, kterou dříve používala pro své oficiální webové stránky. Doménu si zaregistrovali lidé ze serveru The Pirate Bay, který se věnuje sdílení a nejednou se dostal do křížku s protipirátskými organizacemi včetně IFPI. Na doméně bude prý brzy spuštěn nový web s názvem International Federation of Pirates Interests. Organizace IFPI nadále využívá doménu ifpi.org. (BetaNews)

Doba čtení: do minuty

Čtvrt milionu dolarů za 24 sdílených nahrávek

Soud v americkém státě Minnesota uložil čtyřiadvacetileté Jammie Thomas zaplacení odškodného ve výši 220 tisíc dolarů za sdílení 24 hudebních nahrávek. Žalující nahrávací společnosti přitom mladou ženu vinily ze sdílení více než 1.700 skladeb a dožadovaly se odškodného ve výši mnoha milionů dolarů. Jde o jasný signál, že stahování a distribuce našich nahrávek není v pořádku, řekl agentuře AP Richard Gabriel, právník žalobce. Není však jasné, z čeho obžalovaná způsobenou škodu zaplatí. Podle…

Doba čtení: do minuty

Joost otevírá své brány široké veřejnosti

Internetová televize Joost, za kterou stojí tvůrci služby Skype, je už dostupná široké internetové veřejnosti bez nutnosti čekat na pozvání. Stačí si stáhnout klienta ve verzi 1.0 beta a posléze provést bezplatnou registraci. Klient je dostupný pro Windows Vista a Windows XP. Uživatelé Windows XP ale musí mít ještě druhý servisní balíček a poslední dostupnou verzi knihoven Direct X. K dispozici je i verze pro Mac OS X od verze 10.4 výše. Joost má nyní přes 250 televizních kanálů a k vidění je…

Doba čtení: do minuty

AllPeers 0.70 přidává podporu veřejných torrentů

Ostře sledované rozšíření AllPeers pro Firefox se dočkalo nové verze 0.70. Hlavní novinkou je rozšířená podpora technologie BitTorrent v tom smyslu, že díky AllPeers je možné ve Firefoxu pracovat s běžnými veřejnými torrenty. Byla také opravena chyba související se sdílením souborů nad 2 GB. AllPeers je open source rozšíření vznikající v Praze, které slouží pro výměnu dat mezi přáteli a disponuje i jednoduchým vestavěným chatem. (Mozilla.sk)

17. 9. 2007 8:36
Doba čtení: do minuty

TorrentSpy se uzavírá před americkými uživateli

To, co provozovatelé TorrentSpy naznačovali, se stává skutečností. Populární bittorentový vyhledávač bude blokovat přístupy ze Spojených států. Chce tím jednou pro vždy vyřešit soudní spory s americkými nahrávacími společnostmi a filmovými studii, kterým se nelíbí, že se přes TorrentSpy hledají nelegální kopie ve výměnných sítích.

Doba čtení: 1 minuta

Policie obvinila mladíka, který měl pořídit kinorip filmu Simpsonovi

Koncem minulého týdne byl obviněn devatenáctiletý mladík z Kaplice na Českokrumlovsku, který podle policie v kině pořídil záznam z mnohými očekávaného filmu Simpsonovi ve filmu. Policie jej viní ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Mladík měl pořízený záznam umístit na Internet, odkud si jej podle odhadů České protipirátské unie stáhlo 100 tisíc lidí. Kdyby každý z nich šel do kina, dohromady by za lístky utratili 10…

Doba čtení: 1 minuta

Vřelý vztah evropských dětí k stahování a pirátství

Evropská komise si nechala vypracovat studii, ze které vyplývá velmi vřelý postoj dětí z členských zemí EU k počítačovému pirátství a stahování hudby či filmů. Děti tak činí bez obavy z postihu. Spíš se bojí malwaru, o němž mají ale velmi dobré informace a vědí jak se proti němu bránit. Své počínání si obhajují vysokou cenou, použitím pro osobní potřebu nebo prostě tím, že to tak dělá každý a to včetně rodičů. (cdr.cz)

Doba čtení: do minuty

BitTorrent uzavírá zdrojové kódy a nový klient staví na uTorentu

Společnost BitTorrent se rozhodla pro uzavření zdrojových kódů své technologie. Šéf firmy, Ashwin Narvin, jako důvod uvádí časté zneužívání k šíření malwaru. Jediný oficiální klient BitTorrent 6.0 vychází z oblíbeného programu uTorent, který společnost loni koupila. Uživatelům nabídne funkce jako je plánování stahování, obnovení přerušeného stahování, omezování přenosové rychlosti či RSS čtečka. Pro vývojáře bude však i přes uzavření zdrojových kódů připravena SDK licence. (cdr.cz)

Doba čtení: do minuty

Zátah na koleji v Praze: policie zabavila dva počítače

Policie zatím bez větší mediální pozornosti provedla někdy koncem července zátah v prostorách vysokoškolské koleje v Praze 6 na Strahově. Informaci přinesl zpravodajský server Novinky.cz. Mohu potvrdit, že se zátah uskutečnil předminulý týden v Praze 6 na koleji vysoké školy na Strahově, uvedla pro Novinky.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Doba čtení: do minuty

Posíláme soubory malé i velké (2/2)

Potřebujete na Internetu vystavit soubory nebo je poslat jinému uživateli a hledáte tu nejlepší cestu? Poradíme vám. Jak z Gmailu udělat datové skladiště nebo jak snadno a rychle vystavit video na Internetu? Proč je provozování vlastního FTP serveru často velmi komplikované? A jak poslat až 1 GB dat?

Doba čtení: 10 minut

Týdenní revize: problémy se "správným" využíváním Internetu

Události uplynulého týdne ukázaly rozdíly v očekávání uživatelů a poskytovatelů připojení: ideální poměr cena/výkon je z pohledu obou často diametrálně odlišný. Jiné představy o využívání Internetu mají i ochránci autorských práv, kteří v zoufalství neváhají nasadit ani "špinavé" zbraně v podobě spywaru. Ani sami uživatelé však často nepřispívají k eticky čistému internetovému prostředí. Existuje z této situace východisko?

Doba čtení: 5 minut

Metody k eliminaci výměnných sítí a jejich šance na úspěch

Patrně jste také zaregistrovali nedávné zprávy o snaze ochránců autorských práv sbírat data o uživatelích stahujících hudbu prostřednictvím spywaru. Kam až mohou tito lidé zajít a co na to říká české právo? A mají vůbec nějakou šanci na úspěch? Pokusme se celou situaci znovu zhodnotit.

Doba čtení: 8 minut

TorrentSpy už nebude hledat nelegální kopie

Oblíbené weby TorrentSpy a isoHunt už nebudou umožňovat vyhledávání nelegálních kopií kolujících ve výměnných sítích. Jejich vyhledávací služby budou vybavené filtrem, který to zajistí. Jde především o filmy a je to výsledek dlouhodobého tlaku MPAA. Už dříve americký soud nařídil správcům TorrentSpy monitoring aktivity jeho uživatelů a získané informace předávat organizaci MPAA. TorrentSpy měl proto být dokonce zablokován pro americké uživatele, už jsme o tom psali. Je otázkou, jestli si…

Doba čtení: do minuty

Šéf CME: televize v současné podobě do deseti let skončí

Televize v současné podobě nebude mít do deseti let své místo na trhu – tak lze shrnout slova Michaela Garina, ředitele společnosti CME, pronesená na veletrhu Discop v Budapešti. CME v České republice vlastní televizi Nova a sportovní kanál Galaxie Sport. Televizní průmysl v západní Evropě a Spojených státech zaniká, náš průmysl je financovaný reklamou a reklama ztrácí svoje diváky. Internet, nová média a technologie, které umožňují stahovat programy a přeskakovat reklamy, rapidně naruší…

Doba čtení: 1 minuta

Webware 100: výkladní skříň současného Internetu?

Byly vyhlášeny výsledky ankety Webware 100 hledající mezi uživateli ty nejlepší projekty z kategorie Web 2.0. Jaké služby v anketě uspěly? Jak si vedli velcí hráči Google, Yahoo a Microsoft? Došlo na překvapení?

Doba čtení: 15 minut

Pokuta přes šedesát tisíc korun za čtyři nelegální nahrávky

Organizace IFPI upozorňuje na další rozsudek trestající uživatele za ilegální online šíření hudby. Švédský soud uložil pětačtyřicetiletému muži pokutu ve výši 20.000 švédských korun (v přepočtu přes 60.000 českých korun) za sdílení pouhých čtyřech nahrávek. Je to další signál, že i „malé ryby“ čeká nemalá pokuta. Zatím však zprávy o podobných trestech přicházely hlavně ze Spojených států. (cdr.cz)

Doba čtení: do minuty

Internet bere českým celoplošným televizím diváky

Sledovanost všech tuzemských celoplošných televizních stanic letos údajně prudce klesá. Za první třetinu letošního roku jim meziročně ubylo 16 procent diváků a úbytek bude prý dále pokračovat. Nejvíce podle statistik ztrácejí zájem o televizi mladí lidé do 30 let a lidé s vyšším vzděláním. Důvod? Internet a filmové DVD nosiče. Diváci si mohou filmy opatřit podstatně dříve než se objeví v televizi a někdy dokonce i v kinech (v případě výměnných sítí). Například český film Roming se objevil na…

Doba čtení: do minuty

TorrentSpy musí pro MPAA sledovat své uživatele

Americký federální soud nařídil serveru TorrentSpy, který je jedním z největších webů zabývající se BitTorrentem, monitoring aktivity jeho uživatelů. Uchovávané informace pak musí být předávány organizaci MPAA. V celé kauze jde opět o porušování autorských práv šířením nelegálních kopií na výměnných sítích. Podle právního zástupce TorrentSpy je pravděpodobné, že místo sledování uživatelů provozovatelé přistoupí na blokování přístupu ze Spojených států. (Root.cz)

Doba čtení: do minuty