Hlavní navigace

Hudbu za paušál nebo raději zadarmo?

Když hudební server i-legálně minulý týden oznámil spuštění nové služby, která nabídne stahování hudby za paušál, způsobil možná větší poprask, než předpokládal. Nejde ani tak o to, že by podobná služba na našem hudebním trhu dlouhodobě citelně chyběla, spíše její spuštění znovu rozpoutalo diskuzi, za jakých podmínek a jestli vůbec má prodej licencované hudby smysl.

Doba čtení: 6 minut

Trojan se vydává za „empétrojku“, ale stahuje adware

Ve výměnných sítích se šíří soubory s názvem preview-t-3545425-changing times earth wind .mp3 a t-3545425-just got lucky.mp3. Místo očekávané hudby v MP3 si ovšem uživatelé stahují trojského koně, který se po spuštění pokusí do jejich systému zavléci údajný přehrávač (soubor PLAY_MP3.exe), což je ve skutečnosti adware. Na tento jev upozornila společnost McAfee. Nedejte se zmást hláškami o tom, že přehrávač žádný adware neobsahuje a naopak dokonce s ním bojuje.

Doba čtení: 1 minuta

Policie zabavila deset počítačů kvůli sdílení filmů a hudby

Policie o víkendu provedla razii v několika domácnostech v Klášterci nad Ohří, při které zabavila deset počítačů. Delší dobu jsme sledovali vytipované lidi, kteří sdílejí filmy prostřednictvím sítě peer-to-peer na jednom relativně uzavřeném internetovém okruhu. řekl pro iDnes Robert Kubánek, vedoucí

Doba čtení: 1 minuta

Provozovatelé TorrentSpy musí MPAA zaplatit 110 milionů dolarů

Motion Picture Association of America známá také pod zkratkou MPAA ve svém tažení proti již zaniklému serveru TorrentSpy může oslavovat další úspěch. Americkým federální soud nařídil provozovatelům TorrentSpy, společnosti Valence Media, zaplatit MPAA částku ve výši 110 milionů dolarů za porušování autorských práv k tisícům filmů a seriálů resp. napomáhání k tomu. MPAA samozřejmě rozhodnutí soudu kvituje a její šéf Dan Glickman říká, že už samotná výše vysouzené sumy je vzkazem pro provozovatele…

Doba čtení: do minuty

Opera 9.5 Beta 2 přináší celou řadu novinek a vylepšení

V týdnu vyšla druhá betaverze dlouho očekávaného prohlížeče Opera 9.5 s kódovým jménem Kestrel. Novinek a vylepšení bylo implementováno opravdu hodně. Patří mezi ně třeba podpora EV certifikátů, automatická aktualizace kořenových certifikátů, rozšíření funkce Opera Link nově synchronizující i poznámky, vylepšení adresního řádku, možnost hledání obrázků přes Google a prohledávání Wikipedie z vyhledávacího políčka na panelu nástrojů, vylepšení či oprava podpory protokolu IMAP. Došlo i na změnu…

Doba čtení: 1 minuta

Zhroutí video Internet?

V posledních několika měsících nás masírují různé renomované konzultační firmy odhady, kdy masivní distribuce multimediálního obsahu zhroutí Internet. Argumentem je obvykle excelový engineering, který aproximuje nárůst objemu kapacit v páteřních sítích a porovnává ho s předpokládáným nárůstem provozu způsobeném distribucí videa. V lepších případech berou analýzy do úvahy také nárůst kapacity klientských přípojek.

Doba čtení: 3 minuty

Letošní anketu Webware 100 ovládl Google

Letošní ročník ankety Webware 100 zná své vítěze. V anketě hledající nejlepší webové aplikace a projekty Web 2.0 mohl hlasovat každý uživatel Internetu. Přijato nakonec bylo 1,9 milionů hlasů. Z nominovaných projektů hlasující vybrali v každé z deseti vyhlašovaných kategorií deset nejlepších projektů. Jak to letos dopadlo a které projekty se umístily v první stovce? Nejvíce ocenění putuje k rukám Applu, Googlu, Microsoftu a Yahoo.

23. 4. 2008 1:13
Doba čtení: 1 minuta

Provozovatelé The Pirate Bay pro změnu chtějí žalovat IFPI

The Pirate Bay a organizace typu IFPI či MPAA spolu přímo či nepřímo bojují už delší dobu. Lidé z The Pirate Bay teď chtějí trochu změnit pravidla hry a pro změnu jsou to oni, kdo někoho v této vleklé sérii kauz a sporů bude žalovat. Hodlají zažalovat přímo IFPI kvůli aktivitám této organizace, které vedly k zablokování přístupu na The Pirate Bay v Dánsku. Zdá se, že The Pirate Bay jde o princip (někdo by to mohl nazvat i gestem), protože provozovatelé projektu prý nebudou po IFPI žádat…

18. 4. 2008 11:41
Doba čtení: 1 minuta

Demonoid.com opět v provozu

Po několika měsících, kdy byl jeden z nejpopulárnějších torrent trackerů Demonoid.com (uvádí se, že snad druhý největší na světě po The Pirate Bay) 25. září 2007 vypnut po nátlaku kanadské fonografické společnosti CRIA, se nyní opět rozjel. Servery byly přesunuty na Ukrajinu do hostingového centra společnosti colocall.net, moderátoři uvádějí, že data a uživatelské účty zůstaly zachovány. Zároveň bývalý zakladatel serveru Deimos ohlásil odchod z osobních důvodů.

Doba čtení: do minuty

Matthew Gertner: Měli jsme získat více investic

Minulý měsíc byl ukončen ambiciózní projekt AllPeers. Jeho spoluzakladatel Matthew Gertner v rozhovoru pojmenovává chyby, kterých se dopustili. Hovoří i o obchodování s autorskými díly, smyslu P2P, budoucnosti webu a projektu Mozilla Prism, na kterém momentálně pracuje.

Doba čtení: 13 minut

Server TorrentSpy definitivně ukončil svůj provoz

Vyhledávač torrentů TorrentSpy po řadě kauz a sporů ukončil k 24. březnu svůj provoz. Místo původního obsahu nyní na doméně torrentspy.com visí pouze vysvětlení, proč se provozovatelé rozhodli projekt pohřbít. Jednoduše řečeno: jejich projektu není nakloněno americké legislativní prostředí. Prohlášení končí konstatováním, že to byla divoká jízda a na závěr ještě autoři připojili citát William O. Douglase o Velkém bratrovi. Loni jim totiž americký federální soud nařídil monitoring aktivity…

Doba čtení: do minuty

Bontonland zavírá šestinu prodejen s hudbou

Během několika následujících měsíců bude uzavřena šestina prodejen Bontonland, největšího tuzemského řetězce obchodů s hudbou a filmy. Důvody těchto změn jsou ekonomické, stěhujeme se z měst s nízkou kupní sílou, cituje iDnes Zdeňka Polácha, projektového manažera Bontonlandu. Internet hraje v rušení kamenných prodejen nemalou roli. Podle Zdeňka Polácha obrat z prodejů hudby v internetovém obchodě Bontonlandu meziročně zvyšuje o padesát procent. Lidé si zvykají, že na Internetu mají o zboží více…

Doba čtení: 1 minuta

Případ Cogent: veřejný nepřítel

Vzájemné propojení sítí neboli peering si v českých podmínkách představujeme jako něco, co sice poskytovatelům šetří kapacity a peníze a zlepšuje odezvy, ale co není pro samotné fungování Internetu bezpodmínečně nutné. Co však obvykle platí v Česku, neplatí pro velké tranzitní operátory za hranicemi.

Doba čtení: 4 minuty

AllPeers končí, nesplnil očekávání investorů

AllPeers, slibně vypadající rozšíření pro webový prohlížeč Mozilla Firefox, které umožňovalo P2P sdílení dat mezi uživateli, končí. Projekt, na kterém se pracovalo v Praze, nesplnil očekávání investorů. Tvůrci děkují všem, kteří se podíleli na vývoji, testování a lokalizaci a zároveň říkají, že si byli od začátku vědomi, že jde o ambiciózní projekt bez záruky úspěchu. Někdy prý takový starp-up vyjde, jindy ne. AllPeers tedy patří do té druhé skupiny. (AllPeers Blog)

Doba čtení: do minuty

EU chce reformovat autorské poplatky

Po neúspěchu v roce 2006 otevřel evropský komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy znovu otázku autorských poplatků. Rozhodně je nehodlá zrušit, ale rád by je reformoval. Nejspíše tak, aby se odstranily jejich dosavadní disproporce mezi jednotlivými členskými zeměmi a našel se nějaký jednotný model pro jejich stanovení a výběr.

Doba čtení: 10 minut

Dopady nařízení dánského soudu blokovat přístup na The Pirate Bay

Blokování přístupu na The Pirate Bay dánských uživatelů nařízené tamním soudem, o kterém jsme vás již informovali, má zajímavé dopady. Otřepané heslo Zakázané ovoce chutná nejvíce potvrzuje nárůst přístupu na The Pirate Bay z Dánska po rozhodnutí soudu, který nařídil poskytovatelům připojení přístupu na tyto stránky zamezit. Provozovatelé The Pirate Bay navíc rozjeli stránky The Jesper Bay, kde v dánštině radí jak relativně primitivním způsobem blokaci ze strany poskytovatelů účinně obejít.…

Doba čtení: 1 minuta

Velká Británie chystá nový zákon proti počítačovým pirátům

Zákazníka, který opakovaně porušuje autorská práva, by již brzy mohli poskytovatelé připojení ve Velké Británii povinně odpojit od Internetu. Podle listu The Times už příští týden spatří světlo světa návrh zákona v duchu představ francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a přání organizace IFPI.

Doba čtení: 1 minuta

Alenka v říši divů

Původně jsem si myslel, že iniciativa sdružení fonografického průmyslu k odpojování údajných pirátů od Internetu je pouze další z nekonečné řady jednorázových báchorek. Možná je, možná není, ale v každém případě se chytla.

Doba čtení: 2 minuty

Dánský soud nařídil blokování The Pirate Bay

Soud nařídil poskytovatelům internetového připojení blokovat zákazníkům přístup na kontroverzní server The Pirate Bay. To není zpráva z Číny, ale z Dánska. Zatím nařízení soudu vyhověl operátor Tele2 Denmark, který od známého bittorentového trackeru odřízl dva miliony svých zákazníků. Konkurence podle dostupných informací zatím nemá v plánu soudu vyhovět, ale organizace IFPI věří, že nakonec budou následovat Tele2 Denmark. (blog.synopsi.com)

Doba čtení: do minuty

Lidé z The Pirate Bay půjdou před soud

Známý server The Pirate Bay se opět dostal do křížku se zákonem. Včera byly obžalování čtyři z jeho provozovatelů kvůli nelegální distribuci dvaceti hudebních nahrávek, devíti filmů a čtyř počítačových her během let 2005 a 2006. Policie již zabavila počítače obviněných, kterým hrozí až dvouletý trest vězení. Soud má začít již na jaře. (Novinky.cz)

Doba čtení: do minuty

Hudba zadarmo? V Česku spíše předplatné

Zatímco autorské ochranné svazy neustávají v boji proti pirátům, hudební byznys se naštěstí vyvíjí dál. Několik zahraničních internetových projektů slibuje hudbu zadarmo, respektive za reklamu. Jak služby fungují, co umí a dočkáme se jich i v Česku? A co si od budoucnosti slibují zástupci vydavatelských společností a distributoři hudby?

Doba čtení: 11 minut

Vyhledávač SeeqPod žalován kvůli odkazování na pirátské kopie

Blogy a diskuzní fóra shromažďující odkazy na pirátské kopie filmů nebo hudby jsou hojně navštěvovaná a řadu takových bychom našli i v Česku. Do boje proti podobnému webu vytáhla nahrávací společnost Warner Bros. Records, která žaluje provozovatele stránek SeeqPod, což je specializovaný vyhledávač, který ve výsledcích hledání poskytuje odkazy i na pirátské kopie hudby. Výsledek sporu bude jistě zajímavý, protože samotný server SeeqPod žádné soubory fyzicky neshromažďuje. Nejde ovšem o první…

Doba čtení: do minuty

Jan Pňakovič: počítačové pirátství odsuzuji

Autor kinoripu snímku Simpsonovi ve filmu se s Českou protipirátskou unií dohodl na úhradě částky 150 tisíc korun na místo původně vyčíslené škody 5,5 milionů korun. Student Jan Pňakovič poté přišel s myšlenkou uspořádat v jeho prospěch veřejnou sbírku. Jaké jsou motivy pro jeho rozhodnutí, co si myslí o systému autorských práv a o činu Josefa Šubra?

Doba čtení: 7 minut

Případ kinorip: od klukoviny k jedné z největších pirátských kauz (aktualizováno)

V případě kinoripu titulu Simpsonovi ve filmu došlo v posledních dnech k několika zásadním událostem. Jeho autor se dohodl na uhrazení škody a odmítl sbírku, kterou pro něj chtěli uspořádat někteří sympatizanti. Navíc se chystá obvinění dalšího mladíka a zdá se, že kauza teprve nabírá na obrátkách.

Doba čtení: 13 minut

Týdenní revize: autorské poplatky vs. realita

Vítaným objektem zájmu médií se stala kauza "kinoripu" filmu o rodině Simpsonových. Na pomoc dopadenému pachateli se měla pořádat sbírka a policie už má dalšího provinilce. Mezitím ministr Martin Říman oznámil záměr změnit systém autorských poplatků. Do internetové reklamy přišlo za loňský rok na dvě miliardy korun. Kdo je získá letos? Může projekt Bezrealitky.cz splnit své ambice? Český Internet naštěstí zatím postrádá svého spamového krále. Jak dlouho ještě?

Doba čtení: 5 minut

Další mladík bude obviněn v kauze kinoripu Simpsonovi ve filmu

V kauze kinoripu filmu „Simpsonovi ve filmu“ bude obviněný další mladík, tentokrát teprve osmnáctiletý z Brna, který na Internetu vystupuje pod přezdívkami PEDRO_WC nebo Pedrous. Trestní oznámení na něj podala Česká protipirátská unie, která ve své tiskové zprávě uvádí: Podezřelý mladík z Brna, vystupující pod přezdívkou PEDRO_WC nebo Pedrous byl velmi aktivní v šíření původního i upraveného pirátského záznamu na internetu a opakovaně ukládal kopii filmu na různé veřejné filehostingové servery…

Doba čtení: 1 minuta

Sbírka pro autora kinoripu zřejmě nebude

Už dříve jsme vás informovali, že autor kinoripu filmu Simpsonovi ve filmu, devatenáctiletý Josef Šubr, bude muset za jeho pořízení a zveřejnění zaplatit pokutu 150 tisíc korun, se kterou mu chtěli pomoci někteří sympatizanti formou veřejné sbírky. Nápad se zalíbil i některým českým internetovým osobnostem. Taky přispěju, když seženete číslo účtu nebo vznikne nějaký sběrný účet, napsal do jedné z diskuzí na toto téma Patrick Zandl.

Doba čtení: 1 minuta

RIAA opět zasílá varovné dopisy univerzitám

I v roce 2008 americká organizace RIAA pokračuje v antipirátské kampani, jejíž součástí je zasílání varovných dopisů upozorňujících na zneužívání univerzitních počítačů a připojení v kampusech k nelegálnímu šíření hudby. Cílem již několikáté vlny varovných dopisů je nyní přes 18 škol. Podle staršího viceprezidenta RIAA Jonathana Lamyho existuje řada legálních způsobu jak se k hudbě dostat zdarma nebo velmi levně. Přesto podle průzkumu z roku 2006 více než polovina studentů stahuje filmy a hudbu…

Doba čtení: do minuty

Telekomunikační gigant AT&T chce filtrovat internetový obsah

Společnost AT&T si vnitřně odsouhlasila zavedení známé bezpečnostní technologie, jejímž jediným účelem bude preventivně odchytávat a blokovat nelegální obsah zaznamenaný v distribuované síti. Smyslem nasazení tohoto drastického nástroje má být snaha snížit přenos pirátsky kopírovaných souborů (datových aplikací, filmů a hudebních souborů) prostřednictvím klasických internetových kanálů, jako je FTP, IRC, P2P sítě a zabránit tak jejich šíření k dalším uživatelům. Tuto aktivitu potvrdil…

Doba čtení: 1 minuta

Sbírka pro potrestaného autora kinoripu?

O víkendu jsme vás informovali, že autor kinoripu filmu Simpsonovi ve filmu bude muset za jeho pořízení a zveřejnění na Internetu zaplatit pokutu ve výši 150 tisíc korun. Právník obviněného devatenáctiletého Josefa Šubra naznačil, že to pro něj není částka zrovna zanedbatelná. V diskuzi pod víkendovou zprávičkou se objevilo několik příspěvků od anonymních čtenářů, kteří by Josefu Šubrovi chtěli finančně vypomoci a objevila se myšlenka veřejné sbírky.

Doba čtení: 1 minuta