Hlavní navigace

Přehodnotí hudební vydavatelé postoj k DRM?

Podle International Herald Tribune by hudební vydavatelé mohli přehodnotit svůj doposud nekompromisní postoj k prosazování DRM ochran u hudby prodávané po Internetu. Zatím byly DRM ochrany prosazovány z obavy o masivní pirátské šíření hudby, ovšem už dnes je podle dostupných údajů 90 procent veškeré hudby stažené z Internetu nelegálního původu a paradoxně je za důvod často označována právě implementace DRM.

23. 1. 2007 13:50
Doba čtení: do minuty

BBC nabídne legálně ke stažení svou původní tvorbu

Britská veřejnoprávní televize BBC oznámila, že nabídne možnost legálního stahování a částečného sdílení svých původních pořadů jako je třeba kultovní sitcom Červený trpaslík, ale i mnohých dalších. Na projektu BBC spolupracuje se společností Azureus známou především díky technologii BitTorrent. BBC slibuje vysokou kvalitu videa, ovšem zatím blíže nespecifikovaným způsobem chráněné proti zneužití a neoprávněnému prodávání. Počítáno je i s podporou blogů a komunitních služeb spočívající v…

Doba čtení: do minuty

Když je špína opravdu zažraná

Určitě jste také četli o prosincovém zátahu na počítačové piráty, pardon, sdíleče. Jistě, nabízet nelicencovaná multimédia není nic poctivého a už vůbec ne hezkého. Na druhou stranu ale kriminální vystoupení TV Nova a dalších médií neukázalo skutečnou podstatu problému.

Doba čtení: 2 minuty

SOS: konflikt mezi právy autorů a spotřebitelů

Počítačové pirátství, nelegální sdílení multimediálního obsahu a změny souvisejících pravidel jsou horká témata posledních týdnů a to zejména kvůli zátahu severočeské policie na řadové uživatele P2P sítí, který pravděpodobně nebyl zdaleka posledním. V současné době, kdy začíná i v ČR docházet ke kriminalizaci spotřebitelů a zabavování jejich počítačů za kopírování hudebních a video nahrávek, je čím dál důležitější, aby bylo stanoveno, co spotřebitelé můžou včetně nastavení férových podmínek,…

Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: policie proti P2P sítím

V uplynulém týdnu vzbudil váš největší zájem probíhající zátah proti uživatelům výměnných sítí a související morální a právní otázky. Tajemně však stále působí i údajný příchod čtvrtého mobilního operátora - nevymyslela si vše média? Prozkoumali jsme novou "internetovou televizi" Stream TV, podívali se na to, jak Internet mění společnost, a poradili vám, jak přes Internet prodávat. Tedy opravdu prodávat.

Doba čtení: 5 minut

Kde je pravda v otázce sdílení?

Měl-li bych sám sebe umístit někam na osu "absolutní zastánce postupu OSA, IFPI atd." a "absolutní stahovač/sdíleč", umístil bych se někam doprostřed. Totiž - chápu a podporuji některé principy, prosazené organizacemi sdružujícími producenty, vydavatele a další články řetězu mezi umělcem a konzumentem, ale stejně tak chápu a podporuji některé argumenty těch, kdo s těmito organizacemi nesouhlasí. Zkusím to postupně rozepsat.

Doba čtení: 6 minut

Petra Žikovská: sdílení poškozuje umělce

Ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) tvrdí, že stahování a sdílení hudby je v Česku velký problém a že můžeme očekávat další žaloby na domácí "sdíleče". Prozradila nám však, jak její organizace tyto lidi vyhledává a co by měl člověk udělat, chce-li se dostat ke své oblíbené hudbě a nepřekročit zákon. Vydavatelské společnosti mají stále na trhu své opodstatnění, říká.

Doba čtení: 8 minut

Slunečnice.cz: v prosinci se nejvíce stahoval BitComet

Absolutně nejčastěji stahovaným programem z databáze serveru Slunečnice.cz se v prosinci 2006 stal P2P klient BitComet. Listopadovou jedničku mezi nejstahovanějšími programy zahraničního původu DAEMON Tools tak odsunul na druhé místo. Třetí skončil DVD Shrink pro kopírování filmů na DVD. Skokanem měsíce mezi nejstahovanějšími českými programy se stal nástroj na výrobu obalů na hudební a datová CD Obaly na CD, který se umístil v aktuálních statistikách na třináctém místě, zatímco v listopadu…

9. 1. 2007 8:59
Doba čtení: 1 minuta

V ČR probíhá rozsáhlý zátah proti uživatelům P2P sítí

V polovině prosince prováděli policisté v Kadani a Klášterci nad Ohří domovní prohlídky a zabavili čtrnáct domácích počítačů. Tento zřejmě největší zátah svého druhu je s velkou pravděpodobností jen počátkem plošného útoku proti sdílení hudebních a filmových děl v České republice. Bude to jen poslední marný útok proti důsledkům technologického vývoje, nebo účinné skoncování s pirátstvím?

Doba čtení: 8 minut

Vydavatelé ve Francii nesmí monitorovat přenos dat

Francouzský soud rozhodl, že držitelné autorských práv včele s hudebními vydavateli nemohou neomezeně monitorovat přenos dat po Internetu při pátrání po pirátském šíření různých děl. Soud se konkrétně věnoval případu uživatele výměnné sítě Shareaza z Paříže, jehož počínání bylo dlouhodobě monitorováno držitelem autorských práv sdíleného obsahu, který pak IP adresu onoho uživatele předal policii. (International Herald Tribune)

Doba čtení: 1 minuta

Nová verze AllPeers podporuje chatování

Vyšla nová verze rozšíření AllPeers pro webový prohlížeč Firefox, které přináší podporu sdílení dat mezi uživateli. AllPeers 0.54.1 zahrnuje vedle oprav chyb nově především vestavěný chat a vyšší kontrolu nad sdíleným obsahem. Více informací o AllPeers naleznete v článku AllPeers – český projekt s velkými ambicemi a také v rozhovoru Matthew Gertner: AllPeers může být nový Skype.

Doba čtení: do minuty

Sdružení obrany spotřebitelů vystoupilo proti DRM

Internetové obchody, ze kterých lze zakoupit a legálně stáhnout hudbu, jsou v České republice teprve několik týdnů a přesto už se proti nim stihlo postavit Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Tomu vadí, že zákazníci jsou příliš omezováni kvůli implementaci DRM ochran do stahovaných hudebních souborů. Jan Šulc z SOS kritizuje omezení počtu kopií pro vlastní potřebu, možnost přehrát hudbu pouze na některých počítačích a nepodporu ze strany některých přenosných přehrávačů. Nasazení DRM podle Jana…

Doba čtení: 1 minuta

RIAA chce snížit poplatky pro umělce

Nahrávací společnosti sdružené v americké organizaci RIAA chtějí snížit poplatky odváděné samotným umělcům. Současná pravidla prý neodpovídají dnešní realitě, protože pochází z roku 1981. Podle RIAA je situace taková, že nahrávací společnosti léta přicházejí kvůli nelegálnímu kopírování hudby o zisky, kdežto hudebníkům v současnosti díky mobilním telefonům zisky rostou. RIAA chce po soudu vytvoření pružnějších pravidel odpovídajících dnešní době. Umělci to ale odmítají. (Hollywood Reporter)

Doba čtení: do minuty

Pirátka žaluje KaZaA

Američanka Catherine Lewan byla před časem zažalována vydavatelstvím Sony BMG kvůli nelegálnímu sdílení hudby prostřednictvím výměnné sítě KaZaA. Nakonec musí Sony BMG zaplatit 75 tisíc dolarů jako vyrovnání za ušlý zisk. Catherine Lewan reagovala doposud nevídaným způsobem a podala žalobu na společnost Sharman Networks, která službu KaZaA provozuje. Američanka tvrdí, že Sharman Networks nekale vytváří dojem, že užívání KaZaA pro sdílení jakéhokoliv obsahu je legální. Zástupce organizace RIAA…

Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: více dat pro ADSL a Skype v Česku

Vítaným předvánočním dárkem pro uživatele ADSL jsou bezesporu vyšší objemové limity. Ty umožnila nová velkoobchodní pravidla pro přeprodej ADSL. Zjistili jsme, kolik lidí používá při hledání na Seznamu Našeptávač a že využívání WiFi hotspotů není příliš časté. Skype otevře pobočku v Praze a slibuje výborné pracovní podmínky, stejně jako to dělá Google.

Doba čtení: 6 minut

BitTorrent kupuje uTorrent

Společnost BitTorrent oznámila akvizici alternativního bittorentového klienta uTorrent, který si získal oblibu uživatelů zejména díky své uživatelské přívětivosti a hardwarové nenáročnosti. Jeho autor Ludvig Strigeus prohlásil, že akvizice nebude mít vliv na další vývoj programu (který bude i nadále zdarma) případně provoz webových stránek s diskuzním fórem. Někteří uživatelé však i tak nesou tuto transakci nelibě. Zakladatel BitTorrentu Bram Cohen dává totiž ruce pryč od sdílení ilegálního…

Doba čtení: do minuty

Osudová dichotomie vydavatelů

Předhoní-li technologie a společenský úzus legislativu, nelze očekávat bezbolestné řešení, se kterým budou spokojeni všichni. Strnulost nahrávacího průmyslu tváří tvář nezadržitelnému je přesto ohromující. "Legální hudba" je v jejich očích pouze jedna - ta, za kterou zaplatíte, ať si zákon říká, co chce.

Doba čtení: 3 minuty

Trojan slibuje aktivaci pirátských Windows Vista

O Windows Vista je mezi softwarovými piráty eminentní zájem, čehož využívají již i autoři malwaru. Například pod názvem Windows Vista All Versions Activation, což má být nástroj k aktivaci pirátských kopií Windows Vista, se skrývá velmi nebezpečný trojský kůň LdPinch.aze, s nímž mají stále některé antivirové programy problémy.

6. 12. 2006 8:59
Doba čtení: do minuty

Skype otevře pobočku v Praze

V prvním čtvrtletí příštího roku otevře v Praze společnost Skype vývojové centrum. Do konce roku 2007 má v plánu zaměstnat až 30 softwarových specialistů, kteří se budou věnovat převážně vývoji jádra samotného populárního programu pro komunikaci. Co bude znamenat tento krok pro české uživatele? Dočkají se vlastního telefonního čísla nebo možnosti zasílání SMS zpráv na mobilní telefony?

Doba čtení: 5 minut

Grabovat filmy z DVD pro iPod se stále nesmí

Některým americkým spotřebitelům se nelíbí, že si nemohou legálně zakoupený film na DVD převést do formátu pro přehrávání v kapesním multimediálním přehrávači Apple iPod. Jsou nuceni koupit si film v patřičném formátu znovu prostřednictvím Apple iTunes. Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) zaštítila petici, jejíž prostřednictvím se majitelé iPodů dožadovali změny. Americký Kongres ji však odmítl. (Daily Tech)

Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: Peprnet, Křišťálová Lupa a i-legálně.cz

Událostí tohoto týdne i roku bylo z pohledu Lupy bezesporu Czech Internet Forum 2006 a vyhlášení výsledků Křišťálové Lupy. I bez těchto velkých momentů se toho však na (nejen) českém Internetu dělo dost: spuštěn byl kontroverzní Peprnet.cz, podívali jsme se na nové e-shopy s legálním stahováním hudby, vrátili se ke Světovému dni použitelnosti a zjistili, že porno už na Internetu nevládne a co uživatelé na českém Internetu vlastně dělají.

Doba čtení: 5 minut

Stahovat lze konečně i-legálně

Zatímco v „západním“ světě nejsou obchody s hudbou online ničím zvláštním a už si stačily zažít své vzestupy i pády, v ČR zatím jinak než v podobě CD prostřednictvím Internetu muziku kupovat nešlo. Nyní to konečně již možné je a dokonce hned ve dvou obchodech. Podívali jsme proto se na podrobnosti u každého z nich.

Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: legální hudba a SMS zdarma

Až do masových médií tento týden pronikla zpráva o spuštění prvních dvou českých online obchodů s hudbou. Dokáží změnit "uživatelské návyky" Čechů k digitální hudbě? Atlas představil betaverzi svých nových map a odesílání SMSek z ICQ zdarma. Přeprodávané ADSL čekají změny u FUP a agregace. Vyzkoušeli jsme za vás PayPal - vyplatí se i běžnému uživateli? Které weby uspěly v soutěži WebTop100?

Doba čtení: 4 minuty

Vydělá Venice na rozdíl od Skype peníze?

Zakladatelé kontroverzního systému Kazaa, kteří naučili svět telefonovat zdarma, se pustili do nového projektu s kódovým označením The Venice Project. Podnikatelé Niklas Zennstrom a Janus Friis cítí, že nastala správná doba pro online televizi, která nabídne zajímavý obsah pro diváky, fungující obchodní model pro provozovatele a inzerenty a v neposlední řadě nerozpoutá právní vášně kvůli nabízení nelegálního obsahu.

Doba čtení: 2 minuty

Provozovatel bittorrentového trackeru byl odsouzen

Americký soud odsoudil Granta Stanleyho z Virginie k pětiměsíčnímu pobytu ve vězení za provozování trackeru Elite Torrents založeného na výměnné technologii BitTorrent. Třiadvacetiletý Stanley je jedním ze tří obviněných v této kauze a vůbec prvním pravomocně odsouzeným člověkem v souvislosti s technologií BitTorrent.

Doba čtení: 1 minuta

BitTorrent bude spolupracovat s výrobci hardwaru

Společnost BitTorrent uzavřela dohodu o spolupráci s několika výrobci hardwaru, mezi nimiž figurují známá jména jako je například Asus. Na trhu se tak objeví zařízení typu mediaserverů nebo routerů, která budou různými způsoby spolupracovat s výměnnou sítí BitTorrent a to i bez připojení k počítači. Jedním takovým zařízením je třeba ASUS WL-700gE Wireless Storage Center. Ashwin Navin (zakladatel BitTorrentu) uvedl, že je dohodou velmi potěšen a zároveň seběvědomě prohlásil, že BitTorrent je…

24. 10. 2006 9:04
Doba čtení: do minuty

Hudební průmysl opět útočí na piráty, padají tisíce žalob

Mezinárodní federace pro hudební průmysl (IFPI) podala osm tisíc žalob na uživatele P2P sítí jako je BitTorrent, eDonkey, Gnutella, Limewire a několik dalších. Žaloby se týkají občanů celkem 17 zemí. Česká republika ani Slovensko mezi ně nepatří, sousední Polsko nebo Německo však ano. IFPI chce vlnou žalob zbavit uživatele P2P sítí sdílejících nelegální obsah pocitu bezpečí před zákonem. V České republice je ovšem sdílení souborů z velké části legální. (BetaNews)

Doba čtení: do minuty

Matthew Gertner: AllPeers může být nový Skype

Proč se AllPeers vyvíjí právě v Česku? Jaké jsou jeho trumfy v souboji s konkurencí? Jak by měl pokračovat vývoj Firefoxu? Je možné vytvořit jednodušší způsob prodeje multimédiálního obsahu přes Internet? Kdy se evropský IT průmysl začne přibližovat Americe? Na tyto a mnohé další otázky nám odpověděl technický ředitel AllPeers Matthew Gertner.

Doba čtení: 25 minut

Co si počít s rychlým Internetem?

[Oživeno] "Kam s ním?" ptal se už novinář a literární klasik Jan Neruda. Chtěl se přitom jen zbavit starého slamníku. Dnes lidé spí na matracích z molitanu a pěny, přesto je položená otázka znovu aktuální. Důvodem je čím dál rychlejší připojení k Internetu, které se po České republice rozšiřuje. Tradiční procházení webu je pro něj lehkým dezertem, a tak mu zkusme vybrat pořádný hlavní chod.

Doba čtení: 9 minut

LimeWire vrací RIAA úder a podává žalobu

Možná si vzpomenete, že RIAA požaduje po LimeWire milióny dolarů. Zástupci výměnné sítě LimeWire nyní naopak žalují americkou organizaci RIAA, která sdružuje drtivou většinu amerických distributorů hudby. LimeWire ve svém prohlášení píše, že RIAA zneužívá svého postavení pro potlačení všech způsobů šíření obsahu, které konkurují tradičním způsobům distribuce a prodeje. Členové RIAA podle LimeWire nutí hudebníky podepisovat takové smlouvy, aby ze hry byly vyšachovány alternativní způsoby…

Doba čtení: 1 minuta