Hlavní navigace

Týdenní revize: legální hudba a SMS zdarma

18. 11. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Až do masových médií tento týden pronikla zpráva o spuštění prvních dvou českých online obchodů s hudbou. Dokáží změnit "uživatelské návyky" Čechů k digitální hudbě? Atlas představil betaverzi svých nových map a odesílání SMSek z ICQ zdarma. Přeprodávané ADSL čekají změny u FUP a agregace. Vyzkoušeli jsme za vás PayPal - vyplatí se i běžnému uživateli? Které weby uspěly v soutěži WebTop100?

Je Česká republika malý trh? Asi bude záležet, který segment trhu konkrétně, z celkového pohledu ale řada znaků ukazuje na stále poměrně izolované prostředí: hornaté hranice, na kterých po nás stále chtějí pasy, nedostačující dálniční spojení, malý počet obyvatel, podivný jazyk, krátká historie… Kromě nevýhod však naše situace nabízí i výhody – pro podnikatele může být specifický trh zajímavější. Jak těchto vlastností využít k upevnění pozic, než dorazí nástupce hyperkonkurence?
Blog společnosti Beneta na Lupě: Jsme malý, zato šikovný, trh

Internetový trh v Česku je možná malý, avšak zároveň často bohužel i zpožděný. Teprve před pár dny tak k nám dorazila na západě obvyklá možnost legálního stahování hudby. Ohlašovaný nový obchod Vltava Stores a i-legalne.cz se dočkaly netrpělivého přivítání. Podrobnější pohled na možnosti obou e-shopů vám přineseme v pondělí, už letmý pohled však naznačuje, že jde o dobře připravené projekty. Jak asi obstojí u českých uživatelů, navyklých na příliš snadné stahování z výměnných sítí?
Jiří Macich: Malý český iTunes od Vltava Stores

Objemové limity trápí řadu českých uživatelů Internetu, ačkoliv jiné parametry připojení se rychle zlepšují. Český telekomunikační úřad však nyní plánuje změny v počítání objemových limitů a fungování agregace u přeprodávaného ADSL. Půjde o nápravná opatření pro narovnání relevantního trhu č. 12 s velkoobchodním broadbandem. Mělo by to přinést větší variabilitu nabídek u alternativních operátorů a také zmírnění tvrdosti Fair Use Policy. Lze očekávat brzké úpravy, které pocítí přímo koncoví uživatelé?
Jiří Peterka: Stalo se: přeprodávané ADSL čekají změny

Po měsících dohadů a náznaků počátkem týdne společnost Sun Microsystems oficiálně potvrdila, že téměř všechen zdrojový kód jazyka Java (s výjimkou proprietárních částí kódu, které nepatří Sunu) bude zveřejněn pod otevřenou licencí GNU GPL, a to do března 2007. Podaří se tak Sunu prodloužit životnost Javy, která už je téměř 10 let stará? Její rozšířenost je každopádně v některých typech zařízení přímo obrovská.
Blog Františka Fuky na Lupě: Potvrzeno: Java bude Open Source!

České portály pokračují v nedávno znovu zahájené válce (iniciované doposud spíše vzdáleným Googlem) a přichází s novými službami (a někdy i kontroverzními propagačními kampaněmi). Zatím nejaktivněji si v boji počíná Atlas (který ovšem má také nejvíce co dohánět). Nové mapy by měly přilákat další uživatele, navyklé používat úspěšné mapy Seznamu. Technologická propast, kterou musel překonat, přitom nebyla zrovna malá, stejně jako předpokládaný objem investic. Jaký je výsledek?
David Antoš: Jak se povedl restart map na Atlasu?

Zhruba před měsícem dorazil naplno do Česka PayPal a umožnil zdejším zákazníkům odesílat platby v korunách (a obchodníkům je přijímat). Dlouho očekávaný svěží vítr v zatuchlém prostředí českých online plateb se při bližším pohledu může snadno ukázat jako přehnaně idealizovaný. Potíže spojené s registrací a užíváním platební karty mohou řadu uživatelů odradit, stejně tak jako poplatky za mezinárodní transfer peněz. I přes tyto nedostatky je však PayPal neoddiskutovatelný král světových online plateb.
Jan Baranyk: PayPal v praxi: žádný velký zázrak

Aktuální stav ve vybavenosti české populace osobním počítačem a přístupem na Internet nasvědčuje tomu, že bylo dosaženo základní penetrace české společnosti novými technologiemi. Virtuální život odhalí další, některé zatím ani netušené možnosti nových technologií, které budou formovat informační společnost. Odhalí však i další problémy k těm, které se již v algoritmizované společnosti ukazují.
Petr Sak, Karolína Saková: Technologická vybavenost – primární předpoklad komputerizace české společnosti

Jednou z jiných nedávných novinek Atlasu bylo spojenectví s celosvětově úspěšným provozovatelem sítě ICQ. Hned zpočátku bylo oznámeno, že uživatelé české verze ICQ od Atlasu budou moci zasílat SMS zprávy na mobily zdarma. Nyní tento slib došel naplnění, i když zatím jen pro čísla v síti Telefóniky O2. Jaký prospěch z této spolupráce všechny tři strany mají? A jsou SMS zprávy opravdu zdarma? Každopádně nebylo velkým překvapením, že Atlas nasadil na odesílání velkého počtu zpráv tvrdé restrikce.
Martin Vyleťal: První zkušenosti s SMS zdarma u ICQ

cyber-obecný tip

Seriál o gridech a výpočetních sítích, pokračuje problematikou autentizace. Gridy spojují řadu institucí, které mají často rozdílné politiky pro správu uživatelů a přístup ke svým prostředkům. V takovém prostředí se objevují problémy, které nejsou známy z jiných oblastí a které proto vyžadují specifická řešení. Podívejme se, jaký vliv mají tato řešení na autentizaci uživatelů.
Daniel Kouřil: Bezpečnost v gridech: autentizace uživatelů

Pravidelná soutěž WebTop100 se snaží najít zajímavé a kvalitní weby, aby pomohla kultivovat prostředí českých firemních prezentací. Letošní ročník dokázal, že kvalita těchto webů se stále zlepšuje. Vítězem se stal web společnosti Pražská energetika. Jaké prezentace jsou výborné v oblastech grafiky, marketingu, obsahu, použitelnosti či technického řešení? A jakým nešvarům se česká scéna stále nevyhýbá?
Jan Ambrož: WebTop100 2006: jak (ne)kvalitní jsou české komerční weby?

Prezentace vaší firmy na Internetu je: