Hlavní navigace

Týdenní revize: chyby a trest na ministerské úrovni

27. 1. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Vladimír Mlynář, bývalý ministr informatiky, má jít podle soudu na 5,5 roků do vězení za chybu, kterou si každý vykládá jinak. Chybou, které si všiml i Google, trpí i web ministerstva práce a sociálních věcí, trest je však v tomto případě v nedohlednu. Zjistili jsme, jak tvrdý je Ochranný svaz autorský k internetovým rádiím a hledali odpověď na otázku, proč WiFi velmoc nechce své WiFi sdílet. Spojí se Centrum a Atlas?

Windows Vista jsou už jen pár kroků od prodejních pultů (včetně těch českých) a očekávání a nadšení některých lidí dostupuje vrcholu. Je však obraz významu tohoto operačního systému, který nám předkládají odborná i mainstreamová média, adekvátní jeho skutečných schopnostem? Neskrývá se také někde pod nánosem novinového papíru třeba jeho důstojný konkurent?
Vojtěch Bednář: Dost už bylo Visty

Pokud využíváte výhod internetového volání, konkrétně pomocí služby Skype, určitě vám neušlo, že společnost Skype snížila minutové hovorné do pevných sítí v ČR z 2,3 na 1,7 eurocentu. Současně ale všechna volání v rámci služby SkypeOut (a to nejen v ČR) zatížila jednorázovým sestavovacím poplatkem ve výší 3,9 eurocentu. To zásadně mění výhodnost volání přes SkypeOut, na samotném volání Skype-Skype se ale nic nemění.
Jiří Peterka: Stalo se: SkypeOut notně podražil

Skype není samozřejmě jediný způsob, jak pomocí Internetu či datových sítí volat levně, lépe a s větším komfortem. Pro provoz internetové telefonie se mezi jejími poskytovateli nejvíce rozšířily dvě rodiny protokolů: SIP a H.323. V rámci našeho seriálu o volání přes Internet jsme jim proto věnovali samostatný díl. Jaké jsou výhody jednotlivých řešení a jak se navzájem liší?
Ondřej Bitto: Jak se volá přes Internet: protokoly H.323 a SIP

Ivo Lukačovič, zakladatel portálu Seznam, nedávno na svém blogu zveřejnil novou vizi další strategie této české portálové jedničky. Nepříliš překvapivý je zřejmě záměr soustředit se spíše na jednotlivé služby, o které uživatelé stojí, místo budování masivního univerzálního portálu. Leckteré myšlenky pak překvapí i tím, jak dobře padnou na dosavadní strategii Googlu. A možná i tím, jak odlišná je tato vize od předchozího chování samotného Seznamu…
Koppel blog na Lupě: Hledáme strategii pro Seznam

Živým tématem pro český Internet je v posledních týdnech problematika porušování autorských práv nejen při užívání výměnných sítí. Prosincový zátah na „sdíleče“ v Klášterci nad Ohří mnohé zaskočil, ještě více lidí však donutil se ptát, nakolik je dnes autorské právo relevantní pro realitu. Skutečné paradoxy však v této oblasti najdeme snadno – třeba u provozovatelů amatérských internetových rádií, po kterých ochranný svaz autorský (OSA) požaduje tisícové platby, a to i přesto, že se zde vysílaní umělci svého nároku na odměnu vzdali. Je však vůbec možné autorské právo v jeho současné podobě na Internetu smysluplně ochránit?
Rudolf Musil: Internetové rádio vs. OSA: nerovný boj
Blog Františka Fuky na Lupě: DRM je zlo a Konec softwarového pirátství? Ehm…
Blog Jana Wagnera na Lupě: 25 milionů Američanů stahuje ilegálně filmy

Komerční internetovou službu dnes není až takový problém zřídit za pomoci WWW a e-mailu. Je ale možné chtít i něco víc. Tyto dva distribuční kanály sice slouží pro obchodní komunikaci spolehlivě, existují ovšem i úkoly, na které se až tak nehodí. Při poskytování elektronických služeb je možno zvolit i další poměrně dostupné technologie, přinese-li to provozovateli nějakou výhodu.
Tomáš Randus: Portování WWW služeb na mobilní telefony

Obliba e-shopů mezi tuzemskými zákazníky roste rok od roku, což lze kvitovat jedině s optimismem. Prolínání „starého“ a elektronického světa však obnáší řadu citlivých míst – u e-shopů nejčastěji okamžik platby a doručení zboží. Zatímco první problém se daří řešit „samospádem“, postupným přechodem k placení kartami či mikroplatebními kanály, doprava zboží zůstává podle některých případů téměř v době rakousko-uherské monarchie. Snadno se pak stane, že vám místo krabice s elektronikou dorazí omlácený a děravý kus kartonu, u kterého Českou poštu nejvíc zajímá jeho váha.
Jiří Macich: Elektronika v salátové úpravě

O chybách, přehmatech a nedorozuměních, vznikajících při pronikání informačních technologií do státní správy, jsme na Lupě napsali již hezkých pár desítek tisíc znaků. Málokdy se však poštěstí nachytat ministerský web „v nedbalkách“, s důvěrnými dokumenty vystavenými na odiv vyhledávačům a tím i komukoliv s přístupem na Internet. Jde o velký problém, nebo běžnou praxi ve státní správě? A dočkáme se vůbec někdy bezchybných a efektivních IT řešeních za státní peníze?
Jan Wagner: Web ministerstva podlehl Google hackingu

Naopak jiná ministerská chyba, tentokrát však zřejmě s nulovými náklady pro stát, se dočkala překvapivého rozuzlení: Vladimír Mlynář, bývalý ministr informatiky, se od městského soudu dočkal 5,5 roků vězení nepodmíněně za přehmaty při zakládání společnosti Testcom Servis. Celý případ vzbudil značnou pozornost a protesty řady odborníků, podle kterých je trest nesmyslně tvrdý. Kde je pravda a jak se na celou historii případu dívá sám Vladimír Mlynář?
Jiří Peterka: Vladimír Mlynář: 5,5 roku natvrdo
Blog Jana Wagnera na Lupě: Soudkyně Silvie Slepičková soudí silně směšně…

O další (avšak přiměřeně menší) rozruch se postarala zpráva týdeníku Euro, podle kterého se portály Centrum a Atlas domlouvají na vzájemném spojení. Po nedávném ohlášení akvizice Atlasu vydavatelstvím Mafra jde již o druhého „sólokapra“ Eura, avšak tentokrát od počátku o značně nepravděpodobného. Co když však ke vzniku „Centrasu“ dojde – čeho se můžeme dočkat a co by to pro český Internet znamenalo?
Aleš Miklík: Záludnosti řešení jménem Centras
Online blog na Lupě: Centras.cz, Atron.cz nebo Centlas.cz?

I když jsme nezaznamenali mnoho zásadních novinek v normalizaci bezdrátových sítí WiFi a WiMAX, certifikační aktivity příslušných organizací přinesly pár zajímavých věcí. Nejžhavější je rozhodnutí o dvoustupňové certifikaci zařízení pro rychlou WLAN a úspěšné zahájení programu pro jednoduchou konfiguraci bezpečnostních prvků WPS.
Rita Pužmanová: Novinky v certifikacích WiFi a WiMAX

Moderní a líbivé prostředky komunikace mají kromě svých viditelných výhod i méně viditelné odvrácené stránky. Někoho od blízkých mohou paradoxně až izolovat, pokud dotyčný propadne jejich kouzlu přibližovat mu lidi vzdálené. A co teprve pokud máte na krku nepříjemnou práci – to se to potom kontroluje nová pošta! Záhy vypěstovaná závislost na nových podnětech pak může vést až k diagnostiko­vatelným stavům…
Pavel Houser: Anatomie poštovní závislosti

Cloud 22 temata

„Velký nápad malého chlapce“ – tak by se daly popsat začátky konference, která je dnes mezi mladými internetovými tvůrci považovaná za prestižní záležitost a kde se každoročně scházejí mladí webdesignéři, programátoři a podnikatelé z celé ČR, aby navázali nové kontakty a vyměňovali zkušenosti. Junior Internet letos vstupuje do svého osmého ročníku, co od něj můžeme očekávat?
Marek Soldát: Junior Internet letos již po osmé

O tom, že Česká republika je rájem pro bezdrátové sítě, se už přesvědčila i Evropská komise – při loňském sčítání broadbandu jich v ČR napočítala víc než ve zbytku zemí EU. Zajímavému projektu společnosti FON, založenému na myšlence vzájemného sdílení bezdrátové konektivity, se však úspěch v Česku zatím vyhýbá (přestože ve zbytku Evropy poměrně boduje). Jak je to možné?
Jiří Macich: Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá

Anketa

Poskytli byste část své konektivity někomu cizímu?