Hlavní navigace

Dušan Navrátil končí jako ředitel NÚKIBu, vadil Babišovi i Zemanovi

16. 12. 2019

Sdílet

Dušan Navrátil Autor: NBÚ

Vláda odvolává Dušana Navrátila z postu ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Stává se tak zhruba rok poté, co úřad pod jeho vedením vydal varování proti čínským technologickým firmám Huawei a ZTE. Informaci Lupě potvrdily informované zdroje a stejnou informaci přinesl i Deník N.

Navrátil měl už delší dobu napjaté vztahy s premiérem Andrejem Babišem. Ten například ze začátku kritizoval zdůvodnění kolem varování vůči Huawei a ZTE. Podle některých informací také měl Navrátil nedostatečně argumentovat při jednáních Bezpečnostní rady státu.

Spory Navrátila s premiérem mají dopady i na celou oblast tuzemské státní kybernetické bezpečnosti. Web Neovlivní.cz například rozepsal, že Babiš kvůli vztahům s Navrátilem pro kyberúřad blokuje peníze a problematice kybernetické bezpečnosti se příliš nevěnuje.

Navrátil a celý NÚKIB jsou dlouhodobým cílem kritiky prezidenta Miloše Zemana, který naopak Huawei veřejně podporuje. Navrátil měl se Zemanem komplikovaný vztah i v době před založením NÚKIBu, respektive jeho vyčlenění z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), což se stalo v roce 2017. V čele NBÚ byl Navrátil od roku 2006.

Nového šéfa kybernetického úřadu bude jmenovat vláda, která na to má pravomoci. Dočasně by funkci mohl zastávat dosavadní náměstek Jaroslav Šmíd.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).