Hlavní navigace

Čínský Huawei získal milionové zakázky pro ministerstvo kultury, vnitro či Českou televizi

29. 4. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Čínské firmě se společně s partnery podařilo dodat úřadům a veřejnoprávní televizi síťové prvky i technologie pro ukládání dat.

Ministerstvo kultury je další státní organizací, která svoji síť staví na technologiích čínské společnosti Huawei. Číňanům se prostřednictvím svého partnera v podobě firmy Inowit podařilo vyhrát zakázku za 737 tisíc korun (892 tisíc s DPH) na dodávku síťových páteřních přepínačů, kterou jsou integrovány do síťové infrastruktury ministerstva. Cílem je zajištění dostatečné kapacity a propustnosti infrastruktury celého resortu.

„Jednotlivé lokality ministerstva kultury jsou v současné době propojeny pronajatými optickými kabely s propustností 1 GB a tuto propustnost chceme zvýšit. Jednotlivé lokality jsou rozmístěny v rámci území hlavního města Prahy a v současné době je nejdelší optický propoj dlouhý zhruba 29 kilometrů. V rámci jednotlivých lokalit budou na dodané prvky připojeny ostatní (koncové) síťové přepínače zajišťující distribuci po dané lokalitě, tyto přepínače chceme připojit k dodanému prvku pomocí metalických nebo optických propojů o propustnosti 1 GB,“ popisuje ministerstvo kultury u zadání zakázky.

Resort konkrétně nakupuje tři switche Huawei S6720-SI, které se instalují do budov na Maltézském náměstí a v ulicích Milady Horákové a Sodomkova. Integrace probíhá do LAN, WAN a VLAN. Součástí dodávky jsou i optické SFP moduly.

Druhou zakázkou Inowitu pro ministerstvo kultury je dodávka koncových síťových přepínačů s PoE v hodnotě 931,2 tisíc korun. V rámci dodávky jsou zahrnuty switche z rodiny Huawei S5720. V hodnotě 1,98 milionu korun bez DPH (2,4 milionu s DPH) pak Inowit na kulturu dodal diskové pole Huawei OceanStor 5600 V5. V tendru byla hlavním kritériem „nejnižší nabídková cena“.

Diskové pole Huawei OceanStor 5300 V3 pak Inowit dodává do Národní knihovny České republiky, cena zakázky je 2,2 milionu korun bez DPH. Původní zadání počítalo s maximální cenou 3,6 milionu korun a vítězná nabídka uspěla díky splnění požadavků a nejnižší ceně.

Switche na vnitro

Před několika měsíci komunikační prvky od Huawei prostřednictvím státního IT podniku NAKIT nakoupilo také ministerstvo vnitra. V zakázce za 982 tisíc korun byly pořízeny čtyři síťové přepínače. „Nabídka byla vyhodnocena […] jako ekonomicky nejvýhodnější, tj. nabídka dodavatele obsahovala nejnižší nabídkovou cenu,“ uvádí se v písemné zprávě zadavatele.

Vnitru přepínače dodal partner Huawei v podobě firmy Huatech. V tendru proti sobě měl několik konkurentů, přičemž tři byli ze soutěže vyloučeni. AutoCont a Simac Technik byli vyřazeni kvůli mimořádně nízké ceně, která byla způsobena administrativní chybou. Your System pak do nabídky nedopatřením zahrnul switch Cisco Catalyst 9500, který nesplnil technické specifikace.

Jak už jsme psali, Huatechu a Huawei se nedávno podařilo vyhrát také další tendr pro vnitro, konkrétně pro Policejní prezidium. Firmy nabídly nejnižší cenu a za 2,1 milionu korun dodávají spine switche.

Sítě a storage v České televizi

Huatech a Huawei se rovněž podařilo dostat do České televize. Ta vypsala tendr v celkové hodnotě 14 milionů korun na pořízení diskových polí. Zakázka byla rozdělena na dvě části – na rychlá a pomalá disková pole. První část na rychlá pole oceněnou na sedm milionů vyhrála právě čínská společnost, která dodává technologii Huawei OceanStor. Druhou část pak získala firma C SYSTEM CZ, která dodala storage Dell PowerVault.

V obou případech jde o uzavření dohody s jedním dodavatelem. „Do zadávacího řízení byla podána jediná nabídka, členové komise hodnocení […] neprovedli a vybrali tohoto účastníka jako vítěze,“ uvádí Česká televize v obou případech.

Huatech dále ve veřejnoprávní televizi uspěl v tendru na výměnu páteřního routeru v hodnotě přes 1,9 milionu korun bez DPH. Kritériem pro výběr byla vedle splnění technických požadavků opět nejnižší cena.

„Zadavatel v současnosti používá v Praze jako centrální směrovače dvě Cisco Catalyst 6500. Cisco Catalyst 6500 je zapojeno do VSS a nody jsou od sebe vzdáleny cca 300 m. Lokality, kde jsou umístěny c6500, jsou propojeny optikou SM 9/125 um, MM 50/125 um a MM 62,5/125 um. Do centrálních směrovačů je připojeno cca 40 lokalit (pomocí 10Gbase-LR, 10Gbase-SR, 1000BaseLH, l000BaseSX). Lokality jsou připojeny k oběma směrovačům a je použita linková agregace (EtherChannel). Zadavatel používá spanning tree protokol Cisco rapid-pvst (Per-Vlan rapid spanning tree). V současnosti má zadavatel na centrálním směrovači použito pouze statické směrování a používá multicasty. Centrální směrovač zadavatele slouží i pro ochranu částí sítí pomoci ACL (Access Control List). V ACL na Cisco 6500 je použito object-group na IP adresy i porty. Jsou použity i reflexive ACL. Celkový počet ACL na centrálních 6500 je přes sedmdesát, nejdelší přes 100 řádků (některé reflexive ACL mají přes 1000 řádků). Object-group cca 30, nejdelší přes 50 položek,“ uvádí ČT v rámci projektu.

Cloud23

Huatech s Českou televizí uzavřel také smlouvy na podporu síťových prvků a diskových polí Huawei (687 a 826,5 tisíce korun).

Huatech a Huawei se také daří získávat některé tuzemské zákazníky ze soukromé sféry. Jeho serverové technologie používá například Livesport a částečně na nich i Avast. Podle informací Lupy Avast s Huawei spolupracuje na posílení sítě v rámci datacenter.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).