Hlavní navigace

Huawei připravuje žalobu na vládu USA

4. 3. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Čínský telekomunikační gigant Huawei připravuje v Texasu žalobu na vládu USA. Důvodem žaloby je nařízení americké vlády, které zakazuje federálním agenturám nasazovat její produkty. Informuje o tom s odkazem na informované zdroje americký deník The New York Times.

Žaloba má být podána ve východní části Texasu, kde má Huawei americkou centrálu. Podrobnosti zatím nejsou známe, ale spekuluje se, že Huawei bude v žalobě interpretovat nové nařízení americké vlády jako o legislativní akt trestající osobu nebo skupinu osob bez soudního procesu. Žaloba by měla být oficiálně oznámena ještě tento týden.

Nepůjde o první odvetnou žalobu vůči Spojeným státům a jejich spojencům. Loni v Kanadě na žádost Washingtonu zadržená finanční ředitelka Huawei Wanzhou Meng, nedávno zažalovala kanadskou vládu, pohraniční službu i federální policii za porušení jejích občanských práv. Toho se měly instituce dopustit, když byla zadržena a tři hodiny vyslýchána, aniž ji úřady informovaly o skutečných důvodech zadržení a jejím právu nevypovídat a mít obhájce. Spojené státy Wanzhou  podezřívají z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních finančních institucí při obchodech s Íránem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).