Hlavní navigace

MS 2006 ve fotbale jako tahoun digitální televize

1. 6. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Do zahájení fotbalového šampionátu v Německu zbývají necelé dva týdny, prodejci digitálních přijímačů ale už dnes zažívají doslova žně. Zájem o set-top-boxy pro příjem zemské digitální televize stoupá i díky kampani České televize na podporu speciálního programu ČT 4 Sport. Server DigiZone.cz nechce zůstat pozadu a připravil pro své čtenáře speciální přílohu věnovanou MS 2006 ve fotbale, praktickým radám k příjmu digitální televize a soutěži o tři set-top-boxy.

ČT 4 Sport nabídne většinou záznamy

Někteří diváci ale budou zklamaní, protože digitální kanál ČT 4 Sport jim nabídne většinou jen záznamy zápasů, které předtím v přímém přenosu odvysílá analogový program ČT 2 (který je rovněž dostupný v pozemním digitálním multiplexu A v Praze, Brně a Ostravě, stejně jako ČT 4 Sport). Veřejnoprávní televize tak trošku mystifikuje koncesionáře, i když je v tom nevinně: vyhláška Ministerstva kultury jí totiž ukládá vysílat sportovní přenosy celospolečenského významu na programech, které jsou dostupné co největšímu počtu diváků. A tím kanál ČT 4 Sport, který si pravidelně naladí necelých devět procent českých domácností, není.

Příloha: MS 2006 a digitální televize

MS 2006 fotbal perex
Chcete vědět, jak přijímat digitální kanál ČT 4 Sport? Zajímá vás, kdy poběží který přímý přenos z fotbalového šampionátu a na jakém programu ho uvidíte? Lákají vás nezakódované satelitní přenosy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), nebo před Mistrovstvím světa ve fotbale uvažujete o pořízení kabelové televize? Nebo se prostě jen zajímáte o digitální novinky, které odstartují zároveň s šampionátem? Právě pro vás jsme připravili speciální přílohu DigiZone.cz.

I tak se ale na sportovním kanálu objeví některé přímé přenosy. Konkrétně od středy 20. do pátku 23. června půjde vždy o dva přenosy denně. V tyto dny totiž na mistrovství proběhne vždy dvakrát po dvou utkáních ve stejný čas. Atraktivnější přenosy poběží na ČT 2, méně atraktivní na ČT 4 Sport. U záznamů se programy prohodí: to, co poběží živě na ČT 4 Sport, se objeví na ČT 2 a naopak. Vzhledem k tomu, že většina zápasů základních skupin poběží už od tří hodin odpoledne, lze předpokládat, že i záznamy na ČT 4 Sport najdou své diváky. A že sledovanost tohoto programu stoupne, protože ČT 4 Sport zatím zajímá méně diváků než zpravodajský kanál ČT 24.

Fotbal odstartuje HDTV a DVB-H

Gelsenkirchen stadion

Daleko větší boom digitálního vysílání se v souvislosti s MS 2006 ve fotbale čeká v dalších evropských zemích. Konkrétně v Německu, Francii, Británii či Itálii. Řada placených satelitních a kabelových platforem připravila přenosy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), které umožní plně využít LCD televizory a domácí kina. Britská veřejnoprávní stanice BBC One HD dokonce nabídne dvacítku přenosů v HD kvalitě na satelitu bez kódování. Budou mezi nimi i dvě utkání české reprezentace v základní skupině. Z placených stanic nabídne šampionát v HDTV německá Premiere, britská Sky Digital, italská Sky Italia či francouzská M6 (japonská televize NHK dokonce podmínila přenosy z MS signálem v HD kvalitě).

Novinkou budou rovněž zpoplatněné přenosy na plátna kin. Tuto službu nabízí první evropský vysílatel ve vysokém rozlišení Euro1080 a podařilo se mu přesvědčit provozovatele kin ve více než deseti evropských státech, nejvíce ve Švédsku a Velké Británii. Euro1080 vlastní práva pro vysílání v kinech i pro Českou republiku, žádný z majitelů sítí multikin ale o tuto službu zatím neprojevil zájem. Naopak v sousedním Polsku, Maďarsku nebo Bulharsku pojedou přenosy v kinech ve velkém. Na přenosy šampionátu ve vysokém rozlišení obrazu se připravily také kabelové společnosti. Konkrétně v Německu si čtyři největší operátoři objednali tisíce přijímačů DVB-C Humax kompatibilních s normou HD/MPEG-4.

Šampionát až do mobilu

Zatímco v České republice se fotbaloví fanoušci nedočkají fotbalových přenosů na displej mobilního telefonu (ve formátu DVB-H, který je obdobou zemské digitální televize DVB-T), v Německu se tuto službu rozhodl naostro vyzkoušet T-Mobile. Jeho česká pobočka svým klientům nabízí během mistrovství speciální balíčky SMS, MMS a Video MMS. Na webových stránkách T-Mobile si zájemci budou moci stáhnout čtyřminutovou videosekvenci z každého zápasu, která bude obsahovat ty nejzajímavější akce a samozřejmě všechny branky. Podobnou službu poskytne na oficiálních stránkách šampionátu i jeho organizátor, Mezinárodní fotbalová federace FIFA.

BRAND23 Workshop

Sledujte fotbal a soutěžte s DigiZone.cz o set-top-boxy!

Pečeť perex
Chcete sledovat Mistrovství světa ve fotbale v digitální kvalitě? Potom se zúčastněte naší soutěže o tři set-top-boxy. Každý, kdo správně zodpoví tři soutěžní otázky, bude zařazen do slosování o tři set-top-boxy, které pro vás ve spolupráci s distributory připravil server DigiZone.cz. Dalším třem vylosovaným změří jejich krok krokoměr serveru DigiZone.cz. Soutěž je spuštěna v souvislosti s fotbalovým šampionátem v Německu a na podporu nového symbolu „Umí dobře česky“.

Na českých internetových stránkách se kromě T-Mobilu, který je generálním partnerem české fotbalové reprezentace a globálním partnerem fotbalového MS, žádná videa a on line přenosy obrázků neobjeví. Neumožňují to autorská práva, která Česká televize nakoupila pouze pro zemské analogové a digitální vysílání, kabel a satelit, ale jenom pro území České republiky. Internetové stránky ČT 4 Sport, které fungují pod sportovní rubrikou webu ČT 24, se proto omezí pouze na psané zpravodajství a fotografie. V podobné situaci budou české komerční televize: kromě krátkých sekvencí ve zprávách nabídnou maximálně tak vlastní rozhovory s koučem a hráči českého týmu.

Sportovní kanál jako popelka

Možná vás zajímá, kdy Česká televize přestane dávat většinu sportovních přenosů z tak důležitých akcí na programu ČT 2 a začne plně využívat speciální kanál ČT 4 Sport. Vzhledem ke zmíněné vyhlášce ministerstva kultury a předpokládanému harmonogramu zavádění zemské digitální televize se dá očekávat, že už příští fotbalový šampionát poběží celý v přímém přenosu na ČT 4 Sport. Oproti tomu z programu ČT 2 v té době bude kulturní a umělecký kanál, na kterém nebude po sportu ani vidu, ani slechu. Ale může se stát,že některé velmi atraktivní přenosy poběží souběžně i na plnoformátové stanici ČT 1, která se stane jakousi výkladní skříní všech tematických stanic ČT.

Fotbal a peníze

Velké světové turnaje jsou především svátkem sportu. Jsou ale také místem, kde se točí velké peníze. Proto jsme pro vás připravili na našem sesterském serveru Měšec.cz pokračování naší přílohy o mistrovství světa, které přináší základní finanční informace o mistrovství, doplněné o perličky finančního charakteru a užitečné rady k dopravě a pojištění.

Na jakém programu budete sledovat MS 2006 ve fotbale?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).