Hlavní navigace

MSN.Atlas: Velké stěhování

1. 8. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jeden z nejvýznamnějších českých internetových portálů -- MSN.Atlas -- zvedl kotvy a změnil poskytovatele, který připojuje jeho servery k Internetu, což se odrazilo i na funkčnosti služeb. V historii Atlasu je to již podruhé a tímto krokem se rovněž po třech letech znovu rozešel se svým největším konkurentem -- Seznamem.

V dnešní době prakticky absolutního a bezproblémového peeringu je již vlastně jedno, který poskytovatel na své páteřní síti hostuje ten či onen server. Uživatelé ve většině případů nepozorují žádný viditelný či hmatatelný rozdíl. V dobách dávno minulých tomu bylo úplně jinak. Tehdy se mohli poskytovatelé o to, aby na svoji síť získali některý z významných serverů, doslova přetrhnout. Především v počátcích peeringového střediska NIX.CZ pak právě tento faktor představoval hlavní kritérium pro vytvoření peeringu s významnými poskytovateli na tehdejším trhu.

Historicky u nás existovali pochopitelně pouze dva poskytovatelé hostující cizí servery – CESNET a EUnet (po několika změnách názvů dnešní KPNQwest). Hlavní otěže však ve svých rukách třímal především prvně jmenovaný. Důvody byly pochopitelné, drtivá většina prvních internetových projektů u nás vznikla na akademické půdě nebo alespoň velmi blízko ní a tak se stal CESNET logickým koncentrátorem takových projektů. U EUnetu se pak hromadily především první internetové prezentace český podniků.

Vzhledem k laxnímu přístupu CESNETu k peeringu v NIXu (ve snaze využít své postavení) a poměrně vysokým cenám za hostingové služby se však řada projektů začala pozvolna přesouvat k jiným poskytovatelům, kteří je s otevřenou náručí vítali ve svých sítích. Nejvýznamnější část těchto přesunů měli na svědomí právě MSN.Atlas a později Seznam. Prvně jmenovaný se k němu rozhoupal v červnu 1998, jeho úspěšnější kolega pak v září a říjnu, přesun posledního serveru pak Seznam provedl v lednu 1999. Důvody toho přesunu byly již zmíněny. V tomto směru je nutno poznamenat, že v náručí Global One, kde se oba servery zase sešly, to s peeringem nebylo v této době také příliš slavné, protože se společnost teprve objevila na českém trhu a občas měla problémy s linkou do NIXu. Postupně se však situace stabilizovala.

Mezi „cestovatele“ lze zařadit všechny starší projekty na českém Internetu, těch věrných bychom nalezli dnes již poskrovnu. Podobným cestovatelem je i další portál – Centrum. Ten prakticky začínal v září 1999. Jeho původním partnerem byl Český Telecom, respektive Internet OnLine, po půl roce však tuto roli převzala společnost GTS. S tou se pak rozešel v únoru tohoto roku, kdy se jeho dvorním dodavatelem konektivity stala Nextra.

Samotný přesun Atlasu od Global One k GTS byl vzhledem k jeho rozsahu dlouhodobějším procesem. Na cestu do nového přístavu se již před delší dobou vydala služba MujWEB, hlavní přesuny pak proběhly tento víkend v nočně-ranních hodinách ze soboty na neděli. V současné době by se již u GTS měly nacházet prakticky všechny části Atlasu, snad pouze s výjimkou nameserverů.

Nutno poznamenat, že celý přesun neproběhl úplně bez komplikací. Problematicky dostupný byl v době stěhování především MujWEB. Nejvýznamnější problémy však měl freemail Atlasu pod názvem MujMAIL, ty však nesouvisely s přenosem serverů jako takovým. Havarovalo totiž diskové pole a data bylo nutno obnovit ze zálohy. K žádným ztrátám však údajně nedošlo, ačkoli se u některých klientů mohou objevit problémy.

Na tomto místě bych poznamenat, že freemail Atlasu nemá na českém Internetu příliš dobrou pověst. Dlouhou dobu byl fakticky nefunkční a osobně se musím přiznat, že od jisté doby veškerá upozornění na jeho problémy ignoruji, protože jsem postupně nabyl dojmu, že bychom na Lupě pomalu o ničem jiném nepsali. V poslední době se však tato situace pravděpodobně výrazně zlepšila. Štafetu nejspíše začíná přebírat MujWEB, jak názorně dokumentuje např. květnový výpadek.

Důvod odchodu Atlasu od Global One je prostý, obchodní podmínky GTS byly jednoduše výhodnější. Nejde tedy o žádné technické problémy či jinou nespokojenost s Global One. Bylo by možná také dobré zmínit, že hostingová politika této společnosti je v našich krajích ojedinělá. Zákazník si totiž předplácí vyhrazenou kapacitu po jednotlivých kb/s a to do zahraničí a NIXu samostatně. O tom, že takových kb/s je nutno v případě Atlasu předplatit opravdu hodně není pochyb, když uvážíme, že špičkový přenos je nějakých 70–80 Mb/s! Především s ohledem na přítomnost MujWEBu však navíc nejspíše výraznou část tvoří zahraniční přenos.

Cloud 22 temata

Přesun Atlasu jako takový není možná až tak překvapivý, spíše fakt, že se tak děje až po třech letech. Global One již totiž dlouhou dobu není takovým hráčem, jakým býval právě před třemi roky. Poskytovatelé od něj postupně doslova utekli. V současné době je jeho situace v tomto směru opravdu dosti tristní. Z rodinného stříbra tak vlastně zbyly pouze portály Atlas a Seznam. Teď, když odchází i jeden z těchto klasických zdrojů Global One, začínají znovu vyvstávat otázky, co čeká tuto společnost na českém internetovém trhu. Je však jasné, že i přítomnost samotného Seznamu stačí k tomu, aby se síť Global One mohla řadit mezi nejvýznamnější zdroje, protože hostuje zdaleka nejznámější český server.

Pokud by se vydal na cesty i Seznam, tak by to byly námluvy velmi prestižní. Přestože doba, kdy reference v podobě hostovaných serverů měly největší význam, je již dávno za námi (viz výše). Sejdou se ještě někdy dva mohykáni českého Internetu Atlas a Seznam? Pokud chce větší bratr naplnit historické statistiky, tak již má nejvyšší čas začít plánovat přesun. Vzpomínáte si ještě, jak se spekulovalo o odchodu Seznamu právě k GTS, kde kdysi hostoval některou ze svých služeb?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.