Hlavní navigace

Týdenní revize: konec vytáčeného ADSL a Safer Internet Day

16. 2. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Hudební vydavatelství tlačí na Evropskou unii, aby byla razantnější vůči uživatelům, kteří stahují nelegální hudbu. Česká internetová média ubírají těm tištěným čtenáře. Inkumbent již nenabízí „vytáčené" ADSL a v pilotním provozu testuje připojení po optice. Jaký byl pátý ročník dne pro bezpečnější Internet? Námluvy Microsoftu a Yahoo pokračují, nabídne potenciální kupec vyšší částku, nebo se dočkáme tzv. nepřátelského převzetí?

Na konci ledna se v médiích objevila informace o tom, že hudební vydavatelství tlačí na Evropskou unii, aby přijala takové nařízení, jež umožní odpojit od Internetu uživatele, kteří nelegálně stahují hudební nahrávky. Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) se tak chce bránit neustále se snižujícím prodejům klasických hudebních CD disků. Otázkou ovšem zůstává, nakolik by případné nařízení bylo účinné, jakým způsobem by byli uživatelé, kteří stahují nelegální hudbu odhalováni, a jak by jim bylo dokazováno, že vědomě stahovali pirátské kopie. Navíc prakticky žádný ISP není schopen monitorovat veškerý síťový provoz po obsahové stránce a jednu internetovou přípojku často využívá více uživatelů, proto by potrestání konkrétního „piráta“ bylo problematické. Tento nátlak tak lze zařadit mezi podobné pokusy například o regulaci výměnných sítí, které se zatím minuly účinkem. Nicméně každá podobná zpráva je, zdá se, pro média tučným soustem.
Vojtěch Bednář: Alenka v říši divů

Telefónica O2 přestala od začátku tohoto měsíce nabízet službu O2 Internet ADSL Start. Ačkoli byla tato služba v době uvedení na trh v červnu minulého roku prezentována jako nejlevnější ADSL v České republice, bylo od počátku jasné, že se jedná spíše o jakýsi hybrid mezi dial-upem a ADSL, alespoň co se způsobu zpoplatnění týče. V měsíčním paušálu ve výši 179 korun bylo totiž zahrnuto pouze 120 minut připojení a každá další minuta přišla uživatele na rovnou korunu, přičemž „nadlimitní“ minuty byly účtovány po 30minutových blocích. Počty objednávek této služby pravděpodobně neodpovídaly představám Telefóniky, a proto byla v tichosti a bez publicity vyřazena z nabídky.
Jiří Peterka: Stalo se: vytáčené ADSL končí

Internetová média zažívají nebývalý rozkvět, ta česká nejsou žádnou výjimkou. Podle údajů, které zveřejnil NetMonitor, obstojí v současné době v souboji s Internetem z celostátních deníků už jen Blesk a Mladá fronta. Internetová média budou nepochybně na úkor těch tištěných posilovat i v budoucnu, kdy pravděpodobně do značné míry převezmou funkci zprostředkovatele aktuálních informací, kdežto tištěné noviny se zaměří více na analýzy, komentáře a na takové formáty, které nenajdou v těch internetových místo. Stejně jako v případě tištěných médií je i na Internetu velký zájem o bulvár, v prosinci minulého roku navštívilo server Super.cz více než 2 miliony reálných uživatelů, Novinky.cz a iDnes.cz pak četlo více než 2,5 milionů uživatelů.
Jan Ambrož: Internetová média posilují, papírová slábnou

Zpravodajské weby si na Internetu našly své místo již relativně dávno. Internet nabízí oproti klasickým papírovým novinám několik zásadních výhod – ať se již jedná o rychlost zpravodajství, neomezený prostor pro délku, možnost průběžné aktualizace či interakci se čtenáři. Jaká jsou specifika a zajímavé rysy internetové žurnalistiky a její stav na českém Internetu? Jsou pro zpravodajství na Internetu dostatečně využívána audio a video vysílání? Jaké koncepce zvolila šestice největších českých serverů všeobecného zpravodajství?
Michal Černý: Zpravodajci na českém webu: místa je tu stále dost
Michal Černý: Zpravodajci na českém webu: přehled zpravodajských serverů

Čas od času slýcháváme v médiích stesky odborníků o předražených státních zakázkách. Často bývají takové zakázky odhaleny v podstatě náhodou při namátkových kontrolách Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Na do očí bijící případy ale někdy upozorní i odborná veřejnost či investigativní novináři. Nedávno se v médiích objevila kauza metodického portálu RVP.CZ, který má sloužit jako podpora pedagogům při realizaci školské reformy. Jako první na údajně předražený projekt (do současné doby bylo proinvestováno 13 milionů korun) upozornil redaktor Práva Marek Přibil, který však v článku směšuje dvě rozdílné kauzy: portál EDU.CZ a zmiňovaný RVP.CZ. Jestliže u EDU.CZ můžeme hovořit o neopodstatněných nákladech, u RVP.CZ je takový soud problematický.
Jan Wagner: Bude na školské portály stačit 85 milionů?

Vzpomenete si ještě, jaké měl Google logo v roce 1998 nebo softwarový gigant Microsoft v době svého vzniku? Možná vás překvapí, že původní logo Applu mělo s dnešním typickým nakousnutým jablkem společného jen pramálo.
Nishkam blog na Lupě: Zmena loga

Internetová média nebudou do budoucna čelit pouze technologickým výzvám souvisejícím s postupnou konvergencí tištěného, rádiového, televizního a Internetem šířeného zpravodajství. Současně s tím, jak jsou na internetová média delegovány funkce klasických médií, je třeba řešit otázku jejich sociálního a etického dopadu na společnost. Problém je v nastavení rámce, který by určil to, co je možné na Internetu definovat jako médium a koho je možné označit za internetového novináře.
Michal Černý: Zpravodajci na českém webu: kde je info-etika?

13. únor je již pátým rokem v zemích Evropské unie slaven jako den pro bezpečnější Internet. Letošní ročník byl již tradičně zaměřen především na ochranu dětí před nástrahami, které prostředí Internetu skýtá. Česká republika v rámci Safer Internet Day vyhlásila soutěž MobilStory, jejímž cílem je zjistit pohled dětí a mladistvých na virtuální svět a jeho prolínání se světem reálným. Nové aktivity na poli ochrany dětí a mladistvých představily také telekomunikační operátoři.
Jiří Peterka: Co přinesl pátý Safer Internet Day?

Nejsledovanější událost internetového byznysu v posledních několika měsících – veřejná nabídka Microsoftu na převzetí Yahoo bude mít zcela jistě ještě dohru. A to i přesto, že Yahoo 11. února v tiskovém prohlášení Microsoft – který byl ochotný za jeden z posledních vyhledávačů internetové éry, který přežil výbuch bubliny na přelomu století, zaplatit téměř 45 miliard dolarů – odmítlo. Akcionářům Yahoo totiž nabídka připadala příliš nízká. Zdá se, že Microsoftu nezbude nic jiného než trochu připlatit, pokud ovšem chce získat Yahoo za každou cenu, o čemž mohou svědčit již loňské obdobné námluvy. Podle analytiků se letos ale obchod již opravdu uskuteční, a to buď formou zvýšení nabídnuté částky nebo tzv. nepřátelským převzetím.
Libor Nováček: Akcionáři Yahoo: Microsofte, zaplať nám víc!

KL22 hlasovani

Mohou děti a mladiství přispět ke své lepší ochraně na Internetu? Uvědomují si rizika, která na ně v kyberprostoru číhají? Na konferenci Youth Forum 2008 v Bruselu padaly od samotných dětí i takové návrhy, že by rodiče měli mít přístup k záznamům o jejich pohybu na Internetu. Jenže – bylo by takové opatření skutečným řešením, nebo jen dalším dobrovolným omezením osobních svobod?
Jan Rylich: Chceme děti na Internetu bezpečné, nebo svobodné?

Telefónika O2 si stejně jako další velcí telekomunikační operátoři začíná uvědomovat, že s rozvojem Internetu a aplikací náročných na přenosové rychlosti a datové přenosy bude třeba nabídnout uživatelům odpovídající technické řešení internetového připojení. Už nyní některé telekomunikační společnosti nabízí zákazníkům služby prostřednictvím optických sítí na bázi FTTB i FTTH. U Telefóniky, která je veřejností vnímána především jako poskytovatel služeb „přes pevnou telefonní linku“, jde o úplně novou službu, která je součástí developerských projektů. S jakou intenzitou Telefónica do budování optických sítí investuje je však otázkou.
Jiří Peterka: Jaké je optické připojení od Telefóniky O2?

Sledovali jste prezidentskou volbu na Internetu?