Hlavní navigace

Týdenní revize: evropské peníze na školské portály a Internet

18. 10. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Letošní Invex byl možná posledním svého druhu. Nutnost změn přiznávají sami organizátoři. V odvětví IT bezpečnosti probíhají fúze navzdory finanční krizi. Televize Nova chystá příští týden spustit novou podobu svého webu. Jak bude vypadat? Ministerstvo školství představilo návrh na financování ICT technologií na školách a jejich připojení k Internetu. Peníze z Evropské unie ale hodlá využít také na vytvoření nových školských portálů, kterých jsou již nyní desítky.

Názory na letošní Invex se vzácně shodují. Kdysi událost roku pro IT a Telco odborníky, se minulý týden odehrávala pouze ve dvou pavilonech brněnského výstaviště. Podle předběžných odhadů navštívilo Invex a další souběžně konané veletrhy Digitex, Interkamera a Job Fair o více než třetinu návštěvníků méně než loni. Úbytek zájmu o, ve své době velmi populární veletrh, je patrný i z počtu vystavovatelů. Přestože (předběžná) závěrečná zpráva kvituje „posun k odbornosti“, kdy Invex ubral na masovosti, ale na druhou stranu přidal na kvalitě doprovodných konferencí a tematických projektů, pořadatelé přiznávají, že současná podoba Invexu je do budoucna neudržitelná. Jak by tedy měl Invex a další souběžné veletrhy vypadat v příštím roce? Invex se bude soustřeďovat spíše na odborné konference a semináře a Digitex by se měl stát veletrhem zábavy.
Jiří Peterka: Stalo se: ohlédnutí za Invexem

Popularita srovnávačů cen roste a tento trend se samozřejmě týká i českého Internetu. V zahraničí patří mezi obsáhlé a kvalitní servery tohoto zaměření například BizRate.com. Koncem léta se do vod cenových vyhledávačů vydal i softwarový výrobce Microsoft, který za 486 milionů dolarů koupil internetový portál pro srovnávání cen Ciao.com. Snaží se tak podpořit své ambice na poli internetového vyhledávání a elektronické komerce, kde je mu hlavním protivníkem Google. Na českém trhu je několik projektů, které lze označit jako nákupní rádce, patří mezi ně například Heureka.cz, Hledejceny nebo Nejlepsiceny, ale také servery, jejichž jediným účelem je jednoduše a rychle najít nejlepší cenu konkrétního produktu. Jedná se například o Zbozi.cz, SrovnaniCen.cz nebo Srovname.cz. Zmiňovaná Heureka nedávno oslavila první narozeniny a její tvůrci se v tiskové zprávě pochlubili vysokou návštěvností. Údaje o počtech reálných uživatelů ale neodpovídají výsledkům měření Netmonitoru.
Jiří Kocourek: Srovnávačům cen se v Česku daří
Jiří Macich: Deloitte: 13 českých společností v padesátce nejrychleji rostoucích evropských technologických fi­rem

Ani současná finanční krize, která má pro některé firmy a bankovní domy fatální důsledky, neodrazuje IT firmy vyrábějící bezpečnostní software od fúzí a skupování konkurentů. Velké akvizice probíhaly v tomto odvětví již v minulém roce, ale zdá se, že letos ještě nabraly na intenzitě. Z přehledu, který jsme pro vás připravili, vyplývá, že v oblasti IT bezpečnosti dochází ke kontinuální konsolidaci trhu, kdy velké firmy pohlcují ty menší nebo dokonce své přímé konkurenty. Nejvíce letos zatím nakupovaly Symantec a McAfee. Překvapivá je také informace, že výrobci softwaru často za akvizice platí v hotovosti, což ukazuje na dobrou finanční situaci zmíněných firem.
Pavel Houser: Akvizice a spojování firem v IT bezpečnosti nabírají na obrátkách

Češi mají rádi fotbal. Toto konstatování lze doložit vyprodanými fotbalovými stadiony nebo fotbalovým hřištěm v téměř každé větší vesnici, ale třeba také množstvím amatérských webů, na kterých fanoušci kopané aktivně vytvářejí obsah. A mnohdy se projekt připravovaný několika amatéry může stát skutečnou konkurencí i pro renomované zpravodajské portály. Překvapivě úspěšný je například kontroverzní web Hooligans.cz, kde se scházejí a hledají informace ti, pro které je fotbal záminkou k násilí. Denně jej navštíví více než 6500 uživatelů. Prakticky každý český fotbalový klub má minimálně jeden kvalitní neoficiální web, který je spravován fanoušky. Ti se ale neomezují pouze na weby, blogují, vytvářejí videokanály na Youtube nebo komunity prostřednictvím sociálních sítí.
Jan Handl: Fotbal, to je hra. I na Internetu

Vzpomínáte si ještě na nechvalně proslulý projekt Internetu do škol (INDOŠ)? Nyní se vláda, resp. Ministerstvo školství (MŠMT), snaží opět přijít se systémovým řešením, které by zajistilo školám zdroje pro připojení k Internetu a vybavení počítačovou technikou. Po vypršení smlouvy s generálním dodavatelem projektu INDOŠ na přelomu let 2004 a 2005 se stát zavázal přispívat školám na internetové připojení a to až do roku 2010. Ve skutečnosti vyčlenil peníze pouze na rok 2006 a v roce 2007 poskytovatel připojení, společnost Telefónica O2, dodávala školám 10 měsíců konektivitu, aniž by za to dostala zaplaceno. Teprve poté, co došla Telefónice trpělivost, musel stát konstatovat, že s podporou „školního“ Internetu je konec. Od té doby si školy musí hradit internetovou konektivitu z vlastních rozpočtů. Ministerstvo školství ale nyní přišlo s návrhem, který počítá s tím, že by stát v nadcházejících letech přispěl školám jednou šestinou na jejich připojení a vybavení. Zbývajících pět šestin by dodaly evropské fondy a školy samy. Máme se bát dalšího INDOŠe? Pravděpodobně nikoli. Nový návrh deklaruje, že chce stavět na aktivitě škol, které si budou samy pořizovat své vlastní připojení a další vybavení – a stát jim na to určitou měrou přispěje.
Jiří Peterka: Internet (znovu) do škol
Jiří Macich: Internet do škol se vrací: nový projekt za 3,1 miliardy korun

Televize Nova se po spuštění portálu tn.cz chystá na radikální přeměnu serveru Nova.cz. Mezi hlavní taháky pro návštěvnost bude podle představitelů Novy patřit plnohodnotný videoarchiv. Usuzují tak z ohlasů uživatelů tn.cz, kteří měli možnost prostřednictvím Internetu sledovat část sitkomu Comeback. Druhým pilířem má být unikátní obsah týkající se pořadů, které Nova vysílá. Co se týče úspěšnosti portálu tn.cz, panuje u ředitele Internetu TV Nova spokojenost.
Karel Wolf: Daniel Grunt: Nova.cz se přemění v zábavní video portál

Evropa se rozhodla přidat další díl do mozaiky úvah o budoucnosti Internetu a počítačových sítí obecně. Projekt FEDERICA, který začal v letošním roce, má pro tyto účely poskytnout rozlehlé prostředí s vysokou úrovní virtualizace, které umožní experimenty s novými přístupy a protokoly.
Pavel Satrapa: Projekt FEDERICA

Uvažujete o prodeji zboží nebo služeb prostřednictvím Internetu? Připravili jsme pro váš článek, ve kterém se dozvíte jaké způsoby on-line prodeje jsou v současné době k dispozici, jaká negativa skýtají levná řešení v podobě e-shopů postavených na open source řešení nebo jaké zákonné podmínky musí internetový obchod splňovat.
Luboš Kudláček: Zakládáme a provozujeme e-shop

Content First 2022_tip temata

Internetové kanceláře patří mezi stále oblíbenější řešení jak pro domácí, tak pro firemní zákazníky. Mají sice své odpůrce, kteří argumentují možným zneužitím vkládaných dat nebo dalšími bezpečnostními riziky, ale pokud potřebujete vytvořit prezentaci pro školení nebo na konferenci a nezmiňujete v ní opravdu citlivá nebo dokonce tajná data, udělají vám online nástroje dobrou službu. Výhodou je možnost online přístupu k prezentaci pro více uživatelů nebo jednoduché zveřejnění na Internetu. Otestovali jsme pro vás některé online nástroje, výsledky můžete posoudit sami.
Michal Černý: Mikrotest online nástrojů pro tvorbu prezentací

Evropské peníze mají v příštích letech putovat nejen na platby za internetové připojení a počítačovou techniku do škol, ale také na provoz školských portálů. Přestože MŠMT a jím přímo řízené organizace již nyní provozují přes šedesát webů, mezi nimiž jsou i některé evidentně nepoužitelné a navíc drahé projekty, chce MŠMT do budoucna vytvořit centrální školský portál a 14 krajských portálů za 225 milionů, bez jasné definice cíle.
Jan Wagner: Nesnesitelná lehkost školských portálů a peněz z evropských fondů

Anketa

Má stát přispívat školám na Internet?