Hlavní navigace

Týdenní revize: nestahuj, streamuj

29. 9. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Seznam investoval do video serveru Stream.cz a Ivo Lukačovič při té příležitosti nepřímo kritizoval nedávnou akvizici Stahuj.cz konkurenčním Centrem. Odstartovalo hlasování v Křišťálové Lupě a zmapovali jsme ceny vybraných WiFi poskytovatelů. IPTV od Telefóniky má 50.000 zákazníků. Přejde vaše firma na hostované online aplikace?

S dalším růstem počtu uživatelů Internetu a způsobů jeho využití roste také tlak na mobilitu a s tím související podobu komunikačních zařízení. Mobily svoji roli „internetového můstku“ příliš nezvládají a koncept iPhonu je zatím v raném stádiu. Notebooky naráží na opačný strop: od určitých rozměrů jsou kompromisy s výdrží a spotřebou nepřijatelné. Řešením měla být koncepce ultramobilních PC (UMPC), ale první modely příliš optimismu nezakládají. Kdy přijde král?
Koppel blog na Lupě: Asus EEE začíná být pěkně e-e

Když Telefónica O2 spouštěla svoji službu „internetové televize“ IPTV, odhady jejího úspěchu ze strany komentátorů byly spíše zdrženlivé. Nyní O2 TV hlásí po jednom roce svého provozu rovných 50 tisíc zákazníků. Je to hodně, či málo? Konkurenční služba Volný TV dále rozšířila své pokrytí. Jaké důsledky přináší digitalizace v kabelových sítích a jak zde bude řešen souběžný příjem na více TV přijímačích v jedné domácnosti? Proč není HBO Comedy na analogovém kabelu u UPC?
Jiří Peterka: Stalo se: O2 TV už má 50.000 zákazníků

Anketa o nejoblíbenější projekty na českém Internetu pod názvem Křišťálová Lupa 2007 odstartovala svoji hlasovací fázi, kdy můžete určit finální pořadí nominovaných projektů. Mezi ty se letos dostalo o něco více fanouškovských webů k televizním seriálům i „nová“ blogerská jména. Podpoříte svého favorita? Hlasovat můžete až do 28. října, výsledky budou známy 22. listopadu.
Redakce: Startuje ostré hlasování v Křišťálové Lupě 2007

Internetová a počítačová bezpečnost je oprávněně jednou z nejsledovanějších oblastí IT průmyslu s poměrně dobře vyznačenými oblastmi zájmu. Praxe však někdy z těchto hranic dokáže vybočit; to třeba když se ukáže, kolik škod pravidelně nadělají obyčejné chyby v dokumentech Excelu. Nemusíme však chodit pro extrémní příklady, jednou z aktuálních hrozeb je také chyba Adobe Acrobat Readeru. Znáte dobře odesílatele toho PDF, co se právě chystáte otevřít?
Vojtěch Bednář: Nebezpečný dokument 

Vyhledávání na Internetu dávno vyrostlo z trpěné a přehlížené doplňkové služby portálů v obrovský a svébytný byznys i v každodenní činnost stamilionů lidí. Současné vyhledávače však zdaleka nedosahují schopností a výkonů, o jakých sní autoři novel o budoucnosti Internetu. Problémem je zejména porozumění přirozenému jazyku a individuálním preferencím jednotlivce. K tomu by měl napomoci výzkum umělé inteligence, kterou hodlá využít i projekt Powerset, který sleduje velký a ambiciózní cíl: umožnit internetovým uživatelům prohledávat web dotazy, položenými hlasem.
Jan Handl: Budeme brzy vyhledávat pomocí hlasového zadání?

Letošní zrychlování ADSL a navyšování objemových limitů (či rovnou jejich rušení) si i přes „drobné“ provozní nedostatky připsalo kladné hodnocení ze strany uživatelů i komentátorů. Očekávaný pokles zájmu o tradiční bezdrátové sítě se však nekonal: ukazuje se, že WiFi sítě dokáží s ADSLkabelovým připojením držet krok v cenách a podle počtu uživatelů i v kvalitě připojení. Dříve či později však i tato oblíbená technologie narazí na své limity a budoucnost jejích provozovatelů bude spočívat v ochotě investovat do technologií nových.
Martin Vyleťal: Jak se vyrovnalo WiFi se zvyšováním rychlostí u ADSL připojení?

Webové aplikace po letech zklamaného očekávání znovu přichází do módy. Tentokrát však nikoliv pouze jako nenaplněné vize Microsoftu, Sunu a dalších kapitánů průmyslu, ale posíleny o reálné aplikace jako Google Apps a další webové kancelářské balíky. Ty však nejsou zdaleka jediným typem hostovaných aplikací dneška: o svém příspěvku k novému trendu mluví i SAP.Z pohledu firemního uživatele má sázka na hostované aplikace několik zásadních pozitiv, přetrvávají však i rizika online řešení. Existující webové aplikace pak navíc stále trpí některými dětskými nemocemi, jako je nízká kompatibilita a interoperabilita, což lze omluvit u aplikací pro domácí uživatele, nikoliv však již u programů činících si nárok na firemní nasazení. Nehrozí druhé splasknutí hostované bubliny?
Vojtěch Bednář: Zašlý a nový lesk hostovaných aplikací
Jiří Macich: Webové aplikace si šlapou po štěstí
Internet blog na Lupě: Wordpress 2.3 na spadnutí
Blog Františka Fuky na Lupě: Web 4.0 (nebo kolik) je tady

ICTZ23

Závěr léta se letos nese ve znamení akvizic českých portálů: po nedávném nákupu služeb jízdních řádů portálem iDnes.cz vyrazilo na nákupy Centrum (které si pořídilo Stahuj.cz). Trojici uzavřel Seznam, který investoval do místy rozporuplného projektu Stream.cz. Streamované video dlouhodobě a globálně osvědčuje svůj význam, a tak není divu, že se Seznam rozhodl posílit právě o tento typ služby. Přesná podoba jejího využití přesto ještě není známa, kromě nadějných příslibů o sdílení příjmů s autory amatérských videí. Ivo Lukačovič, zakladatel a majoritní vlastník největšího českého webu, také na tiskové konferenci zdůraznil, že jej na rozdíl od konkurentů nezajímá návštěvnost, ale výsledný zisk. K němu mají vést také vkládané reklamní spoty do jednotlivých videí. Jak je přijmou diváci?
David Antoš: Seznam kupuje část Streamu

Blížící se olympiáda v Pekingu poutá na čínskou velmoc pozornost, která jí možná ne vždy přichází vhod: mimo jiné také v souvislosti s přístupem tamní vlády k regulaci a cenzuře Internetu. Ta sice není oblíbeným nástrojem politiků pouze v Asii, Čína je však v úrovni jejího provádění zřejmě nejdál. Kritiku přitom stále sklízí západní společnosti, pro které je čínský trh těžko přehlédnutelným soustem.
David Antoš: Cenzura v Číně se prohlubuje

Pojedete na olympiádu do Pekingu?