Hlavní navigace

Týdenní revize: nevydařené fotbalové přenosy

9. 8. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 29
V Británii nehrozí za porušování práv skrze sdílení souborů odpojení od sítě, ale pouze varovný dopis. iDnes.cz chce získat další uživatele, rozjíždí nové projekty. Stát přestává dotovat volání pro sociálně slabé. Znáte P2P síť Manolito? Česká televize nezvládla nápor diváků, přímé online přenosy z víkendových fotbalových utkání se příliš nepovedly. Jak zareagovala Telefónika O2 na největší bezpečnostní hrozbu desetiletí?

Držitelé práv, zejména velká hudební vydavatelství, usilují o razantnější přístup vůči uživatelům, kteří využívají své internetové přípojky pro stahování či šíření nelegálního obsahu. Zdá se, že jejich snahy začínají přinášet kýžené ovoce. Ve Francii se nedávno objevil návrh zákona, týkající se právě problematiky ochrany práv duševního vlastnictví. Po jeho schválení by bylo možné uživatele, kteří prokazatelně stahují obsah nelegálním způsobem a porušují tak autorská práva, odpojit od Internetu. Nedlouho poté se prostřednictvím pozměňovacích návrhů nového regulačního rámce elektronických komunikací někteří europoslanci, podle kritiků pokusili, vytvořit takové podmínky, aby se francouzské snahy o odpojování uživatelů mohly rozšířit na celou Evropu.
Podobný scénář se nedávno odehrál ve Velké Británii, kde se politická reprezentace také rozhodla „zatočit“ s porušováním práv skrze sdílení souborů na Internetu. Na rozdíl od francouzského nekompromisního odpojování, nad jehož vykonáváním by měl dohlížet nový speciální úřad, se britská vláda rozhodla přenechat řešení situace na samotných providerech. Současně však pohrozila, že pokud ISP nepředloží nějaký návrh, bude nucena přijmout podobné řešení, jaké chystají ve Francii. Ačkoli britští ISP zpočátku signalizovali, že výhrůžkám hudebního průmyslu nepodlehnou a nebudou omezovat své vlastní zákazníky, nakonec přeci jen ustoupili a akceptovali dohodu, sjednanou britskou ministryní obchodu. Ta nepočítá s odpojováním od Internetu, ale pouze se zasíláním dopisů, které upozorní na porušování zákona, což by mělo uživatele od dalších nerespektování cizích práv odradit.
Jiří Peterka: Stalo se: v Británii budou odstrašovat uživatele

Zpravodajský portál iDnes.cz v těchto dnech spouští dva nové projekty: internetovou televizi iDnes.tv s kontinuálním vysíláním a zpravodajský web pro kutily, od kterého si představitelé iDnesu slibují, že na Internet přiláká jednu z posledních cílových skupin lidí, kteří zatím na Internetu vůbec nejsou nebo se sdružují v nejrůznějších amatérských on-line diskusních fórech. Největším lákadlem pro nové čtenáře by podle slov ředitele iDnesu Jaroslava Kábeleho měl být kvalitní obsah, který na rozdíl od konkurence může vydavatelství Mafra provázat i s tištěnými tituly. Projekt internetové televize považuje za experiment, který bude ze začátku sloužit jako laboratoř nápadů.
Karel Wolf: Jaroslav Kábele: iDnes.tv nekopíruje úspěšný model konkurence

Ve virtuálním světě Internetu se to stává poměrně často. Řeč je o tzv. gender swappingu neboli změně pohlaví. Tento úkon na Internetu probíhá o poznání snadněji než v běžném životě. Proč si ale lidé například na chatu mění pohlaví? Důvodů je celá řada. Muži hovoří o touze poznat aspekty svého charakteru, se kterými normálně nemohou experimentovat. Ženy často unavuje, jak jim muži neustále nadbíhají nebo touží proniknout do mužského světa.
Martin Pírko: Gender swapping: změna pohlaví na Internetu

V českých školách připadá přibližně na každých deset studentů jeden počítač. Ačkoli by se mohlo zdát, že je počet počítačů ve školství nedostačující, není na tom Česká republika ve srovnání se sousedními zeměmi zase tak špatně. Horší poměr překvapivě vykazuje například Německo. Čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) také naznačují, že se v posledních letech podařilo razantně zvýšit počet obecních úřadů vybavených počítačem připojeným k vysokorychlos­tnímu Internetu. Naopak statistiky, týkající se využívání Internetu občany, ve vztahu k veřejné správě dokazují, že Česká republika má ještě co dohánět.
Jan Ambrož: V českých školách je 100 studentů na 11 počítačů

Sociální sítě patří k jednomu z motorů současného Internetu. Jejich obliba neustále roste a někteří lidé na nich dokáží trávit i hodiny denně. Také v České republice existuje velká skupina uživatelů, kteří si bez sociálních sítí již nedokáží virtuální komunikaci vůbec představit, patří mezi ně samozřejmě i některé osobnosti českého Internetu. Celkově však Češi ve srovnání s ostatními národy nepatří mezi ty, které sociálním sítím bezmezně holdují. Například v Maďarsku se mezi uživateli těší mnohem větší oblibě. Češi nejčastěji používají MySpace a Facebook, případně LinkedIn pro firemní kontakty. Proč se například Ondřej Neff do světa internetových komunit příliš nehrne?
Jan Handl: Mají Češi rádi sociální sítě?
Tomáš Jindříšek: Když vaši známí digitálně šumí na pozadí

Česká televize (ČT) slíbila fotbalovým fanouškům, že od letošní sezóny budou moci sledovat utkání nejvyšší české fotbalové ligy živě také na Internetu. Už loni zpravodajský server iDnes.cz odvysílal přímý přenos ligového zápasu. A postihly jej podobné problémy jako nyní i veřejnoprávní televizi. Po připojení velkého množství diváků docházelo k zasekávání obrazu a vypadávání zvuku. Zdá se ale, že si v ČT nevzali z této události ponaučení. První sobotní zápas kvůli technickým problémům nebylo možné sledovat živě, další tři večerní zápasy pak byly k dispozici na náhradní stránce, ale až od druhého poločasu. V neděli se bohužel opakoval podobný scénář. Co stálo za technickými potížemi? Může za ně externí firma nebo podcenění zájmu diváků? Přenos středečního zápasu už proběhl bez problémů.
Jiří Macich: Fotbalové přenosy na Internetu začaly fiaskem
Zprávičkářův blog na Lupě: Za vše mohou externisté!/
Jiří Macich: Středeční fotbalový přenos proběhl bez problémů

V rámci zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který novelizoval s platností od 1. ledna 2008 zákon o elektronických komunikacích, došlo k revidování výhod pro sociálně slabé. Jedná se o zrušení státního příspěvku až do výše 200 Kč měsíčně na osobu, pro lidi s nízkými příjmy či se „zvláštní sociální potřebností“, na telefonování. Speciální tarify, které měly v nabídce všichni mobilní operátoři, byly určeny také pro zdravotně postižené. Těm zůstala výhoda zachována. Přestože novela platí již od začátku letošního roku, pravidla pro poskytování slev zůstala v platnosti až do konce června. Do nového výběrového řízení na poskytování slev pro zdravotně postižené se přihlásily pouze Vodafone a Telefónica O2. Jak vypadá nový stav u jednotlivých operátorů?
Jiří Peterka: Jak je to s telefonem pro chudé?

Ačkoli v pondělí cena za barel ropy klesla pod 120 dolarů, a dokonce ani nedávná cenová maxima se díky dočasně silné koruně Česka příliš nedotkla, celkové logistické náklady na přepravu zboží pomalu, ale zato neustále stoupají. Jak se s problémem vypořádávají české internetové obchodní domy?
Karel Wolf: Ovlivní zvedající se přepravní náklady ceny v českých e-shopech?

Raiffeisenbank (RB) už do budoucna nepočítá s přihlašováním k internetovému bankovnictví prostřednictvím elektronického internetového klíče (IEk). Tento způsob využívali klienti eBanky, která se v červenci sloučila právě s RB. Ta už tuto službu novým zákazníkům nenabízí a navíc ji ani pro současné klienty nerozvíjí. Banka postup obhajuje s tím, že se jednalo o nejméně používaný způsob přihlášení.
Jiří Macich: Raiffeisenbank ustupuje od elektronického internetového klíče
Zprávičkářův blog na Lupě: Po eBance končí i její IEk

ebf - partner 1

V dalším díle letního seriálu o výměnných sítí představujeme sítě založené na algoritmech Kademlia, o které jste se mohli dočíst na Lupě minulý týden. Nezapomněli jsme také na nástupce legendárního Napsteru. Síť Manolito vznikla již v roce 2001 a slouží zejména pro sdílení hudby, stejně tak jako Soulseek z pera Nira Arbela, bývalého programátora Napsteru.
Jáchym Krasek: Peer to peer sítě od A do Z: Overnet, Manolito a Soulseek

Ačkoli odborníci označili metodu DNS Cache Poisioningu, kterou objevil bývalý zaměstnanec společnosti Cisco Dan Kaminski, za největší bezpečnostní problém posledního desetiletí. A celý svět tvůrců DNS serverů se zcela neočekávaně spojil, aby v jeden konkrétní den umožnili všem svým uživatelům opět používat bezpečný Internet. Některé firmy s nasazením záplat příliš nespěchaly. Patří mezi ně například Apple nebo Telefónica O2.
Daniel Dočekal: Internet ohrozila největší bezpečnostní hrozba desetiletí

Budete sledovat internetové fotbalové přenosy České televize?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).