Hlavní navigace

Týdenní revize: WiMAX v Praze a legální hacking

24. 1. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Rada Evropské unie vloni posvětila možnost, aby ochránci zákona postupovali jako hackeři a vlamovali se na dálku do podezřelých počítačů. Jaký je svět českého internetového sázení ve srovnání s tím zahraničním? České Radiokomunikace spustily v Praze nové bezdrátové služby na bázi technologie WiMAX. Proč se T-Mobile rozhodl přeci jenom vybudovat 3G síť? Inaugurace nového amerického prezidenta byla ve znamení kreativity.

Koncem listopadu minulého roku přišla Rada evropské unie s vlastní ucelenou strategií [PDF, 156 kB] boje proti kyberkriminalitě. Na první pohled se sice tato nová strategie neliší od těch předchozích, když apeluje na spolupráci mezi složkami, které proti kyberkriminalitě bojují, na vzájemné sdílení informací, podporuje vznik společných vyšetřovacích týmů, jednotný systém rychlého varování atd. V jednom ohledu je ale nová koncepce přece jen revoluční, protože prolamuje pomyslnou bariéru a poprvé posvěcuje to, aby i strážci zákona mohli používat postupy a metody dosud vyhrazené jen pro opačnou stranu barikády, neboli postupovali jako hackeři a vlamovali se na dálku do podezřelých počítačů. Budeme se v budoucnu setkávat s legálním malwarem?
Jiří Peterka: Stalo se: Evropa posvětila legální hacking

Od pondělí 5. ledna mohou české sázkové kanceláře legálně nabízet internetové sázky. Stalo se tak díky novele loterijního zákona, č. 202/1999 Sb. Schválení úpravy uvedeného zákona na podzim minulého roku bylo pro mnohé překvapením, protože zástupci Ministerstva financí se povolení internetových sázek dlouho vyhýbali nebo navrhovali bizarní podmínky, za kterých by bylo možné kursové sázení na Internetu povolit. Jaký je svět českého internetového sázení ve srovnání s tím zahraničním?
Michal Orbital: České sázkové kanceláře a svět internetového sá­zení

Podle Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) je celkem 95 % skladeb, které uživatelé získají prostřednictvím Internetu staženo nelegálně. Alespoň to je jeden ze závěrů zprávy, která shrnuje současné trendy v prodeji hudby na Internetu. Podle IFPI se hudební průmysl začíná konečně transformovat a přináší zákazníkům nové služby. Absolutní velmocí v prodeji hudby online jsou Spojené státy americké, které obstarají polovinu celosvětových zisků. IFPI upozorňuje na sílící trend – hudební průmysl se pomalu odklání od standardního prodeje skladeb nebo alb a směřuje k monetizaci přístupu k hudbě. Nahrávací společnosti si jsou vědomy problémů, které uživatelům přináší hudba s DRM a postupně od této ochrany upouštějí. Kdo patří mezi dominantní hráče v online prodeji hudby? Jakým způsobem bojuje IFPI proti nelegálnímu šíření hudby?
Jan Handl: IFPI: 95 % hudby je stále stahováno nelegálně

Logo NetClub
Hostem druhého NetClubu v roce 2009 bude Pavel Zima výkonný ředitel společnosti Seznam.cz. Pavel Zima působí ve společnosti Seznam.cz od jejího založení (1996). V letech 2004 – 2006 zastával pozici technického ředitele. V srpnu 2006 byl jmenován výkonným ředitelem a od roku 2005 je členem představenstva. Registrovat se můžete již nyní.

Obyvatelé hlavního města mají bezesporu nejlepší a nejširší nabídku, ale také dostupnost vysokorychlostního připojení k Internetu. Nejnověji byly možnosti připojení v Praze rozšířeny i o technologii WiMAX. České Radiokomunikace (ČRa) totiž tento týden spustily nové služby v licenčním pásmu 3,5 GHz na principu FDD. V nabídce jsou jak služby pro rezidentní zákazníky, tak pro firemní klientelu. Proč se ČRa rozhodly vstoupit na trh se službami na bázi technologie WiMAX až nyní? Jaké jsou parametry a dostupnost nabízených služeb?
Jiří Peterka: ČRa spustily v Praze WiMAX
Jiří Macich: České Radiokomunikace představují WiMax služby

V šestém dílu seriálu o nových zajímavých internetových projektech jsme představili například službu GetSatisfaction, která vám poslouží v případě, když nemůžete nikde najít uspokojivou odpověď na chyby v softwaru. Pokud hledáte bezpečné a ekologické produkty běžné spotřeby, pak jistě oceníte katalog GoodGuide. Komunitní server Koblo vám zase umožní nahrávat songy, stahovat různé smyčky a mixovat hudbu dle libosti. Cílem tvůrců je, aby se stránky staly líhní nových hudebních talentů.
Lubomír Hauerland: Webovinky 6: informace a pomůcky pro vaši práci

Ačkoli ještě v září deklarovali představitelé mobilního operátora T-Mobile, že se nebudou pouštět do budování vlastní sítě třetí generace, v prosinci se názor na budování standardní 3G sítě změnil. Snad koncem roku 2009 by nová klasická UMTS síť měla být spuštěna v pěti největších českých městech. Síť by měla být postavena tak, aby byla v budoucnu snadno rozšířitelná na síť čtvrté generace, kterou v případě T-Mobilu reprezentuje technologie LTE. Kdy se počítá s komerčním nasazením LTE? Jakou verzi HSDPA uvede T-Mobile v České republice do provozu?
Karel Wolf: Rozhovor o datech: 3G je pro T-Mobile přípravou na další generaci

Šikana označuje fyzické i psychické omezování či týrání jedince v kolektivu. Nevyhýbá se ani prostředí českého školství. V lednovém věstníku Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT), resp. v novém metodickém pokynu [PDF, 140kB] jak předcházet šikaně a řešit její projevy ve školských zařízeních se ale poprvé objevil pojem kyberšikana. Ta se s rozvojem technologií zejména mobilních telefonů s integrovaným fotoaparátem stává závažným problémem. Násilných videí natočených na českých školách je možné na Internetu najít stovky, možná i tisíce. Jak proti projevům kyberšikany bojovat?
Jan Handl: Kyberšikana na vzestupu

Úterní inaugurace nového amerického prezidenta Baracka Obamy a doprovodné akce byla ve středu zájmu všech médií (zpravidla až na ta česká). Přímý přenos byl pro americké televizní stanice bezpodmínečnou nutností, nevídanou kreativitu prokázala také řada webů, které se chtěly při příležitosti nejsledovanější události roku nějak blýsknout a svézt. A stálo to za to!
Patrick Zandl: Obamova inaugurace pozdvihla Internet k nebývalé kreativitě

Google býval dlouhou dobu považován za zaměstnavatele z říše snů. Mezi firemní benefity patřily například školka pro děti či kadeřník zdarma, excelentní firemní šéfkuchař nebo neustále nacpané ledničky jídlem a nápoji. Nicméně mnoho z těchto benefitů bylo postupně zrušeno nebo utlumeno. Nyní se dostaly na veřejnost materiály pracovní skupiny, kterou Google zřídil minulý rok za účelem, zjištění důvodů, jež vedly bývalé zaměstnance k odchodu z firmy. Podle záznamů, které zveřejnil server TechCrunch se zdá, že v Googlu nefunguje vše tak, jak by se navenek mohlo zdát.
Marko Zekič: Google už není zaměstnavatelem z říše snů?

Content First 2022_tip temata

Příjmy z internetové inzerce jsou pro řadu webů prvořadým zdrojem a poslední zprávy ze zahraničních trhů hovoří o poklesu zájmu o inzerci. Jak vypadal český trh s internetovou inzercí v roce 2008 a jaké jsou odhady pro letošek? Trendy z roku 2008 napovídají spíše jen to, že nárůst inzerce bude pomalejší, k čemuž spíše než krize dopomůže absence pro inzerenty atraktivních akcí.
Patrick Zandl: Internetový inzertní trh čeká ochlazení

Microsoft a Google publikovaly své finanční výsledky. Softwarovému gigantovi poklesl čistý zisk o 11 procent na 4,17 mld USD za fiskální období končící prosincem. Microsoft současně oznámil, že okamžitě propouští 1400 lidí a během osmnácti měsíců sníží stav zaměstnanců celkem o 5000 lidí, tedy o pět procent. Google za čtvrté čtvrtletí roku 2008 vydělal 382 milionů USD, což je meziroční pokles o 68 procent z 1,2 mld USD. Důvodem propadu je započtení cca 1 mld USD opravných položek u investic v AOL a ClearWire dané snížením hodnoty akcií, které Google v těchto firmách drží. Další náklady ve výši 460 mil. USD znamenala pro Google výměna zaměstnaneckých opcí.
Patrick Zandl: Google výsledky 4Q/2008: odepsána miliarda dolarů za AOL a ClearWire
Patrick Zandl: Microsoft propouští 5000 lidí

Anketa

Kupujete si hudbu z Internetu (tj. v elektronické podobě)?