Hlavní navigace

Huawei chce postavit v Evropě továrnu na součásti pro 5G sítě

19. 12. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Huawei zvažuje v Evropě postavit první podpůrnou továrnu mimo domovskou Čínu. Měla by zajišťovat výrobu komponent pro sítě páté generace. S odkazem na AFP o tom informuje zpravodajský kanál Channelnewsasia.com.

Agentuře informaci v rozhovoru prozradil předseda představenstva společnosti Huawei, Liang Hua. „V budoucnu plánujeme vyrábět své produkty a komponenty pro 5G na výrobním místě v Evropě. Zatím provádíme studii proveditelnosti, podle ní se rozhodneme kde evropskou továrnu případně otevřeme. Zatím nemáme přesnou časovou představu, pokud ale jednou dojdeme k rozhodnutí, mohou být již další kroky velmi rychlé,“ nechal se slyšet.

Liang také neopomněl zmínit, že se jeho společnost již v otázce podpůrných komponent pro 5G sítě stala kompletně nezávislá na amerických subdodavatelích. Řekl také, že Huawei nebyla za posledních 30 let nikdy předmětem vládního požadavku podílet se na špionáži cizích mocností a jejich státních příslušníků a, že by společnost podobný požadavek odmítla. Trochu problematický je v tomto ohledu zákon, který v Číně vstoupil v platnost před dvěma lety (2017), ten de facto nařizuje čínským občanům a organizacím podporovat národní snahy shromažďovat informace a vynucuje si v tomto ohledu jejich spolupráci.

Vybudování továrny v Evropě dává nicméně nejen firmě samotné, ale i z pohledu čínských národních zájmů perfektní smysl i bez špionážní karty ve hře. Evropa je na rozdíl od asijských zemí (ale také USA) daleko citlivější na demonstraci „měkké síly“ Pekingu. Srovnatelná je v tomto ohledu spíše s Afrikou, nebo Latinskou Amerikou. Jen stěží si lze v tomto ohledu představit větší eso v rukávu, než právě obří továrnu na komponenty pro strategickou telekomunikační infrastrukturu budoucnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).