Hlavní navigace

Huawei: Na střet s USA jsme připraveni

23. 5. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Zakladatel společnosti, Žen Čeng-fej, se pro média vyjádřil k přidání Huawei na černou listinu USA a souvisejícím sankcím, firma je prý plně připravena na střet.

Zakladatel společnosti Huawei vyznění celé situace prakticky otočil, když prohlásil, že k současnému kroku muselo dříve či později dojít, neboť jeho firma je na míle před konkurencí. „Konkurenti nás minimálně v oblasti 5G sítí nebudou schopni dohnat v následujících dvou až třech letech,“ říká. „Myslím, že bychom neměli být cílem kampaní vedených Spojenými státy jen proto, že jsme před USA. 5G není atomová bomba. Je to něco, co prospívá společnosti,“ dodává  zároveň.

Společnost má podle zakladatele firmy několik záložních plánů B pro situace, kdy by bylo potřeba nahradit méně důležité produkty. Dceřiná společnost HiSilicon, která pro mateřskou Huawei Technologies vyrábí mobilní procesory, vydala již v pátek oznámení, že se společnost již léta připravuje na scénář, kdy USA přijdou s restrikcemi ohledně nákupu čipů od amerických firem a dalších licencovaných technologií.

Připomněl také vývoj vlastního operačního systému a zmínil silné R&D společnosti: „Každý rok investujeme 20 miliard dolarů do výzkumu a vývoje a žádná společnost kótovaná na burze neměla nikdy odvahu investovat tolik peněz do jedné oblasti, tak jako my,“ tvrdí.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 5. 2019 14:21

  bez přezdívky

  Nejak jsem uplne nepochopil, jak je Huawei dva roky pred konkurenci, kdyz zatim jedine dve 5G site jsou v Jizni Koreji a v USA. Samsung je podle me jednoduse nejdal.
  Ale i to je takove jako spis teoreticke vedeni, protoze technologii maji k dispozici vsichni clenove 5G konsorcia. Cili zejmena US firmy.

 • 23. 5. 2019 11:44

  ...

  Pár poznámek. Firmy v USA mají často tvrdou konkurenci, která je lepší a větší než ony sami, ale na černé listiny se nedostávají, Firma Huawei mi nepřipadá tak moc výjimečná, aby z ní všichni museli mít strach a tak jí zakazovat. Obdobné případy se mi nedaří dohledat (teda kromě Ruska, kde k podobným věcem docházelo vzhledem k sankcím). Obhajobě Huawei, že to vše je kvůli konkurenci nevěřím.

  Připravují se na to několik let, chápal bych, kdyby se chtěli odprostit od dodavatelů jako Apple, ale připravovat se na to, že mě moji dodavatelé zakáží a přestanou se mnou pracovat, nedají mi patenty a licence, mi připadá podezřelé.

  V Číně řada západních společností nemá zastoupení a oficiálně tam neprodává produkty (i ty České), protože odmítli přistoupit na podmínky tamní vlády ohledně kontroly a zásahu do provozu zejména pokud jde o webový nebo síťový obsah (filtrování, hlášení, spolupráce). Huawei tvrdí, že nic takového není povinný dělat, opět mi to připadá nevěrohodné, kdy ostatní společnosti (místní i cizí) tu povinnost mají a Huawei nikoliv, jak sám tvrdí. Je pak otázka jak moc jsou odlišné systémy prodávané v Čině a splňující tamní legislativu a ty, které jdou na export.

  Obhajoba Huawei mi připadá nevěrohodná.

 • 24. 5. 2019 8:33

  Bluehawk

  Tvrzení, že Huawei dělá něco víc, než všichno ostatní je úplně stejně nedůvěryhodné. Tvrdit, že jejich technologie posílá malou domů nemůže být tak těžké prokázat - stačí ji připojit na sít a podívat se na NetFlow (posbíraném na nějakém nezávislém prvku na bráně). Buď by se tam ukázal provoz, který tam nemá být a pak je to jasné, nebo neukázal a pak by to také bylo jasné.
  Jediné, co se zatím prokázalo je odposlech NSA namířený proti spojencům..... klavně že rozpoutáme obchodní válku pro prosté podezření. Prdlajs, politika v tom je.

 • 24. 5. 2019 11:43

  BobTheBuilder

  "Každý rok investujeme 20 miliard dolarů do výzkumu a vývoje"
  A kolik z toho připadá na průmyslovou špionáž?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).