Hlavní navigace

Máme důkazy, že se Huawei umí dostat do sítí, tvrdí zástupci americké vlády

12. 2. 2020

Sdílet

Máme důkazy o tom, že čínská firma Huawei umí nepozorovaně přistupovat do systémů v telekomunikačních sítích po celém světě, tvrdí podle amerického deníku Wall Street Journal (pyawall) vysoce postavený úředník americké vlády. List konkrétně cituje poradce pro národní bezpečnost Roberta O'Briena.

Čínská firma si podle něj tajně ponechala přístup k rozhraní, které bývá v telekomunikačních sítích zřízeno pro bezpečnostní složky – policii či tajné služby. Ty přes něj na základě soudních příkazů mohou do sítí přímo vstupovat a provádět například odposlechy.

Výrobce hardwaru by neměl mít k tomuto rozhraní přístup, podle Američanů ale Huawei tento zákaz tajně obešla. USA o tom podle WSJ ví už od roku 2009, kdy čínská firma začala dodávat vybavení pro první 4G sítě.

Prostřednictvím rozhraní se čínská firma mohla dostat k citlivým informacím uvnitř telekomunikačních sítí po celém světě, tvrdí O’Brien. Američané už delší dobu tlačí na své evropské spojence, aby Huawei ze svých sítí úplně vyloučili. Před několika týdny proto podle WSJ své důkazy ukázali zástupcům Německa a Velké Británie.

Britové Huawei nevystavili úplnou stopku. Na konci ledna vydali doporučení, která mají zastoupení vysoce rizikových operátorů (v tomto případě zejména Huawei) v bristkých sítích omezit. V jádrech sítí nemají být zastoupeni vůbec a v okrajových systémech maximálně z 35 %. Podrobnosti viz Británie: operátoři mohou používat zařízení Huawei, ale jen v omezeném množství. Německo má o své strategii rozhodovat v následujících týdnech.

Huawei aktuální obvinění odmítá. „Americká obvinění, že Huawei používá zákonný odposlech, jsou pouze ‚kouřovou clonou‘ a nejsou založená na žádné formě logiky přijímané v oblasti kybernetické bezpečnosti. Huawei nikdy skrytě nepřistupovala a nebude přistupovat k telekomunikačním sítím. Ani k tomu nemá prostředky,“ stojí v prohlášení čínské firmy.

„Jsme povinni dodržovat standardy zákonného odposlechu platné pro celé odvětví, jako jsou standard TS 33.107 pro sítě 3G a standard TS 33.128 pro sítě 5G. Tím povinnosti Huawei ohledně zákonného odposlechu končí. Správu a použití rozhraní pro zákonný odposlech provádí výhradně operátoři a regulátoři. Rozhraní pro odposlechy jsou vždy umístěna v chráněných prostorách na straně operátora a jsou provozovány zaměstnanci prověřovanými vládou v zemi, kde působí. Operátoři mají velmi striktní pravidla pro provoz a údržbu těchto rozhraní,“ dodává firma.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).