
Máme důkazy o tom, že čínská firma Huawei umí nepozorovaně přistupovat do systémů v telekomunikačních sítích po celém světě, tvrdí podle amerického deníku Wall Street Journal (pyawall) vysoce postavený úředník americké vlády. List konkrétně cituje poradce pro národní bezpečnost Roberta O'Briena.
Čínská firma si podle něj tajně ponechala přístup k rozhraní, které bývá v telekomunikačních sítích zřízeno pro bezpečnostní složky – policii či tajné služby. Ty přes něj na základě soudních příkazů mohou do sítí přímo vstupovat a provádět například odposlechy.
Výrobce hardwaru by neměl mít k tomuto rozhraní přístup, podle Američanů ale Huawei tento zákaz tajně obešla. USA o tom podle WSJ ví už od roku 2009, kdy čínská firma začala dodávat vybavení pro první 4G sítě.
Prostřednictvím rozhraní se čínská firma mohla dostat k citlivým informacím uvnitř telekomunikačních sítí po celém světě, tvrdí O’Brien. Američané už delší dobu tlačí na své evropské spojence, aby Huawei ze svých sítí úplně vyloučili. Před několika týdny proto podle WSJ své důkazy ukázali zástupcům Německa a Velké Británie.
Britové Huawei nevystavili úplnou stopku. Na konci ledna vydali doporučení, která mají zastoupení vysoce rizikových operátorů (v tomto případě zejména Huawei) v bristkých sítích omezit. V jádrech sítí nemají být zastoupeni vůbec a v okrajových systémech maximálně z 35 %. Podrobnosti viz Británie: operátoři mohou používat zařízení Huawei, ale jen v omezeném množství. Německo má o své strategii rozhodovat v následujících týdnech.
Huawei aktuální obvinění odmítá. „Americká obvinění, že Huawei používá zákonný odposlech, jsou pouze ‚kouřovou clonou‘ a nejsou založená na žádné formě logiky přijímané v oblasti kybernetické bezpečnosti. Huawei nikdy skrytě nepřistupovala a nebude přistupovat k telekomunikačním sítím. Ani k tomu nemá prostředky,“ stojí v prohlášení čínské firmy.
„Jsme povinni dodržovat standardy zákonného odposlechu platné pro celé odvětví, jako jsou standard TS 33.107 pro sítě 3G a standard TS 33.128 pro sítě 5G. Tím povinnosti Huawei ohledně zákonného odposlechu končí. Správu a použití rozhraní pro zákonný odposlech provádí výhradně operátoři a regulátoři. Rozhraní pro odposlechy jsou vždy umístěna v chráněných prostorách na straně operátora a jsou provozovány zaměstnanci prověřovanými vládou v zemi, kde působí. Operátoři mají velmi striktní pravidla pro provoz a údržbu těchto rozhraní,“ dodává firma.
Souvislosti v kauze kolem čínských firem Huawei a ZTE:
- Čínský Huawei získal milionové zakázky pro ministerstvo kultury, vnitro či Českou televizi
- Huawei i přes kauzy dohnala v Česku Samsung a míří na post světové jedničky v telefonech
- Huawei si zkouší udobřit Evropu. V novém centru v Bruselu dá k náhledu zdrojové kódy
- Kopie Českého Krumlova či křišťálový lustr z Česka. Jak to vypadá v sídle Huawei v Číně
- Dobýt Evropu a Česko pomocí ICT nechceme a dotace od vlády nemáme, vzkazuje Huawei
- ČVUT končí spolupráci s Huawei. V Ostravě si vysoká škola partnerství s Číňany chválí
- Firma Huawei vyhrála zakázku na dodávku switchů pro ministerstvo vnitra a policii
- Digitální hedvábná stezka aneb Jak čínské ICT firmy získávají vliv v Africe a Venezuele
- Nejen Huawei a ZTE. V Česku získávají vliv také další technologické firmy z Číny
- Huawei a ZTE jsou riziko, říká český úřad. Co to znamená pro mobilní operátory?
- Proč jdou USA po Huawei a dalších čínských firmách? V sázce je ovládnutí 5G sítí
- Stát nasadil další čínské technologie. Huawei staví datové sítě pro ŘSD a ČEZ
- Huawei chce postavit tuzemské 5G sítě. S PPF už firma podepsala první dokument