Hlavní navigace

Marek Bražina (VMware): Vývojáři nemají o infrastrukturu zájem, chtějí psát kód

3. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Rozhovor, který řeší virtualizaci všeho druhu, nástup Kubernetes nebo rozdíly mezi Amerikou a Evropou. Uvnitř: VIDEO a AUDIO.

„Vývojář o infrastrukturu v podstatě nemá zájem. Toho zajímá, aby mohl rychle a efektivně vyvíjet svůj kód. Aby se nemusel zaobírat tím, že musí někoho žádat o servery, IP adresy nebo otevírat porty na firewallech. Tohle dnes už vývojáři dělat nechtějí,“ popisuje ve videorozhovoru Lupy Marek Bražina ze společnosti VMware.

V ní má funkci Global Solutions Consultant a podílí se tedy na velkých světových projektech. A to i díky tomu, že má za VMware podle informací Lupy na starost společnost DHL, která v Česku provozuje svoje světové IT centrum.

VMware postupně ze serverové virtualizace vyrostl také do dodavatele softwaru, pomocí kterého je možné spravovat a propojovat různé cloudy. To se ještě umocňuje s příchodem internetu věcí a edge computingu.

Poslechnout (nebo stáhnout) si můžete také audioverzi rozhovoru.

„Vyrostli jsme ze serverové virtualizace, ale daří se nám byznys diverzifikovat. Virtualizaci se věnujeme nadále, ale už nejenom serverové, doplnili jsme i další vrstvy, které se v datacentru nacházejí,“ navazuje Bražina.

Také v Česku se nejvíce objevuje model, kdy zákazníci používají vlastní serverovou infrastrukturu, kterou napojují na veřejné cloudy typu Azure a AWS. Přichází také virtualizace sítí a dalších prvků.

Marek Bražina, VMware from Internet Info on Vimeo.

„Dnes jsme ve stavu, kdy většina zákazníků u virtualizace storage nepřemýšlí, jestli ano, ale kdy. V podstatě stejná věc se děje u virtualizace sítí a bezpečnosti. Na americkém trhu je to věc, která je dnes de facto považovaná za standard a pomalu přichází na evropský trh. I v našich končinách máme řadu produkčních instalací a ty se rozšiřují,“ popisuje Bražina.

„U řady zákazníků už to není technologická otázka, ale spíše se kolem toho ladí procesy.“ Stejné to dle jeho slov bylo také v serverové virtualizaci. Firmy také čekají na cyklus výměny hardwaru.

ICTZ_2022_EARLY

V rozhovoru rovněž dojde řeč na cloudový byznys VMwaru (dřívější vCloud Air) nebo spolupráci s Googlem na nasazování stále silnějšího Kubernetes do enterprise prostředí.

Podívejte se také na předchozí videorozhovory: Zdeněk Cendra (CDN77, Peering.cz, SuperHosting), Vít Horký (Brand Embassy), Jan John (SimpleCell), Damir Špoljarič (VSHosting), Adam Skotnický (Mirantis), Miloš Mastník (České Radiokomunikace), Filip Doušek (Stories), Václav Provazník (IBM), Michal Stachník (Cisco), Marek Rosa (GoodAI), Martin Rehák (Cisco), Pavel Bykov (IP Fabric).

Na videorozhovorech technicky spolupracujeme s provozovatelem serveru Mladypodnikatel.cz Jiřím Rosteckým. Pokud máte k našim videům nějaké nápady nebo připomínky, budeme rádi, když nám je pošlete na e-mail redakce@lupa.cz.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.