Hlavní navigace

Petr Koubský (Deník N): Obchodní modely se mění, velké weby musí přejít na placený obsah

21. 12. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Jan Vaca
Velké zpravodajské weby musí přejít na placený obsah, jinak čím dál víc budou klouzat po povrchu, soudí publicista Petr Koubský.

Posledních pět let provozoval novinář, pedagog a technologický analytik Petr Koubský placený magazín 067.cz. Internetový časopis měl v době největší slávy podle Koubského až 900 předplatitelů. Vypadá to jako malé číslo, na provoz to ale celkem ještě stačilo.

„Byli jsme v černých číslech, v mírném zisku. To je ale vlastně to nejhorší, co se může stát. Na zavření to nebylo, na další rozvoj také ne. O vstupu strategického partnera jsme ale neuvažovali,“ komentuje Koubský svou zkušenost s provozováním placeného online média.

Letos na podzim magazín 067.cz přešel pod nově vzniklý Deník N a Koubský v něm má na starost vědu a technologie. Sám říká, že moc nepřemýšlel, když nabídku na přestup dostal. „Možnost podílet se na deníku, který vzniká na zelené louce, dostane člověk jednou za život,“ dodává.

Právě kolem placeného obsahu se točí velká část rozhovoru, který Koubský poskytl serveru Lupa.cz. Podle něj je nutné, aby velké zpravodajské servery přešly na placený obsah. „V současné podobě jsou vydavatelé závislí na počtu zobrazených stránek, což vede k publikování povrchních textů,“ soudí Koubský.

Podívejte se na celý videorozhovor:

V rozhovoru komentuje i to, jaké hlavní události podle něj dominovaly technologickému světu v roce 2018. Zmínil například aféru Cambridge Analytika, která ukázala, jak sociální sítě zacházejí s osobními daty uživatelů. Během uplynulých dvanácti měsíců dál také pokračoval podle něj rozvoj umělé inteligence. A komentoval také postupující trend omezování internetu.

„Myslím, že to, co se říká o svobodě internetu, je už dost dlouho legenda, kterou si vyprávíme sami sobě, abychom se cítili lépe,“ dodává.

ebf - tip do článku - debata

Rozhovor si můžete pustit také jako podcast:

Ve videorozhovorech serveru Lupa.cz jsme zpovídali například Barboru Tyllovou, šéfku PayU pro ČR, Slovensko a Maďarsko, nebo Davida Pavlíka ze společnosti Kiwi.com. Všechny naše videorozhovory najdete zde.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).