Hlavní navigace

Týdenní revize: FUP Radiokomunikací a pohyby v portálech

14. 4. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 29
Po ostatních poskytovatelích i Radiokomunikace změnily svoji nabídku ADSL a asi největší pozornost vzbudila otázka, zda FUP nově má, či nemá. Telefónica ohlásila půlmilion svých přípojek, podle Miloše Mastníka z GTS Novery je zde však stále riziko eliminace její konkurence. Milan Hronec nám prozradil strategii TakeIT a zjistili jsme, jak to bylo s jízdnímí řády na portálech. Ujme se ENUM mezi operátory?

Telefónica O2 (TO2) ohlásila minulý týden zřízení jubilejní 500.000 ADSL přípojky, včetně těch přeprodaných alternativními operátory. I s přípojkami, které jsou realizovány přes zpřístupněné místní smyčky, je nyní v ČR asi 533.000 ADSL linek. Tempo nárůstu kulminovalo a nyní spíše klesá. Jaká je situace Česka v porovnání se zbytkem Evropy? Telefónica také zveřejnila výsledky měření úrovně kvality svých služeb.
Po nedávných změnách ve velkoobchodní nabídce většina významných poskytovatelů zvýšila rychlosti svých ADSL tarifů, Radiokomunikace nově zvýšily i hodnotu agregace z 1:20 na 1:50. Zároveň podle některých zpráv zavedly i FUP (fair use policy), podle aktuálního vyjádření Radiokomunikací, které máme k dispozici, však FUP uplatňována není.
Jiří Peterka: Stalo se: půl milionu ADSL přípojek od Telefóniky
Jiří Macich: České radiokomunikace zrychlují ADSL, České radiokomunikace opravdu zavádějí FUP u svého ADSL (doplněno)
Skřítkův blog na Lupě: Snížení poplatku za přenesení čísla v pevné síti

Potíže s viry k Internetu bohužel patří stejně neodmyslitelně jako jiné odvrácené stránky otevřeného a dynamického prostředí (spam, anonymní útoky v diskusích apod.). Ne pro každého je však setkání s novým virovým či červím exemplářem katastrofou – naopak, jsou lidé, kteří mohou spatřovat v pěstování maligních binárních kultur zvláštní potěšení. Nesedí náhodou právě i ve vašem oddělení?
Vojtěch Bednář: Oni už je neničí. Oni si je pěstují!
Security blog na Lupě: Recenze: Eset Smart Security BETA1

Diskuse o dalším vývoji standardů pro web se často točí kolem XHTML a (ne)kompatibility prohlížečů se stávajícími normami. Jedním z hráčů na tomto poli je i skupina WHATWG, sdružující výrobce internetových prohlížečů (Mozilla Foundation, Opera Software a Apple Computer) a zájemce o vývoj webu obecně. Nedávno jsme si představili její cíle a návrh Web Forms 2.0. Ve volném pokračování jsme se podívali na zoubek specifikaci Web Applications 1.0, která je vlastně naplněním cílů skupiny – tj. kodifikací současné praxe webových prohlížečů a rozšířením HTML o další prvky.
David Majda: Webové aplikace podle WHATWG

Je český Internet zatuchlý? Záleží asi, odkud se na něj díváme, protože technologická, inovační a ekonomická situace je v každé zemi trošku jiná. Překvapivé může být porovnání se zeměmi, kde bychom očekávali spíše náskok, jako je například Rakousko. Český Internet podle některých kritiků trpí uzavřeností vůči zahraniční konkurenci a nedostatkem invence. Je však absence globálních hráčů vždy špatná? A potřebujeme skutečně kopii každého úspěšného webu typu 2.0?
Blog Davida Antoše na Lupě: 2.0 kopie? Nepotřebujeme!

Internet je nové médium s možnostmi, které fascinují mnoho lidí a ještě více lidí jich rádo využívá. Není divu, že jakožto sociální, technologický atd. „fenomén“ je Internet vděčným zdrojem inspirace pro zajímavé postřehy a porovnávání se „starým“ světem. Někdy to však vypravěč přeci jen trochu přežene a připíše Internetu vliv či vlastnosti, které nejsou zase tak neobvyklé. Bohužel…
Aleš Miklík: Síla Internetu

I přes svoji svobodu a dynamiku je však Internet již pevnou součástí společnosti, takže musí reflektovat její zvyky a pravidla. To platí i o regulaci reklamy, která by se měla řídit určitými etickými pravidly. Jedním z nich je také omezení zobrazování erotické reklamy, zejména na místech, kde je pravděpodobná zvýšená návštěvnost ze strany dětí a mládeže. A právě tohle se nedávno stalo Bonuswebu a jeho dodavateli kontextové reklamy, Etargetu.
Martin Pírko: Když lechtivá reklama lechtá, kde nemá

Reklama ostatně nemusí být eticky závadná, aby provokovala. Na některých serverech (např. iDnes) se poměrně nedávno objevil „nový reklamní produkt“ společnosti Internet Trading (IT), který podle některých názorů překročil hranici bezkonfliktní inzertní formy. Šéf IT je však přesvědčen o mimořádnosti své nabídky a říká, že bez peněz od IT by v minulosti portály neměly sílu konkurovat globálním hráčům. Je to možné? A jsou „kontextové“ inzeráty TakeIT výhodné alespoň pro inzerenty?
Jan Ambrož: Milan Hronec: TakeIT je obranou před Googlem
Blog Davida Antoše na Lupě: Miluji Tejkít!
WebDev blog na Lupě: Velikonočně vaječná omeleta!

Kdo v době inflace informací nepoužívá kvalitní nástroje na jejich filtraci a třídění, snadno se může ztratit (ať už důsledkem zahlcení zprávami, či jejich nedostatkem). Jedním z těch nejoblíbenějších je RSS čtečka, kterou však nejprve (či průběžně) musíte naplnit oněmi základními a nepostradatelnými zdroji, bez nichž se dnes na webu nezorientujete. Že nevíte, které to jsou? Nechte si poradit od zkušených!
Blog Davida Antoše na Lupě: Čím nakrmit svou čtečku?

Problematiku ENUM, které umožňuje použít DNS ke zjišťování údajů potřebných pro IP telefonii na základě telefonního čísla, jsme velmi podrobně rozebírali před půl rokem (Co je ENUM?, Jak funguje ENUM? a Jak se volá přes ENUM?). V poslední době ale častý předmět diskusí tvoří infrastrukturní ENUM. Podívejme se dnes na něj.
Pavel Satrapa: ENUM pro operátory

MMF24

GTS Novera je po Telefónice O2 druhým největším operátorem. Jaká je její strategie u ADSL služeb pro domácnosti a firmy? Hrozí skutečně trhu krize daná příliš úzkým manévrovacím prostorem pro konkurenty Telefóniky? Ještě letos nabídne GTS Novera nové služby pro domácnosti a malé podnikatele, rozšíří síť a představí některé mobilní služby.
Martin Vyleťal: Miloš Mastník: mobilní služby nabídneme ještě letos

Kauza jízdních řádů byla v závěru loňského roku jedním z nejzajímavějších střetů na bojišti portálů. Nedávno tato bitva skončila podivnou remízou, když Atlas oznámil, že se aplikace IDOS na své doméně vzdává a nikdo se nehlásí k převzetí štafety. Jsou důvodem požadované podmínky ze strany Chapsu, nebo něco jiného? A může jízdní řády za současných podmínek některý z portálů použít způsobem, jakým se to Atlasu nevyplatilo?
Jan Ambrož: Jízdní řády na Atlasu dojezdily

Bude se podle vás kauza s jízdními řády opakovat?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).