Hlavní navigace

Volný ADSL2+: ne na plnou rychlost, ale přes vlastní LLU

24. 10. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pokud někoho zarazilo, že Volný nabízí technologii ADSL2+, ovšem na rychlostech ADSL, je všechno v pořádku - jedná se pouze o technologii, rychlostí skutečného ADSL2+ se dočkáme asi až příští rok. Důležité však je, že Czech OnLine splnil slib a rozjel vlastní přístup přes LLU, a to v městech, kam zatím konkurence nedorazila.
Nejdříve krátce k ADSL2+. Jedná se o další vývojovou verzi ADSL, konkrétně už o následníka technologie ADSL2, který spolu s VDSL nabízí výrazně vyšší rychlosti ve směru k uživateli. Proti klasickému ADSL, které známe nyní, nabízí především vyšší rychlosti, ale také umožňuje dosáhnout vyšších rychlostí na velké vzdálenosti, resp. v kvalitativně horších podmínkách (annex L u ADSL2), a symetrické rychlosti, tedy stejný upstream a downstream (annex M). Jaké přesně budou výsledky u nasazení na velké vzdálenosti, si budeme muset ještě počkat, a také uvidíme, o kolik si v praxi uživatelé polepší. Neboť Český Telecom v letošním roce zároveň se započetím globálního měření kvality linek zvýšil dosahy u klasického ADSL až na 8,2 km (byť to jen na rychlosti 256/64 kbit/s), samozřejmě pokud to kvalitativní parametry dovolí, čímž část papírových výhod annexu L smazal (například rychlosti 768 kbit/s na vzdálenost přes 6 km – podle nových pravidel ČTc je možné používat ADSL s rychlostí 1024/256 kbit/s až do vzdálenosti 6,5 km). Proto bude zajímavé především nasazení v praxi na naší JTS, které prozradí víc než předpoklady dle „whitepaper“.

Co však bude zajímat většinu uživatelů, jsou vyšší rychlosti na kratší vzdálenosti (opět papírově do necelých čtyř kilometrů). Díky rozšíření využití přenosového spektra na metalickém vedení, kdy ADSL2+ využívá v podstatě dvojnásobek proti ADSL a ADSL2 (horní hranice leží na 2,2 MHz, zatímco u klasického ADSL a ADSL2 na 1,1 MHz), lze přenášet data na downstreamu výrazně vyšší rychlostí, až 24 Mbit/s, oproti maximu zhruba 8 Mbit/s u ADSL. Kvůli vysokému útlumu rychlost s rostoucí délkou vedení rychle klesá, takže nasazení vysokých rychlostí je vhodné především do městských aglomerací, kde jsou místní smyčky zpravidla kratší.

LLU dle COL – ADSL s technologií ADSL2+

Jak jsme napsali již na konci jara, Czech On Line (COL) se i přes spolupráci s Telenor Networks chystal ke zprovoznění vlastního LLU, kde vidí zajímavý zdroj příjmů a rozvoje firmy obecně – zvláště po jarním „dial-up-třesení“ dojde asi k nepříjemným výpadkům ve finančních příjmech firmy, a tak rozvoj nových služeb je logickým vyústěním. Chystané plány mimo jiné také potvrzoval přechod Vojtěcha Vrby, který projekt LLU v rámci Telenor Networks vybudoval, právě do Czech On Line.

Spuštěním nových služeb tak COL dostál slovům svého CEO, pana Michaela Frieda, a k tomu také skutečně zvolil poněkud jinou taktiku než dosavadní dva provozovatelé xDSL infrastruktury přes LLU, tedy Telenor Networks (TN) a České radiokomunikace (ČRa). COL spustil své sítě v Kladně (centrum a Kročehlavy), Příbrami a Mladé Boleslavi, kde ani jeden ze dvou konkurentů v daný okamžik své služby nenabízí (zatímco TN a ČRa soupeří ve velkých městech), takže si bude konkurovat především s Českým Telecomem, poskytovateli WiFi a kabelovým Internetem, kde je dostupný.

Jelikož se píše rok 2005, COL rovnou nasadil technologii ADSL2+, kterou také prezentoval v tiskové zprávě, ovšem v praxi nabízí pouze rychlost 2 Mbit/s, což již dávno známe i u normálního ADSL. Pokud nyní odhlédneme od myšlenky, zda je vůbec komu nabízet rychlosti 24 Mbit/s, pokud nejsou k dispozici obsahové služby (IPTV, VoD a podobně), hlavní důvod, proč zatím nelze nabízet vyšší rychlosti, je „legislativní“ – smlouva s Českým Telecomem (ČTc) o pronájmu místních smyček přesně specifikuje, jaké technologie lze používat a především jakou část frekvenčního pásma je možné využívat. V současné době tak lze nasadit pouze technologie odpovídající klasickému ADSL, využívající spektrum do 1,1 MHz, ADSL2+ bude možné používat až po té, co ČTc upraví smluvní podmínky. Podle nezaručených zpráv by to mohlo být na přelomu tohoto roku, ovšem (skoro) jasné je jedno – bude to znamenat také vstup ČTc do poskytování služeb na ADSL2+, neboť nemá potřebu svým soupeřům ponechat takovouto konkurenční výhodu.

V současné době je služba dostupná na zhruba 32.000 telefonních linkách, v průběhu roku 2006 chce COL zvýšit „pokrytí“ až na 60 procent telefonních linek, zatím však není jasné, ve kterých městech. Dá se však předpokládat, že se dříve nebo později také střetne s konkurencí.

Mimochodem, podle vyjádření zástupce Telenor Networks i tato společnost (která provozuje podle vlastních údajů přes 4000 linek přes LLU) disponuje technologií, která je „téměř ze sta procent“ připravena na přechod na ADSL2+. Vyjádření ČRa se nepodařilo získat.

Pro domov a kancelář

Ve třech již zmíněných městech (detailní pokrytí) nabízí COL dvě služby pod hlavičkou Volný – čistě internetové připojení Volný ADSL 2048 Plus, tedy na rychlosti 2048/256 kbit/s s agregací 1:40 bez datového omezení za 999 korun bez DPH, nebo v balíčku spolu s hlasovou službou TelefoNet s neomezeným voláním na pevné linky v ČR, a to buď pro domácnosti za 1299 korun bez DPH nebo pro podnikatele za 1499 korun bez DPH (služba pro domácnosti nemůže být fakturována na IČ). Rozdílné ceny jsou podle všeho dány různými předpokládanými objemy volání. V ceně je také plné zpřístupnění linky, což je jinak samostatný poplatek 245 korun. Podle informací infolinky lze čistě internetové připojení zprovoznit bez minimální délky trvání smlouvy (resp. to bude něco jako tři měsíce), zatímco smlouvu na službu zahrnující i telefonní linku je potřeba uzavřít na rok nebo dva. Zákazník neplatí aktivaci, platí však deaktivaci, a to ve výši 1600 korun bez DPH.

Je také možné si koupit koncové zařízení, což je modem UT Starcom NetSprite, který podporuje také samostatný datový kanál dedikovaný na hlasovou službu. Díky tomu lze zabezpečit, že hlasový přenos bude mít vždy přednost a vyhrazené pásmo před přenosem dat, a modem přímo obsahuje jeden analogový port. Pokud zákazník chce více telefonních linek, je nutné použít jiné zařízení/VoIP gateway.

Cloud23

Při pohledu na ceny ČTc je jasné, že nabídka Volný je výrazně výhodnější, neboť za cenu o 100 korun nižší než ČTc nabízí 2Mbit/s připojení, Volný dává také telefonní linku s neomezeným voláním na běžné pevné linky v ČR (v případě domácností), a to bez nutnosti platit další peníze ČTc. Obyvatelé Kladna, Mladé Boleslavi a Příbrami také mají lepší podmínky než zákazníci v jiných městech, kde je využívána infrastruktura TN a kde není nabízen balíček s hlasovými službami za takto výhodných podmínek. Na druhou stranu, COL nabízí přes vlastní LLU pouze dražší služby, takže není ani zdaleka schopen konkurovat nejlevnějším nabídkám ADSL od ČTc, a ani ADSL na infrastruktuře TN, které prodává od 599 korun bez DPH (při smlouvě na dva roky). Uvidíme, zda a jak nabídku rozšíří, stávající služba má potenciál zaujmout uživatele z řad malých podnikatelů (ale u těch by to asi chtělo rovnou nabízet snadné rozšíření na více telefonní linek) a náročnějších domácích zákazníků.

Každopádně vstup dalšího poskytovatele, který využívá vlastní LLU, je pozitivní zprávou pro zákazníky, a to především díky deklarovanému a v praxi také zatím naplňovanému záměru zaměřit se především na města, kde ještě LLU od konkurence nedorazilo. Snad se tedy brzy dočkají i obyvatelé dalších měst v ČR.

Pokud bydlíte v dosahu ADSL přes LLU Volný, přejdete na něj?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).