Hlavní navigace

Office Live Workspace konečně v češtině

Microsoft lokalizoval svou službu Office Live Workspace i do češtiny. Testovací verze této webové služby se veřejnosti plně otevřela teprve letos v březnu. Čeština nyní přichází spolu se švédštinou, dánštinou, norštinou, finštinou, turečtinou, portugalštinou a řečtinou. Office Live Workspace je první generaci konvergence desktopové kancelářské sady MS Office s webovým prostředím. Funguje jako internetové úložiště tabulek, dokumentů a prezentací napojené na jednotlivé aplikace MS Office.…

Jiří Macich ml.

13. 11. 2008 9:46
Doba čtení: 1 minuta

Mozilla Messaging rozjíždí SpreadThunderbird.com

Pomoci většímu rozšíření multiplatformního e-mailového klienta Mozilla Thunderbird má nově založený server SpreadThunderbird.com, se kterým přichází sama Mozilla Messaging starající se o vývoj zmíněného programu. Mozilla Messaging byla založena letos v únoru (o čemž jsme vás samozřejmě informovali) a právě její vznik měl zajistit světlou budoucnost programu Mozilla Thunderbird. Krátce předtím totiž projekt opustili dva hlavní vývojáři a veřejně se spekulovalo o jeho nahnutém dalším osudu.

Jiří Macich ml.

13. 11. 2008 8:28
Doba čtení: 1 minuta

Konec papírových IT periodik v Česku II

Když jsme se zde před pěti měsíci pokoušeli přijít na kloub tomu, co stojí za úpadkem technologických titulů v české kotlině, netušili jsme ještě jak rychlý spád věci do půl roku naberou. K prosinci končí tištěná lokální podoba časopisu PC World, v tichosti skončil Click!, Mladá fronta Dnes ruší svoji technologickou přílohu a kdo ví, co ještě s mírným odstupem od ukončeného fiskálního roku může vyplout na povrch. Kam míří poslední IT časopisy?

Karel Wolf

13. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 7 minut

Gmail přinesl hlas a video chat

V úterý 11. listopadu se na službě Gmail objevila nová funkcionalita v podobě hlasového chatu a videochatu. Služba je koncipována jako přidružený servis k instant-messagingu, který je běžnou součásti Gmailu již déle. Obrazové okno služby je plovoucí a volně modifikovatelné, k jejímu používání je však třeba kromě registrovaného účtu na Gmailu také instalace lokálního plug-inu prohlížeče. Ten je možné stáhnout na http://mail.google.com/videochat.

Karel Wolf

12. 11. 2008 14:17
Doba čtení: 1 minuta

MySpace uvádi Profily 2.0 ve znamení personalizace

Známý a populární komunitní server MySpace představil nové provedení uživatelských profilů označené jako Profily 2.0. Nejde jen o pouhý redesign, ale o celkovou změnu koncepce. MySpace kráčí ve šlépějích například méně slavného serveru Windows Live Spaces. Uživatelé si ze svého profilu mohou udělat vlastní webové stránky, u nichž lze detailně nastavit kromě vzhledu také přítomné prvky (moduly) a jejich vlastnosti. Moduly lze v rámci layoutu volně přesouvat tažením myši, zcela skrýt nebo…

Jiří Macich ml.

12. 11. 2008 9:40
Doba čtení: 1 minuta

Vzniká registr zákazníků e-shopů nepřebírajících zásilky

Sdružení na ochranu internetových společností zakládá dobrovolný registr SODIS, ve kterém by si provozovatelé e-shopu mohli vyměňovat informace o problémových klientech, kteří nepřebírají objednané zásilky. Že tím obchodníkům vzniká nemalá škoda od nás víte už díky článku Neodebrané zboží stojí e-shopy statisíce. Registr SODIS by podle našich informací měl být spuštěn do konce listopadu. Zatím běží jen ukázkový provoz. Přístup k registru má být zdarma, ovšem nikoliv jen pasivní. Dostupnost…

Jiří Macich ml.

12. 11. 2008 7:57
Doba čtení: 2 minuty

Youtube posiluje, Joost ustupuje

Ještě před rokem to vypadalo, že souboj videoslužeb na Internetu proběhne mezi Youtube a Joost. Zatímco za prvním stála pošramocená reputace u majitelů obsahu a jméno Google, za tím druhým jména zakladatelů Skype. Jak tyto rozdílné koncepty uspěly?

Patrick Zandl

12. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 7 minut

Kasa.cz plánuje fúzi, o prodeji zatím nemůže být řeč

Minulý týden přinesly Hospodářské noviny spekulaci o prodeji internetového obchodu Kasa.cz, který měl být podle nich získán společností HP Tronic. Jitka Součková, marketingová manažerka společnosti Kasa.cz, s. r. o., tvrdí: Informace o převzetí obchodu se nezakládá na pravdě, firma HP Tronic je náš dlouholetý obchodní partner a jeden z dodavatelů a jediná jednání s ním se týkají obchodních podmínek a spolupráce v oblasti logistiky.

Karel Wolf

12. 11. 2008 1:39
Doba čtení: 1 minuta

Petr Přibyl přešel ze Seznamu do Mladé Fronty

Dosavadní senior produkt manager portálu Seznam.cz Petr Přibyl přešel počátkem listopadu na pozici produktového ředitele internetového portálu ve vydavatelství Mladá fronta a.s. V Seznamu jeho místo převzal Petr Král. Mladá fronta a.s. je vydavatelem řady časopisů jako Strategie, Ikarie nebo ekonomického deníku E15 a chystá se na osvěžení svých internetových projektů. Ředitelem online divize se na podzim stal Petr Bednář, dříve výkoný ředitel Global Inspiration, provozovatele videoportálu…

Redakce

11. 11. 2008 17:18
Doba čtení: do minuty

Reportáž a záznam z Microsoft Developer Days 2008

Minulý týden proběhla akce Microsoft Developer Days 2008. Odehrávala se v Praze, Ostravě i Brně a obsahovala pět prezentací nových technologií společnosti Microsoft, zejména Silverlightu 2 a Internet Exploreru 8. Reportáž z konference určené zejména vývojářům přináší Zdroják v dnešním článku Jaké byly Microsoft Developer Days 2008. Na webu Microsoftu věnovaném těmto setkáním je pak k dispozici kromě prezentací k jednotlivým přednáškám také videozáznam konference.

Jiří Macich ml.

11. 11. 2008 14:05
Doba čtení: do minuty

LinkedIn příchází s Events

Profesionální komunitní databáze LinkedIn se očividně nechce spokojit pouze s rolí databáze rozškatulkovaných a uživateli dobrovolně aktualizovaných CV. Po virtuálních skupinách by ráda podpořila také skutečný networkinkg prostřednictvím živých setkávání. K tomu by měla sloužit nová funkce Events. Ta by se měla stát platformou, která uživatele přinutí navštěvovat stránky LinkedIn častěji, než je tehdy, když potřebují aktualizovat životopis nebo potvrdit kontakt.

Karel Wolf

11. 11. 2008 13:52
Doba čtení: 1 minuta

YouTube spustí live streaming

Zatímco Yahoo pod tlakem svých vlastních ekonomických problémů a neschopnosti kapacitně utáhnout geometricky rostoucí nároky služby svůj projekt živého uživatelského streamování zavírá, zmínky na zahraničních blozích i odpočet na stránkách projektu nasvědčuje, že YouTube svůj YouTube Live za jedenáct dní skutečně spustí. O po všech stránkách nákladné službě, která může kromě uživatelů přinést také velké problémy, se hovoří již déle.

Karel Wolf

11. 11. 2008 11:45
Doba čtení: 1 minuta

Tištěný PC World v České republice končí

Vydavatelství IDG oznámilo, že v České republice končí s vydáváním papírové podoby počítačového měsíčníku PC World. Letošní prosincové číslo bude posledním. Již dříve ukončilo vydávání herního magazínu GameStar, který se obsahově sloučil právě s časopisem PC World a jeho DVD přílohou. IDG chce však nadále značku PC World využívat na Internetu a v příštím roce plánuje vydání nejméně tří tištěných speciálu PC World Extra.

Jiří Macich ml.

11. 11. 2008 9:56
Doba čtení: 1 minuta

Google Reader automaticky přeloží sledované stránky

Webová RSS čtečka Google Reader umí nově automaticky překládat sledované zdroje. V menu Nastavit zobrazení stačí zvolit Přeložit do mého jazyka a obsah odebíraného RSS kanálu je přeložen službou Google Translate. Ta podporuje v současnosti podporuje 35 jazyků. Viz nedávná zprávička Google Překladač podporuje už i slovenštinu, ale překlad do češtiny je často hodně orientační, místy až poněkud legrační.

Redakce

11. 11. 2008 9:18
Doba čtení: do minuty

Změní Mikroblogy.cz pohled na fenomén mikroblogování?

Stojaté vody českého Internetu možná rozvíří projekt nového serveru Mikroblogy.cz. Prosadí se v tuzemsku konečně fenomén mikroblogování výraznějším způsobem? Projekt, za kterým stojí známé osobnosti českého online byznysu, na to ambice jistě má.

Jiří Kocourek

11. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 7 minut

Sedm statečných a další filmy od MGM zamíří na YouTube

YouTube kromě seriálové tvorby televizní společnosti CBS nabídne zdarma i některé filmy hollywoodského studia Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) a Google tak naplňuje avízo většího důrazu na získávání profesionální tvorby ke zveřejnění. Zatím ale nepůjde o žádné aktuální filmové hity nebo žhavé novinky. Pro začátek se hovoří o epizodách American Gladiators a přidat by se mohly i filmy jako jsou třeba akční snímek Neprůstřelný mnich mj. s Karlem Rodenem nebo komedie Pravá blondýnka. Z titulů udávaných…

Jiří Macich ml.

10. 11. 2008 14:28
Doba čtení: 1 minuta

MyHeritage – amatérská genealogie

Pokud se zajímáte o svůj rodokmen nebo hledáte neznámé příbuzné, kromě standardního vyhledávání na Internetu můžete použít například rodinnou sociální sít MyHeritage, které před nedávnem nabídla svým uživatelům i českou lokalizaci. Co všechno umí?

Jan Handl

10. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 5 minut

Český rozhlas inovoval portál s podcasty

Veřejnoprávní Český rozhlas představil novou podobu stránek s podcasty svých pořadů, které na Internetu zveřejňuje již od roku 2005. V současnosti mají podcasty pořady vysílané v celoplošných stanicích, ale také relace z digitálního, regionálního i zahraničního vysílání Českého rozhlasu. Jsou rozděleny nejen podle stanic, ale také do devíti tématických celků jako je zpravodajství, publicistika, kultura, náboženství, věda a technika, historie, příroda a podobně.

Jiří Macich ml.

10. 11. 2008 6:25
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: kauza poplatků se (ne)vrací

Koncem minulého týdne česká média notně zkritizovala Českou televizi za požadavek, aby se televizní poplatky nově vybíraly i z počítačů, připojených k Internetu. Nakonec se sice ukázalo, že je to jen jakýsi šum v digitálním kanále, a že ČT nic takového nepožaduje. Ale sama to zase až tak moc aktivně nedementovala.  

Jiří Peterka

10. 11. 2008 6:25
Doba čtení: 13 minut

Jak vznikaly internetové „zlaté stránky“

Mediální skupina Mafra oznámila koncem října spuštění katalogu firem s názvem TOPkontakt.cz. Není to první produkt, který míří na malé a střední podnikatele. Minulý rok společnost spustila neobvykle řešený katalog produktů Take IT. Připravili jsme pro vás krátkou exkurzi do historie firemních katalogů.

Radim Hasalík

7. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 8 minut

Gmail a Google podporují Open XML z Office 2007

Google se k Open XML dlouho stavěl odmítavě a protestoval i proti standardizaci formátu Microsoftu. Nicméně s rozšiřováním sady Office 2007, která používá formát Open XML jako výchozí, roste i počet dokumentů .docx, tabulek .xlsx a prezentací .pptx, které jsou v oběhu mezi uživateli. Není tedy divu, že Google začíná u svých služeb Open XML akceptovat.

Jiří Macich ml.

6. 11. 2008 14:32
Doba čtení: 1 minuta

Twitter testuje skupiny, zatím pouze v Japonsku

Vše co stojí za pozornost se nejdříve odehraje v Japonsku, začíná svůj komentář k novému počinu Twitter Japan Michael Arrington na TechCrunch. Na japonské mutaci Twitteru se objevila nová funkce v podobě skupin. Aplikace nese jméno Twicco a je druhým výsledkem spolupráce mezi Twitterem a Digital Garage. Jejich prvním společným projektem bylo experimentální nasazení reklamy na japonský Twitter. Narozdíl od reklamy patří mezi uživateli možnost zakládat skupiny mezi nejvyžadovanější doplňky.…

Karel Wolf

6. 11. 2008 14:01
Doba čtení: do minuty

Google definitivně upouští od reklamní aliance s Yahoo

Po týdnech nejasností a vyčkávání Google definitivně odstupuje od plánované kontroverzní aliance s Yahoo v oblasti internetové reklamy. Společnost tak činí pod společenským nátlakem inzerentů a kvůli nevoli antimonopolních regulátorů. „Po čtyřech měsících přehodnocování, včetně diskusí o různých možných změnách chystané dohody, je jasné, že se jí vládní regulátoři a někteří inzerenti nadále obávají," prohlásil za Google hlavní právník společnosti David Drummond, který zároveň dodal, že je…

Karel Wolf

6. 11. 2008 10:28
Doba čtení: 1 minuta

ICQ a SMS: Češi si během dvou let poslali sto milionů zpráv

Společnost Centrum Holdings (oficiální partner ICQ pro Českou republiku) oznámila, že tento týden týden čeští uživatelé dosáhli hranice sto milionů SMS zpráv mířících z ICQ do mobilu nebo z mobilu na ICQ. S bezplatným zasíláním SMS zpráv do mobilních telefonů ICQ přišlo v rámci partnerství s portálem Atlas.cz téměř přesně před dvěma roky.

Jiří Macich ml.

6. 11. 2008 8:45
Doba čtení: 1 minuta

Lesk a bída českých internetových médií

Rozvržení sil na hřišti českých zpravodajských serverů se zdá být neotřesitelné, možná právě proto je však zajímavé se ptát, proč tomu tak je. Pokusy o nové koncepty spíše neuspěly, český Internet přesto skýtá šance nováčkům, rozpoznají-li správně klíčové potřeby čtenářů i trhu.

Daniel Dočekal

6. 11. 2008 6:25
Doba čtení: 11 minut

Dopravní informace na Mapy.cz v betaverzi

V poslední době se s novinkami na online mapách České republiky roztrhl pytel. Google zkvalitnil letecké snímky, Amapy.cz umožňují export trasy do GPS navigací a nejnověji portálová jednička Seznam.cz spustila veřejnou betaverzi speciální dopravní mapy s informacemi o aktuální dopravní situaci. Na mapě se momentálně zobrazují informace související s plynulosti provozu, tedy dopravní nehody, kolony, nadměrné náklady a podobně. Časem se informační servis rozšíří např. o upozornění na aktuální…

Jiří Macich ml.

5. 11. 2008 17:50
Doba čtení: 1 minuta

Yahoo ruší live streamovací servis Yahoo Live

Ani ne po roce provozu služby se známý portál rozhodl zrušit svoji službu naživo streamované video. Videoservis Yahoo Live by měl přestat fungovat již k 3. prosinci. Služba fungovala na bázi streamování živého uživatelského videa, server umožňoval uživatelům prostřednictvím připojení vlastní webkamery vysílat živě vlastní život. Služba Yahoo Live se inspirovala úspěchem soukromé služby Justin.tv. Její popularity v obecném povědomí veřejnosti však nedosáhla a vzhledem k neustálým technickým…

Karel Wolf

5. 11. 2008 9:22
Doba čtení: 1 minuta

Je moderování diskuzí nutné zlo, nebo cesta k cenzuře?

Na konci minulého měsíce padla další pomyslná bašta „demokratické“ diskuze na bitevním poli přidružených fór pod články velkých zpravodajských serverů. K moderování diskuzí se již uchýlilo také Aktuálně.cz. Co tomu předcházelo a může vůbec stoprocentně otevřená diskuze pod hlavičkou velkého celoplošného média na českém Internetu někdy fungovat?

Karel Wolf

5. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 6 minut

Online video na cestě mezi výdělkem a autorskými právy

Přestože je video obsahu obecně přisuzována na Internetu velká budoucnost, potýká se s problémem chybějícího univerzálního obchodního modelu, který by nebyl v konfliktu s autorskými právy. Provozovatelé video serverů a velcí producenti se proto snaží najít kompromisní řešení, třeba vkládání reklamy do pirátských nahrávek.

Pavel Houser

5. 11. 2008 6:25
Doba čtení: 5 minut

České televize a Internet: pomalá, ale jistá konvergence

Nedostáváme trochu málo? České televizní stanice mají obrovské množství zpravodajského materiálu, ne všechny ale poskytují divákovi na Internetu to, co by mohl požadovat. Online vysílání, tématické videozpravodajství, přístup k archivním pořadům, videoreportáže doplněné o textové zpravodajství, to vše by mohlo tvořit kompaktní celek.

Jan Handl

4. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 8 minut