Hlavní navigace

Nová betaverze Zboží.cz vás provede konkrétními výrobky

Nově chystaná verze nedávno přepracované služby Zboží.cz provozované firmou Seznam, chce lépe provést návštěvníka výběrem produktů. Namísto dřívějšího jednoduchého vyhledávacího okénka je součástí titulní stránky služby katalog a jeho procházením si může návštěvník udělat lepší představu o nabízených možnostech zboží v určité kategorii. Vyhledávací políčko ovšem zůstalo. Beta verzi najdete na adrese beta.zbozi.cz.

Patrick Zandl

21. 10. 2010 17:16
Doba čtení: do minuty

FaceTime míří na počítače, zatím jen s Mac OS X

Apple oznámil rozšíření komunikační služby FaceTime. Nově je zpřístupněna i pro počítače s Mac OS X. Dosud ji bylo možné používat k videohovorům přes Internet jen mezi zařízeními iPhone nebo iPod Touch. Novinkou je však nyní FaceTime for Mac umožňující jak volání mezi počítači, tak mezi počítačem a mobilním zařízením. Klientská aplikace byla uvedena v betaverzi a podporuje Mac OS X ve verzi 10.6.4 nebo vyšší. Podpora MS Windows se prozatím neplánuje.

Jiří Macich ml.

21. 10. 2010 13:34
Doba čtení: 1 minuta

Office 365: nové cloudové řešení pro firmy od Microsoftu

Microsoft představil novou cloudovou službu Office 365, kterou začne příští rok poskytovat firemním zákazníkům. Součástí řešení budou hostované verze produktů Microsoft SharePoint Online, Microsoft Exchange Online, Microsoft Lync Online a také sada Microsoft Office 2010 dostupné formou služby jako desktopový software. Celé řešení má být cenově přijatelné i pro živnostníky a malé firmy. Těm Office 365 nabídne v přepočtu zhruba za 130 korun za uživatele na měsíc přístup k Office Web Apps a…

Jiří Macich ml.

21. 10. 2010 11:08
Doba čtení: 1 minuta

Česká televize se chystá na éru hybridní televize

Česká televize představila plány pro své internetové aktivity v letech 2011 až 2013. Chystá se nabídnout svůj video-on-demand obsah i na moderní zábavní elektronice. Pilotním projektem v doplňkových službách je pro ČT spolupráce se Samsungem v technologii widgetů. Uživatelé televizorů této značky budou mít brzy možnost využívat aplikaci webového vysílání, pouštět si odvysílané pořady ze všech čtyř programů ČT. Tento projekt je ale pouze začátek, na platformě hybridní televize (HbbTV) nabídneme…

Jiří Macich ml.

21. 10. 2010 9:49
Doba čtení: 1 minuta

Adobe uvede nové online služby pro práci s PDF dokumenty

Společnost Adobe představila rodinu produktů Acrobat X, tedy desátou generaci svého klíčového artiklu. Z našeho pohledu stojí za pozornost nové služby, které budou uživatelům nabízení online v rámci inovovaného webu Adobe.com. Služba Adobe SendNow bude určena k přenosu i objemnějších PDF souborů po Internetu. Má fungovat jako spolehlivější náhrada za e-mail a jednodušší alternativa k FTP serveru. Adobe CreatePDF pak umožní vytváření PDF dokumentů přímo z webového prohlížeče.

Jiří Macich ml.

21. 10. 2010 7:07
Doba čtení: 1 minuta

Má Paroubkův web magazín Vaše věc perspektivu?

Projekt Vaše věc vznikl na popud a s jednoznačnou podporou Jiřího Paroubka, který dospěl k závěru, že u nás není žádné levicově orientované médium, které by dávalo prostor politikům i levicovým intelektuálům. Přednost nakonec dostala realizace na Internetu. Jak se povedla a má Vaše věc šanci?

Michal Černý

21. 10. 2010 6:30
Doba čtení: 6 minut

Nové verze: Firefox 3.6.11, Thunderbird 3.1.5 a Miranda IM 0.9.8

Vyšel nový Mozilla Firefox 3.6.11, který si můžete stáhnout i ze Slunečnice.cz. Opravuje chyby ovlivňující stabilitu a hlavně přináší devatero bezpečnostních záplat, z nichž pět je kritických. Pro uživatele předchozí větve vyšel pak Mozilla Firefox 3.5.14 opravující tytéž bezpečnostní chyby a rovněž posilující stabilitu.

Jiří Macich ml.

20. 10. 2010 16:03
Doba čtení: 1 minuta

Spammeři opět zneužívají zájmů o nový film s Harry Potterem

Symantec upozorňuje na zvýšený výskyt spamu, který se veze na vlně zájmu o knižní a filmovou postavu jménem Harry Potter. Známý čarodějnický učeň se v listopadu objeví v novém filmu Relikvie smrti, čehož začali zneužívat spammeři. Spammeři se snaží lákat například na podvodné nabídky. Uživatelé jsou vyzváni, aby vyplnili formulář ještě dnes a získali všech sedm knih série Harry Potter, popisuje Symantec jeden z pokusů o vylákání osobních údajů, který doprovází ještě slib volné vstupenky na…

Jiří Macich ml.

20. 10. 2010 8:47
Doba čtení: 1 minuta

Public Data Explorer zpřístupňuje data z Eurostatu přes Google

Google nedávno představil experimentální aplikaci Public Data Explorer. Ta umožňuje jednoduchý přístup k statistickým údajům, které zveřejňuje agentura Eurostat a Světová banka. Jelikož statistiky obou institucí jsou veřejně dostupné, Google pro ně vytvořil přehledné rozhraní v aplikaci Public Data Explorer, které zjednodušuje jejich vyhledávání a vizualizaci, vysvětluje Google.

Jiří Macich ml.

20. 10. 2010 7:12
Doba čtení: 1 minuta

Další technologicky orientované servery mění svého majitele

Nového majitele si našla skupina obsahových serverů původně patřících firmě StickFish. Na internetu méně známá, ale v úhrnu slušně navštěvovaná rodina komunitně orientovaných technických zpravodajských serverů má nového majitele, firmu Argonit. Štěpí se Webtrh, vznikají werbežníci, obecně ale vidíme konsolidaci i na trhu technologických serverů.

Patrick Zandl

20. 10. 2010 6:30
Doba čtení: 6 minut

Nové Mapy.cz mohou vítězit obsahem, Google Mapy vítězí technologicky

Po pěti letech připravuje největší český portál výrazný upgrade svých mapových služeb. Nové funkce se do stávajících map přidávaly za pochodu, ale teď Seznam.cz připravuje novou verzi. Ta je v současné době ve vývoji, ovšem Seznam nabídl vybraným médiím možnost nahlédnout pod vývojářskou pokličku. A jak se nám líbilo, co jsme pod ní našli?

Martin Lér

20. 10. 2010 6:25
Doba čtení: 5 minut

Tiscali Media hlásí změny v top-managementu

Společnost Tiscali Media oficiálně prezentovala změny ve svém top-managementu, z nichž některé byly známy již dříve. Jak už jsme vás informovali, do křesla ředitele pro strategii a obsah usedl Daniel Dočekal. Produktovým ředitelem se stal Ondřej Průša, dlouholetý šéfredaktor herního časopisu Level, který se nyní autorsky podílí i na Tiscali Games (resp. dnes Games.cz). Mimochodem, šéfredaktorem tohoto titulu je teď Petr Poláček, který také nějaký čas vedl redakci měsíčníku Level.

Jiří Macich ml.

19. 10. 2010 15:15
Doba čtení: 1 minuta

Počet volných IPv4 adres klesl pod pět procent

Počet volných IPv4 adres klesl pod pět procent kvůli nově přiděleným blokům do regionu Asie – Pacifik, respektive organizaci APNIC. Konkrétně byly přiřazeny bloky 36.0.0.0/8 a 42.0.0.0/8 a zbývá už tedy jen 12 volných bloků velikosti /8 (neboli 16777216 adres) z 256. Nejvyšší registr adres IANA už má tedy v zásobě volné adresy, které odpovídají pouze 4,7 procenta celkového adresního prostoru, popisuje současnou situaci Ondřej Filip na blogu sdružení CZ.NIC.

Jiří Macich ml.

19. 10. 2010 13:43
Doba čtení: 1 minuta

Den s vývojáři Seznam.cz již 23. října 2010

Seznam.cz si na sobotu 23. října 2010 připravil akci Den s vývojáři. Dopolední i odpolední blok přednášek nabídnou menší náhled do zákulisí české portálové jedničky. Setkání s vývojáři má za cíl také nábor vhodných kandidátů na pozice vývojářů v Seznamu, doplnila mluvčí portálu Rita Gabrielová. Setkání se koná v brněnské restauraci Baroko (Orlí 469/17).

Jiří Macich ml.

19. 10. 2010 8:47
Doba čtení: do minuty

Pohněme s IPv6: nakonfigurujte si Apache a BIND

Čas pro IPv6 přišel. Náš seriál Pohněme s IPv6 se pokusí pomoci vám jednoduše IPv6 zvládnout. Na vašem linuxovém webserveru stačí udělat pár úprav, abyste byli připraveni. Jak na to?

Emanuel Petr

19. 10. 2010 6:25
Doba čtení: 6 minut

Nový Twitter je k dispozici všem uživatelům

Provozovatelé mikroblogovací platformy Twitter oznámili, že již všem jejím uživatelům je k dispozici nové webové rozhraní. Jeho nasazování probíhalo v několika vlnách po dobu čtyř týdnů. Pokud jste si doposud nový Twitter neaktivovali, bude na vás při přihlášení čekat hláška Pssst… the new version of Twitter is here. Po kliknutí na žluté tlačítko Try it now naběhne již nové uživatelské rozhraní. Prozatím se lze ale vrátit k tomu původnímu, pokud si rozkoukávání chcete ještě odložit.

Jiří Macich ml.

18. 10. 2010 16:25
Doba čtení: 1 minuta

Xmarks milion dolarů od uživatelů nemá, ale přežít může

Populární synchronizační služba Xmarks zřejmě bude nadále fungovat. Před nějakou dobou její uživatele šokovala zpráva o ukončení provozu kvůli chybějícím financím i absentujícímu udržitelnému obchodnímu modelu. Poté provozovatelé služby přišli s návrhem, jak službu zachovat. Musel by se vybrat alespoň milion dolarů ročně na provoz služby. Počítalo se se zpoplatněním synchronizační služby částkou deset až dvacet dolarů ročně. Na případné zaplacení této částky kývlo prozatím necelých 34 tisíc…

Jiří Macich ml.

18. 10. 2010 7:02
Doba čtení: 1 minuta

Skype 5: spolupráce s Facebookem, více účastníků videohovorů

Po dvou betaverzích vyšla ostrá verze komunikačního klienta Skype 5.0 for Windows. Jednou z hlavních novinek je úzké propojení s komunitním serverem Facebook. Skype a Facebook lze nyní propojit tak, že se po přihlášení v prostoru komunikačního klienta vedle adresáře s kontakty zobrazuje přehled nejnovějšího dění na Facebooku. Lze odtud rovnou i reagovat třeba na zprávy přátel a označovat zajímavý obsah. Skype však zatím nepodporuje Facebook Chat (na rozdíl od částečně konkurenčních programů ICQ…

Jiří Macich ml.

15. 10. 2010 13:37
Doba čtení: 1 minuta

Google ukončí provoz asistenční služby GOOG-411

Google k 12. listopadu 2010 ukončí provoz své asistenční informační linky GOOG-411, kterou pro americké a kanadské uživatele provozoval bezplatně od roku 2007. Šlo o první službu pracující s rozpoznáním řeči, kterou Google uvedl na trh. Není tajemstvím, že položila základ pro modernější službu Google Voice Search, kterou před časem americký internetový kolos zpřístupnil i uživatelům chytrých mobilů z České republiky.

Jiří Macich ml.

15. 10. 2010 10:26
Doba čtení: 1 minuta

Společnost Internet Info koupila Jdem.cz

Společnost Internet Info, mezi jejíž internetové aktivity patří i vydávání Lupy, získala původní českou službu Jdem.cz sloužící k tzv. zkracování odkazů. Funguje již třetím rokem a dosud byla použita pro zkrácení více než 200 000 webových adres. Dosavadním provozovatelem služby byl Martin Malý, který stál i u zrodu české publikační platformy Bloguje.cz.

Jiří Macich ml.

15. 10. 2010 7:02
Doba čtení: 1 minuta

Stát plánuje větší podporu start-upů

V dubnu přivítal nový český technologický akcelerátor v Silicon Valley první tuzemské firmy a start-upy. Nyní Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo přípravu tzv. seed kapitálového fondu, který by měl podporovat začínající inovativní firmy. ČVUT chce založit samostatný studijní obor, který by vychovával odborníky k transferu technologií prostřednictvím start-upů a inkubátorů. „Těch opravdu dobrých máme jako šafránu," říká Miroslav Křížek, ředitel CzechInvestu.

Martin Vyleťal

15. 10. 2010 6:25
Doba čtení: 7 minut

AbcLinuxu má nového majitele

K dalším změnám došlo u majitele serveru AbcLinuxu.cz. Nedávno jsme vás informovali o změnách majetkové struktury společnosti StickFish, která server provozuje. Ta jej ale v průběhu měsíce září prodala společnosti Argonit s.r.o. spoluvlastněné Pavlínou Šimčákovou (70%) a Lubošem Doleželem (30%). Luboš Doležel je také novým šéfredaktorem AbcLinuxu, což ostatně oznamuje dnešní blogspot šéfredaktora starého.

Patrick Zandl

14. 10. 2010 14:36
Doba čtení: do minuty

Cena Evropského parlamentu za žurnalistiku 2010: Jiří Peterka uspěl v národním kole

Jiří Peterka, s jehož články se můžete pravidelně zde na Lupě setkávat, se zařadil mezi národní vítěze novinářské soutěže Cena Evropského parlamentu za žurnalistiku 2010. V kategorii internetových autorů uspěl s článkem Neelie Kroesová půjde na grilování ještě jednou, který vyšel právě zde na Lupě. V národním kole z České republiky uspěli ještě Daniel Kortschak z Českého rozhlasu, Aleš Gongol z České televize a Luboš Palata z Lidových novin.

Jiří Macich ml.

14. 10. 2010 13:50
Doba čtení: 1 minuta

Francie bude výchovně dotovat stahování hudby za poplatek

Francouzská vláda bude dotovat stahování hudby za poplatek. Plán ji schválila i Evropská komise, což vyvolalo značnou kritiku, protože podle oponentů dochází k nesmyslnému dotování zábavního průmyslu. Francie, proslulá svou digitální gilotinou, chce každopádně působit výchovně směrem k mladým lidem od 12 do 25 let, které hodlá učit hudbu na Internetu kupovat. Prodávat tak bude jakési kupóny v hodnotě 50 euro na nákup hudby po Internetu. Zákazník ovšem zaplatí jen poloviční sumu, zbytek doplatí…

Jiří Macich ml.

14. 10. 2010 13:04
Doba čtení: 1 minuta

Aplikace ZlatéStránky.cz nyní i pro iPad

Mediatel uvolnil aplikaci informačního portálu ZlatéStránky.cz také pro tablet Apple iPad. Vzhledem k velkému úspěchu mobilních aplikací ZlatýchStránek.cz u majitelů mobilních telefonů iPhone a Android bylo vytvoření obdobné aplikace pro iPad zcela přirozeným krokem na cestě k maximálnímu zpřístupňování naší online platformy ZlatéStránky.cz, uvedl Pavel Kotyza, ředitel pro mobilní a hlasové služby společnosti Mediatel. Zájemci si aplikaci mohou stáhnout přes AppStore. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

14. 10. 2010 11:44
Doba čtení: do minuty

Nova chce na Internetu nabídnout více zahraničních seriálů

Náš sesterský server DigiZone.cz připravil rozhovor s Pavlem Krbcem, šéfem internetových projektů soustředěných kolem televize Nova. Kolega Jan Potůček si s Pavlem Krbcem povídal například o přímých online přenosech Televizních novin. Řeč také byla o zpřístupnění zahraničních seriálů v televizním online archivu. Již v následujících měsících by se na nova.cz mohly objevovat i epizody populárního seriálu Dr. House.

Jiří Macich ml.

14. 10. 2010 10:02
Doba čtení: 1 minuta

Letošek je konečně rokem mobilního Internetu

Na rychlá mobilní data jsme v Česku čekali dlouho. Zatímco v západní a často i východní Evropě rychlé 3G sítě běžely už řadu let, u nás šlo o testovací provozy. Letos se ale situace diametrálně mění a neuplyne týden, aby operátoři nehlásili další města pokrytá sítí 3G. Pro uživatele to byl velký impuls a mobilní Internet se rychle i u nás stává samozřejmostí. Bylo na čase!

Patrick Zandl

14. 10. 2010 6:30
Doba čtení: 7 minut

Z MIF2010: Většině uživatelů nevadí zasílání reklamy na mobilní telefon

Z říjnového výzkumu společnosti Mediaresearch, který zahrnoval téměř tisíc respondentů, vyplývá, že více než třetina zákazníků by dala souhlas se zasíláním reklamních sdělení na mobilní telefon, pokud by je o to jejich mobilní operátor požádal. Dvě třetiny respondentů potvrdilo, že jim chodí alespoň jedno reklamní sdělení měsíčně. K mobilní reklamě mají lidé vcelku pozitivní přístup. Čtyřem pětinám respondentů nevadí a dvě třetiny si ji alespoň občas přečtou. Nejvíce reklam dostávají na své…

Martin Vyleťal

13. 10. 2010 15:20
Doba čtení: do minuty

Z MIF2010: Seznam nabídne mapovou mobilní aplikaci

Mobilní mapovou aplikaci pro iPhone i další telefonní platformy nabídne ještě do konce roku Seznam. Na právě probíhající konferenci Mobile Internet Forum 2010 to oznámil Lukáš Pulda ze společnosti Seznam a.s. Mobilní aplikace bude nabízet nejenom kompletní mapové podklady ČR známé dnes z webové verze map, ale také propojení s vyhledáváním bodů zájmu (firmy, restaurace atd) v okolí. Se spuštěním mobilních aplikací se čeká na novou verzi Map a jejich API, ta by měla být spuštěna do konce října…

Patrick Zandl

13. 10. 2010 13:38
Doba čtení: do minuty

Přednáška viceprezidenta Google Alfreda Spectora na ČVUT

Právě na ČVUT začíná přednáška viceprezidenta Google pro výzkum a speciální iniciativy Alfreda Z. Spectora s názvem Rapid Advances in Computer Science and Opportunities for Society. Pokud ji nestíháte osobně, přímý videopřenos najdete zde.

Redakce

13. 10. 2010 13:30
Doba čtení: do minuty