Hlavní navigace

Linux

O globálních a lokálních elektronických obchodech

Ač to původně nebylo zamýšleno, stal se tento týden tak trochu "tématicky věnován" českým elektronickým obchodům. Na své předchozí dva články, a zejména na četné ohlasy čtenářů, navazuje znovu Jiří Donát. Tentokrát navíc objevuje zajímavé souvislosti v myšlení lidí.

Jiří Donát

5. 1. 2000 9:52
Doba čtení: 9 minut

Nový chodníček v bažině: Open Directory

Několik možností, jak získat věhlas v oblasti Internetu, nabízí ve svém článku Ondřej Bojar - většina z nich však vyžaduje určitou práci. Autoři serveru Open Directory Project však dokázali dát dohromady katalog Internetu s milionem odkazů, aniž by se o ně sami museli příliš přičinit - a ještě jsou slavní.

Ondřej Bojar

6. 12. 1999 11:05
Doba čtení: 4 minuty

Hledáš něco? NAJDI.TO!

Když před více než rokem získalo Video On Line nového vlastníka, okamžitě se vyrojily otázky, jak se to projeví na našem Internetovém trhu. VOL očekávání nezklamalo a trvale expanduje: po nabídce Internetu zdarma se nyní snaží prosazovat i na poli obsahu. Vyhledávač NAJDI.TO v jejich barvách hodnotí Michal Zálešák.

Michal Zálešák

16. 11. 1999 9:53
Doba čtení: 4 minuty

Vyhození ze školy za signaturu v mailu?

Původně neadresný článek o tom, zda je čtení cízích e-mailů trestné, vyvolal poměrně značnou diskusi, kterou si na sebe vztáhli zejména členové akademické obce různých vysokých škol. Se svým příběhem do mlýna se rozhodl přispět i Michal Valášek, bývalý student Masarykovy univerzity, který měl velké oplétačky kvůli signatuře svého mailu.

Michal Valášek

15. 11. 1999 8:17
Doba čtení: 4 minuty

Hledaní zboží na Internetu z druhé strany

Nedávno jsme se zabývali hledáním zboží v Internetových obchodech z pohledu zákazníka, dnes se podíváme na stranu obchodníka. Dosud mu stačilo zaregistrovat se v seznamech obchodů a jenom čekat, kolik přijde lidí. Nyní už to tak jednoduché není, jak to funguje píše Miroslav Suchý.

Miroslav Suchý

10. 11. 1999 9:25
Doba čtení: 2 minuty

Spamu zvoní hrana II.

Minulý týden jsme přinesli zprávu o novém monitorovacím systému společnosti AT&T, který má úspěšně bojovat se spamem všeho druhu a držet proti němu nad uživateli své sítě cosi jako ochranný deštník. S podrobnostmi o tom, jak celá věc technicky funguje, se znovu hlásí Michal Zálešák.

Michal Zálešák

4. 10. 1999 6:22
Doba čtení: 2 minuty

Na Invexu bude Linux Hall

Invex se blíží mílovými kroky a spolu s tím se množí informace o tom, co všechno na něm bude k vidění. Jedna ze zpráv mne zvláště zaujala: ve středu 6.10. se koná Linux Hall, jinými slovy pásmo přednášek o všem možném, co souvisí s Linuxem.

Marek Antoš

29. 9. 1999 8:50
Doba čtení: 2 minuty

WinRoute dobývá Ameriku!

Mýtus o zlatých českých ručičkách sice v uplynulých deseti letech poněkud zatlačila do pozadí smutná realita všedních dnů, ale o to více člověka potěší, když slyší o někom, kdo má úspěch i v mezinárodní konkurenci. Jistě to platí o společnosti Tiny software a jejím WinRoutu.

Marek Antoš

22. 9. 1999 9:47
Doba čtení: 2 minuty

Instalace Linuxu zadarmo!

Svět Linuxu je opravdovým světem neomezených možností. Od nynějška už není zadarmo jen samotný operační systém a celé běžně potřebné programové vybavení, ale i práce. Pražská společnost Eurexa totiž nabízí zájemcům instalaci a konfiguraci Linuxu zcela zdarma.

Marek Antoš

19. 8. 1999 9:11
Doba čtení: 2 minuty

Kam pro knihy?

Na Internetu (dokonce i na tom českém!) existuje několik virtuálních knižních obchodů. Jak fungují, když si z nich člověk chce něco opravdu objednat, se na vlastní kůži přesvědčil Petr Souček. A ty české kupodivu nedopadají nijak skvěle.

Petr Souček

29. 7. 1999 8:39
Doba čtení: 5 minut

Síť TEN-155 CZ zahájila provoz IP verze 6

Naše akademická síť TEN-155 CZ zahájila včera provoz IPv6. Ačkoli se o tomto protokolu mluví už dlouho a jeho potřebnost je neustále zdůrazňována, tak se jeho praktické realizace značně protáhla.

Karel Chvalovský

16. 7. 1999 9:50
Doba čtení: 2 minuty

Šťoura: Nemocný Mobil server

Jak jste si možná všimli, jeden z nejčtenějších technických serverů na českém Internetu, Mobil server, minulé pondělí (24.5.) víc nefungoval než fungoval. Na vině tentokrát nebylo připojení, ba ani železo, nýbrž software. Z blízkosti několika metrů to pozoroval Petr Tesařík.

Petr Tesařík

1. 6. 1999 9:42
Doba čtení: 3 minuty

Jak stahovat soubory z Internetu efektivně?

FTP patří k nejstarším protokolům v Internetu a vedle dnes jasně triumfujícího WWW vypadá skoro jako velebný kmet s dlouhým vousem vedle pubertálního výrostka se sotva rašícím čímsi. Přesto je stále poměrně dost používán pro přenos souborů. Umíte si však nechat poslat soubory mailem?

Karel Chvalovský

25. 5. 1999 9:15
Doba čtení: 3 minuty

Podepište se na www.linux.cz!

Veřejnou soutěž se rozhodlo vyhlásit České sdružení uživatelů OS Linux (CZLUG). Předmětem je vytvoření nové grafické podoby prestižního serveru www.linux.cz. Vítěz soutěže získá nejen finanční prémii, ale především se jeho jméno zaskví na všech stránkách serveru. No neberte to.

Marek Antoš

5. 5. 1999 9:16
Doba čtení: 6 minut

Internetový homebanking IPB podruhé

"Když nejde Mohammed k hoře, musí hora k Mohammedovi," říká známé přísloví. Pomaličku se tak začínají chovat i naše banky a prostřednictvím Internetu se přibližují svým klientům. O IPB jsme na Lupě už psali, s dalšími novinkami přichází její klient, Hynek Med.

Hynek Med

19. 3. 1999 8:35
Doba čtení: 3 minuty

Jak vypadá Internetové bankovnictví v podání IPB

Na nedávno skončeném Prague Internet Worldu mne zaujala přednáška RNDr. Dostálka z PVT o bezpečnosti na Internetu. Její postatnou částí byla poměrně překvapující zpráva, že Investiční a poštovní banka již nyní ve spolupráci s PVT nabízí Internetové bankovnictví.

Hynek Med

19. 3. 1999 8:35
Doba čtení: 3 minuty

E-mailová kulturo v Čechách, kde jsi?!

E-mail už dnes u nás používá opravdu kdekdo. Bohužel mnohem méně je těch, kdo jej také dokáží používat tak, aby ostatním nekomplikovali život. A bude hůř...

Petr Tesařík

1. 2. 1999 1:01
Doba čtení: 2 minuty

WinRoute za pár babek

Plzeňská firma MT-Net brázdí už nějakou dobu vody Internetového rybníka se svojí vlajkovou lodí, produktem WinRoute, který umožňuje připojení celé sítě k Internetu prostřednictvím jediného počítače a IP adresy. Poslední nabídka zájemcům o WinRoute nabízí až 30 procentní slevu.

Marek Antoš

1. 12. 1998 22:34
Doba čtení: 1 minuta

Nešvary na WWW stránkách aneb Proč nic nevidím?

Psaní WWW stránek v jazyce HTML není žádná velká věda - říká si většina lidí, kteří do této oblasti poprvé nakouknou. Stačí se naučit pár základních věcí a jde to samo. Nad výsledkem by si však návštěvník často oči vyplakal. V tomto článku najdete některé nejkřiklavější nešvary a rady, jak se jim vyhnout.

Michal Krause

20. 10. 1998 21:39
Doba čtení: 5 minut

InWay přichází s novinkami

Zřejmě to byla právě včerejší tisková konference InWay, která oficiálně odstartovala působení této společnosti na trhu poskytování připojení. Osobně mne však nejvíce zaujala jejich nabídka bezdrátového připojení -- funguje to podobně jako mobilní telefony, ovšem až do 1,5 Mb/s! To si snad pořídím domů.

Marek Antoš

24. 9. 1998 9:53
Doba čtení: 3 minuty

Kanadský spammer zaútočil na AOL.com

Slovo spam už asi nebude treba nikomu kto sa pohybuje v sieti Internet vysvetľovať. So spamom sa stretávame denne a všade. Dokonca i reklamné letáky, ktoré nachádzame v našich domových schránkach možno istým spôsobom považovať za spam. Spammeri ovšem dokážu byť aj pekně drzí.

Rastislav Škultéty

13. 8. 1998 8:02
Doba čtení: 5 minut

V Mnichově mají Oktoberfest, v Brně zase Linux Installfest

Zatímco v Mnichově si dávají do nosu Bavoři se štětkami na kloboucích a za nějaký ten týden trvání svátků piva proteče hrdly pěkných par hektolitrů tohoto moku, v Brně se budou přenášet hektobajty softwaru. Chystá se tu totiž svátek pro všechny zájemce o instalaci Linuxu - stačí přijít a "napojit" svůj počítač.

Marek Antoš

5. 7. 1998 22:10
Doba čtení: 2 minuty

Po čem šmejdí Sherlock?

Dan Dočekal ve včerejším Světu namodro zveřejnil článek, týkající se údajně nepěkných aktivit Sherlocka. Existuje v právu zásada audiatur et altera pars, budiž slyšena i druhá strana, proto uvádím odpověď autora Sherlocka.

Martin Mareš

5. 6. 1998 8:56
Doba čtení: 6 minut

Teardrop se vrací... bude se zase lepit

Velmi oblíbenou hračkou v rukou bořivých jedinců byl před nedávnem teardrop a jiné prográmky jeho střihu, které využívaly chyby v operačním systému. Serveru padaly jako hrušky na podzim a dokonce vím o tom, že byla tímto způsobem systematicky projížděna (a "čištěna") doména .cz. Teď se teardrop v trochu jiném kabátu vrací. Více píše náš čtenář Zdeněk Šindelář.

Marek Antoš

18. 4. 1998 20:32
Doba čtení: 1 minuta

Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat

TEN-34 je sice v pravidlech popsána jako přísně vědecko-akademická síť, ale v praxi to vypadá trochu jinak. V poslední době se z ní CESNET dosti absurdně snaží vytlačit některé ryze nekomerční stránky, které provozují lidé na některých univerzitách. Komerční využití sítě mu přitom nevadí.

Marek Antoš

17. 4. 1998 2:10
Doba čtení: 3 minuty