Hlavní navigace

Francouzský regulátor prověří levné nabídky služeb operátora Free

ARCEP, francouzský telekomunikační regulátor, prověří nabídku nového levného operátora Free, zejména s ohledem na to, zda jeho páteřní síť skutečně odpovídám požadavkům stanoveným licencí. Na Free si stěžovali jeho konkurenti s upozorněním na nedostačující parametry páteřní sítě a problémy s poskytováním služeb uživatelům. Free jakékoliv nedostatky a problémy odmítá.

Daniel Dočekal

29. 1. 2012 12:30
Doba čtení: 1 minuta

Co nám vzkazuje francouzský Free Mobile?

Ve Francii vstoupil na trh čtvrtý mobilní operátor, díky 3G licenci. Způsob, jakým tak učinil – ale také efekt, kterého dosáhl – může být příkladem a vzkazem i pro Českou republiku. Protože i u nás se spekuluje nad tím, zda může přijít nový operátor a co by jeho příchod mohl znamenat.

Jiří Peterka

23. 1. 2012 6:25
Doba čtení: 9 minut

Další petice proti předraženému mobilnímu volání

Na internetu se objevila další petice proti drahému mobilnímu volání. Nachází se na adrese Drahevolani.cz. Výzvu operátorům a petici připravil Adam Wojnar, autor dnešního článku Jak čeští mobilní operátoři obstojí ve srovnání se svými britskými kolegy?. Vychází přitom ze svého vlastního srovnání veřejných ceníků českých operátorů a britských operátorů.

Redakce

18. 1. 2012 12:33
Doba čtení: do minuty

Jak čeští mobilní operátoři obstojí ve srovnání se svými britskými kolegy?

O tom, že náš trh s mobilními službami je předražený, se hovoří dlouho a naši operátoři to samozřejmě s větším či menším úspěchem popírají. Zkusme si porovnat nabídky na českém a britském trhu, kde působí operátoři ze stejné skupiny.

Adam Wojnar

18. 1. 2012 6:25
Doba čtení: 6 minut

Objem dat přenesených přes 3G se u Telefóniky O2 loni zdojnásobil, pokrytí je stále slabé

Zákazníci operátora Telefónica O2 přenesli prostřednitvím mobilní datové 3G sítě v loňském roce 5,5 petabytů dat, to je dvakrát více než v roce 2010. Rychlé datové přenosy v síti O2 využívá více než 1,33 milionu zákazníků. Oproti začátku roku 2008 tak došlo k sedminásobnému nárůstu počtu zákazníků využívajících datové služby. Průměrná rychlost připojení v 3G síti O2 se pohybuje kolem 4,5 Mbps při stahování dat, odesílání pak dosahuje průměrné rychlosti kolem 1,5 Mbps.

Redakce

17. 1. 2012 10:58
Doba čtení: 1 minuta

Zranitelnost GSM se týká 80 procent mobilů celosvětově

Nově objevený bezpečnostní nedostatek v GSM může umožnit hackerům získat kontrolu nad telefonem a zneužít ji k zasílání SMS či uskutečnění hovorů. Karsten Nohl, šéf německé Security Research Labs upozorňuje, že podobný útok je možné uskutečnit ve velmi krátké době na stovkách tisíc telefonech. Nohl a jeho tým na www.gsmmap.org nabízejí jednoduchou mapu s výsledky testů 32 operátorů v jedenácti zemích. Ukazuje jako dobře jsou zákazníci operátorů chránění před odposlechy, sledováním a ztrátou…

Daniel Dočekal

28. 12. 2011 9:11
Doba čtení: do minuty

AT&T stahuje nabídku na koupi T-Mobile USA

Jedna z nějvětších letošních akvizic na poli mobilních operátorů jde definitivně k ledu. Americká společnost AT&T oznámila, že stahuje, v březnu zveřejněnou, nabídku na nákup konkurenční firmy T-Mobile USA za 39 miliard dolarů. Proti spojení AT&T a americké pobočky Deutsche Telekomu se však postavila federální vláda.

Martin Vyleťal

20. 12. 2011 9:15
Doba čtení: 1 minuta

Nechal se ČTÚ přesvědčit protestní akcí?

V rámci akce „Napiš ČTÚ!“ dostal regulátor více než 150 podnětů ke (znovu)otevření relevantního trhu mobilní originace. Takovýto záměr, který by mohl umožnit vstup virtuálních operátorů, ČTÚ záhy skutečně ohlásil. Byl to jen náhodný souběh v čase, nebo je zde příčinná souvislost?

Jiří Peterka

19. 12. 2011 6:30
Doba čtení: 10 minut

Gartner: Recese zpomalí prodej mobilů. Záchranou je LTE

Analytici společnosti Gartner snížili předpovídaný celosvětový růst počtu prodaných mobilních zařízení pro rok 2012 ze 7,5 % na 7,1 procenta. Hlavním důvodem jsou obavy z recese v Západní Evropě a jejích ekonomických dopadů i na ostatní regiony. Gartner naopak zvýšil předpověď růstu prodejů z 6,9 na 7,6 % v roce 2013. Hlavním důvodem má být nástup technologie LTE.

Redakce

15. 12. 2011 11:47
Doba čtení: 1 minuta

U:fon začne nabízet router s vlastní 3G konektivitou a ovládáním přes SMS

Společnost Mobilkom, provozovatel mobilních služeb pod značkou U:fon, která před necelým měsícem spadla do insolvence a prochází procesem restrukturalizace, uvádí na trh nový WiFi router NP-10 Nexpring s 3G konektivitou a ovládáním přes SMS, určený pro firemní klientelu. Firma předpokládá, že router najde využití mimo jiné v bezpečnostních systémech, platebních terminálech nebo ve vozech Taxi.

Redakce

14. 12. 2011 13:47
Doba čtení: do minuty

Den, kdy zemřelo soukromí: kauza Carrier IQ

Řekněme to rovnou: skandál s Carrier IQ je průšvih zcela zásadního významu, vedle kterého blednou i konspirační hrátky WikiLeaks.

Jiří Hlavenka

12. 12. 2011 6:30
Doba čtení: 7 minut

Mobilní operátoři nasazují DNSSEC

Nejprve Vodafone, a nyní i Telefónica zabezpečila své DNS servery pomocí technologie DNSSEC. Co to přináší a jak to pomáhá koncovým uživatelům jejich služeb?

Jiří Peterka

12. 12. 2011 6:25
Doba čtení: 12 minut

Časopis dTest: Čeští operátoři pomocí triků s tarifikací zvyšují cenu hovorů o desítky procent

Spotřebitelský časopis dTest upozorňuje na prodražení telefonních hovorů v důsledku operátory nastavené tarifikace, tedy způsobu účtování hovorů. Podle 3500 záznamů získaných z webového tarifikačního kalkulátoru operátoři ceny hovorů podloudně zvyšují o desítky procent. Reklama Přemýšlíte o změně operátora nebo tarifu? Vyzkoušejte službu Nový Tarif s výhodnějšími balíčky Vodafone. 

Redakce

8. 12. 2011 16:51
Doba čtení: 2 minuty

Novela Zákona o elektronických komunikacích čeká už jen na podpis prezidenta

Poslanci schválili novelu Zákona o elektronických komunikacích (127/2005 Sb.). Nyní již čeká jen na podpis prezidenta. Na základě novely musí Český telekomunikační úřad do třech měsíců od nabytí její účinnost vypsat aukci nových kmitočtů nejenom z tzv. digitální dividendy pro poskytování služeb mobilního operátora.

Martin Vyleťal

7. 12. 2011 19:10
Doba čtení: 1 minuta

Vodafone testuje v Berouně Dual-Cell HSPA+ s maximální rychlostí 43,2 Mbit/s

Vodafone začal ve středočeském Berouně testovat technologii Dual-Cell HSPA+, která teoreticky umožňuje stahovat data rychlostí až 43,2 Mbit/s. Reálně dosažitelná maximální rychlost se podle Vodafonu pohybuje okolo 30 Mbit/s. Této rychlosti lze dosáhnout pouze s datovým USB modemem Vodafone K4605, který ale není součástí standardní nabídky.

Martin Vyleťal

6. 12. 2011 11:11
Doba čtení: 1 minuta

Kdo může za šmírování vašich mobilů? Carrier IQ, operátoři nebo možná zákaznici?

Skandál okolo šmírovacího software od společnosti Carrier IQ je rozměrem a významem označitelný za skandál roku. Ve hře je klasické porušování soukromí lidí bez jejich vědomí, hlad po informacích, utajený šmírovací software, manipulace a snaha vyhnout se skandálu mlžením.

Daniel Dočekal

6. 12. 2011 6:30
Doba čtení: 9 minut

AT&T s největší pravděpodobností T-Mobile USA nekoupí

Měla to být jedna z největších akvizic v oblasti mobilních telekomunikací za několik posledních let. Nyní se však zdá, že americká společnost AT&T si ukousla příliš velké sousto a z obchodu za 39 miliard (zhruba 750 miliard korun) nakonec sejde. Koupí T-Mobile USA by se AT&T stala největším mobilním operátorem ve Spojených státech.

Martin Vyleťal

25. 11. 2011 0:39
Doba čtení: 1 minuta

MobilKom (U:fon) padá do insolvence, stěžuje si na ČTÚ

MobilKom, a. s., provozovatel mobilních služeb pod značkou U:fon, projde v příštích měsících restrukturalizací v rámci insolvenčního řízení. Dohodli se na tom dnes vlastník a management společnosti. Důvodem má být očištění operátora od velkého úvěrového zatížení z minulosti a zajištění jeho budoucího fungování. Tento administrativní krok nijak neovlivní poskytování služeb stávajícím a novým zákazníkům U:fon, uvádí tisková zpráva MobilKomu. 

Patrick Zandl

21. 11. 2011 22:04
Doba čtení: 1 minuta

U:fon představil vánoční nabídku předplacených balíčků mobilního Internetu

Čtvrtý tuzemský mobilní operátor dnes představil svou vánoční nabídku. Jejím nosným prvkem jsou předplacené sady mobilního připojení k Internetu. První sada, která obsahuje USB modem, kredit ve výši 300 Kč a tři měsíce přístupu k Internetu v ceně, stojí 990 Kč. Po uplynutí tříměsíčního „bezplatného“ období se začne zákazníkovi odečítat ze zmiňovaného kreditu buď 29 Kč za den nebo 9,90 za hodinu, podle toho, jakou tarifikaci si zvolí. Součástí této sady je FUP ve výši 1 GB na den. 

Martin Vyleťal

16. 11. 2011 18:19
Doba čtení: 1 minuta

Pomůže kalkulátor ke zlevnění mobilních služeb?

Poslanec Jan Husák ostře kritizuje ČTÚ. Na příkladu svého vlastního účtu ukazuje, o kolik je vyšší oproti ceně v Británii, kterou mu našel kalkulátor optimálního tarifu, posvěcený tamním regulátorem. A to ještě nezohlednil svou 50% slevu z českého Neon XXL.

Jiří Peterka

14. 11. 2011 6:30
Doba čtení: 9 minut

Proč máme v Česku předražené telefonování? Splácíme 3G sítě v Evropě...

Operátoři každoročně v Česku vydělávají miliardy a české pobočky patří mezi dojné krávy, nejziskovější části nadnárodních koncernů. Vybrané peníze splácejí konkurenční boj na důležitých trzích.

Patrick Zandl

9. 11. 2011 6:30
Doba čtení: 11 minut

Proč máme v Česku předražené telefonování? Regulátor nereguluje...

Drahé mobilní služby v Česku nikomu nevadí. Tedy nikomu z důležitých. Jen vám. A vy důležití nejste. Nezávislý regulátor ČTÚ důležitý je, ale nestará se. Má k tomu důvody?

Patrick Zandl

8. 11. 2011 6:30
Doba čtení: 12 minut

Levnější volání z předplacených karet nabídne po O2 také Vodafone

Vodafone v rámci vánoční/velikonoční nabídky sníží od poloviny listopadu cenu volání u předplacených karet pro nové i stávající zákazníky. Volání s Kartou na míru do všech sítí bude nově stát 3,50 Kč za minutu, nyní mohou zákazníci této přeplacené karty volat za 6,50 Kč na minutu. Stávajícím zákazníkům bude sazba změněna automaticky a levnější volání budou moci využívat bez jakékoli podmínky do konce března. Poté bude výhodnější sazba ponechána pouze těm zákazníkům, kteří si budou pravidelně…

Martin Vyleťal

4. 11. 2011 14:09
Doba čtení: 1 minuta

Předplacené SIM karty O2 lze konečně dobíjet přes platební karty

Telefonica se konečně rozhoupala k zavedení podpory přímého dobíjení předplacených SIM karet přes platební karty.  Zákazníci si nyní pomocí svých platebních karet nejen jednorázově dobijí on-line, ale nastaví si také automatické dobíjení nebo si zajistí kredit přes SMS. Majitel platební karty může navíc spravovat dobíjení pro libovolný počet O2 karet, takže je řešení například i pro rodiny. Do konce roku získají zákazníci při každém dobití přes nový kanál bonus 10 % z dobíjené částky. Při…

Patrick Zandl

3. 11. 2011 11:35
Doba čtení: do minuty

Vánoce a Velikonoce v podání mobilních operátorů přicházejí

Vodafone včera odtajnil, co si na Vánoce připravil pro své zákazníky. Vánoční nabídka tuzemských mobilních operátorů je tak kompletní. Čekají nás dvojnásobné FUP limity, vyšší rychlosti připojení, ale i levnější předplacenky, extra volné minuty či neomezené volání a SMS po Česku za méně než patnáct stovek měsíčně.

Martin Vyleťal

2. 11. 2011 6:30
Doba čtení: 6 minut

T-Mobile zavádí HD Voice

Jako první v ČR zavádí T-Mobile ve své 3G síti (pouze té nesdílené) nový širokopásmový kodek WB-AMR, alias G.722.2, jako službu HD Voice. Hovor má být kvalitnější, pokud vám nezahapruje 3G pokrytí.

Jiří Peterka

31. 10. 2011 6:30
Doba čtení: 9 minut

T-Mobile nabízí vylepšenou kvalitu volání v 3G síti díky kodeku WB-AMR

T-Mobile na dnešní tiskové konferenci oznámil implementaci kodeku WB-AMR (WideBand Adaptive Multi-Rate compression) ve své 3G síti. Ten narozdíl, od v mobilních sítích běžně používaného kodeku NB-AMR (NarrowBand Adaptive Multi-Rate compression), umožňuje přenášet širší frekvenční pásmo v rozsahu 50 Hz až 7 kHz (NB-AMR má rozsah 300 Hz až 3,4 kHz). Díky kodeku WB-AMR dochází k věrnějšímu přenosu hlasu a určitému potlačení ruchů v okolí.

Martin Vyleťal

26. 10. 2011 15:26
Doba čtení: 1 minuta

Vyřeší politici problém předražených mobilních služeb?

Předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl si od nadcházející aukce kmitočtů slibuje až 50% zlevnění. Ale jak, když stát už nemůže regulovat koncové ceny?

Jiří Peterka

24. 10. 2011 6:30
Doba čtení: 10 minut

T-Mobile nabízí Internet v mobilu a mobilní Internet v jednom tarifu

T-Mobile dnes představil tarif Internet Komplet, který kombinuje Internet v mobilu a mobilní Internet za jeden paušální poplatek se sdíleným objemem dat. Tarif umožní za 499 Kč měsíčně surfování jak v mobilním telefonu (max. rychlostí 3,6 Mbit/s) , tak v dalším zařízení (tablet, notebook nebo netbook). Internet Komplet nabízí sdílený měsíční FUP limit 3 GB dat.

Martin Vyleťal

20. 10. 2011 9:54
Doba čtení: 1 minuta

T-Mobile nabízí neomezená data a SMS za 500 korun

Jediný háček je v tom, že zákazníci v Česku mohou na takovou nabídku rovnou zapomenout. T-Mobile totiž tuto měsíční předplacenku za 30 dolarů (538 Kč) prodává exkluzivně prostřednictvím řetězce Wal-Mart jen ve Spojených státech. Předplacenka obsahuje neomezené množství odeslaných SMS, 100 minut volání a neomezená data (po využití datového kreditu ve výši 5 GB ale nemůže uživatel stahovat data prostřednictvím 3G sítě).

Martin Vyleťal

17. 10. 2011 12:11
Doba čtení: 1 minuta