Hlavní navigace

Je čtení cizího e-mailu trestné?

Podle Listiny základnich práv a svobod má každý právo na ochranu listovního tajemství. Před nedávnem jsem si v jedné konferenci všiml diskuse, která se zabývala tím, zda to platí i pro e-mail. Spáchá trestný čin i ten, kdo čte cizí elektronickou poštu? Trestní zákon hovoří poměrně jasně.

Marek Antoš

3. 11. 1999 9:37
Doba čtení: 2 minuty

Rok má dvanáct měsíců, rozhodl CZ.NIC

Jak jsme na Lupě upozorňovali, v pondělí večer se konalo další zasedání představenstva CZ.NICu, které se věnovalo několika aktuálním problémům, které jsou spojeny s placením domén. V některých ohledech, na které jsme upozorňovali, se snad začíná blýskat na lepší časy a dosavadní praxe bude změněna.

Marek Antoš

4. 11. 1999 8:46
Doba čtení: 3 minuty

Jsou výměnné systémy vhodné pro komerční reklamu?

V našem Internetovém rybníku se v současné době prohánějí dvě štiky, dva systémy výměnné reklamy: Billboard a Mr.Lin(x). Zatímco původně sloužily především k výměně mezi členy, v současnosti se jim v míře větší či menší daří prodávat komerční reklamu na členských serverech. Je ovšem otázkou, nakolik tento model může fungovat.

Marek Antoš

4. 11. 1999 9:27
| 1
Doba čtení: 4 minuty

Obchody na Atlasu

Nedávno se na Lupě objevil článek, popisující dva nové vyhledávače zboží napříč obchody v českém Internetu. Netrvalo dlouho a přibyla jim konkurence z dílny Atlas. Na zoubek se jí podíval Michal Zálešák a přestože našel drobné chybičky, celkové hodnocení vyznívá příznivě.

Michal Zálešák

5. 11. 1999 9:19
Doba čtení: 4 minuty

Internet a odposlouchávání

Před časem se na Lupě psalo o tom, zda může být v českém prostředí Internet odposloucháván tajnými službami. Závěr byl negativní, přestože se stále ozývají i opačné hlasy, podložené pádnými argumenty. Michal Zálešák se snažil podívat, jak vypadá situace v zahraničí, a věnuje se projektu Echelon.

Michal Zálešák

8. 11. 1999 11:30
Doba čtení: 3 minuty

Trestnost čtení e-mailu podruhé

Minulý týden se na Lupě objevil článek, který řešil otázku, zda je čtení cizích e-mailů v souladu s právními předpisy. Vzbudil řadu ohlasů, zejména připojenými názory čtenářů se cítili dotčeni správci brněnského VÚT. Jejich připomínky shrnul ve svém článku Petr Lampa. Jeho názor se sice liší od názoru redakce, přesto si zaslouží zaznít.

Petr Lampa

9. 11. 1999 8:45
Doba čtení: 2 minuty

Banner nestačí? Zkuste SuperBanner!

Různými cestami postupuje konkurenční boj, který spolu vedou dva české systémy pro výměnu reklamy. Jednou z těch, kterou uživatelé kvitují s povděkem, je technická inovace. Již dříve oznámenou novinku, SuperBannery, dnes do běžného provozu spustil Mr.Lin(x). Nebude to však zadarmo.

Marek Antoš

9. 11. 1999 9:25
| 4
Doba čtení: 2 minuty

Hledaní zboží na Internetu z druhé strany

Nedávno jsme se zabývali hledáním zboží v Internetových obchodech z pohledu zákazníka, dnes se podíváme na stranu obchodníka. Dosud mu stačilo zaregistrovat se v seznamech obchodů a jenom čekat, kolik přijde lidí. Nyní už to tak jednoduché není, jak to funguje píše Miroslav Suchý.

Miroslav Suchý

10. 11. 1999 9:25
| 7
Doba čtení: 2 minuty

LUKO spojencem AT&T Unisource

Společnost LUKO Czech-Net včera oznámila nové připojení své sítě linkou o kapacitě 4 Mb/s k uzlu AT&T Unisource ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle informací od představitelů této společnosti však nechtějí všechno jen pro sebe, ale naopak u nás hodlají kapacitu sítě AT&T Unisource prodávat i dalším.

Marek Antoš

10. 11. 1999 9:57
| 2
Doba čtení: 1 minuta

Přelom věků bude živnou půdou pro viry

Rok 2000 se blíží mílovými kroky a s ním se stále naléhavěji hlásí o slovo problém Y2K: už je pomalu čas nakupovat "válečné" zásoby potravin, benzín a rezervní houně, až vypukne panika, budou se hodit. Podle Michala Zálešáka vedle klasického Y2K problému hrozí i rozmach virů, které této situace využijí.

Michal Zálešák

11. 11. 1999 9:57
| 6
Doba čtení: 3 minuty

Ebone: Máme do Prahy 155 Mb/s!

Pražský uzel sítě Ebone se tento týden již podruhé ve své nedlouhé historii postaral o překonání rychlostní bariéry. Poprvé zlomil rekordy, když Prahu připojil linkou 34 Mb/s; brzy však našel své následovníky. Nyní je na stole větší trumf: linka Praha-Mnichov o kapacitě 155 Mb/s. Podrobnosti přináší Karel Chvalovský.

Karel Chvalovský

12. 11. 1999 8:27
Doba čtení: 4 minuty

IDC hlásí: český Internet má 292 tisíc hlav

Společnost International Data Corporation (IDC) je známá svými studiemi o nejrůznějších oblastech trhu informačních technologií. Před několika dny uveřejnila shrnující zprávu o českém Internetu, ve které přináší několik zajímavých dat. Dá se však věřit všemu, co si analytici IDC myslí?

Marek Antoš

12. 11. 1999 9:21
| 9
Doba čtení: 3 minuty

Vyhození ze školy za signaturu v mailu?

Původně neadresný článek o tom, zda je čtení cízích e-mailů trestné, vyvolal poměrně značnou diskusi, kterou si na sebe vztáhli zejména členové akademické obce různých vysokých škol. Se svým příběhem do mlýna se rozhodl přispět i Michal Valášek, bývalý student Masarykovy univerzity, který měl velké oplétačky kvůli signatuře svého mailu.

Michal Valášek

15. 11. 1999 8:17
Doba čtení: 4 minuty

XChat sponzoruje SPT TELECOM?

Několik zajímavých zpráv v poslední době přišlo od provozovatelů populárního XChatu. Již dříve dosáhl XChat magické hranice jednoho milionu hodin, které "prochatovali" jeho uživatelé, nyní dosáhl tisíce současně aktivních uživatelů. Na tato čísla se však můžeme podívat i z druhé strany: kolik na tom vydělal SPT TELECOM?

Marek Antoš

15. 11. 1999 8:48
| 6
Doba čtení: 2 minuty

Hledáš něco? NAJDI.TO!

Když před více než rokem získalo Video On Line nového vlastníka, okamžitě se vyrojily otázky, jak se to projeví na našem Internetovém trhu. VOL očekávání nezklamalo a trvale expanduje: po nabídce Internetu zdarma se nyní snaží prosazovat i na poli obsahu. Vyhledávač NAJDI.TO v jejich barvách hodnotí Michal Zálešák.

Michal Zálešák

16. 11. 1999 9:53
| 5
Doba čtení: 4 minuty

Stavíme elektronický obchod (I.)

Volání různých guru českého Internetu po větším rozmachu elektronického obchodování začíná přinášet své ovoce: v poslední době se s novými Internetovými obchody roztrhl pytel a do některých z nich dokonce chodí nakupovat zákazníci. Všem, kteří by si rádi založili svůj krámek v Internetu, by měl posloužit nový seriál Světlany Zoufalé.

Světlana Zoufalá

17. 11. 1999 8:56
Doba čtení: 4 minuty

Free-mail Atlasu havaroval

Je bohužel smutnou skutečností, že se občasné technické problémy se nevyhnou nikomu. Posledním postiženým byl Atlas a jeho free-mailová služba, která havarovala v pátek. Vinou špatně nastaveného MX záznamu - o podobné chybě jsme nedávno psali u POSTu - tak k některým uživatelům nedorazila pošta ani po odstranění havárie.

Marek Antoš

17. 11. 1999 9:15
| 8
Doba čtení: 2 minuty

SPT TELECOM oznámil ceny pro rok 2000!

Žhavou novinku mimo pravidelný cyklus denních vydání vám nabízíme v tomto článku. SPT TELECOM dnes v poledne na tiskové konferenci oznámil, jak budou vypadat poplatky za telefon od 1. ledna a současně zveřejnil také podobu tarifu nového Internet 2000. Co se nás tedy čeká a nemine?

Marek Antoš

17. 11. 1999 14:17
Doba čtení: 2 minuty

Jaká je letošní úprava cen SPT TELECOMu?

Ve včerejším mimořádném článku jsme vás informovali o tom, jak budou vypadat nové tarify SPT TELECOMu a kolik zaplatíme za telefon od 1.1.2000. Oproti loňskému roku změny nejsou příliš výrazné, dramatické okamžiky máme za sebou. Ze způsobu prezentace je ale vidět, že se poučil i SPT TELECOM.

Marek Antoš

18. 11. 1999 9:07
| 3
Doba čtení: 3 minuty

BOJKOT - rok poté

V oslavách desátého výročí sametové revoluce poněkud zaniklo - celkem pochopitelně - jiné významné datum: přesně před rokem, 18.11.1998, vyvrcholila demonstrací před sídlem SPT TELECOMu a "zavřením okenic" českého Internetu akce Internet proti Monopolu, krátce řečeno Bojkot. Jak se jeví tato akce s ročním odstupem?

Marek Antoš

18. 11. 1999 9:07
Doba čtení: 5 minut

Vltava 2000 -- virtuální obchod snadno, rychle a zdarma

První díl seriálu o elektronických obchodech, který vyšel tento týden na Lupě, vzbudil řadu ohlasů. Jedna skupina se domnívá, že náklady, které článek uvádí, jsou nehorázně přemrštěné, druzí tvrdí, že obchod za pár stovek jen zadělává na obrovské problémy v budoucnu. Michal Zálešák se věnuje službě Vltava2000, která nabízí jednoduché řešení - a zadarmo.

Michal Zálešák

19. 11. 1999 9:43
| 9
Doba čtení: 3 minuty

Podrobnosti o tarifu Internet 2000

Ve středu oznámil SPT TELECOM definitivní podobu nového tarifu Internet 2000. To - z hlediska uživatele -nejdůležitější, tedy přehled cen, jsme už na Lupě zveřejnili. Trochu stranou však zatím zůstala velká novinka, kterou je zavedení jednotného telefonního čísla, a další podrobnosti.

Marek Antoš

19. 11. 1999 10:17
Doba čtení: 4 minuty

Je spekulativním registracím domén odzvoněno?

Problémy se spekulativními registracemi domén řeší všude na světě, ve Spojených státech se před nedávnem Kongres pokusil situaci řešit přijetím zvláštního zákona o "cybersquattingu". Je však tím pravým řešením pro Internet? Nad tím se zamýšlí Michal Zálešák.

Michal Zálešák

22. 11. 1999 9:49
| 5
Doba čtení: 4 minuty

LUKO v barvách SPT TELECOMu?

V pátek jsme dostali oznámení, že společnost KPN odkoupila 51 procent v Eurowebu. Tato zpráva má zajímavý dopad co se českého Internetu týče: KPN je totiž vedle státu hlavním akcionářem SPT TELECOMu (a podíl má i v EUnetu), Euroweb zase před časem koupil LUKO Czech-Net. Je tedy otázkou, co se bude dít.

Marek Antoš

22. 11. 1999 10:43
Doba čtení: 2 minuty

Jemný úvod do závislosti na Internetu

Pomaličku se blíží Silvestr, který je kromě bujarého veselí spojován také s tím, že se lidé zavazují různými dobrými předsevzetími. Protože hrozí, že by si někteří z vás mohli pod tlakem okolí slíbit, že omezí závislost na Internetu, pokusil se Ondřej Bojar o seriózní pohled na tento problém, který vás možná současně vybaví argumenty, že vůbec závislí nejste.

Ondřej Bojar

23. 11. 1999 9:06
| 6
Doba čtení: 3 minuty

CZ.NIC si dává na čas

V pokojném tempu se šine tandem CZ.NIC-EUnet, spravující naši národní doménu, směrem ke světlým zítřkům. Slibovaná náprava některých nepravostí, které se dějí v rozporu s pravidly, stále nespatřila světlo světa, nezlepšila se ani komunikace se zákazníky, informace pronikají na povrch jen pomalu a líně.

Marek Antoš

23. 11. 1999 9:59
| 9
Doba čtení: 5 minut

Dá se spekulacím domén zabránit?

Zákonem proti "cybersquattingu" se tento týden na Lupě zabýval Michal Zálešák, který jej chválí jako vítaný nástroj proti zavilým spekulantům domén. Poněkud odlišný názor obsahuje článek Petra Adámka, který se domnívá, že proti spekulacím se stejně dost dobře bojovat nedá. Má pravdu?

Petr Adámek

24. 11. 1999 8:59
| 5
Doba čtení: 3 minuty

iPhone - více než pouhý telefon

Doby, kdy byl k připojení k Internetu nezbytně nutný počítač, jsou dávno za námi. Dnes se připojujeme z nejrůznějších elektronických asistentů či přímo z mobilních telefonů, na dveře buší WAP. Ani klasické telefonní aparáty však nejsou mimo hru: iPhone umožňuje naráz telefonovat a brousit po Internetu.

Michal Zálešák

24. 11. 1999 9:13
| 6
Doba čtení: 3 minuty

Stavíme elektronický obchod (II.)

Další díl našeho seriálu o Internetových obchodech se zabývá různými platebními možnostmi. V současné době se u nás jedná o jeden z klíčových problémů, protože ne všichni potenciální zákazníci mají přístup k pohodlnějším instrumentům, než je například dobírka. Jednotlivé možnosti popisuje Světlana Zoufalá.

Světlana Zoufalá

25. 11. 1999 8:19
Doba čtení: 6 minut

Prohlášení o počtu uživatelů českého Internetu

Tři čelní představitelé poskytovatelů obsahu v českém Internetu, shodou okolností personálně totožní s organizátory loňského Bojkotu, včera zveřejnili své prohlášení, kterým reagují na zprávu IDC o počtu uživatelů českého Internetu. Není nás údajně 292 tisíc, nýbrž nejméně 600.000.

Marek Antoš

25. 11. 1999 8:32
| 6
Doba čtení: 2 minuty

Říjen: Pomalu vzhůru

Tak jako každý měsíc hodnotíme růst návštěvnosti českého Internetu podle údajů z DCCI auditu. Po velmi úspěšném srpnu a září přichází poněkud slabší říjen - růst sice pokračuje, ale procento tentokrát zůstalo jednociferné. Řada klíčových serverů přitom zaznamenala dokonce pokles.

Marek Antoš

26. 11. 1999 9:52
| 1
Doba čtení: 2 minuty