Hlavní navigace

Loni bylo zaregistrováno každý měsíc 11 tisíc domén s koncovkou .CZ

Už v polovině února překročil počet domén s koncovkou .CZ hranici 900 tisíc. Nyní sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo podrobnější statistiky o přírůstku .CZ domén v loňském roce. Vyplývá z nich, že narůstá podíl držitelů domén z řad jednotlivců. Těm nyní patří 58 procent domén, podíl organizací tak oproti roku 2010 klesl o 8 procent. Nejvíce držitelů domén pochází, dle adresy v registru, ze Středočeského kraje. Meziročně výrazně vzrostl počet domén zabezpečených pomocí…

11. 4. 2012 8:51
Doba čtení: 1 minuta

CZ.NIC má na svém kontě první publikovaný RFC

Správce české národní domény má na svém kontě první publikované RFC (request for comments), tedy jeden z internetových standardů. Jeho autorem je Ondřej Surý, vedoucí výzkumného a vývojového centra CZ.NIC. Čtete také Cesta do hlubin IETF Odkud pochází Internetové standardy (aneb bylo jednou jedno RFC) Vrána k vráně sedá aneb koťátka, dogy a nápoje v IETF

10. 4. 2012 13:13
Doba čtení: 1 minuta

NetRetail Holding loni utržil téměř čtyři miliardy korun

V Nizozemsku registrovaný provozovatel e-shopů sdružených pod značkou Mall.cz dosáhl loni na pěti středoevropských trzích konsolidovaných tržeb 160 milionů euro bez DPH (3,95 miliardy korun. Klíčový je pro něj i nadále český trh. “Část tržeb jsme přikoupili i akvizicí ve Slovinsku. Co se tedy týče tržeb, tak jsme maximálně spokojeni. U profitability jsme dokonce překonali hrubou marži, než jsme si naplánovali. Náklady byly trochu vyšší, ale s tím jsme počítali,” řekl v rozhovoru pro Hospodářské…

5. 4. 2012 16:41
Doba čtení: do minuty

Ruský Internet dospívá, roste a láká investory ze zahraničí

V sobotu uplyne 18 let od zaregistrování domény nejvyšší úrovně .ru. Pro globální hráče je Runet těžkým oříškem. Impozantní nárůst počtu uživatelů je však dobrým argumentem pro investici do lokálních služeb nebo spolupráci s ruskými firmami.

Doba čtení: 5 minut

Netmonitor: weby o počasí mají žně

Netmonitor tento týden zveřejnil oficiální čísla návštěvnosti za únor. Podívejme se, jaké jsou zajímavé poznatky z publikovaných čísel. Kdo ztrácí, kdo roste?

29. 3. 2012 6:30
Doba čtení: 5 minut

Třetí kolo soutěže pro vývojáře Windows Azure vyhrál projekt KdeTěMám

Výhercem třetího kola soutěže pro vývojáře na platformě Windows Azure se stala GINA Software s projektem dohledového centra KdeTěMám. „Aktuálně aplikaci využívají stovky zákazníků, především z oblasti security firem,“ říká jednatel společnosti Boris Procházka.

Doba čtení: 2 minuty

Mall.cz spustil věrnostní program

Internetový obchod Mall.cz dnes představil věrnostní program s názvem VIP klub. Má dva stupně: Silver a Gold členství. Silver členem se zákazník stane pokud na Mallu od začátku roku  nakoupil zboží dohromady alespoň za 30 tisíc Kč nebo učinil a převzal alespoň 4 objednávky, každou v hodnotě min. 1 500 Kč. Pro Gold členství je minimální celková utracená částka stanovena na 50 tisíc Kč nebo na 7 objednávek po min. 1 500 Kč.

21. 3. 2012 14:24
Doba čtení: 1 minuta

Supraphon spustil partnerský YouTube kanál

Hudební vydavatelství Supraphon dnes spustilo partnerský kanál na videoportálu YouTube. Pro uživatele je zde připravený audiovizuální obsah například od Karla Gotta, Václava Neckáře, Tata Bojs, NightWork a spousty dalších mladých talentovaných umělců. Internet má v současné době pro hudební videa minimálně stejný ne-li větší význam než televize. YouTube je centrem videa na internetu, a proto jsme partnerství s ním cítili jako naprostou prioritu. Spolupráce nám přinese větší kontrolu a přehled o…

21. 3. 2012 13:50
Doba čtení: 1 minuta

Internetová ekonomika v zemích G-20 poroste v následujících čtyřech letech o více než 10 procent ročně

Podle studie, kterou zveřejnila poradenská firma Boston Consulting Group (BCG), poroste ekonomika v zemích skupiny G-20 do roku 2016 každý rok o více než 10 procent. V rozvinutých zemích, do kterých BCG řadí Austrálii, Kanadu, Francii, Německo, Itálii, Japonsko, Jižní Koreu, Velkou Británii a Spojené státy lze podle závěrů studie očekávat roční růst o přibližně 8 procent. Z průměru budou vyčnívat Itálie a Velká Británie, kterým autoři studie předpovídají roční růst o 12, resp. 11 procent.

21. 3. 2012 12:56
Doba čtení: 1 minuta

Před šesti lety se objevil vůbec první tweet

Přesně před šesti lety, 21. března 2006, zveřejnil Jack Dorsey, spoluzakladatel sociální sítě Twitter vůbec první tweet. Obsahoval stručnou informaci o tom, že Dorsey si zřizuje na Twitteru svůj účet -  „just setting up my twttr“ (zřizuji/nastavuji si svůj Twitter). Dorsey použil zkratku twttr, protože Twitter vznikal původně pod tímto kódovým označením. Oficiálního spuštění se Twitter dočkal až 15. července 2006.

21. 3. 2012 12:10
Doba čtení: do minuty

Firmy podle BSA zaplatí letos za nelegální software v průměru o 10 procent více než loni

Kontroverzní organizace BSA, která zastupuje několik firem, dle vlastní analýzy předpovídá, že se letos zvýší průměrná výše kompenzace poškozeným softwarovým firmám o 10 procent z 260 tisíc na zhruba 286 tisíc korun. Neboli, že firmy, které používají nelegální software a budou odhaleny, zaplatí na odškodnění více než loni. Není přitom zřejmé, na základě jakých dat usuzuje BSA právě na částku 286 tisíc korun.

20. 3. 2012 11:36
Doba čtení: 1 minuta

Web Tojecool.cz běžící na Wordpressu stál Středočeský kraj údajně 2 mil Kč

Web ToJeCool.cz, který pro Středočeský kraj zpracovala společnost Koch&Koch a.s., měl stát dva miliony Kč, uvádí zpravodajství Českého Rozhlasu. Web má informovat o akcích pro mládež v rámci regionu a zejména učitelé si stěžují, že podobný web by udělali studenti v rámci své školní činnosti zdarma, peníze by se pak daly využít účelněji. Web přitom je postavený na Wordpressu a obsahuje vlastně jen články s reportážemi či upoutávkami na chystané akce. 

Doba čtení: 1 minuta

Nový obchodní rejstřík? Promarněná šance

Ministerstvo spravedlnosti představilo novou aplikaci obchodního rejstříku. Nadějné myšlenky na přívětivé webové formuláře a strojový přístup k datům však můžete hned zapomenout. Promarněná šance?

Doba čtení: 5 minut

Jaký bude post-PC svět, který prorokuje Apple?

Tim Cook, Ray Ozzie a řada dalších osobností nás ujišťují, že jsme vstoupili do „post-PC světa“. Nejviditelnější změnou jsou propady prodeje obyčejných počítačů a nástup čteček, tabletů či smartphonů. Hlavní rozdíly je ale možné hledat někde jinde. Kde?

Doba čtení: 5 minut

Yelp jako další dějství internetové bubliny

V prvních hodinách obchodování vyletěla hodnota akcií ztrátové sociální sítě Yelp o více než 60 procent. Podle některých jasný signál, že se nacházíme v další internetové bublině, podle jiných jen důkaz, že drobní investoři nerozumí trhu.

Doba čtení: 5 minut

Pavel Zima: Seznam dlouho běžel v udržovacím režimu

Podle Pavla Zimy běžel Seznam.cz dlouho v udržovacím režimu. A letos se to chystá razantně změnit, ale stále se považuje za médium, které poskytuje služby uživatelům. Rozhovor s šéfem Seznamu. Proč na Seznam.cz chodí stále více a více lidí. Zda je Seznam.cz na prodej a jak vlastně funguje.

Doba čtení: 11 minut

Ministerstvo investuje 100 milionů do projektu hodnocení hotelů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje projekt v hodnotě 100 milionů korun, který má za cíl hodnotit hotely. Projekt zcela pomíjí existující hodnocení v podobě hvězdiček.Jednotlivé ubytovací kapacity budou podle Hospodářských novin hodnotit soukromí kontroloři, najatí ministerstvem. Otázkou je, proč ministerstvo chystá hodnocení hotelů, když je na Internetu možné už dnes vyhledávat recenze zákazníků. Tyto recenze jsou většinou provozovány komerčními subjekty a jejich získávání daňové…

Doba čtení: do minuty

Sledujte dnes v přímém přenosu jednání Evropského parlamentu o smlouvě ACTA

Dnes v 17 hodin bude Výbor pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu jednat o smlouvě ACTA. Tento výbor je odpovědným výborem pro ACTA v Evropském parlamentu a bude předkládat doporučení plénu. Jednání Výboru můžete sledovat v přímém přenosu na webu Evropského parlamentu. Stejně tak bude na webu k dispozici přímý přenos z workshopu o smlouvě ACTA, kterého se v Bruselu zítra od 15 hodin zúčastní nejen poslanci, ale i akademici, odborníci, zástupci občanské společnosti a zástupci ostatních…

29. 2. 2012 14:30
Doba čtení: do minuty

Ministerstvo vnitra hledá „digitálního šampiona“

Ministerstvo vnitra hledá vhodného kandidáta na pozici „Digitálního šampiona“. Mělo by jít o uznávanou osobnost z oboru, která dokáže přitáhnout pozornost médií a porozumět potřebám IT firem, vzdělávacího sektoru i státní správy v oblasti ICT a která bude ochotna pro ministerstvo pracovat bez nároku na odměnu.

29. 2. 2012 14:15
Doba čtení: do minuty

Plzeňský kraj: kdo má nejrychlejší Internet

Ve čtvrtém dílu seriálu o výsledcích měření speedmeteru na Lupě se podíváme na osm internetových poskytovatelů z Plzeňského kraje, kteří dosáhli loni nejvyšších průměrných rychlostí připojení.

Doba čtení: 4 minuty

Je Pinterest ilegální?

Pinterest je nový miláček příznivců sociálních sítí. Jde o online nástěnku, na kterou je možné špendlit hezké obrázky. Problém je v tom, že ty obrázky někomu patří.

Doba čtení: 5 minut

MojeID má již 50 tisíc uživatelů

Za poslední tři měsíce získala služba mojeID, založená na technologii OpenID, dalších dvacet tisíc uživatelů. Celkem tak má služba, spuštěná v říjnu 2010, padesát tisíc registrovaných uživatelů. CZ.NIC chce nejpozději do tří let získat pro službu 100 tisíc uživatelů. V Česku službu podporuje více než tři tisíce e-shopů, včetně CZC.cz, ale také například freemail Volný.cz, komunitní portál Líbímseti.cz, server pro zasílání objemných příloh Úschovna.cz nebo zpravodajské servery vydavatelství…

Doba čtení: do minuty

Uložto chce spíše legalizovat, než zatýkání

Největší české úložiště právně kontroverzního obsahu Uložto se dohodlo s držiteli audiopráv a zavede restrikce nahrávaných souborů. Mělo namále a vyhráno ještě nemá.

Doba čtení: 3 minuty

Zranitelnost RSA modulů odhalena

Nedávno zveřejněnou informaci o problémech spojených s RSA moduly rozebírá na blogu CZ.NIC Ondrej Mikle. Autor článku se v této tématice pohybuje delší dobu a proto je text doplněný o řadu odkazů na důležité dokumenty a diskuse.Ondrej Mikle mimo jiné uvádí: „Existuje 1995 skupín po niekoľkých RSA kľúčoch, kde keď poznáte prvočísla aspoň jedného z vrcholov, môžete faktorizovať ostatné. Rovnako znalosť dvoch modulov z rovnakej skupiny umožňuje použiť Euklidov algoritmus na zistenie jedného z…

16. 2. 2012 11:03
Doba čtení: do minuty

Seznam spustil veřejnou beta verzi nového Slovníku

Seznam včera spustil veřejnou testovací beta verzi vylepšených slovníků. Do slovníku byla přidána užitečná slovní spojení a současně byla rozšířena slovní zásoba u jednotlivých jazyků. Do výsledné podoby služby mohou prostřednictvím svých postřehů promluvit i sami uživatelé. Zdroj: Seznam Blog

16. 2. 2012 9:29
Doba čtení: do minuty

CZ.NIC vydal novou verzi mojeID

Sdružení CZ.NIC minulý týden uvolnilo novou verzi služby mojeID. V tomto releasu došlo především k úpravě uživatelského profilu mojeID a ke změnám v části týkající se předávání údajů poskytovatelům služeb. Všechny změny, které přináší nový release, shrnuje v krátkém videu technický ředitel sdružení CZ.NIC Jaromír Talíř.

15. 2. 2012 15:34
Doba čtení: do minuty

ICT Unie vyzvala vládu k diskusi o smlouvě ACTA

ICT Unie včera prostřednictvím médií vyzvala vládu aby provedla důkladnou analýzu možných dopadů smlouvy ACTA a konzultovala veřejně její obsah s oborovými sdruženími. ICT Unie rozumí snaze chránit autorská práva a vítá ji. Zároveň však jakékoli aktivity v tomto směru musí respektovat zásady ochrany osobních údajů – ty by neměly být žádným způsobem zpochybňovány či omezovány. Není možné jít nad rámec ochrany autorských práv a bránit rozvoji internetu. Ochranu autorských práv nelze prosazovat za…

15. 2. 2012 10:08
Doba čtení: 1 minuta

Zemřel přední český telekomunikační odborník a populární blogger Eduard Eck

Smutná zpráva zasáhla české telekomunikace i redakci Lupy. Přední český telekomunikační odborník Eduard Eck včera zemřel krátce po propuštění z nemocnice. Eduard Eck pracoval do roku 2011 jako v pozici manažera technické strategie společnosti Eurotel, kde stál za vybudováním datové sítě CDMA2000 v pásmu bývalé sítě NMT a podílel se na dalším rozvoji 3G strategie společnosti po převzetí Telefonica O2. V polovině roku 2011společnost po dvanácti letech opustil a stal se ředitelem prodeje…

Doba čtení: 1 minuta

Počet domén .cz překročil 900 tisíc, milionová hranice může padnout ještě letos

Včera krátce před čtvrt na pět odpoledne byla zaregistrována doména .cz s pořadovým číslem 900 000. Informaci zveřejnil správce domény .cz, sdružení CZ.NIC. Průměrně je každý měsíc zaregistrováno okolo 10 tisíc domén s českou národní koncovkou. Pokud toto tempo vydrží i v následujících měsících, překoná počet domén .cz do konce roku hranici jednoho milionu.

14. 2. 2012 7:49
Doba čtení: do minuty

20. výročí Internetu v Č(SF)R

Dnes, 13. února 2012, je to na den přesně 20 let, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně připojila k Internetu. Jak se od té doby změnila tvář této celosvětové sítě?

Doba čtení: 15 minut