Hlavní navigace

Televize bez diváků? Není divu

Přicházíme o diváky a je to na pováženou, stěžují si tři hlavní české televize. Úbytek je opravdu drastický a neporovnatelný s vývojem televizních trhů v ostatních zemích Evropské unie, a to i jejích mladších členů. Co s tím?

Doba čtení: 3 minuty

NATO proti hackerům

Dříve měla Severoatlantická aliance chránit své členské země proti možnému útoku z východního bloku. Dnes má ale mimo jiné podstatně kybernetičtější problémy…

Doba čtení: 1 minuta

Kdy bude Google ten zlý?

Google je pořád vnímán veřejností značně pozitivně. Řítí se Google do role velkého zlého kolosu? Byla by takové role patřičná? Ublíží mu cenzurování v Číně nebo otazníky vznášející se nad soukromím uživatelů?

Doba čtení: 3 minuty

90procentní nesmysl televize Nova

Televize Nova požaduje, aby před vypnutím analogového vysílání bylo 90 procent domácností na Domažlicku vybaveno alespoň jedním set-top-boxem pro příjem zemské digitální televize. Jinak prý nedá souhlas s vypnutím analogového signálu z vysílače Vraní vrch. Zajímavý požadavek: právě 90 procent obyvatel Domažlicka má podle průzkumu měsíčníku Sdělovací technika přijímat televizi pozemně.

Doba čtení: 5 minut

Laskavá past automatické aktualizace

Tvůrci Firefoxu se chystají věnovat svůj produkt ve verzi 2 i těm uživatelům, kteří jej zatím nechtějí. Doufejme, že od chystání se nepřikročí k činům.

Doba čtení: 2 minuty

Ta naše Telefónica česká

Lidový ADSL tarif připravuje půdu pro další mastné účty. K návratu do dob dial-upu zbývají už jen dialery. Tolik slibované zrychlení ADSL u řady zákazníků nepřichází a stejně tak ani omluva nebo vysvětlení. A jak jste v poslední době pochodili s telefonními automaty?

Doba čtení: 3 minuty

Bezdrátový Internet EU NEschválila

Když jsem ve čtvrtek dostal od Evropské komise výsledek šetření ve věci projektu Bezdrátová Praha, začal jsem se smát a moc jsem se těšil na následující dění. Co je na této strohé zprávě tak vtipného? A je to důvod k smíchu, nebo spíš k lehkému úšklebku?

Doba čtení: 3 minuty

Networking opravdu Social

Systémy pro Social Networking jsou oblíbené a hojně používané. Ale kým vlastně? Víme to? A bylo by či nebylo dobré to měnit?

Doba čtení: 2 minuty

Windows nejsou Linux, a je to správně

Je správné čekat od Linuxu to samé co od Windows? A je správné získat od Linuxu to samé co Windows? Kdo dělá Linuxu medvědí službu? Co na to česká internetová kultura? Zase jenom Linux rulez?

Doba čtení: 3 minuty

Do ruda rozzuřen

... musí být americký vrchní státní zástupce požadující trest až doživotí a nejlépe smrti pro všechny zloděje piráty. Do zelena plná musí být jeho šrajtofle. Jestlipak nemá doma pálené CD?

Doba čtení: 2 minuty

Filmovým a hudebním pirátem proti své vůli

Dnes žijeme v době, kdy se běžný spotřebitel, který se chce za své peníze bavit hudbou a filmy, dostal do kleští mezi stále drzejší piráty a stále agresivnější vydavatele. Aby toho nebylo málo, tak spotřebiteli v presu ještě šlápnou na hlavu politici se svými výtvory, kterým se někdy také říká zákony.

Doba čtení: 3 minuty

O digitální zlaté rybce

Za jiných okolností by to mohla být scéna k popukání – vrcholná fraška. Toto úterý, při veřejném projednávání připomínek k digitální novele z pera ministerstev vnitra a kultury, vystoupili hned v úvodu právníci Novy a Primy. Shodně prohlásili, že se připomínkového řízení neúčastní, protože měli na vyhodnocení situace málo času. Přesto, že všichni ostatní účastníci – ministerstva, centrální úřady, operátoři sítí i digitální televize - své připomínky včas dodali.

Doba čtení: 2 minuty

Jan Kasal není démon

Jiří Peterka ve svém článku ze 7. května komentoval aktivitu Jana Kasala a jeho žádost o spolupráci na Alianci proti zneužívání Internetu a zmínil řadu věcí, které mu na této aktivitě vadí. Vadí mi, že spoustu věcí předjímal, aniž by je měl ověřeny.

Doba čtení: 2 minuty

A co u nás?

Víte o tom, že Angličanům havaruje sedm z deseti vládních IT projektů? Ještě předtím, než se začnete smát, zkuste zapřemýšlet, jak je to u nás.

Doba čtení: 2 minuty

Galileo ukazuje máslo na našich hlavách

Nejprve stručná rekapitulace toho, co se v posledních měsících stalo. Projekt Galileo, pýcha evropské vědy a pokročilých technologií, utrpěl nepřehlédnutelné šrámy. Konsorcium firem, které mělo zajistit další vývoj systému, nakonec z projektu vycouvalo. Teď je tak trochu ticho po pěšině a čeká se, co bude dál.

Doba čtení: 2 minuty

Zaslouží si nový Windows Live Hotmail aplaus?

Microsoft po letech vývoje, očekávání, slibů, testování a oddalování spustil svou novou freemailovou službu Windows Live Hotmail. Řekněte wow! Nebo raději lol?

Doba čtení: 3 minuty

Přátelé, jde to!

Z neuvěřitelných technologických historek bývají nejneuvěřitelnější ty, kterak chudý Honza ke značné hotovosti přišel. Nemám je rád – dávají falešnou naději. Ale přátelé, jde to!

Doba čtení: 2 minuty

Neidealizujme si online nákupy

Budu-li chtít generalizovat, řeknu, že z Internetu a odborných periodik se člověk dozví, jak jsou e-shopy fajn a jaký mají obrovský náskok v poskytovaných službách před kamennými konkurenty. V tradičnějších médiích, zejména v televizi, se o internetových nákupech potenciální zákazník mnoho dobrého nedozví. Maximálně o černém prodeji léků nebo o úhledně zabalených cihlách. Jenže pravda je, jak už to tak často bývá, někde uprostřed.

Doba čtení: 3 minuty

09-0f-11-02

Řetězec v titulku této glosy je kouskem delšího, který hýbe světem, a jsme velmi odvážní, že jej zveřejňujeme. Že tu odvahu musíme mít a tohle podstoupit, je způsobeno tím, že hlupáci bohužel ještě nevymřeli.

Doba čtení: 2 minuty

Proč Opera nedohání Firefox a Internet Explorer?

Opera je věčný černý kůň, kterému se ale zatím příliš nedaří dohnat Firefox, natož Internet Explorer. Čím to může být? Že by moře funkcí nebylo vším? Co tedy uživatelé chtějí od prohlížeče? Jednoduchost?

Doba čtení: 3 minuty

Proč by ČT nemohla mít dva multiplexy?

Nelekejte se, na Kavčích horách nic takového nechystají. Tedy alespoň o ničem takovém nevím. Jenom mě napadlo, že když Nova i Prima chtějí za vrácení analogových kmitočtů každá po jednom multiplexu, proč by Česká televize nemohla zatlačit na zákonodárce, aby jí odklepli multiplexy dva? Protože když za jeden analogový program dostane Nova jeden multiplex, dva analogové programy ČT by měly mít logicky nárok na dvě celoplošné digitální sítě.

Doba čtení: 5 minut

Co je to Internet?

Kdyby se tato hloupá otázka nevyskytla na Slashdotu, asi bych si ji nepoložil. Vždyť je to přece úplně jasné. Internet je, je, je...? Takže co vlastně?

Doba čtení: 2 minuty

Skutečně se na rozesílání spamu dá vydělat?

Dnes a denně antispamové filtry každé e-mailové schránky odstraní desítky a stovky nevyžádaných e-mailů. Antispamové filtry jsou stále promyšlenější a dokonalejší, a tak se musí zlepšovat i spameři. Přemýšleli jste však někdy, jestli se jim to vůbec vyplatí?

Doba čtení: 3 minuty

…A ostružinky uvadly

Tisíce uživatelů oblíbených komunikátorů Blackberry se přinejmenším v Americe ocitly minulý týden bez e-mailu. Z chybičky se můžeme poučit i my.

Doba čtení: 2 minuty

Počítání do čtyř jako psychologický blok

Generální ředitel televize Nova ve čtvrtek představil účastníkům Českokrumlovské mediální konference svůj plán digitalizace. Ačkoli ho jedni považují za maximalistický, druzí za hamižný a třetí za nehorázný, na Petra Dvořáka se zlobit nemůžeme. Stejně jako další manažeři analogových televizí, i on je pouze obětí dřívější jednoduché doby. Když dlouho počítáte jen do čtyř, psychologickou bariéru pak prolamujete těžce.

Doba čtení: 4 minuty

Spíte na pracovní poradě? Vědci už vědí, proč

Výzkum univerzity v Novém jižním Walesu vedl k závěru, že powerpointové prezentace bývají často kontraproduktivní. Každému, kdo trávil čas na poradách a konferencích (jako například v komiksu Dilbert) je takový závěr jasný už dávno. Nyní ale můžeme svůj pocit doložit i oblíbenou větou „vědci zjistili, že...“ (alespoň pokud jsme psychologii ochotni přiznat statut vědy).

Doba čtení: 1 minuta

Skajp Entrprajz

Všeobecně známá VoIP/P2P síť začala testovat službu pro velké podniky. Obávám se, že testovat sice může, ale pro velké nikdy nebude.

Doba čtení: 2 minuty

Síla Internetu

Dnešní glosa bude o zdánlivé maličkosti, která ve skutečnosti ukazuje na větší souvislosti, na střetávání starého světa s novým a na lidskou bezohlednost. A samozřejmě o nevyzpytatelném a strašlivém Internetu, který kdykoliv si zamane, udeří na nevinné oběti za svými hranicemi.

Doba čtení: 2 minuty

Oni už je neničí. Oni si je pěstují!

Oni už je neničí. Oni si je pěstují! Věta jako vytržená z kultovního hororu Matrix nepatří vědecko fantastické budoucnosti, ale ještě krutějšímu dnešku. Odehrává se možná i u vás.

Doba čtení: 2 minuty

Pláčete pěkně, ale na špatném hrobě

Jedna celá čtyři desetiny miliardy korun. Tak velká škoda prý vznikla šestici digitálních televizí za dobu, co nemohou kvůli soudním průtahům ohledně platnosti licencí připravovat vysílání. Suma má zahrnovat všechno: platy zaměstnanců, nákup pořadů i techniky, ale také ušlý zisk. Tyto peníze chtějí členové Asociace digitálních televizí vysoudit na státu. Je to ale stát, kdo jim brání ve vysílání? Nemůžou si za tuto situaci tak trochu samy?

Doba čtení: 4 minuty