Hlavní navigace

Multiplex B v Praze má omezený příjem, vypadl vysílač Ládví

Doba čtení: do minuty

Ladislav Skopal: Digitální novelu je třeba schválit do voleb

16. 4. 2006 11:28
Doba čtení: 1 minuta

Digitální vysílání bude za dva roky pro každého, tvrdí ČTÚ

Doba čtení: 2 minuty

Digitální licence uděleny. Co bude dál?

Nejpozději do konce roku 2008 by mělo všech šest nových digitálních televizí vysílat po celé republice v nových, už definitivních multiplexech. Na pondělní společné tiskové konferenci to slíbili předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák a šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák. Zároveň naznačili, jakým směrem se bude ubírat digitalizace v nejbližších třech letech.

Doba čtení: 8 minut

První digitální televize: kdo za nimi stojí a co nabídnou

Jako blesk z čistého nebe přišla v úterý odpoledne zpráva o udělení prvních šesti licencí pro zemské digitální televize. Nové stanice by se měly v přechodných digitálních sítích B a C, případně v jejich modifikované definitivní podobě, objevit nejpozději rok od chvíle, kdy si jejich provozovatelé převezmou rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o vydání licence. Kdo jsou majitelé chystaných digitálních programů a co nabídnou českým divákům?

Doba čtení: 6 minut

Rada udělila prvních šest digitálních licencí!

Hudební televize Óčko, zpravodajský kanál Z 1, regionální síť RTA, rodinná stanice TV Pohoda a plnoformátové programy TV Barrandov a Febio TV – to je prvních šest projektů, které získaly licence pro zemské digitální vysílání. Půldruhého roku od zahájení licenčního řízení je v úterý udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Licence platí na dvanáct let, ale zatím jsou vázané na programové pozice v přechodných digitálních multiplexech B a C, jejichž platnost končí příští rok v květnu.

Doba čtení: 4 minuty

Rada možná udělí digitální licence. Kdo má šanci?

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se dnes vrátí k několikrát odloženému licenčnímu řízení na obsazení programových pozic v přechodných digitálních multiplexech B a C. Celkem by radní měli rozhodnout až o sedmi licencích pro „celoplošné“ vysílání. Které z více než třiceti projektů mají šanci na úspěch? Porovnal jsem programové zaměření a finanční možnosti všech žadatelů a vychází mi z nich tato sedmice favoritů.

Doba čtení: 8 minut

Zkušenosti s příjmem multiplexů A a C v Brně

Již poměrně mnoho dnů (od 23. prosince 2005) sledujeme digitální vysílání v multiplexu A na 40. kanále z vysílače Brno - Hády provozovaném Radiokomunikacemi a vzdáleném od našeho panelákového bloku v sídlišti Lesná vzdušnou čarou asi pět kilometrů. Máme k dispozici set-top-box DigiPal 2 německého výrobce TechniSat. Tady jsou další zkušenosti s příjmem digitální televize po spuštění multiplexu C.

Doba čtení: 5 minut

Televize Óčko pokořila hranici půl milionu diváků měsíčně

9. 3. 2006 14:44
Doba čtení: 1 minuta

Michal Žilka a Petr Adamec: Telecom letos otestuje MPEG-4

Ještě v prvním pololetí letošního roku chce Český Telecom (ČTc) nabídnout komerční využití IPTV, televize a dalších doplňkových služeb přes internetový protokol. Po ukončení krátkodobého experimentálního vysílání pozemního multiplexu C pak firma zvažuje další zkušební zemské digitální vysílání, tentokrát v kompresním standardu MPEG-4. K němu by mělo dojít také ještě v prvním pololetí, říkají v rozhovoru pro server DigiZone.cz Michal Žilka, výkonný ředitel pro služby obsahu a business developmentu ČTc, a manažer projektu DVB-T Petr Adamec.

Doba čtení: 9 minut

TOP TV už v Praze nevysílá analogově, ale s Óčkem znovu žádá

Doba čtení: 1 minuta

Multiplex C vysílá v Praze a Brně, ale jen dočasně

Český Telecom, respektive jeho dceřiná společnost Omnicom Praha, včera spustil krátkodobé zkušební digitální vysílání přechodné digitální sítě C v Praze a Brně. Multiplex tvoří tři televizní programy: hudební kanál Óčko, teleshoppingová stanice TOP TV a brněnská kabelová televize TVb1. Experiment probíhá na základě krátkodobé licence, která Omnicomu vyprší na začátku května. Český Telecom ale hledá způsob, jak ve vysílání pokračovat i po tomto datu.

Doba čtení: 4 minuty

Český Telecom spouští v Praze a Brně experimentální multiplex C

Doba čtení: 1 minuta

Interstar DVB-T/-S 8200: řešení pro anténu i satelit

Proč si dávat do televizního stolku dva set-top-boxy, když stejnou práci zastane jediný? Digitální přijímač firmy Golden Interstar se jednoduše ovládá, rozumí české diakritice podle obou norem a kromě programů vysílaných zemskou cestou naladí i satelitní stanice. K dokonalosti mu chybí jen zdířka pro karty na placený příjem.

Doba čtení: 6 minut

Leoš Pohl: Multiplexy B a C zahájí vysílání nejdříve na jaře 2007

16. 2. 2006 14:55
Doba čtení: 1 minuta

Multiplex C bude zkušebně vysílat Óčko, TOP TV a brněnskou TVb1

Doba čtení: do minuty

V multiplexu B opět vysílá i pražské rádio Classic FM

Doba čtení: do minuty

Kateřina Fričová: TOP TV počítá s interaktivním prodejem

Někdejší generální ředitelka televize Prima, posléze rádií Frekvence 1 a Evropa 2 Kateřina Fričová nyní vede hobby televizi TOP TV. Stanice zaměřená na volný čas a magazíny je často označována jako teleshoppingová televize. Kateřina Fričová se ale takové charakteristice brání. „Když se řekne teleshoppingová televize, navozuje to dojem stanice, kde běží jeden teleshoppingový spot za druhým. A to my nejsme,“ říká v rozhovoru pro server DigiZone.cz.

26. 1. 2006 0:00
Doba čtení: 13 minut

Karneval představil digitální kabelovku

Druhá největší tuzemská kabelová společnost Karneval Media včera oficiálně představila nabídku digitální kabelové televize (DVB-C). Po dvou letech testování přechází Karneval u této služby ke komerčnímu provozu, přičemž například filmový kanál HBO bude nabízet už jen v digitální podobě. Firma nabízí třicet televizních programů v digitální kvalitě, z toho deset zcela nových, dále třináct rozhlasových stanic, elektronického programového průvodce a chystá se na spuštění služby video na vyžádání.

Doba čtení: 7 minut

Proč jsou multiplexy přechodné a nerozšiřují se?

V poslední době nám do redakce chodí spousty dotazů, kdy se zemské digitální vysílání rozšíří i do dalších regionů kromě Prahy, Brna a avizované Ostravy. Problematice spouštění přechodných vysílacích sítí A, B a C jsme se sice opakovaně věnovali v různých materiálech i rozhovorech s kompetentními osobami, není ale na škodu si některé informace zopakovat. Jak je to tedy s rozšiřováním digitálního vysílání na další území České republiky?

Doba čtení: 6 minut

Óčko na satelitu mění parametry, během noci nebude hodinu vysílat

12. 1. 2006 18:02
Doba čtení: 1 minuta

Televize v mobilu na vlastní oči (1.)

Jak vypadá a jak funguje živé vysílání televize Óčko pro mobilní telefony, které ve své mobilní síti UMTS spustil k 1. prosinci 2005 Eurotel? Na rozdíl od T-Mobile, který obdobnou síť pojal pouze jako "tlustší rouru" do Internetu, se Eurotel pustil i do hledání a nabízení určitého "3G obsahu". Kromě videohovorů, různých her, hudby, zvonění, log a podobných věcí zařadil do své nabídky také živé televizní vysílání, určené pro mobilní telefony.

5. 1. 2006 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jaký bude digitální rok 2006?

Každopádně nadupaný. Pokud vše dobře dopadne, čeká nás v letošním roce přijetí „digitální“ novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, vládní koncepce přechodu na zemské digitální vysílání, koncem roku Český telekomunikační úřad předloží technický plán přechodu z analogového na digitální zemské vysílání, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí programové licence pro digitální televize v přechodných sítích B a C. Čekají nás také nové digitální programy od veřejnoprávních médií.

2. 1. 2006 0:00
Doba čtení: 13 minut

Pražský experiment CDG vyměnil programy, zmizela ČT a Nova

Doba čtení: 1 minuta

Také multiplex B zařadí pět místo čtyř televizních programů

Doba čtení: 1 minuta

Od února bude v Praze deset digitálních programů, včetně TA3

Doba čtení: 1 minuta

TOP TV může pokračovat v analogovém vysílání na 28. kanále

23. 12. 2005 14:51
Doba čtení: 1 minuta

David Stádník: Spouštění DVB-T mimo Prahu nic nebrání

„Potřebujeme, aby provozovatelé přechodných digitálních sítí zprovoznili alespoň část vysílačů, protože bez nich by se celý proces digitalizace mohl zpozdit. Zároveň ale chápu jednotlivé televize, že se jim nechce dlouhodobě platit za dvojí šíření signálu na stejném území. Potřebujeme jasný plán pro vypínání analogových kmitočtů a jejich nahrazování zemským digitálním vysíláním,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu David Stádník.

Doba čtení: 16 minut

David Stádník kritizuje udělování licencí pro analogové vysílání

Doba čtení: 1 minuta

Telecom spustil zkušební vysílání IPTV. Zatím pro své zaměstnance.

Doba čtení: 1 minuta