Hlavní navigace

Digitální licenční řízení posoudí Nejvyšší správní soud

Doba čtení: 2 minuty

Rok řádného vysílání multiplexu A: co se povedlo a co ne

V sobotu uplynul rok od zahájení řádného vysílání přechodného digitálního multiplexu A. Alespoň pro síť Českých radiokomunikací tak skončila éra experimentování s DVB-T a digitální televize se mohla postupně rozšířit i mimo Prahu a střední Čechy. Ostrému startu multiplexu A předcházela dohoda mezi Českou televizí a TV Nova o společném využití datového toku a odsunutí televize Prima do přechodného multiplexu B společnosti Czech Digital Group (CDG).

Doba čtení: 6 minut

Pat s digitálními licencemi lze vyřešit do konce roku

Na první pohled neřešitelnou situaci se zrušenými licencemi pro digitální televize lze rozetnout ještě do konce letošního roku. Myslí si to předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák. Na tahu jsou ovšem současné komerční televize. S nimi se musí noví hráči dohodnout na kompromisu přijatelném pro obě strany. Ve hře jsou podmínky, za jakých se televize Nova a Prima vzdají současných analogových kmitočtů, a jejich nárok na kompenzační licence.

Doba čtení: 6 minut

Multiplex B má problémy, a nejen se signálem

Televizní diváci v Praze a středních Čechách odkázaní na pozemní digitální příjem si stále častěji stěžují na výpadky přechodného multiplexu B, v němž kromě některých zkušebních programů řádně vysílá i televize Prima. Provozovatel sítě, společnost Czech Digital Group (CDG), dokonce kvůli problémům s kvalitou signálu dočasně vypnula vysílač Ládví. Co je příčinou technických potíží a kdy je CDG odstraní? A jak to bude s vysíláním multiplexu B po Novém roce, kdy většině programů končí zkušební licence?

Doba čtení: 5 minut

RRTV podala kasační stížnost proti zrušení digitálních licencí

Doba čtení: 1 minuta

Nová bezplatná satelitní platforma v Česku: diGITALlink

Doba čtení: 1 minuta

Pražský multiplex B už vysílá bez výpadků

Doba čtení: 1 minuta

Nova předpokládá dohodu o digitalizaci „do několika měsíců“

Doba čtení: 2 minuty

Digitalizace bez Novy? Šlo by to, potvrzuje ČTÚ

Digitálním televizím včera došla trpělivost. Poté, co televize Nova odmítla přistoupit na Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání, uspěla s žalobou proti výsledku licenčního řízení na digitální programy a podala kasační stížnost proti tomu, že se nemůže účastnit projednávání další podobné žaloby od televize Prima, požadují její vyloučení z procesu digitalizace. Nova by podle nich mohla nadále vysílat analogově, a to až do konce své prodloužené licence, roku 2017.

Doba čtení: 7 minut

Ať si Nova nechá analog, navrhují digitální televize

Doba čtení: 1 minuta

Digitální televize navrhnou řešení patové situace s licencemi

Doba čtení: 1 minuta

Óčko slaví čtyři roky, od října změní program

Hudební televize Óčko v říjnu oslaví čtvrtý rok existence. Stanice, která začínala jako podnik několika nadšenců a později se stala součástí mediálního domu Mafra, je podle výsledků sledovanosti dlouhodobě nejúspěšnějším kabelovým a satelitním televizním programem v České republice. V Praze, kde ji lze naladit i v přechodném zemském digitálním multiplexu B, ji sleduje vůbec nejvíc diváků z celé republiky. Nejen oni zřejmě uvítají programové změny, jež Óčko ohlásilo na začátek příštího měsíce.

Doba čtení: 6 minut

Interstar DVB-T/-S 8700 CRCI: kombinovaný digitální přijímač s dekodérem Conax

Příjem televize z pozemních vysílačů i z družice, podpora placených stanic a zabudovaný dekodér Conax, takové jsou klíčové vlastnosti nového set-top-boxu Golden Interstar. Přístroj si poradí s duálním zvukem a díky modulátoru bude sloužit i divákům se staršími televizory. Na jedné straně pamatuje software výrobku na šetřiče obrazovky, na stranu druhou má ale chudý informační panel. Co všechno uživatelům nabízí set-top-box, který stojí téměř pět tisíc korun?

Doba čtení: 6 minut

První digitální televize se rozhodla pro kasační stížnost

14. 9. 2006 20:30
Doba čtení: 1 minuta

Rada se k digitálním licencím vrátí nejdříve v říjnu

Už druhá žaloba proti výsledku licenčního řízení na provozovatele šesti zemských digitálních televizí včera uspěla u Městského soudu v Praze. Tentokrát je jejím autorem společnost Galaxie sport, která se neúspěšně ucházela o licenci pro placený digitální kanál Sport 2. V podstatě jde ale o druhé vítězství televize Nova, jež v podobném sporu zvítězila už minulý týden. Obě stanice totiž mají stejného majitele, americkou společnost CME.

Doba čtení: 4 minuty

Před soudem je další žaloba proti udělení digitálních licencí

13. 9. 2006 9:25
Doba čtení: 1 minuta

Digitální televize čekají na výrok soudu, nevylučují právní kroky

Doba čtení: 1 minuta

Multiplex B má výpadky, provozovatel nezná důvody

Doba čtení: 1 minuta

Digitální televize přišly o licence, Česku hrozí žaloby

Žaloby na nedostatečnou ochranu investic ve výši několika stovek milionů korun hrozí České republice kvůli středečnímu výroku Městského soudu v Praze o zrušení výsledku licenčního řízení na provozovatele šesti zemských digitálních televizních programů. Soud vyhověl žalobě společnosti CET 21, provozovatele televize Nova, která upozorňovala na měnící se podmínky během licenčního řízení a sporné odůvodnění, proč Nova neuspěla ani v jedné ze svých osmi žádostí o udělení licence. Digitální televize jsou ale klidné: prý jde jen procesní pochybení, které lze lehce odstranit a licence znovu vydat.

Doba čtení: 8 minut

Nova: Není pravda, že bychom chtěli zpomalit digitalizaci

Doba čtení: 1 minuta

Václav Žák: RRTV nepodá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu

6. 9. 2006 17:38
Doba čtení: do minuty

TV Barrandov: Jde jen o procesní pochybení, pokračujeme v přípravách

6. 9. 2006 17:36
Doba čtení: 1 minuta

Soud vyhověl Nově a zrušil udělení šesti digitálních licencí

Doba čtení: 2 minuty

Komerční analogové televize chtějí záruky zachování pokrytí

Připomínkový workshop Českého telekomunikačního úřadu dal prostor námitkám stanic Nova, Prima i firmy RTA. Televize chtějí mít jistotu, že jim digitalizace nesebere žádná pokrytá území. Na druhou stranu se ale odmítají zaručit, že za šíření signálu do staronových míst budou platit. Nové digitální stanice posez žáby na prameni jejich starších kolegyň vytočil natolik, že napjatou atmosféru musela klidnit veřejnoprávní Česká televize. Nad schválením Technického plánu přechodu visí po včerejšku velký otazník.

Doba čtení: 6 minut

ČTÚ zveřejnil připomínky k Technickému plánu přechodu

Doba čtení: 1 minuta

Začíná závěrečná zteč o termíny vypínání analogu

Dnešek je posledním dnem, kdy Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přijímá připomínky ke svému návrhu Technického plánu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání. Podobu „jízdního řádu digitalizace“ chtějí změnit jak nově vznikající digitální stanice, tak současné televize, antimonopolní úřad či jednotlivá ministerstva. Klíčový dokument získá definitivní podobu už za deset dní. Poté se na něm už nic zásadního měnit nebude.

Doba čtení: 8 minut

Vysílací rada chce vypnout analog už v roce 2009

Ofenzíva digitálních programů sdružených v Asociaci digitálních televizí proti plánovanému ukončení analogového televizního vysílání v České republice vede přes Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta na svém včerejším zasedání projednala Technický plán přechodu od Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a navrhla změnit termín pro úplnou analogovou tmu na 9. září 2009. To je termín, který prosazují právě digitální televize.

Doba čtení: 5 minut

TPP: kompromis mezi Novou a digitálními televizemi

Jízdní řád digitalizace, definitivní návrh Technického plánu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání, je na světě. Dokument v úterý zveřejnil na svých internetových stránkách Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jeho předseda Pavel Dvořák už minulý týden několikrát zopakoval, že jde o kompromis, kvůli kterému budou Radě ČTÚ „všichni nadávat“. Jako první se ozvaly nové digitální televize.

Doba čtení: 8 minut

IPTV od Telefóniky O2: známe podrobnosti

Už zhruba za měsíc začne Telefónica O2 Česká republika nabízet svým zákazníkům televizi přes internetový protokol. Podařilo se nám získat podrobnější informace o technickém řešení IPTV i programové nabídce, kterou nyní testují zaměstnanci Telefóniky. Ti si mohou IPTV objednávat od 17. července a zatím o tuto službu projevilo zájem 1 400 pracovníků firmy. Interní zaměstnanci mají nárok na mimořádnou slevu.

Doba čtení: 5 minut

Jak se liší pracovní návrh ČTÚ a digitálních televizí

Hlavní rozdíl mezi posledním pracovním návrhem Technického plánu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a alternativní verzí od Asociace digitálních televizí (ADT) spočívá v termínech spouštění digitálních kmitočtů a vypínání hlavních analogových vysílačů ve všech jedenácti navrhovaných oblastech. Server DigiZone.cz má k dispozici oba materiály. Jejich rozdíly můžete posoudit v tomto článku.

Doba čtení: 6 minut