Hlavní navigace

V pátek čeká diváky DVB-T velké přelaďování set-top-boxů

Doba čtení: 1 minuta

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O Ústecku, satelitní TV z Francie i situaci Gitalu

Po čtrnácti dnech otvíráme opět redakční schránku serveru DigiZone.cz, abychom odpověděli na některé dotazy čtenářů, které do ní přišly. Tentokrát bude řeč o digitalizaci terestrického analogového vysílání na Bukové hoře u Ústí nad Labem i přechodu z komprese MPEG-2 na MPEG-4. Čtenáře také zajímalo, zdali s digitalizací nepřijdou o některé funkce svých přijímačů jako PIP (picture-in-picture) nebo nahrávání na pevný disk analogového DVD rekordéru. A jak je to vlastně s insolvenčním řízením společnosti Gital? Na tyto a další dotazy hledejte odpověď v dnešním článku.

Doba čtení: 6 minut

Prima začala vysílat digitalizační spot (UVNITŘ VIDEO)

Doba čtení: 1 minuta

Multiplex 3 začne vysílat ze Žižkova a Cukráku okolo Vánoc

Doba čtení: 2 minuty

Akce „kulový blesk“: ČT prohazuje vysílací kanály, Žižkov mění anténu

Dnešní den by se dal z hlediska přechodu na zemské digitální televizní vysílání nazvat akcí „kulový blesk“. Nejen že České Radiokomunikace vymění anténu na hlavním pražském vysílači Žižkov, ale hned na dvou dalších vysílačích, chebské Zelené hoře a ústecké Bukové hoře, prohodí veřejnoprávní televize vysílací kanály analogových programů ČT 1 a ČT 2, a do obrazu analogové Dvojky vloží varovný piktogram, aby diváky informovala o blížícím se termínu jejího vypnutí. Ale pojďme pěkně popořádku.

Doba čtení: 5 minut

Prima už brzy digitálně také v Domažlicích, Plzni a Ústí

Doba čtení: 1 minuta

Multiplex 2 je už zaplněný televizemi, tvrdí České Radiokomunikace

Doba čtení: 2 minuty

Telefónica O2 poprvé veřejně prezentovala plány s multiplexem 4

Doba čtení: 1 minuta

Multiplex 3 do konce roku doběhne v pokrytí digitální Novu, slibuje CDG

Doba čtení: 2 minuty

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O terestrickém příjmu, českých TV v zahraničí a přivařeném kabelu

Po přibližně čtvrt roce jsme se rozhodli opět otevřít náš redakční e-mail, abychom zodpověděli dotazy našich čtenářů. Nestačili jsme se divit. Bylo jich tolik, že se do jednoho článku zkrátka nevejdou a brzo se tedy budete moci těšit na jeho pokračování. V dotazech, které zodpovídáme tentokrát, bude převažovat téma terestrické digitální televize. Zabrousíme ale také k té kabelové. Jednoho ze čtenářů zajímala i možnost příjmu českých kanálů v Německu. A lze je vůbec sledovat v zahraničí legálně? Čtenáři také stále zápasí s kabeláží, proto budou dva dotazy věnované právě jí. Objevily se však i dva e-maily, které radily naopak nám.

Doba čtení: 6 minut

Vypnou nám ČT 2. Co máme udělat, abychom o ni nepřišli?

Přesně takhle by se mohli zanedlouho ptát mnozí naši čtenáři, kteří doposud přijímají signál druhého programu České televize prostřednictvím analogových terestrických vysílačů. Veřejnoprávní televize se totiž chystá na vypnutí kanálu ČT2 na některých vysílačích proto, aby mohla zahájit vysílání tzv. veřejnoprávního multiplexu, společné sítě ČT a ČRo. Týká se to konkrétně obyvatel Českobudějovicka, Prahy a středních Čech, Plzeňska, Sušicka a Ústí nad Labem. Kromě příjmu ČT 2 prostřednictvím digitální terestrické televize se můžete rozhodnout také pro satelit, digitální kabelovou televizi nebo IPTV.

Doba čtení: 7 minut

Zítra se odmlčí kvůli výluce digitální vysílání z Bukové hory

Doba čtení: 1 minuta

Předseda Rady ČRo: Rádio Wave se stává celoplošnou stanicí

Doba čtení: 2 minuty

Jaký bude digitální podzim? Hodně bohatý

Souhlasem Novy s Primy s Technickým plánem přechodu se po letech hne s rozvojem pozemních multiplexů. Obě televize požádají a zřejmě i dostanou licence pro bonusové programy, ale v éteru se objeví i nová bezdrátová kabelovka s programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Takřka celé Čechy přijdou během podzimu o analogový signál druhého programu České televize, ale zato se k nim rozšíří veřejnoprávní multiplex s digitálním signálem všech čtyř kanálů ČT. A bude toho ještě více.

Doba čtení: 11 minut

Televizní vysílače Chlum, Kleť a Radhošť čekají příští týden výluky

Doba čtení: 1 minuta

V říjnu digitální ČT v Chebu, v listopadu v Jihlavě, Chomutově a Jáchymově

Doba čtení: 1 minuta

Kleť a Cukrák už vysílají piktogram. Vypnutí ČT 2 se blíží i v Praze

AKTUALIZOVÁNO Neoficiální informace serveru DigiZone.cz, že se Česká televize připravuje vložit do obrazu analogového programu ČT 2 z vysílačů Kleť a Cukrák varovný piktogram, který upozorňuje na blížící se vypnutí tohoto vysílání, se dnes potvrdily. Jak na středočeském Cukráku, tak na jihočeské Kleti už ČT 2 piktogram vysílá. Pro diváky to znamená, že nejpozději koncem září přijdou o analogový příjem ČT 2. Pokud si ale pořídí digitální set-top-box, brzy se jim rozšíří nabídka programů ČT ze dvou na čtyři.

Doba čtení: 5 minut

ČTÚ: Česká televize by měla opustit multiplex A nejpozději 31. října

Doba čtení: 2 minuty

Zpožďování obrazu a zvuku u digitální televize

Každý, kdo sleduje více zdrojů televizních nebo rozhlasových médií, se s tím jevem už jistě setkal. Zapne televizi nebo rádio na různých stanicích nebo z různých zdrojů a zjistí, že časové znamení není všude ve stejný okamžik. Na jedné televizi najíždí hokejista na bránu a na druhé už je chumel nadšených spoluhráčů před bránou protivníka. Proč se tak děje a zda se s tím dá něco dělat, se dozvíte z tohoto článku.

Doba čtení: 5 minut

Síť vysílačů digitálního multiplexu A bude mít v úterý noční výluku

Doba čtení: do minuty

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O nabídkách satelitních operátorů, set-top-boxech i T-DAB

Během jednoho měsíce se nám v redakční poště sešlo opět několik dotazů od našich čtenářů, takže je čas na ně odpovědět. Tentokrát se točily otázky okolo satelitní televize, konkrétně platforem UPC Direct, Digi TV a CS Link nebo anglických stanic vysílajících v DVB-S titulky. Čtenáře preferující terestriku především zajímalo, jak dostat do nového FULL HD televizoru kvalitní signál nebo zda bude možné spustit záznam na set-top-boxu v době vaší nepřítomnosti. Diváci také vyhledávají kanál Eurosport HD a zajímá je, jak je to s povinným zařazováním nabídek některých kanálů do kabelových sítí.

Doba čtení: 10 minut

Analogová ČT 2 na Cukráku a Kleti skončí 10. září

Doba čtení: 1 minuta

Operace Žižkov: jak vrtulník s digitálním vysílačem uzavře ulice Prahy

Velké manévry čekají letos v září Pražany, kteří žijí v bezprostředním okolí hlavního televizního vysílače Žižkov. České Radiokomunikace naplánovaly výměnu anténních systémů pro zemské digitální vysílání, aby od října mohly posílit výkon pražského multiplexu 2 (dnešní dočasné digitální sítě A) na 50 kW. K výměně mnohatunového zařízení musí použít speciální vrtulník, a kvůli přepravě těžkého nákladu budou uzavřeny některé ulice. Jak bude taková operace vypadat, si můžete přečíst v tomto článku.

Doba čtení: 5 minut

Digitální vysílání z Bukové hory zasáhl dvacetiminutový výpadek

Doba čtení: 1 minuta

Martin Mrnka: Vysílání Z 1 zahájí Jan Němec s Veronikou Sedláčkovou

Bývalí moderátoři Událostí, komentářů na České televizi Jan Němec a Veronika Sedláčková zahájí tuto neděli v 19 hodin vysílání nové digitální zpravodajské televize Z 1. Moderátorská dvojice provede hodinovou hlavní zpravodajskou relací. Další hlavní zprávy o poloviční stopáži budou následovat od desáté hodiny večer. Kde všude a jakým způsobem diváci naladí Z 1 už v den jejího startu, říká v rozhovoru pro DigiZone.cz generální ředitel této televize Martin Mrnka a šéf techniky Vít Novotný.

Doba čtení: 14 minut

V multiplexu s Novou se mohou dočasně objevit kabelové televize

Doba čtení: 2 minuty

O analogovou ČT 2 letos přijde až čtvrtina obyvatel Česka

Doba čtení: 2 minuty

Divá Bára znovu na scéně, bezradná Prima digitalizuje

Původně jsem si myslel, že svou glosu věnuji satelitní platformě Digi TV, která zanedlouho oslaví dva roky na českém trhu. Tento týden však byl nabitý tolika jinými událostmi, že mi nedalo se nad nimi pozastavit. Asi nejvíce mě nezasáhlo samotné spuštění digitálního vysílání v Brně, ale návrat Barbory Tachecí na mediální scénu. Samozřejmě DVB-T se ve své glose budu věnovat také, stejně tak propadáku TV Prima v podobě jejího nového schématu a přírůstku kanálů do satelitní platformy CS Link.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (46.): Identifikace sítí zemské digitální televize

Řádné digitální televizní vysílání zemskou cestou funguje v České republice od října 2005. Teprve k 1. květnu letošního roku se ale česká digitalizace dočkala dokumentu, který má za úkol udělat v něm pořádek. Jmenuje se Síťový plán identifikačních označení sítí, datových toků a služeb zemského digitálního televizního vysílání.

Doba čtení: 3 minuty

Zemské digitální vysílání ČT letos pro 65 až 70 procent obyvatel ČR

Doba čtení: 1 minuta