Čínská technologická společnost Huawei v České republice podle informací Lupy vytvořila pozici šéfa kybernetické bezpečnosti (Cyber Security Officer, CSO), na kterou nyní hledá kandidáta. Ten by se měl například zabývat kybernetickými a dalšími zákony a regulacemi a Huawei připravovat na to, aby firma byla schopná vyhovět požadavkům a řešit případné krize.
Firma uvádí, že chce zaručit, aby její „produkty a řešení splňovaly přísné bezpečnostní standardy a normy každé jednotlivé země“ a že chce zvýšit svoji důvěryhodnost. CSO má z Prahy obsloužit také Slovensko a Rakousko.
Huawei uvádí, že vytvoření nové role je součástí globální strategie, kdy společnost kybernetickou bezpečnost označuje za prioritu. Částečně jde nicméně o reakci na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), které nyní Huawei v Česku komplikuje situaci v rozvíjení nového byznysu.
NÚKIB se do debat s Huawei historicky zapojoval před varováním a nyní komunikuje čistě textovou formou. Činí tak i s dalšími technologickými partnery, zdůvodňuje to nestranností. Zástupci Huawei před i po varování vyvíjeli řadu aktivit, jak být s NÚKIBem v kontaktu a prezentovat mu svůj pohled na věc. „My samozřejmě chceme s NÚKIB diskutovat a diskuzi jsme velmi otevřeni,“ uvádí pro Lupu mluvčí Huawei Tomáš Kolder.
Součástí náplně práce CSO má mimo jiné být monitorování rizik a vyvinutí mechanismu prevence případných krizí. Na starost bude mít rovněž „nouzové řešení krizí a komunikaci s cílem minimalizovat negativní dopady“.
Nezbytná pozice
Huawei už má v Česku pozici takzvaného bezpečnostního ředitele, role CSO je zcela nová a zaměřovat se má čistě na kyberbezpečnost.
„V minulosti působil CSO Huawei v rámci naší regionální kanceláře, kde několik zemí de facto sdílelo jeho kapacity a zdroje. Mezi nimi tedy i Česko. Vzhledem k rostoucí potřebě se věnovat tématu kyberbezpečnosti a kybernetické komunikaci s našimi zákazníky, regulátorem a dalšími stranami logicky rostou požadavky na zavedení takové pozice v rámci společnosti a dané země. Proto považujeme za nezbytné, aby i u nás byla zavedena tato pozice, která pokryje nejenom potřeby České republiky, ale i sousedního Slovenska a Rakouska. A v případě potřeby poskytne svoji podporu i dalším zemím,“ uvádí dále Kolder.
Tuzemský šéf kyberbezpečnosti bude zodpovědný přímo řediteli lokální pobočky. Tím je od poloviny roku Číňan Song Wenqi (Willi Song). Nahradil Radoslawa Kedziu, jenž povýšil na regionální funkci.
Působení CSO se má hodnotit na základě úkolů kolem vytváření interních bezpečnostních předpisů, řízení procesů, interních i externích školení a tréninků, komunikace se zákazníky, regulátory a dalšími stranami.
CSO má také získávat přehled o zákonech a nařízeních, pochopit požadavky vlády, regulátorů a zákazníků v oblasti kybernetické bezpečnosti, vyvíjet specifická lokální řešení a začlenit kyberbezpečnost do firemního produktového a obchodního plánování a na implementaci dohlížet. Zajišťovat pro to má komunikaci uvnitř i navenek a obchodní oddělení vzdělávat v bezpečnosti.
Čínský podnik se snaží získat v Česku a Evropě důvěryhodnost. Huawei proto chce postavit první evropskou továrnu a v Bruselu rozjela takzvané transparenční centrum. Jak jsme na Lupě informovali, po roce jeho fungování služeb centra nevyužil ani jeden subjekt z České republiky.
Souvislosti v kauze kolem čínských firem Huawei a ZTE:
- Čínský Huawei získal milionové zakázky pro ministerstvo kultury, vnitro či Českou televizi
- Huawei i přes kauzy dohnala v Česku Samsung a míří na post světové jedničky v telefonech
- Huawei si zkouší udobřit Evropu. V novém centru v Bruselu dá k náhledu zdrojové kódy
- Kopie Českého Krumlova či křišťálový lustr z Česka. Jak to vypadá v sídle Huawei v Číně
- Dobýt Evropu a Česko pomocí ICT nechceme a dotace od vlády nemáme, vzkazuje Huawei
- ČVUT končí spolupráci s Huawei. V Ostravě si vysoká škola partnerství s Číňany chválí
- Firma Huawei vyhrála zakázku na dodávku switchů pro ministerstvo vnitra a policii
- Digitální hedvábná stezka aneb Jak čínské ICT firmy získávají vliv v Africe a Venezuele
- Nejen Huawei a ZTE. V Česku získávají vliv také další technologické firmy z Číny
- Huawei a ZTE jsou riziko, říká český úřad. Co to znamená pro mobilní operátory?
- Proč jdou USA po Huawei a dalších čínských firmách? V sázce je ovládnutí 5G sítí
- Stát nasadil další čínské technologie. Huawei staví datové sítě pro ŘSD a ČEZ
- Huawei chce postavit tuzemské 5G sítě. S PPF už firma podepsala první dokument