Hlavní navigace

Týdenní revize: blogovat na tabuli se vyplatilo

12. 7. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Koncem letošních prázdnin by měly poklesnout ceny hlasového roamingu v rámci EU, díky silné koruně ušetří Češi více. Projekt offline blogu získal prestižní cenu „Stevie Award“. Mikroblogovací systémy se těší stále větší popularitě, znáte ty české? Plnohodnotného zpravodajského webu televize Z 1 se prý dočkáme v září. Ve využívání sociálních sítí máme co dohánět. Námluvy Yahoo a Microsoftu mohou být obnoveny již brzy.

Díky regulaci hlasových služeb v roamingu, kterou prosadila minulý rok eurokomisařka Viviane Redingová, došlo ke snížení cen mobilního volání mezi jednotlivými zeměmi sedmadvacítky. Mobilní operátoři byli nuceni zákazníkům nabídnout „eurotarify“, u nichž nesměla maloobchodní cena za minutu odchozího hovoru převyšovat 49 eurocentů. Direktivní stanovení velkoobchodních i maloobchodních cen je naplánováno až do roku 2009. Letos by mělo být volání do zahraničních mobilních sítí zase o něco levnější. Ačkoli nařízení počítá se snížením poplatků pro koncové zákazníky pouze o 3 eurocenty, silná koruna může přinést další zlevnění. Kromě hlasu hodlá Evropská unie regulovat ceny i u datových služeb a SMS zpráv. Stejně jako u hlasových služeb, komisařka Redingová nejprve vyzvala mobilní operátory, aby datové služby a SMS zlevnili sami, a tím se vyhnuli regulaci. Termín jim dala do 1. července. Ti nakonec s určitými změnami v nejzazším možném termínu přišli. Je nicméně otázkou, zda-li toto zlevnění odpovídá představě eurokomisařky Redingové.
Jiří Peterka: Stalo se: roaming zlevnil a ještě zlevní

Z výzkumu mediální agentury Universal McCann, kterého se účastnilo 17 000 respondentů z 29 zemí, včetně České republiky, vyplývá, že většina aktivních internetových uživatelů používá sociální média. Mezi ně řadíme zejména blogy, mikroblogy, RSS, sociální sítě, chaty, diskuzní fóra, podcasty a sdílení obrázků a videoobsahu, obecně pak všechny online aplikace či platformy, které mají za cíl interakci uživatelů, jejich spolupráci a sdílení obsahu. Na globálním žebříčku oblíbenosti vede sledování videoklipů, následované čtením blogů. Z porovnávaných zemí Češi zaostávají v oblasti psaní blogů, kde jim patří předposlední místo. Podobná je situace i v oblasti využívání sociálních sítí. Naopak poměrně aktivní jsou Češi ve sdílení obsahu nebo prohlížení online videa.
Jan Handl: 84 % aktivních uživatelů v Česku si prohlíží online video

Zpravodajská televize Z 1, která začala vysílat 1. června, se označuje za televizi pro chytré lidi a chce se profilovat jako taková malá česká CNN. Podoba televizního webu Z 1 však portály zahraničních zpravodajských kanálů zatím příliš nepřipomíná. Radim Vaculovič považuje jeho stav za fázi 0. Plnohodnotného zpravodajského webu se diváci a internetoví uživatelé dočkají prý v září. Nicméně hlavní stránku webu řešenou pomocí framu považuje stanice za vyhovující a o nějaké náhradě za WMA formát webového videa se také neuvažuje. Podle Vaculoviče to souvisí s cílovou skupinou, na kterou se televize zaměřuje. „Souvisí to trochu s naší hlavní cílovou skupinou, kterou jsou hlavně lidé v managerských pozicích, kteří si často pouštějí web na pozadí v zaměstnání, a které zajímají ekonomické informace.“
Karel Wolf: Radim Vaculovič: Neřekl bych, že jsme spustili web v provizorním stádiu
Více informací o nové zpravodajské televizi Z 1 se můžete dozvědět na sesterském serveru Digizone.cz

Doménové spory nejsou v České republice ani v zahraničí ničím neobvyklým. Na českém Internetu můžeme najít domény, jejichž vlastníci profitují na značce jiných subjektů, dobrým příkladem může být server skype.cz. Jeho majitel by u soudu s vlastníkem ochranné známky pravděpodobně neobstál. Doménové spory často trvají i několik let. Tuto skutečnost ilustruje například případ, týkající se sporu o doménu nissan.com. Ta po dlouhých soudních jednáních stále zůstává v rukou původního vlastníka. Zatím. Vraťme se ale zpět na český Internet, kauza domény Kariera.cz dokazuje, že fenomén nazývaný reverse domain hijacking, má globální rozsah. Snaha získat doménu bývalého obchodního partnera vedla k soudnímu sporu, který má prozatím za následek předběžné opatření v podobě ukončení provozu inzertního portálu na této doméně.
Radim Hasalík: Soudy řeší souboj podnikatelů o doménu Kariera.cz
Radim Hasalík: Kariera.cz ukončila provoz domény

Všechny začínající, ale i hudbou protřelé kapely nebo hudební projekty určitě dobře znají servery MySpace nebo Last.fm a sílu jejich fanouškovské komunity. České skupiny mají navíc už nějakou dobu k dispozici místní alternativu v podobě serveru Bandzone.cz. Co všechno jim může dát navíc?
Denisa Křížová: Zahraj to znovu, Same, a dej to na web

Aukční síň Aukro.cz, kterou provozuje polská společnost Allegro Group začala spolupracovat se serverem Heureka.cz. Ten se specializuje na porovnánáví cen zboží v internetových obchodech a vlastní jej společnost Miton, která téměř před rokem prodala Centrum vyhledávač a katalog softwaru Stahuj.cz a pomohla mu tak zvýšit návštěvnost. Na Aukru by se měly do budoucna objevovat odkazy na Heureku, v kategoriích se budou zobrazovat produkty z Heureky s cenovým rozmezím.
Jan Ambrož: Aukro začíná spolupracovat s Heurékou

Není úplně běžné, aby se někdo pokoušel koncepty, které fungují pouze ve virtuálním světě Internetu, přenést i do reality. Tvůrci projektu offline blog se nejen odvážili opustit známé prostředí Internetu a vytvořit blogovací systém sestávající se ze staré tabule a křídy, navíc jejich neotřelý nápad ocenila porota mezinárodní soutěže International Business Awards. Pokud se chcete podívat na nové příspěvky na offline blogu, stačí zajít na pražskou Letnou nebo na web, ale to není ono.
Jan Rylich: Jak si vyblogovat mezinárodní cenu

Ačkoli mikroblogy byly v minulosti často označovány za zbytečnost a jejich přitažlivost považována za pomíjivou, dnešní popularita dokazuje pravý opak. Krátké příspěvky do 140 resp. 160 znaků, jejichž účelem je dát o uživateli vědět, co právě dělá, jakou má náladu atd., si získaly řady příznivců. Mimo jiné je ve svých kampaních využívala i většina amerických prezidentských kandidátů. Mezi nejoblíbenější globální mikroblogovací servery patří Twitter.com. Vzhledem k jednoduchosti konceptu Twitteru se rychlostí, která nemá obdoby, objevily desítky obdobných služeb. Existuje i několik českých serverů, které nabízejí možnost založit si mikroblog. České mikroblogy nabízejí technicky to samé, co jejich zahraniční předchůdci. Některé z funkcí jsou dokonce navíc oproti zaběhnutým službám, některé české mikroblogy nabízejí například posílání obrázků nebo videospotů.
Jan Handl: České mikroblogovací systémy – znáte je?
Blog Rostislava Kocmana na Lupě: Mikroblogovací služby – výborný žrout času

Cloud23

Hrozící bezpečnostní rizika, viry, botnety či spyware vyvolávají celou řadu reakcí. Jedna z myšlenek je přitom poměrně nová – prostě se s tím vším smířit a budovat pro citlivé aplikace takové kanály, které již dopředu předpokládají, že uživatelův počítač je nějak infikovaný. Je to nutné? A na druhou stranu, je to možné?
Pavel Houser: Na přítomnost malwaru bude možná nutné rezignovat

Námluvy mezi softwarovou společností Microsoft a provozovatelem portálu Yahoo, lze bez nadsázky označit za nekonečný příběh, plný zvratů a nečekaných rozuzlení. Přestože to vypadalo, že Microsoft i Yahoo možnou spolupráci už nadobro odmítly, když Microsoft nebyl ochotný navýšit cenu za akcii a Yahoo před měsícem uzavřelo dohodu s Googlem o inzertní spolupráci, situace ohledně prodeje portálu není ani nadále tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Do hry se hodlá vložit investor Carl Icahn, který chce přesvědčit ostatní investory a vlastníky akcií Yahoo, aby na valné hromadě akcionářů podpořili výměnu vedení a znovu tak otevřeli možnost prodeje Yahoo do rukou Microsoft.
Libor Nováček: Yahoo má stále šanci, že skončí v rukách Microsoftu
Jiří Macich: Carl Icahn: Microsoft má o Yahoo stále zájem

Nakupujete na Internetu v aukcích?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).