Hlavní navigace

Týdenní revize: Firefox 2, IE 7 a Skype na Centru

28. 10. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 29
Většinou týdne rezonovala ozvěna z uvedení nových verzí dvou hlavních prohlížečů: Firefoxu 2 a Internet Exploreru 7. Ministerstvo informatiky spáchalo harakiri a pražský "evropský" portál se hájil před naší kritikou. Porovnali jsme také ceny za ADSL připojení a zjistili, že Tokio Hotel není zlatý důl. Centrum navázalo spolupráci se Skypem. Jak si vedou české online videopůjčovny?

Microsoft uvedl svůj nový prohlížeč (Internet Explorer, IE) již sedmé verze 18. října a většina komentátorů dodala, že už bylo na čase. Pod tlakem moderních „alternativ“ už největší světové softwarové firmě nic jiného nezbývalo, a ani přesto není nový IE 7 žádným převratným produktem. Spíše dohání, co za léta spánku zameškal, i když některé funkce pro vývojáře slibují zajímavé možnosti. To Mozilla uvedla svůj Firefox 2.0 v tomto týdnu a první zprávy hovoří o tom, že na počet stáhnutých kopií tento zástupce „svobodného softwaru“ zatím vede. Nebude tomu však zřejmě nadlouho, Microsoft bude IE 7 distribuovat formou automatických aktualizací – a až poté se ukáže skutečná uživatelská atraktivita obou rivalů. Kdo bude mít navrch třeba za rok?
Autoři IE se každopádně zachovali jako gentlemani, když na úvod nového souboje protivníka pozdravili dárkem – dortem. Produkt byl samozřejmě dodán bez zdrojových kódů a zatím jej také nenásledoval žádný opravný balíček.
Vojtěch Bednář: Přivítejme potleskem…
Jiří Macich: Na Internetu se objevil Internet Explorer 7 (aktualizováno), Český Internet Explorer 7 vyjde v lednu, Internet Explorer 7 a podpora vyhledávačů, O Internet Explorer 7 je zájem a Zamává Internet Explorer 7 s Internetem?
Petr Tomeš: Mozilla Corporation uvedla Firefox 2 a Firefox 2 stahuje více lidí než Internet Explorer 7
Blog Františka Fuky na Lupě: Firefox 2.0
Blog Miroslava Suchého na Lupě: Vývojáři IE poslali vývojářům Firefoxu dort

Nové vedení ministerstva informatiky pro příští rok nepočítá s žádnými dotacemi – ani na broadband, ani na vzdělávání. To je možná škoda, protože oněch pár milionů ročně na lepší počítačovou gramotnost ušetří dlouhodobě víc – třeba při takových příležitostech, jako byl nedávný český phishingový útok. Český telekomunikační úřad vydává pravidelné měsíční zprávy, ve kterých monitoruje a komentuje dění na našem trhu. V Íránu tamní regulátor nařídil zpomalit broadband. Evropa se bojí regulace jakéhokoli videoobsahu, zato v Německu zavedli koncesionářské poplatky za počítače připojené k Internetu.
Jiří Peterka: Stalo se: více regulace, méně dotací
Jankův blog na Lupě: Harakiri ministerstva informatiky, Koncesionářské poplatky za počítače s internetem v Německu?! a V EU budou webové stránky s videem s televizní licencí?!

Server YouTube prožívá zajímavé a bohaté období. Po nedávné štědré akvizici od Googlu se tato ještě loni téměř neznámá banka amatérského i profesionálního videa stala centrem velké části internetově-společenského děni. Začínající umělecké hvězdičky z něj startují do nečekaných výšin, nejlepší kousky amatérů si stahují desítky milionů lidí po celém světě a všichni se najednou bez videa na Internetu neumí obejít. Jenom s Japonci to má YouTube těžké – kvůli autorským právům. Ani tohle však zřejmě v dráze rozjetého rychlíku nebude vážná překážka.
Jan Kuneš: Japonci nemají YouTube v lásce
Jilmův blog na Lupě: Google + YouTube.com – hegemon videa na Internetu

Seriály o odposleších na Ethernetu a obraně proti nim a také o distribuovaných útocích si vás získaly natolik, že jsme se rozhodli pustit se do další atraktivní kapitoly bezpečnosti na Internetu – skenování portů. Hned na úvod jsme si řekli, v jakém mohou být rozsahu, jakého druhu, v jakém mohou být stavu, co to je banner a jak postupuje útočník při jejich skenování. A nezapomněli jsme samozřejmě i na otázku etiky této činnosti v prostředí Internetu.
Martin Haller: Skenování portů: teorie

Ceny připojení jsou pro české uživatele vždy vděčným tématem k diskusi a i když kvalita nabídek místních poskytovatelů se za poslední rok opět znatelně posunula směrem k vyspělému světu, stále lze slyšet příliš mnoho nespokojených hlasů. Rozhodli jsme se proto zmapovat největší část dostupného broadbandu, tarify ADSL. Kromě obvyklých cenových položek jsme se přitom zaměřili i na dosud opomíjené „chytáky“ – ceny modemů a roční náklady na provoz.
Martin Vyleťal: Cenové srovnání ADSL připojení

Telefónica O2 ohlásila pět tisíc svých aktivních uživatelů služby O2TV, tedy televize po Internetu. Je to hodně, nebo málo? Každopádně provozovatel nehodlá ponechat zájem diváků náhodě a oznámil spojenectví se stanicí HBO. Její kanály si nyní na O2TV můžete naladit, ačkoliv kvalita dodávaného signálu je poněkud nepostačující. Ani zástupci Telefóniky se však netajili tím, že nabídka není určena diváckým gurmánům.
Blog Františka Fuky na Lupě: HBO na O2TV 

O novém pražském „evropském“ portálu praha.eu jsme vás již informovali – stejně jako o rozporuplných pocitech, které kritického pozorovatele nutně při jeho spuštění provázely. Pro lepší pohled na situaci dalšího informačního projektu z veřejných peněz jsme oslovili pražský magistrát s několika dotazy. Jsou odpovědi uspokojivé? A jak se na portál dívají odborníci na použitelnost?
Daniel Dočekal: Jak funguje pražský evropský portál?

Při sledování fenomenálního úspěchu, který u nezanedbatelné části internetových uživatelů sklízí německá hudební skupina Tokio Hotel, musí internetového podnikavce napadnout: jak jen tento zájem využít? Pouhá návštěvnost však nemusí být klíčem k pokladu (nehledě na problémy při jejím dosahování). Jaké jsou tedy vlastně možnosti obrácení vysoké návštěvnosti ve finanční přítok?
David Antoš: Je Tokio Hotel zlatý důl?

O DNS spoofingu se na Lupě již psalo, ovšem z pohledu švindlování DNS pro koncové stanice. Svými dopady je závažnější spoofing zaměřený na místní DNS servery, jehož cílem je podstrčit jim do vyrovnávací paměti nesprávné odpovědi, které pak budou poskytovány místním klientům. PowerDNS těmto snahám velmi dobře odolává, ale chránit se dají i jiné servery.
Pavel Satrapa: PowerDNS: server odolný proti spoofingu

Po oznámení koupi Textlinku společností Zoner software se daly očekávat světlé zítřky. Jak ale celá situace dopadla? Navíc došlo k prodeji i jiných systémů, které se snaží svými schopnostmi stát jedničkou trhu. Přinese ale jejich úsilí ovoce, nebo vše bude pokryto stínem neúspěšnosti? Nejčastější reálnou vizí je nyní odkup a prodej kreditů, v dalších inovacích ale nemají již provozovatelé jasno.
Jakub Fišer: Iluze se u výměnné textové reklamy rozplynuly

Existuje autorská nezávislost? Vyloučíme-li vnější tlaky, zůstanou nám přece ty vnitřní – a ty mohou paradoxně vést ke zvýšení těch vnějších. Poněkud zmatenou větu raději rozepíšeme: jistá marketingová agentura spustila v nedávných dnech v Česku netradiční kampaň, když nabízí blogerům zápůjčku hardwaru a honorář za to, že vybrané komponenty na svých blozích zrecenzují. Nezmění toto využívání důvěryhodnosti blogerů pro propagaci některé značky pohled jejich čtenářů na blogery samotné? A lze vůbec mluvit o nezávislosti v souvislosti s blogy?
Aleš Miklík: Blogněte o nás, zaplatíme vám

KL24

V České republice je podle zářijového zjištění Českého telekomunikačního úřadu přes milion uživatelů vysokorychlostního Internetu. Nezvyklý potenciál broadandu lze využít mnohými způsoby, jedním z nich je přitom video-obsah (nejen ten na YouTube). Legální půjčování filmů přes Internet je v ČR možné už třetím rokem, uživatelé si na službu ale zvykají jen pomalu. Zákazníků hlavních provozovatelů těchto online videopůjčoven přesto přibývá. Co nového se událo od startu jednotlivých služeb a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
Jan Kálal: Videopůjčovny se na českém Internetu teprve zabydlují

Souboj českých portálů má za sebou další bitvu: na tah Atlasu a ICQ odpovědělo Centrum, když si přizvalo jako spojence Skype – světově známého poskytovatele internetové telefonie. Mezivýsledek dosud pro Centrum nesvědčí, Atlas jej v návštěvnosti již předehnal. Pomůže Centru nová služba? Program Skype si můžete ze stránek Centra stáhnout a zároveň využít půl hodiny telefonování na pevné linky a mobily zdarma. Co tato spolupráce může Centru přinést?
Jan Ambrož: Jak se z Centra ozývá, tak se přes Skype volá
Jiří Macich: Atlas v září přeskočil Centrum

Pomůže podle vás Centru spojenectví se Skypem?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).