Hlavní navigace

Týdenní revize: Nově klesá návštěvnost

5. 7. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Vodafone odstřihl všechny své zákazníky od nelegálního obsahu, někteří to považují za cenzuru. Televize Nova je se svým novým internetovým projektem spokojena, čísla ale ukazují přece jenom něco jiného. Otevřené online encyklopedie trpí proměnlivou kvalitou obsahu. Weby státní správy mají stále problém s přístupností. Šéf ICQ jednal v Praze o další spolupráci, kterou by rád rozšířil i na Centrum a Aktuálně.

Aplikace shodných technických řešení u různých služeb může někdy uživatelům způsobit komplikace. Například Telefónica O2 u mobilní části služby O2 Internet Komplet s časovým omezením uplatňuje účtovací systém, který není pro zákazníky příliš výhodný. Pokud se totiž od CDMA připojení manuálně neodpojíte, považuje Telefónica spojení stále za aktivní až do doby, než dojde k přerušení spojení prostřednictvím tzv. PDSN timeru. Ten je sice aktivován v okamžiku, kdy připojení prokazatelně negeneruje žádný datový provoz, nicméně je naprogramován stejně jako u časově neomezených variant CDMA. Pokud zákazník Internet Kompletu například vypne počítač a zapomene se předtím manuálně odpojit, odpočítávání časového limitu ještě po určitou dobu pokračuje.
Martin Vyleťal: Neplatíte i za čas, kdy jste offline?

Česká pobočka Vodafonu začala blokovat zákazníkům přístup na některé vybrané stránky. Ačkoli představitelé operátora tvrdí, že opatření je namířeno zejména proti společensky nepřijatelným jevům jako je dětská pornografie či propagování rasismu, uživatelé a čtenáři Lupy podle reakcí v diskusích pro podobná opatření příliš pochopení nemají. Nejde ani tak o to, že by zpochybňovali společenskou nebezpečnost zmiňovaných jevů, spíše mají pochybnosti ohledně způsobu, jakým bude blokování prováděno a někteří se také obávají, aby se do budoucna filtrování nerozšířilo i na další obsah. Vodafone nebude „závadnost“ obsahu hodnotit sám, spolehne se na „úsudek“ renomované britské organizace, která se specializuje na vyhledávání nelegálního obsahu. Kdo a podle jakých pravidel ale bude hodnotit stránky propagující hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka? Tento případ názorně ukazuje jak citliví jsou uživatelé na jakoukoli formu regulace Internetu a jeho obsahu.
Jiří Peterka: Stalo se: je cenzura Internetu už i v ČR?
Blog Michala Černého na Lupě: Vodafone blokuje obsah. Co ještě nezaznělo?

Zdroj: sxc.hu
Ve Francii dospěli v úsilí bojovat s nelegálním obsahem ještě dál než český Vodafone: návrh nového zákona počítá s odpojováním těch uživatelů, kteří takový obsah stahují. Tentokrát je však hlavním cílem boj s porušováním autorských práv, tedy např. se stahováním a sdílením hudby a filmů. Zajímá vás, jak je to možné? Přečtěte si článek Francie chce odpojovat uživatele porušující autorská práva.

Od 1. března platí nová verze zákona, který určuje pravidla pro tvorbu takzvaně přístupných webů veřejné správy. Ačkoli státní instituce mají povinnost dát své internetové stránky do souladu s pravidly již více než tři roky, studie, která mimo jiné obsahuje hodnocení webů vlády a ministerstev, regionálních úřadů a dalších státních institucí ukazuje, že se státní správa závaznými pravidly při vytváření webů příliš neřídí. Ze všech testovaných webů jich bylo za „alespoň rámcově vyhovující“ označeno pouhých 20 %. Průměrná výsledná známka 88 webů byla 2,56 podle školní stupnice. Nejhůře dopadl web Ministerstva zahraničí, naopak nejlépe si vedl web Ministerstva průmyslu a obchodu.
Martin Smrt: Weby státní správy mají stále problém s přístupností

Žijeme v době, kdy jsou v módě takzvané otevřené encyklopedie, které se vezou na marketingové vlně webu 2.0. Mnoho lidí může tvorbu obsahu online encyklopedií vnímat jako službu společnosti, jiní jako prostředek seberealizace či propagace vlastních myšlenek. Při dostatečně propracovaném systému kontroly a korektur (který zřejmě neexistuje a asi ani nikdy existovat nemůže) vzniká bohatá a relativně ověřená databáze pojmů a termínů. O popularitě online encyklopedií svědčí fakt, že například Wikipedia patří podle údajů serveru Alexa mezi deset nejnavštěvova­nějších webů na světě. Wikipedia však není jedinou encyklopedií, která je na Internetu dostupná. A co kvalita obsahu? Je bohužel proměnlivá i u těch renomovaných.
Michal Černý: Online encyklopedie nejsou jen Wiki
Michal Černý: Jak kvalitní jsou online encyklopedie?

Provozovatel komunikační sítě ICQ se po nějakém čase rozhodl pro úpravu komunikačního protokolu, což má za následek odříznutí uživatelů starších verzí oficiálního klienta i klientů alternativních. Nejvíce palčivým dopadem této úpravy pro uživatele ICQ je odříznutí stále dost populárního klienta ICQ 5.1 resp. ICQ Lite. Při pokusu o přihlášení je uživatelům oznámena dostupnost nové verze (ICQ 6.0) a pokud nezahájí její stažení a instalaci, tak je ICQ 5.1 ukončeno. Na Internetu se ale již objevil neoficiální patch, který umožňuje obejít nutnost instalace nové verze. Problémy postihly i některé starší verze alternativních klientů, které přestavitelé ICQ i nadále kritizují a brání se oficiálnímu zpřístupnění svých protokolů. Jaké jsou plány tvůrců ICQ do budoucna? Chystají například mobilního klienta. SpolupráceAtlasem bude pokračovat i po jeho prodeji. Vznikne například nový „skin“ pro Centrum.
Daniel Dočekal: Orey Gilliam: ICQ již nevidí krádeže účtu jako velký problém
Jiří Macich: ICQ 5.1 odříznuto, přijde jiný jednodušší klient
Jiří Macich: ICQ 5.1 opět funkční, objevil se neoficiální patch

O fenoménu licenčního modelu Creative Commons slýcháme v našich zeměpisných šířkách již nějaké čtyři roky, Američané a Češi v Americe žijící dokonce o celé dva roky déle. Mohou ale v rámci našeho právního řádu CC efektivně fungovat? Zdá se, že zdaleka nejen to, finalizace lokalizované verze se navíc blíží mílovými kroky. Diskuse nad draftem, který byl vytvořen studentem právnické fakulty Petrem Jansou pod záštitou občanského sdružení Iuridicum Remedium, proběhne 31. července na půdě Národní knihovny v Praze.
Karel Wolf: Dočkali jsme se české verze Creative Commons

Před dvěma měsíci byl spuštěn zpravodajský portál TN.cz. Generální ředitel televize Nova, která portál provozuje, se tehdy netajil tím, že má s Internetem velké plány. Představa Petra Dvořáka o tom, že se Nova do roka dostane mezi tři nejsilnější hráče na online trhu se sice naplnila, ale jen díky akvizici společnosti Jyxo. Pokud by se na Nově spoléhali pouze na TN.cz, příliš důvodů k radosti by neměli. Od doby spuštění totiž zpravodajskému portálu klesá návštěvnost, obdobnému trendu čelí i web samotné Novy. Nejedná se však o žádné překvapení, pokles návštěvnosti se řešil už na setkání NetClubu, které se konalo 28. května a jehož hostem byl Zdeněk Šámal, šéfredaktor internetového zpravodajství televize Nova. Představitelé Novy jsou sice s vývojem návštěvnosti spokojení a tvrdí, že postupují přesně podle strategie, kterou nastavili už v lednu. Avšak pokles počtu uživatelů je nezpochybnitelný. Kde udělala Nova chybu? A může ji napravit?
Daniel Dočekal: TN.cz dva měsíce po spuštění očekávání nesplnil

ICTZ23

Nova logo
Hledáte více informací? Jak a kdy se portál TN.cz spouštěl, proč Nova investovala do společnosti Jyxo.cz a jeho vyhledávače a další informace o působení Novy na českém Internetu najdete přehledně shromážděné v rozcestníku Zpravodajský portál TN.cz.

Vykrádání obsahu internetových stránek není dnes ničím neobvyklým. Často se stává, že například fotografie, které někdo umístí na svůj web, se objeví bez jeho vědomí a souhlasu na cizích stránkách. Diskuse na některých zájmových fórech dokládají, že se rozhodně nejedná o ojedinělé případy. Krádeže kompletního obsahu webu včetně článků a fotografií jsou však spíše výjimkou. Duplicitní obsah webů pro cestovatele Turistika.cz a Turistik.cz se nejprve zdál být jedním z takových případů. Později se ukázalo, že si jen jednatel společnosti Turistika.cz, s.r.o. špatně vyložil kupní smlouvu, která původnímu majiteli umožňovala prodat data vícekrát. V tomto případě bylo kontaktování médií unáhleným řešením nastalé situace.
Radim Hasalík: Vykrádání obsahu, nebo jen malé nedorozumění?

Česká portálová jednička koupila od Davida Hořavy server Ubytování.cz. Původní majitel a zakladatel serveru bude v Seznamu působit na pozici produktového manažera a bude zodpovědný za další rozvoj služby. Návštěvnost serveru v sezóně se pohybovala okolo 3000 uživatelů denně, mimo špičku prý byla přibližně poloviční. Seznam plánuje desetkrát zvýšit návštěvnost a rozšířit databázi hotelů. Seznam evidentně vidí v segmentu ubytování a cestování na českém Internetu smysl a snaží se diverzifikovat příjmy a své obchodní společnosti. Službu také hodlá propojit s mapovou službou a svými reklamními plochami. Jak se dívá na akvizici konkurence?
Jan Ambrož: Seznam se nově pouští do ubytování(.cz)

Navštěvujete poslední dobou server tn.cz?