Hlavní navigace

Týdenní revize: televize v hlavní roli

12. 8. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Uplynulý týden poznamenalo především překvapivé oznámení o koupi Karnevalu ze strany UPC. Kabeloví poskytovatelé nejsou jediní, kdo stále sází na oblibu (nejen televizního) vysílání: své IPTV chystá i Telefónica O2, zatímco ČTÚ už plánuje odpojení republiky od analogového signálu. To Atlas měl chybu ve freemailu. Kritiku zaslouží i online rezervace letenek. Jaké jsou výsledky experimentu Lidovek s blogy?

Spyware je řadou uživatelů zbytečně podceňovaný problém, který se v individuálních prípadech snadno zvrhne v dostatečný důvod pro přeinstalaci Windows. Skutečné problémy nás však možná teprve čekají. Je to jen pár týdnů, co začaly nástroje od společnosti Symantec detekovat program používaný anglikánskou církví jako spyware, což vikářům samozřejmě poněkud vadilo. Co když se však stejná situace (tedy bez zapojení anglikánů) bude opakovat s jiným, rozšířenějším programem? Třeba s jistými Windows?
Vojtěch Bednář: Fakt boží spyware

To spam má už o poznání profláknutější pověst, neboť se s ním setkal prakticky každý majitel (fre)e-mailové schránky. Metody spamerů kráčí utěšeně vpřed, reakce antispamových produktů jsou jen o krok pozadu, avšak miliony uživatelů stále marně sténají. Rozesílání spamu v rámci České republiky stíhá „antispamový“ zákon, což často bohužel nebrání českým spamerům v jejich nepříjemné živnosti. Jednu z aktuálních a zajímavých variací rozesílá podle všeho známý Aleš „Maja“ Slabý. Znáte ho?
Blog Adama Hakena na Lupě: Opet spam, tentokrat od Alese Slabeho

Česko se poněkud ospale chystá na digitalizaci televizního vysílání. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil návrh Technického plánu přechodu, který definuje konkrétní postup vypínání stávajícího analogového vysílání a náběh zemského digitálního vysílání. Jako nejzazší termín pro úplné vypnutí analogového vysílání (analogovou tmu) je stanoven 10. říjen 2010. ČTÚ už také zareagoval na kauzu dialerů, ve které ho obudsman a Sdružení na obranu spotřebitelů nařkli vinným za chybně rozhodované spory o výši telefonních účtů.
Jiří Peterka: Stalo se: ČTÚ naplánoval analogovou tmu

Máte-li internetové připojení, se kterým jste zcela spokojeni, nejspíš se řadíte mezi menšinu vyvolených, nepostihnutých místním fenoménem FUP. Původně snad správná myšlenka zajistit všem uživatelům rovnocenné možnosti stahování se u mnohých českých poskytovatelů zvrhla v nemístné škrcení přípojek. Právě proto se vyplácí sledovat rychlosti, kterých ostatní dosahují a také podmínky, které u svých poskytovatelů mají.
Tomáš Pětivoký: DSL.cz: Léto bez FUP

Cybersquatting je označení pro ne zcela správnou metodu propagace vašich stránek. Zaregistrujete si doménu, která se jmenuje podobně jako jiná slavná doména a doufáte, že získáte návštěvnost díky tomu, že se lidé spletou při zadávání její adresy. Ojedinělé známé místní případy nejsou nic proti tomu, co praktikuje vláda Kamerunu.
Blog Františka Fuky na Lupě: Cybersquatting na státní úrovni

Jste správci sítě nebo jen její domácí provozovatel a trápí vás problém jejího zabezpečení? Žádný strach, s Lupou se nemůžete ztratit. Po seriálu, trénujícím vaše protivníky, jsme se zaměřili i na vaše potíže. V dalším díle seriálu o obraně proti odposlechům jsme se podívali na to, jak zjistit, že se někdo neoprávněně připojil do naší sítě, a jak tomuto jevu zabránit. V druhé části jsme pak rozebrali možnosti detekce a obrany proti útoku nazývanému ARP Cache Poisoning.
Martin Haller: Bráníme se odposlechu: ARP Cache Poisoning a připojení počítače k síti

Máte rádi sci-fi filmy a povídky o tom, jak se příliš dokonalá technika obdařená inteligencí vzbouří proti lidem? Poněkud méně okázalé podoby téhož jevu můžete vidět kolem sebe i dnes. V New Jersey se třeba vzbouřily garáže. Že to zní divně? Ano – však v tomhle příběhu také nejde jen o ďábelské počítače, ale i o typicky lidské vlastnosti…
Blog Františka Fuky na Lupě: Nahackovaná garáž

Webové rozhraní freemailového serveru portálu Atlas.cz donedávna špatně pracovalo s odkazy. Zobrazovalo je sice správně, prohlížeči je ale předávalo s velikostně pozměněnými písmeny, což linky činilo nefunkčními. Chybu Atlas.cz po upozornění Lupy opravil. Když ji ale předtím oznámil uživatel, dočkal se zvláštní odpovědi…
Jan Ambrož: Zrádné odkazy ve freemailu Atlasu

O tom, že provozovat e-shop není žádný med a zdaleka nejde o zlatonosnou cestu rájem, už jako pravidelní čtenáři Lupy jistě víte. Ještě méně pochybností však panuje ohledně kvality některých internetových obchodů. Čím to, že se dříve spolehlivý a přítulný e-krámek náhle změní v arogantního a pomalého obra? Důvodem může být i volba cesty dalšího rozvoje. Výsledek totiž jednoznačně určuje jedna prajednoduchá rovnice…
Petr Staníček: E-shopy: kvalita x kvantita = konstanta

E-komerce má ostatně více podobně slabých míst: jednou z dalších dosud plně nevyužitých oblastí je třeba online prodej letenek. Že ten už tu dávno je? Je – ale v jaké podobě? Nabídky jsou chaotické a nesdružené, formuláře a stránky rezervací nekvalitní a nespolehlivé, ceny neúplné, možnosti plateb zoufalé. Sháníte-li tu nejvhodnější letenku pro vaše potřeby, často dojdete k jedinému možnému závěru: po Internetu zatím raději ne.
Nishkamův blog na Lupě: Letenky – nejjednodussi je zajet na letiste v Ruzyni

Dnešní sítě se musí často vypořádávat s neblahým dopadem zpoždění paketů a zajistit jejich průchod sítí bez nežádoucího dopadu na kvalitu vnímání uživatele především interaktivních aplikací jako VoIP nebo internetové televize (IPTV). Pokud se ke zpoždění přidají ještě výpadky v síti, pak je potřeba tzv. delay tolerant network.
Rita Pužmanová: Sítě snášející zpoždění i výpadky

Konvergence je stále moderní termín, označující sbližování technologií a druhů obsahu do jednoho kanálu. Její reálné projevy můžeme vidět dobře právě okolo Internetu: kabelové „televize“ konkurují internetovým poskytovatelům i telefonním operátorům, ti zase začínají „lézt do zelí“ jim. Telefónica O2 Czech Republic by měla začít ještě ve třetím čtvrtletí nabízet služby IPTV, alias „televizi prostřednictvím pevné telefonní linky“. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké dílčí služby, jako například Video on Demand či Pay per View, budou součástí? Jaká bude nabídka programů? Co se rýsuje už dnes a co je stále otevřené?
Jiří Peterka: Jaké bude IPTV od Telefóniky?

Blogy jsou pro některé komentátory stále novým fenoménem, avšak v první fáze jejich vlivu na tradiční média je již za námi. Některá média je vzala za své, s jinými alespoň tiše koexistují, jiné s nimi válčí. Lidové noviny chtěly zřejmě vyzkoušet všechno, takže uspořádaly soutěž o nejlepšího blogera, která probíhala na serveru Lidovky.cz přes dva měsíce a přinesla několik zajímavých poznatků: soutěžící si nic nedarovali, nechyběly podvody a Lidové noviny zjistily, že blogům většinou chybí přínosný obsah. Je to dost na vynaložené úsilí?
Jan Ambrož: BigBloger: jak noviny válčí s blogy

MM socky3

A zpět ke konvergenci: na protlačování se Telefóniky do televizního vysílání reagovaly i kabelové sítě, i když asi trochu jinak a dříve, než většina pozorovatelů očekávala. UPC, jednička na kabelovém trhu, oznámila záměr koupit dvojku Karneval (záměr proto, že vše musí ještě schválit příslušné úřady). Jaké je postavení obou subjektů a co všechno to může znamenat pro trh s internetovým připojením? Názory analytiků jsou, jak už to tak bývá, poměrně různé.
Jiří Peterka: UPC kupuje Karneval

A mimochodem: chyběl vám v poklidném letním ovzduší nějaký ten ministerský online průšvih? My jsme vám ho našli: internetová verze testů pro uchazeče o řidičské oprávnění. Zásady tvorby webů opět dostaly na frak – ale překvapí to vlastně ještě vůbec někoho?
Jankův blog na Lupě: Další webový paskvil, tentokrát od Ministerstva dopravy

Líbí se vám web s e-testy na řidičské oprávnění?