Hlavní navigace

Stručná historie digitalizace v České republice

Zemské digitální vysílání si zatím může naladit sotva polovina obyvatel Česka. Přitom téma televizní digitalizace má v zemi už minimálně desetiletou tradici. Jaká historie to je? Zatím nikterak veselá. Přes čas pionýrských počátků úvah o přechodu na DVB-T jsme se zatím dopracovali pouze k jedinému řádně vysílajícímu multiplexu. Ale třeba konečně aktuální digitální novela zažehne cestu České republiky ke smělé "digi" budoucnosti.

Doba čtení: 8 minut

Veřejnoprávní multiplex? Snad už letos, věří Česká televize

Kdy se rozšíří zemské digitální vysílání České televize do celé České republiky a všichni diváci si budou moci na set-top-box naladit kromě prvních dvou programů také specializované kanály ČT 24 a ČT 4 Sport? To záleží na tom, jak rychle zahájí vysílání tzv. veřejnoprávní multiplex: digitální síť, jejíž obsah budou kromě stanic ČT tvořit také programy Českého rozhlasu. Obě média by si přála, aby taková síť odstartovala už letos.

Doba čtení: 8 minut

Domažlický piktogram aneb co jsou ty kostičky?

Jako maloobchodnímu prodejci potřeb pro příjem digitální televize v Domažlicích se mi poslední dobou rozštěpili zákazníci satelitního a terestrického příjmu přesně na půl. Ještě z jara převažoval zájem pouze o zemský příjem digitální televize. Celkem se není čemu divit, zákazníci prostě od zemského příjmu očekávali více a houfně utíkají k satelitům.

Doba čtení: 4 minuty

Nova a Prima neplatí státu za kmitočty ani tři miliony ročně

Doba čtení: 2 minuty

Předseda Rady ČTÚ: Prima nemluví pravdu o dotování digitálu

Doba čtení: 2 minuty

Prima: o vysílání z Bukové hory jednáme, je to otázka ceny

Doba čtení: 1 minuta

Top 10 set-top-boxů a FAQ součástí regionální přílohy DigiZone.cz

Doba čtení: 1 minuta

Příchod set-top-boxu do domácnosti (průzkum z Domažlic)

Domažlicko je první oblastí České republiky, která přichází o desítky let zažité analogové televizní vysílání. Programy České televize a Novy tu budou od 1. září 2007 vysílat už jen digitálně. Jak se ke změně v televizní technologii staví domažličtí diváci? Co pro ně představuje nákup set-top-boxu a jak při jeho pořizování uvažují? Na to se snaží odpovědět kvalitatní průzkum připravený pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy.

Doba čtení: 12 minut

Jak funguje aktualizace firmware DVB-T přijímačů

Systém digitální televize je komplexnější než klasická analogová televize. Nejen na straně vysílací, ale složitější jsou i digitální televizní přijímače. I když při vizuálním porovnání velikosti klasických analogových přijímačů a některých digitálních set-top-boxů může set-top-box někdy působit až směšně jednoduše. Jeho technologická náročnost nespočívá v elektrickém zapojení nebo počtu součástek. Důležitý je software, resp. firmware přijímače. Ten zásadně určuje funkce přijímače a jeho chování.

Doba čtení: 8 minut

Signál 80 %, kvalita 0 % - nekonečný příběh?

V sobotu 30. června bylo spuštěno vysílání zemského digitálního multiplexu A z vysílače Buková Hora v Ústí nad Labem. Je to v současnosti nejvýkonnější vysílač DVB-T na území naší republiky. Efektivní vyzářený výkon anténního systému je 100 kW. V zápětí se na mnohých webech objevily nářky a dotazy, jak řešit neúspěšný příjem tohoto multiplexu na kanálu 58. Je víc než jisté, že mnohé „lovce“ signálu postihl „syndrom anténního zesilovače“.

Doba čtení: 5 minut

Společný multiplex ČT a Novy skončí zřejmě v roce 2009

28. 6. 2007 16:30
Doba čtení: 1 minuta

Termín vypnutí analogu v Ústí neznáme, říkají Radiokomunikace

Doba čtení: do minuty

Jak se na digitalizaci dívá televize Prima

Česká televize a Nova seznámily novináře se svým pohledem na digitalizaci a chystanou novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání na speciálních tiskových konferencích minulý čtvrtek. Televize Prima žádnou speciální tiskovku k digitalizaci nechystá, z dopisu výkonného ředitele Petra Chajdy ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Římanovi lze ale vyčíst, jak si česká komerční dvojka představuje ideální přechod na zemské digitální vysílání.

Doba čtení: 10 minut

Čtvrteční Televizní noviny zvýšily zájem diváků o digitalizaci

Doba čtení: 1 minuta

Digitalizace podle České televize a Novy

Hned dvě tiskové konference k postupu zavádění zemské digitální televize svolaly na čtvrteční dopoledne dvě největší české televize: veřejnoprávní ČT a komerční Nova. Stalo se tak pouhý den poté, co obě stanice společně s dalšími hráči na televizním trhu a státními institucemi posvětily vznik Koalice na podporu digitální televize. Z obou tiskovek vyplývá, že ČT s Novou konečně nacházejí společnou řeč nejen pro zavádění digitálního, ale také vypínání analogového vysílání.

Doba čtení: 11 minut

ČT i Nova spustí od července televizní spoty pro Domažlicko

Doba čtení: 1 minuta

ČT bude měřit s Novou penetraci set-top-boxů, na vypnutí stačí 55 procent

Doba čtení: 1 minuta

Domažlická kampaň už má oficiální televizní spot

Doba čtení: 1 minuta

Nova se dohodla s ČT, analog v Domažlicích skončí 31. srpna

Doba čtení: 1 minuta

Průvodce digitálním vysíláním (9.): Satelitní digitální televize

Chcete přijímat televizi digitálně, ale zemské vysílání u vás ještě nemá pokrytí? Nebo ho sice sledovat můžete, ale malá programová nabídka vás neuspokojuje? Pak zvažte další možnost příjmu, digitální televizi přes satelit.

Doba čtení: 4 minuty

Martin Kubacki: Satelitní příjem není jen doplňkové řešení

Digitalizace televizního vysílání je dnes horké téma nejenom ve spojení se zemským vysíláním na Domažlicku. Právě v této souvislosti se často objevuje pojem „technologicky nezávislé řešení“, který nenápadně upozorňuje na to, že politické a ekonomické překážky terestrické digitalizace budou postupně překonány jinými technologiemi. O významu satelitního vysílání v procesu digitalizace hovořil měsíčník Sdělovací technika s Martinem Kubackim, ředitelem satelitního operátora Astra Central and Eastern Europe.

Doba čtení: 4 minuty

ČTÚ: kanál 12 musíme uvolnit, existuje na to mezinárodní dohoda

Doba čtení: 1 minuta

Leoš Pohl: Multiplex B se dočká řádných programů asi až v roce 2009

Doba čtení: 2 minuty

Nova: analog vypneme, až bude mít 90 procent Domažlických set-top-box

Doba čtení: 2 minuty

„Otec digitalizace“ odmítl nižší funkci na ministerstvu průmyslu

11. 6. 2007 7:38
Doba čtení: 2 minuty

Domažlická digitální revoluce trošku pokulhává

Vzhledem k blížícímu se termínu překlopení zemského analogového příjmu televize na Domažlicku do čistě digitální podoby, které se bude týkat diváků závislých na vysílači Vraní vrch, pozorně sleduji chování a reakce místních obyvatel. Rád bych vás seznámil se svým úhlem pohledu na problém připravovaného ukončení analogového vysílání, informovanosti televizních diváků a jejich zájmu o digitální přijímače.

Doba čtení: 3 minuty

Dotazníková pravda o digitalizaci

Součástí osvětové informační kampaně „Vítejte v digitálním světě“, kterou v rámci blížícího se vypnutí analogového vysílání na Domažlicku provádí od 8. března letošního roku vydavatelství Sdělovací technika, je i dotazníková akce. Na stálých informačních centrech v Domažlicích a v Horšovském Týně, i během setkání s občany v dalších střediskových obcích vyplňují obyvatelé připravené dotazníky. První výsledky průzkumu zveřejnil týdeník Sdělovací technika a jeho prostřednictvím vám je nabízíme i my.

Doba čtení: 4 minuty

Česká televize chce digitálně pokrýt celé Česko do 8. srpna 2008

Doba čtení: 1 minuta

Piktogram „stop analog“ se na Domažlicku objeví od 1. července

Doba čtení: do minuty

Čtyři z Domažlic - Žena (48): Ani na chalupě jsme nezaváhali

Seriál rozhovorů z Domažlicka pokračuje zpovědí ženy. Ačkoli sama televizi příliš nesleduje, k digitalizaci nemohla zůstat lhostejná. Co by si bez televizního vysílání počal zbytek rodiny? Když se sžila s jedním set-top-boxem, neváhala a koupila po čase i druhý. Rozhovor kontrastuje s názory některých mužů, kteří uváděli, že jejich ženy měly nebo ještě mají s ovládáním digitálního přijímače problémy.

Doba čtení: 5 minut